ffemenislB Berichten. Bearsleffclit tan AKteriai. Sieitlij! liems. Beurslenen! ran Retternai. iev4 In een gisteren ontvang'>n bulletin der 's Mertogenlosscho Courant leest men liet vol gende süe nood in de omstreken blijft steeds groot; wel wordt door de Commissie hulp verleend, doch er is niet alleen dringend behoefte aan levensmiddelen, maar evenzeer aan kleeding en dekking. De slachtoffers van den waters nood hebben, zooals wij reeds meedeelden, in de overgroote haast, waarmede zij hun vijand, het water, moesten ontvluchten en zich op hun zolders redden, alles moeten achterlaten; aan kleederen, vooral aan ondergoed is zeer, zéér groot gebrek, bijzonder voor vrouwen en kinderen. Al wat zij bezaten is onder het water bedolvenhalfnaakt zijn zij aan het water, aan de koude en het gure weder ten prooi; helpe dus van elders wie helpen kan, want er zijn hier geen handen genoeg om in alle behoefte te voorzien. sBij de groote waterramp van 186061 zon derden tal van Nederlandsche vrouwen wat van haar onderkleederen en van die harer kinderen af, om de ongelukkigen te kleeden. Wij doen ook thans een beroep op de lief dadigheid der Vrouwen van Nederland!" Te Geffen, Heesch, Nulaud en Rosmalen is de ellende onbeschrijfelijk; alle gebouwen zijn ondergeloopen en deels ontruimd. Sedert vijf dagen hoorde men noodkreten uit de bouw hoeve aKlarenoord", bewoond door een 70jarigen grijsaard, Johs. van de Verdonk, die met vier kinderen en elf stuks melkvee gedurende dien tijd tot aan de borst in het water heeft door gebracht. Er was wegens gebrek aan vaartuigen geene mogelijkheid om hen te redden. De be manning eener boot, door den hoofdcommis saris vau politie te den Bosch met levensmid delen naar Rosmalen gezonden, bracht einde lijk redding. Men slaagde er in menschen en vee in het vaartuig op te nemen. Aan wal ge komen, werd aan den grijsaard en de kinde ren, die allen den dood nabij waren, terstond hulp verleend. Krimpenerwnnrd, 21 Maart. De Lek is nu sedert haar hoogsten stand reeds 66 centimeter gevallen. De va! blijft geregeld voortgaan. De dijken blijven alle in goeden staat; wel zal er veel aan den afslag hersteld moeten worden. Van voortzetting der scheuren hoort men niet meer; nog den geheelen dag heeft men gisteren aan het Wiel bij Bergstoep den nieuwen bui tenberm versterkt. Het rundvee is bijkans weer geheel op stal terug, eu angst en bezorgdheid zijn geweken, Zwolle. 21 Maart. De IJsel is in 24 uren weder 9 cM. gevallen; de peilschaal aan Kater- veer teekende hedenmorgen 8 uur 3.90 M. boven A. P. De verzakking en scheur in den dijk onder Herkulo is niet verergerd; gisteren heeft men dezelve binnendijks goed bekramd, heden wordt buitendijks een zeil aangebracht en het noodige puin gestort. Wind Z.W. met mooi zacht weder. 's llcrtogenboseh22 Maart. De vluchte lingen zijn thans allen gehuisvest, in hunne verpleging en verzorging wordt op de meest voldoende Wijze voorzien. Heden ochtend vei trok de Commissaris des Konings vergezeld van den hoofdingenieur van den waterstaat, per extra boot naar Alem, MarenKesselLitb en Lithoyenten einde de dijken op te nemen en middelen te beramen tot spoedig herstel. Met de herstelling der hoofdtoegangen naar deze stad wordt krachtig dooi gewerkt, zoo mede aan den spoordijk "Vught, 's Bosch, Hedel, die vermoedelijk nog deze voel; voor het alge meen verkeer zal worden opengesti ld. Oroniv, 21 Maart. Sinds gepasseerde Zaterdag is ook hier een groole veiandering ra den stand van liet water gekomen. De meeste polders zijn ondergeloopen. Van hier tot Eet ne- woude en Oldeboomeen omtrek van vcr- scheiden uren, is van land niets meer te zien. De boerenplaatsen slaan als in het midden eener zee. Uit Cnnstatt wordt van 18 dezer gemeld: De bekende dichter Ferdinand Freiligrath is hier beden nacht aan de gevolgen van een hartkwaal overleden. Hij werd den 10denJuni 1810 te Detmold geboren. Dat de Engelschen nog al iets voor de kunst over hebben, is opnieuw te Manchester bewezen. De alderman (zoovee! als wethouder) deelde der Manchester kunst-academie mede, dat hij een onderhoud met een particulier gehad had, waarbij deze ln0,000 of f 1,200.000 tot oprichting eener kunst-galery aanbood. De tentoonstelling van katten en konijnen, in het Alexandrapaleis bij Londen, zal door eene meer belangrijke gevolgd worden. Alle modisten en mauufactuurswinkeliers zijn na melijk uitgeuoodigd, om hunne nieuwste cos tumes tentoontestellen. Bij eene beoordeeling, zal door de jury op originaliteit, bevalligheid en bovenal op economische beginselen gelet worden. Dit laatste valt bijzonder in den smaak der Engelsche vaders en echtgenooten. Evenals te St. Louis en te Chicago be stond er te Milwaukee een combinatie {ring) van brandewijnstokers en ambtenaars om de betaling der belasting te ontduiken. De ver twijfeling der laatste dievenbende heelt tot een complot aanleiding gegeven, dat aan de misdaad van Bremerhaven herinnert. Men zou het niet kunnen gelooven, indien de groote jury op grond van geleverde bewijzen tegen de beschuldigden de aldermen Julius Jonas en Philip Goldberg uit Chicago en W. A. Crosby uit Milwaukee geen rechtsingang had verleend wegens een complot met nog andere personen om de boeken en akten te vernietigen, die op het Whiskynng- proces betrekking hebben." Het plan was zeer eenvoudig. Men wilde het bondsgebouw en Newhall-house te Milwaukee in de lucht laten springen. Eerst hadden de samenzweer ders voor de vernietiging der akten '100,000, later 50,000 en eindelijk slechts 30,000 dollars vau de brandewijnstokers gevraagd. Men werd het eens, waarbij het in het midden gelaten werd op welke wijze de akten en boeken uit de voeten gemaakt zouden worden. De samen zweerders besloten door dynamiet de vertrekken van den griflier, den bundsmaarschalk, den procureur-generaal, de rechters en de gerechts zaal te vernielen. Al deze vertrekken zijn in de derde verdieping vau het gebouw, behalve een, dat een vei dieping lager ligt. Ook over de vernieling van Newhall-house werd beraadslaagd eu besloten, dat het geschieden zou op een oogenblik, dat er weinig menschen in waren. Zelfs was men zoo menschlievenddat men vooraf beneden een klein brandje aan den gang zou maken om de bewoners te aiarmeereu. De noodige machines waren reeds gereed. Gebrek aan geld deed het plan zoo lang uitstellen, totdat het verraden werd. Te Parijs is een nieuwe club opgericht, Le club des opiophiles of der opiumschuivers, in een elegant hóte! in het kwartier de l'Arc de triomphe, alwaar alles even keurig en ge makkelijk is ingericht. In eene fraaie galerij komen kleine boudoirs uit, waarvan het voor naamste meubel enii gemakkelijke, zachte canapé is. Aan bet hoofdeinde van iedere canapé staat eeti lichtje om de opium te verbranden. Ieder opiumschuiver heeft een bediende, die vau het vak verstand heeft. Ieder lid moet de gewaar wordingen opteekenen, die hij in den toestand van bedwelming ondervindt. Uit memoriaal zal ieder jaar publiek worden gemaakt. De welbekende Hamburgsche loterij- firma's, die het. zoovelen in Europa lastig maken, hebben nu in Frankrijk aanleiding gegeven tot vernieuwde Pruisen-vrees. Aan oen groot aantal personen in velschillende plaatsen van Frank rijk hoofdzakelijk aan onderwijzers zijn uituoodigingen gezondenom tegen zeker honorarium de namen op te geven van de gegoede ingezetenen in hunne woonplaats. Deze poging om adressen machtig te worden, teneinde zoo mogelijk daardoor nieuwe slacht offers te maken, die men met loterij-brieven ver volgen kan, is donr de Frunsclien niet begrepen. Zij zagen er de voorbode in van een tweeden Duitschen in\al; het is den lieden niet uit het hoofd te praten, dat mgeneraal Staf' zicli in 't bezit der namen wil stellen van hen, die men eventueel het beste met inkwartiering en oorlogs- contributie kan bezwaren. Bonapartistische en Orleanistische bladen in de provinciën hebben er bij de verkiezingen ijverig party vau ge trokken, en zoo kon het gebeuren, dat IJain- burgsche loterij-schacheraars invloed hadden op de verkiezingen voor de Kamer van Afgevaar digden der Fransche republiek. PerTeleob. pCt. 22 Maart. 23 Maart. Premie leen. Holtrril. 3 98 Nkdeiil. World. Srliuld. 2% s3ï/ta 63% Hamlcl-Mnatsrh. rese. 109 Va "OA Obl. Ceotraal-Spoorw. 94 A Spanje, Hiniienlandscbe. 3 169/,o Dito, Biiitenl 1867 3 1'Vu «"/id Poiitocal", 1867 3 53»/,, 53 A Rusland, Nieolai Aaud.Zlt 1001864 4 S3»/I6 8-3% 5 1866 5 330 330 Gr. Hu*f Sp -Moats. 5 257 A 257 OosTENH., Old, pap. Mel 5 57"/„ 57% zilverJan 5 6tV„ ill Lotpti 1854 4 281 1860. 5 584 584 1864. 135% 136 flung i 1870 75% 75% Turkije. Old. 1865 5 16 A IB'/,, ëcïpte 1868. 7 61V.. 61% 1873. 7 60'/4 60% Peru 1870 6 26% 20% 1872 5 19"/,. 20% Vereen. Statfn 1881 6 105 1885 fi 99»/u 99'/,, Mexico, 1d51 3 .-11 1864 3 4'/,, J'/io COLUMBIA 37»/,, 38% Krie-Spoorw. 17V|s 18% It LINOIS 88'/, Union Shares AO Mi«r Ohio 7 22 23% BURGERLIJKE STAND. Overleden21 Maart, Marius Matlheus Dijkstal, oud 3 maanden, l'eerstoof Heinrich Ludwig Barg, oud 4 maanden, Jlagaslraat. Ondertrouwd: 23 Maart. F. II. A. Pool en F. M. Hamminck Schepel. tücliuird23 Maart. J. IJ. Franz en A. C. van Pruissen. PerTeleob, Premie l.erninb Kofterdain Nederl. Werkelijke Sr.lmid Handel-Maalschappij rese. Obl. Contr.nil-Spoorw Spamf., Bïiinenlnmlsehe ituitenlanilsoiie Portuc.al Rusland, Nir/daï Aand. Z. li. 100 18Ö4 I860 Gr. Hiiss. 'Spoorweg-Maats. Oostenrijk Obl. p.ip. Mei i ziïm Jan. Loten 1854 I860 1864 Hun*. 1870 Turkije Old. 1865 Ecvptï 1868 1878 Peru 1870 1872 Verïknii.ue Staten 1881 1885 Mexico 1851 1864 Columbia Erie-Spoorw. Illinois Union Shares All. Miss. Ohio Koers op Londen Parijs Antwerpen pCt 2"'» 5 7 7 G 5 6 6 3 3 4% 23 Maart. 98 03'A 3 10 Vu 2 17% y 53% 3 5 5 5 257 5 57% ■5 61% 4 5 IS'/.* 27% 20 A 18V„ 12.01» 47.87» 47.95

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3