van dezen weg gebruik: 765 zeeschepen, metende 314,636 ton, tegen 72 zeeschepen, metende 32,777 ton, van het Voornsche Kanaal, een en ander zonder de vischschepen. Op de lijnen der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zullen weldra een paar meubelwagens dienst doen, welke zeer geschikt zijn tot liet verzenden van verhuisboedets. De wagens worden door paarden gebracht tot voor het huis van dengeen die zijn inboedel wil verplaatsen, en daarna, gevuld eu door hem zelf gesloten, aan het station op een spoor wagen geplaatst en naar de plaats van bestem ming gereden. In de JV. It. Ct. van Zaterdag komt voor eene waarschuwing van den burgemeester van Botterdam, naar aanleiding van het wegspoelen van due kisten met dynamiet en litrofracieur en eenige patronen dynamiettengevolge van den hoogeu vloed, uit eene bergplaats aan den linker Maasoever aldaar. Mochten die voor werpen ergens aanspoelen of worden opgevischt, dan woidt onmiddellijk aangifte bij de politie gevraagd, terwijl voorts de meeste vooi zich tig- heid bij de behandeling van genoemde ontplof- baie stoiïen wordt aanbevolen. Deze kisten zijn gemerkt 6. K. Go. Door den kerkeiaad der gemeente Borssele is een adres van dankbetuiging gèiicht aan den heer Moens, om de ij vei ige en doeltreffende pogingen, door hem in het werk gesteld ter Verbetering van het lager onderwijs. Bet stedelijk bestuur van Antwerpen schrijft een prijskamp uit, voor het vei vaar digen van eene Geschiedenis der Antiuerpsche Schilderschool. De uitgeloofde'pi ijs is 3000 fr. Nog is er een prijs van 1000 fr. uitge schreven voor het beste werk, beschrijvende de Spaansche Furie. De meèdingende stiukkèn moeten ingezonden worden aan liet adres van den gemeente secretaris; die betreffende de Spaansche Furie', voor 1 Augustus aanstaande en die voor den prijskamp voorde Geschiedenis dér Aniwerpsche Schilderschool bestemd, vóór 15 Mei 1877. In het y. v d. D. lezen wij het volgende Langzaam maar zeker vorderen de onzen in Atsjin. Alle teékenen doen zich voor, dat wij in een niet ver verwijdetd tijdstip geheel meester van het teriein zullen zijn. Dat de hoofden van dorpen zich beginnen te onder werpen, zooals nu weder de Iman van Tjadé in de 'XXVI Moekim, is een zeer gunstig teeken en bewijst, dat de oorlogspartij voort durend terreini(.verliest. Dat de vijand bij de Verovering van Lambarae niet minder dan 73 lijken moest achterlaten, is mede een bewijs, dat hem geduchte veiliezeu zijn toegebiacht en hoe oveiliaast de vlucht is geweest, want zoo 't eenigszins'mogelijk is, zoigen de Atsji- ne'ezen er voor, 'bat geen dobden of gewonden in hamlen der ónzen vallen. - Dat er gued voor Onze dappeie lióepen wordt g'ékorgd en 't vei blijf in Atsjin voor de troepen zoo aangenaam mogelijk vvoiót gemaakt, blijkt ook wedèr"uit een schrijven in de Soer. Cour., mét dö rnail van i5 Febi nat i alhier aa'ngekomfen. De cónéspondént schrijft: Bij bet aan wal stappen werd reélls dadelijk de ongunstige indruk weggenomen, dien ik van At«jm had opgevat; allervvege ziig uien sporen van weikzaamlieid eu veibeteiingen. De spooi weg was wei is waar nog mót geheel gei eed tot aan den 'Kiaton, doch men was duik aan liet weik. De weg evenwel naar den Kiaton beviel mij wel. In de nabijheid ddaivaii weiden wij opgewacht dobr den bivouak-kommaudant en door een muziekkorps dat ons tot den Kiaton begeleidde. Onmiddellijk winden de Uuzoines betiokken en ba ben p'aar uien lust werd aan de troepen het etbn bezorgd, dat door de zorg van andtiie Kiatonbevvoneis van het 3e bataljdu was gereed gemaakt. Ook dep o'ffieieren werd logies aan gewezen, dat wel niet zoo schitterend is als de vvoingen in 't garnizoen, maar een militair moet zich ontberingen kunnen getroosten. Het eenige wat minder aangenaam was bestond hierin dat de goederen zeer slecht bezorgd worden. De officieren mochten zich eerst Zondagsavonds, dus den tvveedeu dag, in !t bezit van hun goed verheugen. Ook wat degoedeien der minderen betrof, liet dit veel te wenschen over, want verscheiden kleedingstasschen waren opengesneden, of opengebroken en geledigd. Waar of dit nu gebeurd is, hetzij aan boord of aan den wal, is my onbekend, maar dat het gebeurd is, staat vast. Wat het leven in den Kraton betreft, hiervan kan ik nog weinig zeggen; de ijsfabriek levert voldoende ijs en ten allen tijde kunnen wij er ons op een lekker glas ijsvvater onthalen, 's Avonds hebben wij muziek en passeeren zoo aangenaam mogelijk den avond. Gisteren bezocht ik eenige vrienden op Kotta Alam. De weg er heen was zeer aan genaam. Een 6 passen breed pad van grint bracht mij door weelderig groen op ongeveer Vt uur afstand van Kotta-Radja bij de Atjeh- rivier, waar ik door een zeer goed ingerichte veerpont weid oveigebiacht naar de Rivier- benting eu na van daar rechts afslaande nog 5 minuten "geloopeu te hebben, bereikte ik Kotta Alóm, eene zeer mooie benting met flinke klapperstammen gepalissadeerd. Het inwendige was Zeer netjes, öveial zag'men, dat hier de handen 'waren aan het wei k ge slagen. Een Duitscher van goeden huize, letter kundige, die orn later gebleken goede redenen zijn land heeft moeten verlaten en laatstelijk zich te Groningen had gevèstigd, Waar hij privaatlessen gaf en onlangs een hoog philoso- phische voorlezing hield, maar die zich genoopt vond ook van daar teveitfekkenweid vóór eenige dagen dood 'gevonden in etn niet ge- brüikt wordend varkenshok buiten een boerderij te Beeita. Blijkbaar was hij van gebiek om gekomen. Het jongst veischènen nomrner 'van de Nededlandsclw Spectator bevat een geestige plaat, 't Is een plastische vooi stelling van de debatten ovèr het wetsontwerp tot regeling van 't hooger onderwijs en van de verschillende phaseu, waarin de vooi dracht en amendemen ten reeds hebben verkeerd. Een schatrijk man ging dezer dagen naar Overijsei om er 300 bunders land te koopen. Aan het veerhuis bij de Dedemsvaart vernam hij, dat dit zou worden verpacht. De vrouw van deu tegenwoordigen pachter, die er haar dagelykseh brood mede verdient, mèende dat de vreemdeling naar dê pacht stond Hy liet zich dit aanleunen en aam aan voor f25 van de zaak af te zien. De vrouw gaf hem die van haie 4>aai penningen. De schatrijke had f25 verdiend. Dit heet slimheid. Er zou misschien nog een andeie naam aan te geven zijn. Jammer datdeHaag- sche 'correspondent van de Zutph. Courant, die déze ddad mededeelt, ook den naitm niet noemt van den schatrijken man, die op deze wijze no" f 25 wist te vei dienen. Ilij vei dient gekend te Worden. Hellcvootsluis. fo..* ".agavond vei trok van hier naar deh Bosch stoo'mbarkas van het wachtschip, tot vei leening van adsistentie in de overstroomde gedeelten. Oosthuizen. Alhier heeft een kind, terwijl de ouders afwezig vvaieu, lucifeis opgegeten. Deu volgenden nacht is het onder hevige smai ten aan de gevolgen be/weken, Assen. De geinèenteiaad hbèft het ver zoek om het Stenenboseh vooi het zesde Nooidei Zendiugfeest op 5 Juli beschikbaar te stellen, ingewilligd. Groot-Amiiiers. Een 9jai ige knaap heeft dezer 'dagen het 'öüdeilijke huis'in biahd ge stoken, Hij moet dit gedaan 'hebben op aan sporing van zijn vader, wien het om de ver zekeringssom te doen was. Den knaap was voor zijne daad eennieuwe broek beloofd. De vader is, naar men meldt, in hechtenis genomen. (FT. v. d. F.) Meppel. Op een den 18 dezer alhier- gehouden groote hooiverkooping is door een Utrechtenaar alles opgekocht ten bedrage van ruim 130,000 pd.? tegen ongeveer f 26 de 1000 pond (500 kilo). Men zegt, dat al dit hooi gepeist en alsdan per spoor naar het buitenland verzonden zai worden, waar nog vrij hooger prijzeu worden bedongen dan hier niettegenstaande de duurte. Deventer. De rechtbank te dezer stede veroordeelde dezer dagen een bedelaai skolonist te Ommerschans, beschuldigd van een paar vuisten vol uitgezifte zaairogge ten nadeele van den staat te hebben ontvieemd, (welke zaairogge hij zeide gegeven te hebben aan de duiven, die op de plaats waren en die aldaar, doordien de bodem met sneeuw bedekt was, geen voedsel konden vinden) tot 7 dagen celstraf. Arnhem. De gemeenteraad heeft op voor stel van den heer van Verschuer en 5 andere raadsleden met algemeene stemmen de af schaffing der kermis met 1877 in beginsel aangenomen. WATERSNOOD BERICHTEN. De belangrijke daling van de rivieren doet zien, dat het gevaar voor nieuwe ongelukken voor het oogenblik geweken is; alleen de ver zorging van de ongelukkigen, die door het nood lot zijn getroffen, blijft ons over; ruim vloeit de liefdadigheid, maar veel is er ook te her stellen. Maandagmiddag zyn, onder bevel vair kapitein de Blaauw, de laatste manschappen van het bataljon mineurs eu sappeurs te Utrecht terug gekeerd, die ter voorziening van de Lekdijken Beneden- en Bovendatns te Vreeswijk zijn ge- detacheeid geweest. Tot behoud van den Maasdijk by Bommel en omstreken is voor f 60,000 aau materiaal verwei kt. Een droevig ongeval heeft men in het dorp Litli te betreuren. Tijdens den storm trachtte de kleermaker van der Pas zich met zijn vrouw, die in hoogst zwangeren tóestand verkeerde, en zijn zes kinderen te redden; toen zy op den dijk kwamen, waarover- het water met geweld heenspatte brak voor de arme vrouw het gewichtig oogenblik aan. Vreeselijke toestand. Een half uur later stond de wanhopige man nog met zijn. kinderen op den dijk by het Lijk zijner vrouw en dat van zijn pas geboren kindje. Ds commissie nam drie der kleinen naar den Bosch mede, alwaar ze door familie van den ongelukkigen van dei- Pas zullen verpleegd worden. Deventer. Alhier staat rondom de stad alles onder; slechts aan de zijde der vooistad kan de stad dioogvoets bereikt worden. tDe be woners van de ïSteenenkamer" en der "Hoven" zijn in het Klooster en in audere gemeente gebouwen gehuisvest, tei wijl hun vee op liet landgoed het "Schol" is geborgen. Ook de be woners buiten den Nooi denberg hebben do wijk moeten nemen. Zij zijn voor liet grootste gedeelte door particulieien opgenomen, en aan hun vee is in de ziekenstallen van het gar nizoen eene schuilplaats vei leend. Allen wor den van wege het gemeentebestuur san levens middelen vooi zien. De machines (lui ijzergieterij en een groot gedeelte van de weikpiairtsen staan onder, zoodat de weikzaamheden zijn gestaakt, hetgeen mede het geval is'aan de katoenfabriek van den heer A'nkerslnit, de aaide- weikfabriek van de lieeren Ilauieibeig Co en met vele'andere fabrieken. Mén bëgioothet

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2