Siiaeiiile Bsriclitsi!. Vuur vatte en ïn een oogenblik in brand stond. Toen door spoedig toegeschoten hulp het vuur gcblihcht was, was Mekern dood. sVoor de troepen te velde wordt een stapel- magazijn te Sinangri opgericht. Verder wordt derwaarts van Oiehleh een karreweg aangelegd en insgelijks een brug over de lagune te Sinangri. Het spoor vordert tamelijk goed, doch aan het zeehoofd wordt bijna niet meer, gewerkt. Gisteren avond werd de heer Jhr. mr. J. W. van Loon, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, terwijl hij met een zijner mede-leden op de Heerengracht te 's Hage liep, plotseling door eene hevige ongesteldheid aan getast In eene woning binnengebracht, werd de eerste geneeskundige hulp verleend dooi den heer chirurgijn Schoevers, die den lieer van Loon per rijtuig naar zijne woning bracht. Kort daarna bezweek de heer van Loon aan de gevolgen van een hevigen krampaanval. De overledene had sedert eenige jaren in de Tweede Kamer zitting en was door het kies district Amersfoort afgevaardigd. Als lid der Kamer schaarde hij zich aau de zijde der anti revolutionaire partij. De overledene onder scheidde zich door groote bekwaamheid en uitgebreide rechtskennis. President Burgers eu onze landgenooten, die hem naar de Transvaal vergezellen, zijn den 28 Febr. te Madera aangekomen en dien dag ook verder naar de Kaapstad vertrokken. Alles was wel aan boord. Reeds nu begint men zooals wij met ge noegen uit de N~atal Witness ontwaren de komst van de heeren van Gorkom en prof. Jorissen te waardeeren. Eerstgenoemde liet zich reeds door den heer Brooks, super-intendant van het onderwijs in Natal, alle inlichtingen omtrent opvoedingszaken verstrekken. Men schijnt er bijzonder mede ingenomen, dat de heeren van Gorkom en Jorissen reeds een zekere bekendheid van 't land, waarheen zij zich be- gounn, hol»l/oii vei kl cjjcu Kn llUX ZIJ rïlüfc GGD helder inzicht begaafd zijn omtrent de eigen aardigheden, die 't stelsel van opvoeding in de Zuid-Afrikaansche Republiek aankleven. Maar algemeen is deze ingenomenheid toch niet. Te Lijdenburg worden door de conser vatieve elementen verzoekschriften aan den Volksraad gereedgemaakt, waarbij wordt verzocht de benoeming van de heeren van Gorkom en Jorissen niet goed te keuren, omdat de President zijn bevoegdheid in deze zou zijn te buiten ge gaan om 't liberalisme te bevorderen. De Volksstem, van Pretoria bestrijdt deze meening en voegt er bij, dat het.liberalisme reeds Irug in de Transvaal beslaat en steeds zal toenemen, wat men daartegen ook doe. Op de vierde samenkomst van Predikanten en Gemeenteleden der Evangelische richting, welke zal gehouden worden te Utrecht, den 26 en 27 April e. k., in het gebouw voor Kunsten en "Wetenschappenzullen behandeld worden de volgende punten van beschrijving: i. In welke verhouding staan de Evangelischen tot de verschillende partijen in de Protestantsehe Kerkgenootschappen? En op welke wijze moeten zij hun standpunt handhaven? Referent:.!. G.' Busch Keiser, van Noorddijk. Coreferent: P. Brouwer, van Aalsmeer. 2. Rust het humani- teitsbeginsel zooals het in den tegenwoordigen tijd door velen tot bestrijding van het Uitra- montnnisme en tot handhaving van het Protes tantisme voorgestaan wordt, nog op den bodem van het. Christendom? Referent: F. V. G. Kemmann, van Zwolle. Coreferent: W. Francken Az>, van Rotterdam. 3. Zijn de wijzigingen in de Wet op het Lager Onderwijs \an 1857, èn door het bekende Nutsrapport èn dooi- de Vereeniging voor Volksonderwijs aanbevolen, in liet belang der opleiding van het Neder- landsche volk? Referent: dr. [1. G. Braam, mui Lichtenvoorde. Coreferent: D. T. M. Gras- winckel, van Amersfoort. TT'er te lande is het eerste nommer ver7 schenen van Be Omroeper, maandlijst van aangeboden en gevraagde machineriën, gereed schappen en materialen. Het blad, onder hoofd redactie van .1, W. "Willekes Mac Donald, wenscht de middelaar te zijn tusschen kooper en verkooper van gebruikt materieel en belast ■zich dan ook, legen een bepaalde vergoeding, met het verstrekken van inlichtingen enz. In andere landen zijn dergelijke maandlijsten reeds met goed gevolg in gebruik. Het bestuur der Vereeniging ter bevor dering van de belangen des boekhandels heelt zich opnieuw bij adres tot den Minister van Binneniandsche Zaken gewend, met het dringend verzoek om de wet van 25 Jan. 1817 te herzien en zulks naar aanleiding van 's Ministers mede- deeling in de Staatscourant dat het kopierecht van kerk- en schoolboeken niet door die wet wordt beschermd. Naar men ons mededeelt, is de heer Lefèbre, van 's Hage, voornemens eerstdaags te Amsterdam in het openbaar op te treden met zijne nieuwe vindingen. I. Het sspoorweg noodsignaal" ten behoeve van den spoorweg reiziger, 2. met de verbeterde zee- of misthoorn, verbeterd apparaat ten behoeve van de zee varenden. Zaterdagmorgen zijn op hot Scheveningsche slraud proefnemingen gedaan metlaatstgenoemde vinding. De uitkomsten waren als volgt: Geluid voortplantingsvermogen van den misthoorn a (zijnde de hoorn thans in gebruik) 130 meter afstand, id. b (zijnde reeds verbeterde toestel) 245 meter, id. c (zijnde de laatst voltooide toestel) 487 meter. Deze uitkomsten werden verkregen onder de navolgende meteorologische waarneming en windrichting: Zuid Zuid "West. "Wind-druk 19 KG. op de M-. Temperatuur 6°9. Ceicius (44.4 F.) L)amp-drukking 0.46 mm. Betrekkelijke vochtigheid 0.86. {N. v. d. D.) Een loteling pit eeno gemeente in den Hoeksclieu Waard deed II. week aau zijne tnede- lotelingen uit dezelfde gemeente, die met hem naar de hoofdplaats van het district Oud- Btierland gegaan waren, den voorslag, hen te onthalen op brood vleesch en wijn, op voor waarde, dat niemand zich dien dag aan misbruik van sterken drank zou schuldig maken. De voorslag werd aangenomen, en hoe woelig die dag vroeger ook werd doorgebracht, thans bleef alles ordelijk. In de vergadering der Vereeniging lot beoefening van de krijgswetenschappen is door den voorzitter, generaal Knoop, hulde gebracht aan de nagedachtenis van generaal Pel. aDe onverbiddelijke dood," zoo ongeveer sprak hij, heeft een einde gemaakt aan een heldenleven. Generaal Pel is gevallen als een slachtoffer van zijn toewijding aan de zaak des vaderlands; hij heeft zijn leven ten ofler gebracht aan eer en plicht. De naam van Pel zal een gevoel van eeibied en sympathie opwekken bij ieder Nederlander, die het hart op de rechte plaats heeft en aanspoien tot heldenzin, Pel was een waardig vertegenwoordiger van den geest, die de officieren van Neerlands zee- en landmacht bezielt eu moet blijven bezielen. Zijn naam blijve in cere" Pclfshavcii. Ouk in deze gemeente vindt de ontworpen ontdekkingstocht naar Midden- Sumatra bij den handelsstand zeer veel bijval; bereids is door eenige firma's voor een aan zienlijk bcdiag geteekend, zoodat er gegronde hoop bestaat, dat Dt'Hslinven in dit opzicht een eervolle plaats za! innemen. Delft. Zaterdag zijn door de politie aan gehouden twee jongens van 13 jaien, die voor korten tijd twee gouden ringen hebben ont vreemd en die er nu hun werk van maakten om hier en daar de afwateringspijpen van ver schillende pakhuizen af le breken, welke ze aan een oudroestkooper verkochten. Zij zijn opge zonden ter va« tc 's Hz'-c' JYoudriclieiii. Als eene bijzonderheid dient vermelding, dat een der lieden, welke het voet- f veer tusschen deze gemeente en Loevestein i bedient, van zijne geboorte af blind is geweest- i Niettegenstaande dit gebrek, is hij een der meest ervaren veerlieden. Noch mist, noch j duisternis houdt hem tegen. Door zijn fijn 1 gehoor weet hjj alle aanvaring van schepen, stoombooten enz. te voorkomen. Daarenboven is hij zeer opgeruimd van geest. Amsterdam. »FIoralia" zal in Augustus van dit jaar een tweede tentoonstelling houden van bloemen en planten, gekweekt door den arbeidenden stand. Prijzen van f iO en f 5 (in inschrijvingen bij de spaarbank) en getuig- i schriften worden weder uitgeloofd. De tentoon stelling zal thans in het Paleis voor Volksvlijt worden gehouden en door kinderfeesten opge luisterd worden. Alkmaar. Alhier is den 14 Jan. jl. ver loren een origineel lot der 289e Staatsloterij, no. 9404, afgegeven onder de handteekening van den directeur der Staatsloterij, waarop f 400 is gevallen. De commissaris van politie verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Sneek. De gemeenteraad heeft besloten, aan jongelieden, die zich door gunst igeu aanleg onderscheiden maar onvermogend zijn het schoolgeld te betalen, toe te staan den cursus aan de lioogere burgerschool aldaar kosteloos te volgen, zoomede den voorbereidenden cursus, gegeven aan de school van den heer Visser. Breda. Dezer dagen heeft zich de barbier L. in het vertrekwaar zijn vrouw in liet kraambed lag, door eon pistoolschot van het leven beroofd. De ongelukkigeeerst ruim 30 jaren oud. gaf zich veel aan het misbruik van sterken drank over. De vrouw die door den schrik in zorgwekkendst toestand verkeert, blijft met 3 jonge kinderen achter. Tilburg. Door een huisvader is ten stad- huize aangifte gedaan van zijn twee-en-twin- tigste kind allen van een en dezelfde moeder. Maastricht, Alhier heeft wederom een onwillekeurige vergiftiging, doch thans zonder doodelijken afloop, plaats geha'd. Na het gebruik van pannekoeken gevoelde zich ecu geheel go- zin ongesteld eu alleen een spoedig toegediend braakmiddel was in staat de lijders voor en na in normalen toestand te brengen. Men vermoedt, dat het gebruik van patent- in stede van raap olie tot deze vergiftiging heeft geleid. Door den Engelscliman Blackburne zijn weder twee partijen schaak tegen den Dnit- scher Steinitz verloren. Mile Agar is van haar ziekte geheel her steld en Zondag jl. weder voor het eerst in het sThéatre de la Renaissance'' te Parijs in de nPhèdre" opgetreden. Een Neclerl. familie in den staat Wiscon sin (N. Amerika) heeft op den 3 Febr. jl. een merkwaardigen dag beleefd Het hoofd der familie Hans Woslvalen en echtgenoot, vierde namelijk dien dag zijn SOjarig huwelijksfeest tegelijk met hetfiojnrig huwelijks feest van zijn zoon on ec.iitee. oot; terwijl hun kleinzoon dienzelfden dag in 't huwelijk trad en hun kleindochter haar kind liet doopen. In het Noorden van Schotland is een vrouw overleden in den ouderdom van 407 jaar. Donderdag jl. werd te Parijs een schoon, beminnelijk meisje van i 9 .jaren uit een der aanzienlijkste familiön bogiave». Zij was te midden van oen'schitterend feest hij de laatste wals in de armen van 'haar danser gestorven. Deze merkte dit niet voor zij een lijk was. Do hartstochtelijke danseres had zich dood gedanst.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2