BiinejlaiJscle Bericïteii. sitsch, had een christen-dorp aangevallen. Bij de komst van eenige Turksche troepen boden de insurgenten evenwel slechts een korten tijd •wederstand en namen toen in allerijl de wijk in het gebergte. PORTUGAL. Bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers is den 5 dezer door den minister van marine eene bill ingediend, betrekkelijk de organisatie van eenen maritiemen dienstin de havens en op de kust van Portugal. Voorts verzekert men, dat de Portugeesche regeering een handelstrac- taat met den Oranje-Vrijstaat in Zuid-Afrika zal sluiten, gelijkvormig aan dat, hetwelk reeds tusschen Portugal en de Transvaalsehe republiek bestaat. AMERIKA. De gewezen Minister van Oorlog der Vereenigde Staten, Belknap, wordt in zijn huis door de polite bewaakt. Eerst Donderdag zal hij voor 't politie- gerechtshof verschijnen; verder zal de zaak behandeld worden door de groote jury van het district Columbia. Senator Carpenter en Mont gomery Blair zijn zijn advocaten. Marsch is naar Montreal gevlucht. De behan deling der zaak wordt daardoor moeilijker. Men beweert, dat zonder het getuigenis van deze Belknap niet veroordeeld kan worden. De rechter Taft heeft de portefeuille van oorlog aangenomen. De commissie uit de Kamer van Volksver tegenwoordigers weigert op de requisitie van de correctioneele rechtbank in de zaak Beiknap te antwoorden, omdat dit antwoord aan het onderzoek, thans door de commissie iugesteld, zou kunnen schaden. De Kamer heeft dan ook aan de commissie bevolenop die requisitie geen acht te slaan. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 8 Maart. In de zitting van heden heeft de heer van Wassenaer van Catwijck een warm woord aan de nagedachtenis gewijd van Jhr. Mr. J. W. van Loon, lid der Kamer, voor het hoofd kiesdistrict Amersfoort, en gewezen op zijne uitstekende ontwikkeling, diepe kennis en op zijne verdiensten als menseh en Christen. De discussie over het ontwerp op het hooger onderwijs is aangevangen. Bij die discussie hebben ook de heeren Jonckbloet, Teding van Berkhout en de Minister van Binnenlandsche Zaken zich vereeuigd met de warme hulde dooi den heer vau Wassenaer van Catwijck gebracht aan.de verdiensten van het plotseling overleden kamerlid van Loon. Wat liet ontwerp zelf be treft, waren de' algemeene discussiiin niet zeer uitgebreid, omdat bij de onderafdeelingen ge legenheid zal gegeven worden om de hoofdbe ginselen afzonderlijk te bespreken. De lieer Rornbaeh wilde geen klassieke studiën voor natuur- en geneeskundige vakken ver plichtend gesteld zien. Eene Hoogere Burger school met öjarigeu cursus is volledige voor bereiding, 'i geen door tie heeren Jonckbloet, Tedirig van Berkhout en den Minister bestreden wordt. De lieer van Wassenaer van Catwijck wil geen theologische faculteit of onderwijs in godsdienst wetenschap van staatswege. De heer van den Bercli van Heemstede wenschl, bij mogelijke verwerping der wet, partieele regeling en allereerst omtrent de trac- tementen. Hij acht cdne hoogeseliool voldoende. Ue Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in eenige algemeene trekken 't karakter dei- wet uiteengezet en vooral de behoefte en vor- mende kracht van klassieke studiën ontwikkeld. Over de theologische faculteit zal hij later met 1 den lieer van "Wassenaer van Catwijck debatteeren bij de betrokken afdeeliug. Aan den heer van den Berch vau Heemstede antwoordt de Minister, dat hij niet wilde spreken in de onderstelling van verwerping der wet en wat dan gedaan zou moeten worden; maar dit onderwerp is minder dan elk ander geschikt tot partieele regeling of het doen van een enkelen greep. Na een korte repliek van den heer Rombach zijn de algemeene discussiën gesloten. Art. '1 is, na verwerping van een amendement van den heer Lenting, om als definitie van het hooger onderwys uit te drukken, dat het alleen is dienende tot zelfstandige beoefening der wetenschappen, aangenomen met 46 tegen 49 stemmen. De artt. 2 en 3 zijn mede aange nomen. Op art. 4 is een amendement van den heer de Vries, om in plaats van Athenaeum te lezen: het Athenaeum te Amsterdam, uit gesteld tot na art. 30a, hetwelk betreft het amendement der commissie van rapporteurs, om aan het Athenaeum te Amsterdam hetyaa promovendi te verleenen. Morgen voortzetting over de gymnasia. SCHIEDAM, 9 Maart 1876. In de leesvergadering van het Departement utot Nut van 't Algemeen" trad gisteren als spreker op de heer F. W. N, Hugenholtz, van Zandpoort. Hij droeg op verdienstelijke wijze eene vertaling voor van- Robert Hamer- ling's aZeven Hoofdzonden", die door de ver gadering met algemeen genoegen werd aan gehoord. De Minister van Binnenl. Zaken brengt voorioopig ter algemeene kennis: dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, voor het jaar 1876, afgenomen zullen worden in den loop van de maand October 1876; en dat de termijn voor de aanmelding tot die examens nader zal wor den bekend gemaakt. Tengevolge van het aannemen der be noeming tot kantonrechter te Oirschot door mr, A. J. II. van Baar, moet eene verkiezing plaats hebben voor een lid vau de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkies district Eindhoven; deze verkiezing is bepaald op Donderdag 23 Maart e. k. en zoo een her stemming noodig is, zal die gehouden worden op Donderdag 6 April daaraanvolgende. Naar het W. v. d. D. verneemt, is de leiding van den voorgenomen tocht naar Sumatra opgedragen aan den heer J. Schouw Santvoort, luit. ter zee. Het comité heeft bericht ontvangen, dat de heer E. A. van Vloten te Brussel de som van f 3000 voor genoemde expeditie beschikbaar stelt. De datum van liet vertrek van de Celebes naar Java moet zijn 44Mit, De St. Ct. meldde eergisteren wel 20 Mrt., doch dat was een drukfout. Eene belooning van f 3000 is door de Nederlandsche regeering uitgeloofd voor het i beste in het Nederlandsch geschreven leerboek voor den beschaafden inlander (Javaan) over de land- en volkenkunde van Nederlandsch- 1 Indie, waar het te pas kornt met geschied- kundige herinneringen, en mot duidelijke aan wijzing van hetgeen van regeerirgswege ge schied is om land en volk tot ontwikkeling te biergen. Van Zr. Ms. consul te Bender-Bushiris, onder dagteekening van 2 Maart, het bericht ontvangen dat aan den Euphraat de pest lieersclit. Sls.-Ct In de Pr. N. Br. Ct. leest trien liet vol gendeZaterdag 26 Febr. II. huwde voor den ambtenaar vau den burgerlijken stand te Asten een paar, welk huwelijk daags daarna kerkelijk i zou voltrokken worden. De bruidegom werd echter dien dag zoo erg ongestelddat men j genoodzaakt, was, hem de laatste 11. H. Sacra menten te laten toedienen. Verleden "Woensd, is hij overleden, zonder dat het huweli kerkelijk kon voltrokken worden. Volgens i burgerlijke wet is de bruid dus weduwevo gens de kerkelijke nog jonge dochter. Het water heeft in Friesland een ong kende hoogte bereikt. Het staat ongeveer 2 voet hooger dan gewoonlijk. Tusschen Heeres veen en Akkrurn loopt het over den straatwq alsmede tusschen Heerenveen en Wolveg Wanneer de sterke Westenwind blijft aai houden en daardoor het water wassen, word» ongelukken tegemoet gezien. Op vele plaatst golft het water over het land evenals in de ze Voor de tweede maal zijn de havenbewone van 's Hertogenbosch door het water in hum huizen opgeslotenhet wast nog steeds. H •Bosseheveld gelijkt een onstuimige zee, waan wel eeu boot zou kunnen vergaan. Men zal zich herinneren, zegt het U. 1 dat onze beroemde zeeheld M. A. de Ruyte nu twee eeuwen geleden, in 1676, te Napel door zijne voorspraak, s de in vrljheidstellin heeft bewerkt van 26 Hongaarsche predikant® die om hunne belijdenis van het Evangelie u hun vaderland naar Italië gevoerd waren e op de galeien in de vreeselykste slavernij zuchtei Dit is in de vorige maand, den 11 Februar feestelijk herdacht door de hervormde hoogf school te Debrecen in Hongarije, tot eer d( nagedachtenis van onzen onvergetelijken t Ruyter. Aan de godgeleerde faculteit d( Utreehtsche hoogeschool is van' deze feestelijk herdenking door een Latynschen brief kenn gegeven, met bijvoeging van de meest hartelijk weuscher. voor den welstand en bloei van In koninkrijk der Nederlanden, van de Nederiam sche kerken en bepaald ook van de hoogf school te Utrecht gevestigd. Blijkens de Werkman bestaat te Den Haaj eene kappers- en barbiers-vereouiging, die ii ons land totnogtoe eenig is en op zeer ver nuftige wijze werkt, De leden verbinden zie nl. om in geval vau ziekte van een lid d cliënten van deze goed en naar behooren a te loopeu; dit geschiedt vnlgens rooster. Moch de plaatsvervangende barbier aan een derklante beter bevallen, dan is dat lid. die zulk ee klant neemt, verplicht hem een jaar lang I bedienen eti het arbeidsloon aan zijn vorige collega af te dragen. Alzoo is er nooit sprak van klantenroovery. Blijkens een bericht in de W. Bijdrage wordt tegenwoordig het geloof aan heksen en mirakels in Friesland ook al door cei zoogenaamd Christelijk onderwijzer voorgestnai en aangewakkerd. Te Leiden is de opvoering van het nieuw treurspel »Jan van Leiden", van mr. G. 11 Betznaar het Lcithch Dagblad verneemt, dooi liet gemeentebestuur verbóden. Tegen de vernielende koolrups wordl in de Prov. Ass. Ct. als proefhoudend voor behoedmiddel aanbevolen bet zaaien van eenigf hennepzaadjes tusschen de koolstruiken. De heer dr. J. Ritzema Bosleeraar aai de landbouwschool te Wageningen, richt in d( Landb. Ct. eene oproeping tot alle belang stellenden om hem opgaven te zenden, zot mogelijk vóór het einde van Maart, van tk schade, door insecten aan den landbouw toe gebracht, gedurende de jaren 1873, '74 of'75. Uit eigen nasporingen en ontvangen berichten is hem gebleken dat door 27 verschillende insecten aan landbouw, houtteelt, tuinbouw ol veeteelt in ons land nadeel is veroorzaakt, namelijk door: muizen, eekhoorns, akker-aard- slukken, inillioenpooten dennebladwespen, pruimen blad wespen, mei kevers, rozen kevertjes deniiesclicerders, bonte esschen bast kevers, ijpen- spintkevers (twee soorten), aardv looien, schild- pndtorretjes, koolwitjes, wilgenlioiitrupsen. processierupsen, gestreepte den ue:: rupsen, aard- rupsen, hooimpsen, kokerrupsjes, koolzaad-gal'

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2