A". 1876. Wo ens das 29 Maart Biitenlauflsclie Berichten. Bimieiiiailscie Bericiitea. JE 3866. 33 e WATERSNOOD. a a r g- a n g. AnoNNEMKNTSi'nus, per kwnrtan!1.85. Franco per post, door het geheelc Ryk - 2.50. Afzonderlijke noimners- 0.10. Foor de noodlijdenden door den waters- nood stellen wij gaarne onze diensten be schikbaar om gelden in ontvangst te nemen en op te zenden De Eedactie. Aan liet Ilnrcan «lezer Courant Is een bus ge plaatst waarin sedert'ónze vorige opgnnf f 870.25nog is ingekomen f 5.10waarvan van 11. en 0. van een partij biljart f 2van X' 0. f 1met «le. volgende dichtregelen Ik geef niet uit barmhartigheid allee» "Uit hoop op loon van da Voorzienigheid meteen. Nog steeds is ecliter m[j de zaligheid van 't geven Tot hiertoe onbekend gebleven. Toch gaf en geef ik veel, Naar mijn bescheiden deel: Dus hoop ik stcods nog op belooning, Van do anders milden Hemelkoning. Maar Iljj dia zooveel goeddoen te vorgoldon heelt, Vergeet hem licht die weinig geeft, liet gcznmcnlijk bedrag 'is f 375.85. F HANK U IJ K. In de Kamerzitting van 25 dezer is (le commissie tot onderzoek vnn het amnestie- voorstel gekozen. Van de tien leden waaruit zij is samengesteld zijn er slechts twee, deheeren Loekroy en Allain-Targé, het voorstel gunstig gezind. De acht overigen, die meer voor indi- vidueele gratie en maatregelen van goedertieren heid gestemd zijn, behooren tot het linker- centrum en de linkerzijde. Overigens was de zitting gewijd aan het onderzoek van verschillende geloofsbrieven, waarbij de verkiezing van den lieer Aymé de la Chevrelière, in liet departement der beide Sèvies, met" een e groole meerderheid van stem men nietig verklaard is. Ten slotte is nog de urgontverklaring aan genomen van een voorstel van den heer Thourel, om de aigemeene raden tegen den 24 April bijeen te roepen. De Ipmer zat dus waarschijn lijk tegen dat tijdstip met vacantie uiteengaan. S 1» A N' J E. De Coites heeft zich met de fueros, de grooic kwestie aan gene zijde der Pyreneeën, bezig gehouden. Enkele afgevaardigden hebben ver zoekschriften ingediend uit naam van verschil lende stedenwaarin de afschaffing van al die voorrechten verzocht werd voor de Baskisclie provinciën en Navarro. De president-minister Canovas heeft hierop geantwoord, dat do een heid van de constitutie zoo spoedig mogelijk toegepast zou woi den ook op Biscaye en Navarre. De regeering zal echter de kwestie aangaande de inwendige administratie dezer provinciën niet uitmaken, alvorens de belanghebbenden hierover te hebben gehoord. E N' (i|Li N 1). In een brief aan do Times over de ge- DIIB AIT. Bl'REAB HARKT, K, 121. ADVEaTENTlZraus: van 1—10 gewone regeis1.00, Iedere gewone regel meero_iq< Driemaal, plaatsing wotdt tegen tweemaal berekend. vangen neming van Ljubibratich en zijne gezellen, door OostenrijUsche troepen wordt aangaande mej. Merkus verhaald, dat zij, bij de ontwapening, haar revolver overgaf, inet de vinnige woorden »aan do helden van Sadowa." Mej. Merkus, zegt de schrijver, is nog jong en heeft volstrekt niets van een wilde amazone. Integendeel, hare houding is zoo bedaard mogelijk en gelijk een welopgevoede vrouw -past. Zelfs de kwaad sprekendheid weet niets tot haar nadeel te zeggen. Zij schijnt vast'Overtuigd te zijn ge weest, dat liet Turkse rijk dit jaar ten val komen zou en kwam na|r de Ilerzegowina om dit bij te wonen. Men houdt haar voor rijk; althans zij gaf aanzienljj|te sommen uit voor den opstand ba de vluchtelingen. Het herstel van Jeruzalem, waar zij^eenigen tijd verblijf hield, boezemde haar gfoot belaug in. Zij volgde trouw de bende van Ljubibratich en marcheerde tegen den beste. Ik geloof echter niet, dat zij tegenwoordig was bij eenig gevecht. De rechtbank te Londen heelt de uit levering vswHt-KTirtrde Rö'dtenboke gelast. De be schuldigde zal don 8 April te Brussel aankomen. O O S T E X n IJ K. Alle tolkantoren in de Oostenrijksch-IIon- gaarsche monarchie zijn aangeschreven, om alle verzendingen van ammunitie en wapenen, die, zonder bijzondere permissie der regeering, naar Servie en Montenegro plaats hebben, aan te houden en verbeurd te verklaren. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt van 24 dezer gemeld: Het gerucht betreffende de staking van den arbeid aan den Gottliard-tunnel vindt zijnen oorsprong in een jnridiek advies, waarin wordt verklaard dat Favre, de aannemer, wauueer Hij geene waarborgen voor zijne verdere eischen krijgt, niet verplicht is liet werk voort te zetten en te voltooien. Een ander bericht van dezelfde dagteekeniug houdt in dat de aannemer heeft gedreigd het werk te staken, indien de bondsraad niet vijftig milliocn waarborgt. Ilij zou het contract ver breken en een schadevergoeding van tien millioen eischen. Men verwacht een proces en onder het publiek heerscht hierover groote ongerustheid. TWEEDE KAMER DER STATEN-GEN ER A A L. Zitting van 27 Haart. In de zitting van lieden is ingekomen een ontwerp tot verlenging van den termijn «au oplevering der werken van de Arnstordamsche Knnanl-Maatschappij. De keer Mees heeft veilof gevinagd en be komen, om op een naderen dag de Ministers van Limii-nhuulsclii Zaken en Marine te inlcr- pctleeren over de voroinlieping \an C centimeters in den nieuwen Maasmond, over den aaid en omvang daanan en de mogelijkheid om door kunstmiddelen het ongerief weg te nomen. Daarna is de discussie over het ontwerp op het liooger onderwijs weder aangevangen, De heer Moens heeft voorgesteld vooraf bij motie van orde uit te maken, of de Kamer de vakken, waarin onderwijs gegeven wordt, al of niet in de wet wil opnemen. Mel 3G tegen 28 stemmen heeft de kamer beslist in den geest van de com missie van rapporteurs, na bestrijding door den Minister. De discussie over de lijst der vakken zeiven bij elke faculteit wordt uuliervat, maar kort daarop verzocht de Minister de behandeling van de artt. 34 en 35 aan le houden, zullende hij dan morgen, overeenkomstig de beslissing der Kamer, dat het programma in de wet moet staan, eene gfetvijzigde lijst van alle vakken, hier en daar uitgebreider dan die van de com missie van rapporteurs, aanbieden. De Kamer heeft de artt, 34 en 35 aangehouden. SCHIEDAM, 28 Maart 187C. Z. M. de Koning is Zondagavond, omstreeks 6 uren, langs den Rijnspoorweg van Het Loo in de residentie teruggekeerd. Z. M. de Koning heeft van liet Loo reeds verscheiden bezendingen linnengoed, beddegoed enz., naar de door den watersnood geteisterde plaatsen doen verzenden. Ook is eene groote hoeveelheid erwten- en boonenworst, benevens 400 kilo ham en 200 kilo spek te Twello voor rekening van Z. M. aangekocht, aan de betrok ken autoriteiten toegezonden. In den Haag is het bericht ontvangen, dat 11. K. II. prinses zu Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, dochter van Z. K. II. prins Frederik, bevallen is van haar derden zoon. De heer A. B. Meilink te Lochem, is benoemd tot onderwijzer aan de gyrnnastiekscliool alhier. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt bekend, dat aan de Kamers van Koop handel ca Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Graveiihagc, Dordrecht, Schiedam, Middel burg, Vlissingeu, Leeuwarden, Ilarlingeu, Groningen en Zwolle, verzonden zijn de be richten wegens den handel en de schoepvaart in het Brilsche Koninkrijk over de maand Februari jl. Aan een bericht van den Nederlandschen consul te Elmina, tld. 9 Febr. jl.wordt liet volgende ontleend »IIet handelsverkeer tussehen het binnenland en de kust blijft vooiidurcud zeer gering en gevoigelijk blijft de handel kwijnend. Eene vrij levendige vraag blijft evenwel bestaan voor goede llollaudsche jenever, waarvoor tegen woordig goedo prijzen worden bedongen, en Het is wel te bejammeren dat Neilerlaudsche firma's van deze gelegenheid nog geen partij hebben getrokken." Ten gevolge der aldaar plaats gehad heb- boude staatkundige gebeurtenissen, is het tele grafisch verkeer met Mexico afgebroken. St.-Ct Volgens een telegram uit New-York, voor-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1