üBitenlaniSGle Berlehtes. Bjiiêilanïsclfi Berichten. A°. 1876. Zaterdag 25 Maart. M 3864. si I> erti^ste J a a r g- a n g. WATERSNOOD. Voor de noodlijdenden door den vutters- nood stellen w'j gaarne onze diensten be schikbaar om gelden in ontvangst te nemen en op te zenden. De Redactie. Aan liet Bureau dezer Courant is een bus ge plaatst, waarin sedert ouzo vorige opgaaf f 290.27, nog is ingekomen f 29.27, waarvan, onder het opschrift: voor ie noodlijdenden door den watersnoodeen dominopofje f 0.55, van 51. G. f 1 en van mij ook f 1, te zamen f 2.55. Het gezamenlijk hodrag is f 319.54. Fit ASKBIJK. liet Journal-Official van 22 dezer bevat de besluiten omtrent de prefectorale beweging welke grooter is dan men verwacht had. Het oantal mutation bedraagt 21, waarvan 13 pre fecten zijn ontslagen of op wachtgeld gesteld. Daaronder merkt men op de prefecten van Marseille, Nimes, Bordeaux, Toulouse, Orleans, Epinal en Tours, welke zich het meest door hunne reactionnaiie politiek en verkiezingsma noeuvres hebben doen kennen. Van de nieuwe prefecten behooren er 7 lot hen welke den 24 Mei zijn ontslagen en 2 tot de gewezen Nationale Vergadering. DUITSCIILAND. Bij gelegenheid van den gebooitedag des Keizers, hebben bij iiet Pruisische leger een aantal benoemingen en bevorderingen piaats gehad; o. a. is Bismarck bevorderd tot generaal der cavalerie. De officiéuse Prov. Corresp. van 21 dezer bevestigt het bericht, dat Keizer Wilhelm in de eerste week van April a. s. een bezoek aan Koningin Yicloiia te Baden-Baden zal brengen, en voorts het grootste gedeelte der maand te Wiesbaden denkt te vertoeven. Togen het einde \an April zal de Keizer van daar'naar Berlijn, ter ontvangst van Keizer Alexander II, die zich dan naar Ems begeeft, terugkeeren. liet huis dar Afgevaardigden heeft den 21 dezer de staatsbegi ootiug voor 1870, by derde lezing en zonder eenige verdere wijziging, aan genomen. Bij hetzelfde buis is ook het wetsontwerp, betreffende de inlijving van het hertogdom Lauenburg bij de Pruissische nmnaichie inge diend, Gemeld ontwerp is reeds door den Bonds raad goedgekeurd. De laatste berichten, die in Berlijn uit het losten zijn ontvangen, bevestigen het bestaan van vredelievende uitzichten. Servie is thans geïsoleerd, en bij de insurgenten ontstaat gaande weg hoe langer hoe meer tweedragt. Eenigen van hen ei kennen,'dat liet voortzetten van den •str'jjd vruchteloos is en zouden zich gaarne onderwerpen; anderen daarentegen verlangen zekere petsoonlijke waarboms OOSTEN RÏJ K. De benden-aanvoerder,Ljubobratich is op bevel der Oostenrijksche «ering te Lintz ge ïnterneerd. Toen hij dit^.le Triest vernam, weigerde hij plaats te rie in den trein. Hij wilde naar z\jn vaderland rvie, worden over gebracht. Men was toen lodzaakt hem met geweld in een coupé te plaatsen, terwijl zijn vrouw en mejuffrouw Merkus in een andere coupé plaats moesten nemen. De laatste zal naar Nederland woiden gezonden. ENGELAND. Het Lagerhuis nam met 209 tegen 134 stem men bij derde lezing, na een zeer levendige beiaadslaging, het wetsontwerp betreffende den nieuwen titel der Koningin, aan. In Mansion-IIouse te Londen is een inschrij vingslijst geopend ten behoeve der lijden den door den watersnood in Nederland. De Pall Mall Gazette begroot de Staats schuld van Spanje op 600 millioen p. st. De Serapis, het Engelsche stoomschip waarmede de Prins van Wales uit Indie terug keert, is in een menagerie herschapen. Er huizen niet minder dan tachtig dieren op. Olifanten loopeu vrijelijk over het dek, herten zijn geheel tam geworden, zelfs lijgess hebben hun bloed dorst afgelegd en gedragen zich zeer behoorlijk, hoewel ze uog niet best te vertrouwen zijn. De prins wil zeker zoolang mogelijk zijn In dische omgeving genieten. SPANJE. Gisteien heeft Koning Alphonso van den president der Cortes het antwoord dier Kamer op de troonrede in ontvangst genomen. De pre sident wenschte Z. M. tevens namens de Cortes geluk met het herstel van den vrede. De Koning antwoorde daarop: Ik erken gaarne al wat wij verschuldigd zijn aan den moed onzer soldaten, maar ons blijft nog eene moeilijke taak te ver vullen overig: die om den vrede duurzaam en voordeelig te maken voor de bevolking van Spanje. ITALIË. Het ministerie is nog niet definitief gecon stitueerd maar het totstandkomen daarvan is bijna zeker. Het is samengesteld als volgt: Deprctis, president en minister van financiën; Melegaii, buiten!, zaken; Nicotera, binnenl. zaken; Mancini, justitie; Zanardeili, openbare wei ken; generaal Melzacupo, oorlog, en Coppino, ouderwijs. Men weet uog niet of Majarana de portefeuille van landbouw en Broichetti die van marine zullen aannemen. TUKKIJ Eeue depêche uit Konstantinopel van 20 dezer meldt, dat Aehmet Mukhlar-pacha, de opper bevelhebber vau de Turksche strijdmacht in de Heizegowiua, Gatzko verlaten heeft en in de richting van Piva is heengetrokken, waar de insurgerften zijn geconcentreerd. Voorts, dat Kiamil-pacha, gewezen president vau. den raad van state, tot minister zonder portefeuille is benoemd. B E L G I E. Het is nu een feit, dat 't ICindt niet 6 a 7, maar 44 millioen uit de bank heeft ontvreemd; maar bovendien had men hem nog van tijd tot tijd aanzienlijke sommen geleenddank zij het vertrouwen, waarin Ui' bij den gouverneur stond, zoodat het totaal bedrag van de1 door hem zoek gemaakte of ontvreemde gelden niet minder dan 17 millioen bedraagt. ZWEDEN. In de Kamer is dooi' dó Föjjéering eefl wetsontwerp ingediend betreffende de invoering van het tiendeelig stelsel van maten en gewichten, AMERIKA. 200 leden van de Wetgevende Macht in Massachusetts en de voornaamste leden van de rechtsbalie aldaar hebben eene memorie onder teekend, waarbij de Senaat te Washington ernstig verzocht wordt, de benoeming van den heer Danae tot Amerikaansch gezant bij het Britsche hof goed te keuien. Te Charleston, in Zuid-Carolina, is in den nacht van 49 op 20 dezer een hevige brand uitgebroken, waardoor eer, blok buizen in de asch is gelegd. De aangerichte schade wordt op 500,000 dollars geschat. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 Maart. In de zitting van heden is de discussie voort gezet over ai t. 33 (de vier faculteiten aan de hoogescholen) en de daarop voorgestelde amen dementen, als: 1. der commissie van lappor- teurs, om de faculteit der godsdienstwetenschap, 2. van den heer van Naamen van Eemnes, om de godgeleerdheid, 3. van den lieer Saaymans Vader, om de theologie of godgeleerdheid daar aan toe te voegen. De heer Mees heeft de oprichting eener faculteit voor de godsdienst- wetenschap verdedigd en het onderscheid aan getoond met de theologie ter opleiding van godsdienstleeraars, dat, krachtens liet beginsel van scheiding van Kei k en Staat niet meer door den Staat mag geschieden. De heer Bastert achtte het stelsel der regeering het zuiverste. De heer Schimmelpenninck van der Oije is voor het behoud der tegenwoordige theologische faculteit. De heeren Bichon vau IJsselmonde, Teding van Berkhout en van Wassenaer van Catwijck waren voor het regeei ingsvoorstel tot opheffing, na een zeker tijdvak, der theolo gische faculteiten, aan de Kerk overlatende om voor de opleiding van leeraars te zorgen. Het amendement der commissie van rapporteurs is doodend voor de Christelijke opleiding van COURANT. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BI! rit EAU IHiKfiT, E, ISA Advertentieprijs: vanl10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. t

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1