amendement voorgesteld om het woord athe- nnea te hehoudcn, vooral in het belang van die gemeenten, die lot dusver rechten bezaten tot oprichting van die instellingen. De heer Kappeyne van de Coppello heeft een amende ment voorgesteld om alleen in art. 4 te spreken van gymnasia en universiteiten, maar later dit amendement ingetrokken. liet amendement van den heer des Amorie van der Hoeven werd breedvoerig gedebatteerd en ook bestreden door den Minister na de beslissing gisteren genomen. Ten slotte is het amendement ver worpen met 43 tegen 24 stemmen. Eindelijk heeft de Minister de artt, 30 en 31 betrekkelijk de athenaea toepasselijk gemaakt, met eenige wijziging, alleen op het athenaeum te Amster dam. De artt. 30 en 31, door de Regeering gewijzigd, zijn, na intrekking van allegmende- meoteu, goedgekeurd. De beraadslagingen over art. 33 (de vier faculteiten) zijn aangevangen. De commissie van rapporteurs heeft bij monde van den heer Moens haar amendement ver dedigd om do vijfde faculteit der godsdienst wetenschap te behouden, terwijl de heeren Saaymans Vader en van Namen van Eemnes ook het behoud dier faculteit voorstellen, maar onder den naam van theologie of godgeleerd heid. Morgen voortzetting der discussie hier over. SCHIEDAM, 23 Maart 1876. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden heeft f 1000 geschonken voor de noodlijdenden door den watersnood in Gelderland en f 2000 voor die in Noord-Brabant. H. K. H. Prinses Marianne heeft voor de noodlijdenden f 1000 geschonken. In de zitting van den Gemeenteraad alhier van heden, waarvan wij morgen het gewone verslag zullen mededeelen, is de heer II. A. M. Roelants tot lid der Commissie van het Burgerlyk Armbestuur benoemd. Onze berichtgever heeft zich vergist toen hij als inschrijver voor de te bouwen mouterij en molen op de Noordvest, voor den heer T. C. Melchers, als inschrijver opgaf den aannemer N. Westhuishet moest zijn de firma L. Mel chers Co. en G. Wendt voor de som van f51,924. Naar wij tevens van goed ingelichte zijde vernemen, bestaat het merkbare verschil in bet cijfer dezer inschrijving met dat der overige inschrijvers in eene vergissing door laatslge- noeinde bij zijne berekening gemaakt. De St. Ct. meldt, dal de telegraphische gemeenschap mot en over België thans mede geheel is hersteld. De Staats-Courant van heden bevat den staat van nalatenschappen, die in den loop van het jaar 1874, tengevolge van het over lijden van manschappen, behoord hebbende tot de Koninklijke Nederlandsche marine, zijn open gevallen, en als niet opgeëischt door do erfge namen, in bewaring van het Departement van Marine en bij het korps mariniers zijn gebleven. Omtrent de plaats gehad hebbende ver- ondieping van den Nieuwen Maasmond, ontving de X R- Cl van bevoegde zijde het volgende bericht: Nadat door het ongunstige weder sedert eenige weken niet had kunnen worden gepeild, heeft zulks II. Zondag weder plaats gehad, en vond men, verder binnenwaai is dan waar vroeger het onderste gedeelte werd aange troffen, plaatsen waar met gewoon laag water slechts 34 decimeter stond, dat is 6 decimeter minder dan vóór de laatste stormen'. De ver- ondieping is ontstaan doordien de droogte langs den zuidelijken dam naar de voorgeul is over gewerkt tengevolge van de vasthoudende sterke Z. W. winden. Dit overwerken heeft altijd be staan en de verdieping van de voorgeul tegen gewerkt, hoewel altijd in veel mindere mate dan uu, omdat de Z. W. winden zelden zoo lang en zoo sterk woeden als nu 't geval is geweest. Ten einde die nadeelige werking tegen te gaan, wordt dan nu ook de zuidelijke dam verlengd. Is die eenmaal op de volle lengte gebracht, dan is die droogte volkomen gedekt, en zullen dergelijke verschijnselen zich niet kunnen herhalen. Aan het welslagen van den waterweg behoeft dan ook volstrekt niet getwij feld te worden. De tegenwoordige verondiepiug is een geheel tijdelijk verschijnsel, dat onge twijfeld spoedig zal verdwijnen. Heden is door het Loodswezen gepeild van zwarte ton 2 op witte ton 3 minstens 4 deci meters water minder. De Wekker, wijzende op de taliooze behoeften door de jongste dijkbreuken en over- stroomingcu ontstaan, en op de houderde landgenooten, die in de diepste ellende ver- keeren, zegt in eene aansporing tut leniging van het droevig lot van zoovelen: «Gewis zal de schooljeugd wel niet achter blijven om offers te brengen voor die onge luk kigen. Zij moet echter in haar liefdebetoon geleid worden. «Ambtgenooteul doet dit eenparig. Laat het bij deze gelegenheid ook luisterrijk uit komen dat de school liefde tot den naaste kweekt; laat het by deze gelegenheid ook weder op treffende wijze blijken, dat hetgeen doode letter is, als er in de onderwijswet ge schreven staat, dat het kind opgeleid wordt tot christelijke deugd. «Bij gebeurtenissen als deze kan er krachtig gewerkt worden op het gemoed der kleinen en beider in het licht gesteld worden, hoe gelukkig het land is, waar niet naar belijdenis gevraagd wordt, zoodra het de hulp van onge- lukkigen betreft, waar de liefde alle mede broeders omvat." Heelt- onlangs de onderwijzers vergadering te Roermond den heer Moeus een adres van dankbetuiging gëzondeu voor zijne bemoeiingen in 't belang van ons openbaar onderwijs, thans heeft ook die uit 't 6de district, afdeeling Gra- thein, met algemeene stemmen besloten den heer Moens een telegram van adhaesie te zenden voor 't indienen van zijn wetsontwerp. Volgeus de Wes. Zeit. heeft dr. Konrad Martin, oud-bisschop van Paderborn, plotseling Nederland vei laten en is waarschijnlijk ver trokken naar Engeland, dit jvrijwillig" vertrek zou zijn geschied op vei zoek der Nederhuuhche Reguenng, nadat de bisschop door een nieuwe excommunicatie van een pastoor in zijn voor malige diocese het bewijs had geleverd, dat hij voortging van hier zijn kerkelijke function uit te oefenen en derhalve veitoogeu van de zijde der Pruisische Regeering tegemoet gezien konden worden. Het U. D. herinnen t dat het gisteren 555 jaren geleden is, dat de eeiste steen werd gelegd van Utrechts trots eu sieraad: den Domtoren. Van 1321 tot '1382 werd, met tus- schenpoozen, aan den toren gebouwd. Rotterdam. Dinsdagavond heeft alhier de prijs uitdeel ing plaats gehad bij de schilderschool der Gebr. van der Burg. Deze hamleling ge- rz O O schiedde onder voorzitterschap van den heer .1. van Vollenhoven, burgemeester dezer ge meente. In het lokaal prijkten de proeven van bekwaamheid dei leerlingen. Er was eene talrijke selmie belangstellenden. De prijsuitdeeliug werd opgeluisteul dcor het orkest der harmonie- vei eeuigiug sApollo" van Schiedam. Du burgemeester bracht lof aan de heeren van der Burg, die een nieuwe baan hadden geopend, waarop op practisch gebied voor den werkman eeu nieuwe bron van welvaart werd geopend. Wenschte spieker dat deze inrichting do eenige in ons land zoude blijven? -neen; hij hoopte dat die door vele anderer, en nfel alleen op dit gebied, maar in alle vakken waarin de praktijk den werkman kan vei heffen zoude gevolgd worden, vooral in een tijd waarin de versnelde vervoermiddelen de afstanden deden verdwijnen, opdat Nederland, en Rotterdam in de eerste plaats zooals met deze inrichting, ook met andere landen, zoude kunnen con- curreeren. De schilderschool toch had daarvan blijken gegeven te Londen en VVeenen, en mocht zich verheugen in tal van leerlingen ui', alle oorden van dit land niet alleen, maar ook van uit het buitenland. Vervolgens bracht de heer A. R. van der Burg verslag uit, waarvan werd geconstateerd dat de school in den afgeloopen cursus 51 leerlingen telde. Aan het concours narnen 44 leerlingen deel, van welke 35 van drie maan den, 3 van twee maanden en 6 van één maand leertijd. Onder de bekroonden waren or die 2, 3, ja zelfs een die 5 prijzen verworvea hadden. Na de voorlezing van dit verslag had de prijsuitdeeliug plaats, gevolgd door ver- schillende toespraken, waarna de burgemeester ten slotte het woord nam. Zonder de burgerij, zeide hij o. a., stond hij alleen, met de burgert was hij in staat alles te doen wat tot den bloei en welvaart dezer stad kon bijdragen. Verder werd de avond genoegelijk voortgezel (X. R Ct.) Haarlem. Het verdient vermelding dat burgemeester en wethoudeis, de leden van den raad en de gemeente-seci etaris zelf Vrijdag langs de huizen der ingezetenen voor de waters nood-slachtoffers zullen gaan ccliecteeren. Amsterdam. 22 Maart. Bij het vernemen der heugelijke tijdiug, dat het amendement van den heer Kappeyne door de Tweede Kamer was aangenomen, werd de stad allerwege in viaggendos gehuld en hadden talrijke manifes- taliën plaats. Groningen. De rekening der gasfabriek over 1875 sluit met een batig saldo van f 29618,91. Burg. en Weth. hebben denRaad nu' voorgesteld, den prijs K>dn het gas, tlmna 9 cent per stère, te brengen op 7 cents, te beginnen bij de meter-opneming in April e. k, Ulrum. Den 20 dezer is alhier een ver schrikkelijk onheil geschiedt. Twee volwassen 2onen van den molenaar J. R,, zeer oppas- passende en werkzame jongelieden van om streeks 20 jaren, verdronken in het groote Hunsigokanaal bij dit dorp. Zij waren bezig langs dit kanaal zand te vervoeren in een boot, zoogenaamde schouw, en zonken, doordien ze deze te zwaar geladen hadden, daarmede naar de diepte. Pogingen tot redding mochten niet baten; men k-varn te Iaat. Iemand wierpeen van hen een touw toe, doch deze had geen kracht meer het te grijpen, en eenige oogen- blikken later had zich het water weder boven hun hoofden toegesloten. De toestand der ouders is hai tverscheurend. Het onheil trof nog te onge lukkiger, doordat de vader juist afwezig was. Middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag heef het alhier zoo gesneeuwd, dat er 's morgens bijna twee voet sneeuw lag. WATJEKSX'ilOD BERICHTEN. Door den aanhoudenden val van het water, die op de bovenrivieren krachtiger intreedt, wordt de toestand in liet algemeen dagelijks meer geruststellend. De bestaande alschuivingen en verzakkingen anu de dijken zijn niet verergeid, terwiji zich geene nieuwe hebben voorgedaan. Te 's Bosch teekende liet water 22 Maart vra. 8 uur 600 M. boven A.P.in 24 uren gevallen 0.'12 M.' «Nederlantlsch Mettray" staat ook geheel ouder water. -

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2