'A°. 1876. il. .42 3874 TmcMjnt laplijls, unpaid DiKiai. MeHMsc|e BericHci BiawMsclie Berichten. Z ÜT> o i COURANT. a r a 11 g\ Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUJIB4IJ M1BHT, 124. Advertentieprijs: ran 1—10 gewone regels. 1.00# Iedere gewone regei meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K It IJ K. liet belangrijke van de kamerzitting van 5 dezer was gelegen in het indienen van het rapport door de commissie van initiatief over liet voorstel van den lieer Jules Ferry, betref fende de benoeming der maires. Dit rapport concludeerde tot het in overweging nemen van het voorstel. Het bracht den Minister van Binnenlandsche Zaken er toe om op de tribune teer categorische verklaringen af te leggen omtrent de gedragslijn der regeering in deze taak. Hij zou zelf, na de wederbijeenlcomst der hamer na Pascbeneen organieke wet hier omtrent indienen, die als eerste voorwaarde voor de verkiezing der maires zou bevatten, dat ze uit den gemeentel aad zouden worden gekozen. De regeering meende niet geheel tot de wet van 1871 terug te moeten keeren, omdat zij eene definitieve gemeentewet wil ontwerpen, waarin o. a. drie leden van den Senaat en even zooveel leden van de Kamer zitting hebben. In afwachting van de indiening van dit ont werp door de regeering, heeft de Kamer het voorstel van den heer Ferry in overweging genomen en met algemeene stemmen er de urgentie van aangenomen. De Khedive is met Fransche kapitalisten In onderhandeling om uit zijn geldelijke ver legenheid te geraken; ook tot Italië en Enge land heeft hij zich gewend. Of evenwel zulke onderhandelingen, zelfs wanneer zij slagen, afdoende zullen zijn om den financiëelen toe stand van Egypte te verbeteren, is de vraag. Alleen degelijke en in alles ingrijpende hervor mingen kunnen tot dal doel voeren. De Egyp tische schuld bedraagt ongeveer 75 millioen pd. st. alles meegerekend, en het jaatlijksch inkomen 10.600,000 pd. st., waarvan echter over 10 jaren een deel, ruim twee millioen, verloren gaat. Te Roquefort heeft de notaris Labarchède de vlucht genomen, een deficit van meer dan 400,000 frs. achterlatend, waarbij voorat de arbeidersklasse veel lijdt. ENGELAND. De door den lord-kaDselier Northcole in bet Lagerhuis voorgedragen bcgrooting voor 1S76/77 wordt overal door de bevolking gunstig be oordeeld, en wel hoofdzakelijk omdat hij, bïjde «oodige verhooging van de inkomsten-belasting met 1 penny per p. st., daarvan de inkomsten tot 150 p. st, 'sjaars heeft vrijgesteld Uit Alexandrie wordt gemeld, dat de be trekkingen tusschen Abyssinio en Egypte on voldoende blijven. Koning Jan smeekt om vrede, «och wenscht dat eerst een handelstractaat ge sloten worde en dat Egypte de oorlogskosten Letale. De Egyptenaars hebben zich in de berg passen versterkt en de overige troepen zijn teruggetrokken. Men spreekt van het vormen van een onzijdig grondgebied onder een vorst, tea einde voortaan het uitbreken van vijandelijk heden tusschen Egypte en Abyssinie te ver- hindereu. Er loopt een gerucht, dat de vorst van Tigrd in opstand is en op Adowa aanrukt. Sommigen wenscher. den zoon van wijlen koning Theodoor, thans in Engeland, onder waarborg op den Abissinischen troon geplaatst te zien. De Engelscbe Regeering heeft een beloo ning van 200 pd. st, voor het ontdekken van den bedrijver van den moord te Blackburn uitgeloofd. De Italiaansche stoomboot Agricento, is op de veis naar Briudisi in aanvaring geko men met de Engelscbe stoomboot Bylton Castle en gezonken. Aan boord bevonden zich 33 personen en belangrijke postpakketten. TURKIJE. De benoeming van Edhem-pncha tot Tursksch afgezant.te Berlijn wordt bevestigd. Saadouliah- beij is tot Minister van Koophandel benoemd. Youzouf-paelia blijft Minister van Financiën. De onderhandelingen over den vorm der waar borgen worden voortgezet. - Een telegram uit Ragusa behelst, dat de iusurgenten voor liet nederleggen der wapenen liet volgende verlangen: liet verwijderen der Turksche nizam-troepen, levensvoorraad voor een jaar, materialen voor den herbouw hunner woningen, het recht om wapenen te dragen en bovendien het waarborgen \an het een en ander door de mogendheden. Een particulier schrijven uit Konstantinopel bevat, dat, aangezien de iusurgenten nog altijd versterkingen uit Servie en Montenegro ont vangen, er ook voortdurend nog Turksche troepen naar de Servische grenzen en de Herze- gowina worden gezonden. Wel heeft de Porte de hoop niet opgegeven, dat door bewerking van Oostenrijk de pacificatie zal tot stand komen, inaar men is overtuigd, dat deze door eene groote militaire machtsontwikkeling stellig zal bevorderd worden. In groote» getale zijn zelfs recruteu der laatste lichting naar Kleck ge zonden, en Achmet-pacha, de kommandant van Adriauopel, heeft bevel ontvangen, liet garnizoen ter versterking van het observatie-korps naar Nissa te zenden. De Turksche troepen staan (jaar nu tot dicht bij de Servische grenzen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van G April. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het wetsontwerp op het liooger ouder wijs voo. tgezet. Art 90 (houdende vrijheid voor iederen Nedei lander, en iederen vreemdeling, die vergunning bezit, elke erkende vereoniging cniedcr kerkgenootschap, tot oprichting eener bijzondere school voor hooger onderwijs, mits vooraf keunisgevende en onder overlegging derregle- meuten en statuten) is goedgekeurd, zoomede de artt. 100102. Hierna was door den heer Jonekbloet een nieuw artikel voorgesteld, om te bepalen, dat als bijzondere scholen van hooger onderwijs beschouwd worden die, waar voortdurend de meerderheid der leerlingen in de klassieke letteren onderwezen worden, doch het is verworpen, met 47 tegen '21 stemmefa, nadat in de discussie de minister tegenover de heereu Jonekbloet en van Zinnincq Bergman bepaaldelijk had volgehouden, dat kerkelijke scholen onder de bepalingen dezer wet vallen. Vervolgens kwam een nieuw artikel van den heer Jonekbloet aan de orde, om de inspecteurs met het toezicht op de scholen van voorbe reidend hooger onderwijs te belasten, terwijl de hec r Lenting de laatste woorden veranderen wilde in bijzondere scholen van hooger onder wijs. De lieeren Verheyen en van Zinnicq Bergman hebben, even als de minister, beide amendementen sterk bestroden als strijdende met de vrijheid van het hooger onderwijs als bij de grondwetsherziening bedoeld. Bij aan neming er van'j zou de minister de wet in- trekkeu. Op die verklaring heeft de heer J onckbloetzijn ameiidementingetrokken; alsmede dat om aan de bijzondere universiteiten, onder bepaalde voorwaarden, de rechten der rijks universiteiten te geven. liet amendement van den heer Lenting is daarna verworpen met 44 tegen 21 stemmen. Na de 'onveranderde aanneming der verdere artikelen over het bijzonder hooger onderwijs, kwamen de overgangsbepalingen in behandeling. Een amendement van den heer Messchert van Vollenhoven, om dan overgangstermijn van 5 jaren voor het onderwijs in pastoraal en dog matiek voor de leeraren der Hervormde kerk te behouden, werd verworpen met 57 tegen 12 stemmen. Al de overige artikelen zijn afge handeld. Het geheele ontwerp op het hooger onderwijs zal morgen, na de gewone pauze, in stemming gebracht worden. Avondzitting van C April. Met algemeene stemmen is aangenomen he^ wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1875 (Marine). Na discussie, waai bij ziqli alle sprekers tegen bet regeeringsvoorstel verklaarden, is verworpen met 37 tegen 25 stemmen het wetsontwerp om toestemming aan dc Amsterdamsche Kanaal maatschappij te \erleenen, tot opnemen van gelden, onder verband van schuldbrieven ge vestigd op haar in eigendom toebehoorende gronden. Vervolgens is behandeld het wetsontwerp tot verhoogiug van het hoofdstukvan Binnen landsche Zaken der begrooting voor 1876 om een som van 3 ton, uitgetrokken voerkosten, subsidiën en schadeloosstellingen tot wering van besmettelijke veeziektenmet 1 millioen te verhoogén, opdat buitengewone maatregelen tot beteugeling der longziekte kunnen worden

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1