Verschijnt iaplijto, uitje» Iri Diislaj. Biitonlandsche Berichten. 1876. Vrijdag 10 Maart M 3853. Nationale Militie. I> ertigste Jaargang. Buroemeester en Wethouders van Schiedam; UOSMtüBHfSPBMS, Pcr |WMtnalt 1.85. franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Wonderlijke nommers- 0.10. COURANT. BVKEA1I MARKT, 'E, 134. Advertentieprijs van 110 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. KEMISGEIVIKG. Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat te Militieraad in het 2de district van Zuidholland, oor deze Gemeente op Dingsdag tien 21 Maart aan- imniedes voormiddags ten 10V, ure zijne Eerste Zitting zal honden te ROTTERDAM, in het O Je Mannen- iiiij aan de Hoogstraat aldaar. Zij brengen wijders iri herinnering Art. 91 der IVet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1801, Staatsblad No. 72), luidende: In de Eerste Zitting van den Militieraad wordt uit braak gedaan omtrent: De verschenen vrijwilligers voor de Militie; De Lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend De Rotdingen, in de Artt. 55 en 56 bedoeld; Alle overige Lotelingen. Dientengevolge roepen zij op Lotelingen der Ligting on 1870, orn ten bepaalden dage, ure en plaatse voor jemolden Militieraad te verschijnen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, feu 9 Maart 187G. Burgmeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. F It A N K It IJ K. Gisteren is het nieuwe Parlement bijeenge komen. Het bureau der Nationale Vergadering heeft, volgens het bepaalde ceremonieel, zijn mandaat aan de voorloopige bureaux der nieuwe Kamers overgedragen. De hertog d'Audiflret- Pasquier hield hierbij een toespraak, waarin hij de afgevaardigden en senatoren welkom heette. Gij zult, zeide hij, de taak uwer voor- hogers voortzetten; gij zult u om hetgouver- aement van Mac-Mahon scharen en de orde en rust, vooral noodig ■voor een land, dat ram pen van het verledene te herstellen heeft, ver zekeren. Be heer Gaulthier Rumilly, president van laren in den Senaat, zeide: de Senaat is de hoeder der constitutie. Hij zal voor verzoening en vrede, voor bevestiging van alle belangen zorgen. Hij zal zijn steun aan Mac-Mahon geven voor de zaak der orde en vrijheid en voor den vrede van binnen en naar buiten. Be minister Dufaure verklaarde van Mac- Mahon last te hebben ontvangen om de Kamers wede te deelen dat hij met de hulp van God en wet de medewerking der "Wetgevende Macht overeenkomstig de wetteude eer en de belan gen des lands bij het bestuur zal behartigen. Be heer d'Audiffret Pasquier verklaarde hierna t de taak der Nationale Vergadering ten erode is. Hij draagt mitsdien hare va macht Mu de nieuwe Kamers over. De heer Raspail hield als president vau jaren in de Kamer van Afgevaardigden een korte rede, waarbij hij een beroep deed op hare toewijding aan het Vader land. De Kamer is vervolgens overgegaan tot het verkiezen van den voorloopigen voorzitter. In den Senaat heeft de heer Gaulthier Rurnilly bedankt voor de eer om te presideeren, iu een kamer, die, naar hij zeide, zooveel beroemde personen in haar midden telt, die de constitutie van 25 Februari, den grondslag van het gezag van Mac-Mahon, hebben goedgekeurd. Frankrijk heeft nu gesproken, de republiek is voortaan gevestigd en verzekerd door den steun van een vaste meerderheid. De Senaat heeft de volmacht van het voor- loopig bureau bevestigd. Vervolgeus zijn de afdeelingen getrokken. De Kamer van Afgevaardigden heeft den heer Jules Grévy met 414 stemmen van de 433 tot voorloopig voorzitter gekozen en de heer Rameau tot onder-voorzitter. Een van de meest uitstekende leden van •het linker-centrum, de heer Ricard, die bij de herstemming de nederlaag heeft geleden, .zal waarschijnlijk door den Senaat tot cnafzetbaar lid daarvan gekozen worden, in de plaats van den eenigen tijd geleden overleden heer de la Rochette. Men zou den heer Ricard ook gaarne als kandidaat voor het departement van binnen- landsche zaken zien. De jÉvénement meent te weten, dat de heer Victor Hugo in een van de eerste zittingen van den Senaat een voorstel zal indienen be trekkelijk het verleenen van eeue amnestie, en dat dit voorstel in de meest gematigde bewoor dingen vervat is. De heer Hugo zou in herin nering brengen dat de burgeroorlog reeds sedert vijf jaren geëindigd is en dat het de eerste plicht was van de nieuw gekozen Kamers om menschlievende maatregelen te nemen, naar het voorbeeld van Spanje en de Vereenigde Staten. S P A Si' J E. Generaal Sierra heeft te Tolosa een besluit afgekondigd, waarbij allen, die goederen van liberalen hebben verworven, bevolen wordt daarvan onmiddellijk kennis te geven. In Biscaye heeft rnen nog eenige benden uiteen moeten drijven; overigens blijven de Carlisten aan de grenzen in menigte om het induUo vragen. Aan de Carlisten zijn in 't geheel '112 stukkeu geschut ontnomenmet de geweren worden die op f 18,000,000 geschat. De Koning zal met die kanonnen den '10 Maart zijn intocht houden in Madrid, doch nog vooraf Burgos en Santander bezoeken. 1) U ITS CH LAND. Volgens berichten aan de Kóln. Zcit. uit Italië zou van het Vaticaan een protest naar Madrid afgezonden zijn, dat aan de Spaansche regeering overhandigd zal wordeD, zoodra de vrijheid van godsdienst door de Cortes wordt aangenomen. Al naar het autwoord door den minister op dat protest zal luiden, zou de Nuntius zyn ontslag moeten vragen of niet. Volgens de Deutsche Landioirthschaftliche Presse heeft de Engelsche consul in Brazilië de aandacht der Engelsche kapitalisten geves tigd op den daar te lande in het wild voor komende Carnauba-palm. Deze plant levert, behalve een in Brazilië zeer gezocht voedings middel, eene soort van gom en wijn. Uit haar hout vervaardigt men waterbuizen, alsmede muziekinstrumenten, terwijl uit hare bladefen een surrogaat voor kurk wordt verkregen. De wortel heeft dezelfde uitwerkingen ais salsa- -parilla. Uit het gedroogde en gespleten hout van dezen palm maakt men matten, korven en bezems en het is zelfs in den laatsten tijd in Europa tot het maken van fijne hoeden gebezigd geworden. Eindelijk bevatten de bladeren eene soort van was, die men tot het maken van kaarsen gebruikt en waarvan jaar lijks voer eene waarde van ongeveer f 1,200,000 uitgevoerd wordt. OOSTENRIJK. Het door het Venetiaansch dagblad Tempo uit Lagabria medegedeeld bericht, t. w. dat in Servie de republiek is uitgeroepen enz., is ten eenenmale verzonnen. Volgens de Politische Corresp. vanWee- nen bestaat de strijdmagt der insurgenten, die met primo Jan. 11. nog op 11,000 man werd be groot, thans uit niet meer dan 4800 man. Daarvan staan 3000 man, ouder de insurgenten-hoofden Sotschitza, Pop Bogdon en Peko Pavlovics, in Binnen-IIerzegowina; 800 man, onder Mussits en K ui to vies, aan den linker-oever van de Narenta-rivier, en 300 mau, onder den weder in gunst aangenomen Ljubobratic, aan den rechter-oever van deNarenta. Laatstgenoemden, meerendeels geworven Italiaansche vrijwilligers bedreigen de route van Metkovich naar Mostar. Voorts houden nog enkeie kleine benden insur genten ieder 50 a 100 man sterk de bergpas sen nabij Kleek bezet. ITALIË. De te Milaan gevestigde afdeeling van de Vereeniging van Italiaansche geneesheereu heeft in hare jongste zitting beraadslaagd over de zaak der lijkverbranding en met grootc meer derheid van stemmen de volgende resolutie aangenomen«Doordrongen van de overtuiging, dat tegen lijkverbranding geen gegrond" be zwaren in te brengen zijnzoo geven wij het verlangen te kennen, dat de Wetgevende Macht zoo spoedig mogelijk zich met dezeuit het oogpunt der bcschaviug zoo gewenschte her vorming moge vereeuigen. TURKIJ E. De Porte heeft eeu telegram van Ali-pacha uit Mostar, dd. 3 dezer, ontvangen, luidens hetwelk er een klein gevecht bij het dorp Kolin, nabij Watoro, heeft plaats gehad. Eene bende insurgenten, aangevoerd door den priester Mie-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1