gebied wil weten, raden we het tijdschrift van wege het Aardrijkskundig Genootschap" uit gegeven, ter lezing aan, terwijl we gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om op te wekken tot toetreding als lid van een genootschap, dat zoo practisch werkzaam is als dit; ieder wete toch dat eendracht macht maakt. Het lidmaatschap kost jaarlijks f5. Op de vergadering van de afdeeling Schiedam der vereeniging Volksonderwijs" den 31 Maart jl. gehouden is het reglement der vereeniging vastgesteld'en een afdelings bestuur gekozen. Tot groot leedwezeu der ie Jen had Dr. G. J, Vaillant den wensch te kenuen gegeven, dat op hem wegens bezigheden van allerlei aard, geen keuze zou worden uit gebracht. Tot bestuursleden werden daarna gekozen de heerenJ. S. M. de Groot, A. Knappert Lz., D. Pigeaud J.Dz., Mr. II. M. C. Poortman, J. C. Sander, A. J. var, de Ven, S. A. Vernède en F. Visser, welke heeren, op eerstgenoemde na, allen deze betrekking heb ben aangenomen. In eene gisteren gehouden bestuursverga dering heeft dit bestuur zich geconstitueerd en zijn verkozen tot voorzitter do heer A. Knappert Lz.tot ondervoorzitter de heer Mr. II. M. G. Poortman, tot Penningmeester de heer D. Pigeaud J.Dz. en tot secretaris de heer J, C. Sander. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Financiën het ontwerp van wet betreffende de invoering van den gouden standaard van den Baad van State teruggenomen. Zou die terugname, als zij bevestigd wordt, ook in verband kunnen staan met het in vele Staten geopperde plan tot invoering van den dubbelen standaard? vraagt de Amst. C't. bij deze mededeeling. Te Dusseldorf is den 7 dezer eene bekend making verschenen van den volgenden inhoud Sedert de uitvaardiging van het verbod van den invoer van vee uit Nederland en Belgie in het district, is heihaaldelijk op markten doorcon- troleerende ambtenaren kalfsvleescli aangehaald, hetwelk uit Nederland gekomen was, en waar van werd aangenomendat het in strijd met het verbod was ingevoerd. Hierbij is uit het oog vei loren, dat het verbod van den invoer van vee uitsluitend ten doel heeft, het gevaar van overbrenging van de longziekte te verhoeden, en dat, indien slechts dit doel niet wordt be nadeeld, niets aan den invoer van versch ge slacht vee uit Nederland in den weg staat. Het ts toch bekend, dat het zelfs binnenslands bij het vooi komen van longziekte geoorloofd is het' vleesch van door ziekte aangetaste beesten, wanneer het bestorven is, in den handel te brengen; en daarom mag ook de invoer en de verkoop van geslachte kalveren, mits de deelen welke de smetstof kunnen verspreiden, wegge nomen zijn, niet belet worden; onverminderd de bevoegdheid der plaatselijke politie om zoo danig vleeschwanneer het in bedorven toe stand ten verkoop wordt geboden, in het belang der algetneene gezondheid verbeurd te verkla ren. De heeren landraden der grenskmitsen gelieven, in overleg met de districts-veeartsen, onverwijld het noodige in dezen geest te ver ordenen, en tevens daarvan mededeeling te doen aan de spoorwegbesturen en douanekantoren. CL) Dr. Kuvper heeft in de laatste week minder te lijden gehad van kooi tsachtigo zenuw* aandoening der hersenen. Toch is zijn hoofd nog uiterst zwak: alle schrijven en lezen is hem verboden. De patiënt is dezer dagen vau Nice naar Menton vertrokken. Eenige vrienden van den zoo diep be treurden Tour Ilergmann meenen, dat het een plicht is voor zijn geboortestad Lier, waarvan luj de Geschiedenis zoo zorgvuldig en eigen aardig heeft beschreven, waar hij een volks bibliotheek en een afdeeling van het nWillems- fonds" hielp stichteu, evenals voor het gausche Nederlandsche vaderlaud.r waarvan hij den letterschat met uitmuntende werken, als: zijn Reisnovellen en zijn Ernest Staas heeft verrijkt, zijn nagedachtenis met een duurzaam blijk van dankbaarheid en hoogachting te vereeren in den vorm vau een eenvoudig gedenkteeken te Lier. Er heeft zich tot dat doel dan ook een hoofd commissie gevormd, bij welke zich hier te lande voor de ontvangst van bijdragen hebben aan gesloten de heeren: prof. Beets te Utrecht, Joh. Gram, Mart. Nijholï en dr. Jan ten Brink, te 'sGravenhage en prof. Vreede te Utrecht. Voor de noodlijdenden door den waters nood in Gelderland iieeft de Commissaris des Konings in dat gewest ruim f20,400 ontvangen in geld en een ontzaglijke hoeveelheid kleeding, dekking en voedingsmiddelen. De Algemeene Watersnoodcommissie te Amsterdam heeft een circulaire gericht aan de verschillende plaatselijke commissiën om met het oog op een doelmatige besteding der be langrijke sommen tot herstel, zooveel mogelijk, van de geleden schade, ook namens de com missiën te Rotterdam en te 's Hage een opgave te verkrijgen van den omvang en den aard der geleden schade. Op de volgende vragen is derhalve een antwoord gevraagd: 'io. Door wien is schade geleden? 2o. Wat is zijn be trekking? 3o. Is hij door de schade geheel of gedeeltelijk beroofd vau zijn middelen vau be staan? 4o. Waarin bestaat de schade? 5o. Hoe groot is het bediag der schade in geld? Go. Is er reeds schadevergoeding verleend en voor hoeveel? 7o. Zijn er in de afzonderlijke ge meenten of wel bij uw commissie nog middelen beschikbaar voor verdere schadevergoeding, en, zoo ja, welke? De directie der Nederlandsch-Iudische Handelsbank deelt mede, dat de opening van haar agentschap te Samarang den '1 dezer heeft plaats gehad. Blijkens het verslag in het Maandblad van het Eed. 1Vat. Zangersverbond, zijn op dit oogenbiik in Nederland 35 liedertafels lid van dat "Verbond, welke te zameu een getal van *1077 leden tellen. Daarvan heeft nAmstels Mannenkoor" te Amsterdam het grootste (70) en sArion" te Alkmaar liet kleinste (10) aantal leden. Wij vernemen, dat bij den boekhandelaar J. v. d. Hoeven te Rotterdam een Fransche V, vertaling het licht zal zien van de Max. Have- laar. De vertaling zal geleverd worden door de hh. A. J. Nieuwenhuis en II. Crisafulli. 'Eigen Haard bevat deze week, behalve een levensschets, ook een uitstekend gelijkend portret van wijlen nir. JE. baron Mackay, in leven vice-president ran den Ilaad van State. De Prov. Noord-Br. en 's Jlertogenl. Qt. zegt: »Aangaande het bericht voorkomende in de Tilbui'ger Bode betreffende het opgraven en aan oen boom hangen van liet lijk van een vierjarigen jongen op het Israülietiscli kerkhof te Tilburg, is ons vau vertrouwbare zijde mede gedeeld, dat na een ingesteld onderzoek gebleken is, dat daarvan nietsabestaat." Volgens mededeeling van den NederI. consul te New-Castle (Nieuw Zuid-Wales) neemt do handel aldaar en met name de uit-* voer van steenkolen (die in 1875 niet minder dan '1,300.000 tonnen bedioeg) stSds toe, en waren in de tweede helft van dat jaar in de nabijheid dier haven weder eenige nieuwe kolenmijnen geopend, die een rijke opbrengst beloofden. Gedurende het tweede halfjaar waren van daar naar Java verzeild G Nederl. schepen met G844, en 1G vreemde schepen met '13.073 ton steenkolen. De afdeeling Zij po en on streken van j> Volksonderwijs" zal almede aan de ingezetenen een adres ter onderteekeiiing aanbieden, waarin adliaesic wordt betuigd aan het vcizoek, door het Hoofdbestuur aan de Tweede Kamer ge- richt, om het voorstel-Moens zoo spoedig moge. lijk in behandeling to nemen. Ook te Veendam circuleert onder de inge zetenen een adres tot ondersteuning van het voorstel-Moens. De afdeeling Zalt-Bomme! van het Ned. Ond. Genootschap heeft besloten een adres van ad haesie aan het voorstel van den heer Moens bij do Tweede Kamer in te dienen. Vanwege de afdeeling Lemmer van Volks- onderwijs is een van vele handteekeningen voorzien adres van adhaesie aan het voorstel Moens aan de Tweede Kamer gezonden. Zr, Ms. ramschip Guinea ligt gereed om naar zee te stevenen, ten einde voor de veilig heid der Hollandsche visschers te waken, die het dikwijls rnet de Engelsche visschers te kwaad hebben. In de laatste 8 dagen zijn meer dan twee millioen Ilaliaansche eieren naar Rotterdam en Amsterdam verzonden; de Duitsche eieren worden hoe langer hoe minder gezocht. Behalve ongeveer f10,000 in specie en bankpapier, is het geheele bedrag van de ver- zekerde waarde, uit het gezonken stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden" opge vischt. Rotterdam. De gemeenteraad zal eerlanp hebben te beslissen over het aauvaarden van een aanbod, reeds vroeger door assuradeuren gedaan en thans herhaald, om een bijdrage van f 2500 te leverenindien een aan te schaffen havenbootje tevens tot stoombrandspuil wordt ingericht. Leiden. De Commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeer aart heeft ter kennis gebracht, dat op Maandag dou2-l dezer in genoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks Zeemacht een verbintenis wensehen aan te gaan Amsterdam. De »Vereeuiging voor de Statistiek in Nederland" zal op 22 dezer alhier vergaderen. De volgende onderwerpen zullen worden behandeld: 1. Mededeeling vanwege de in '1873 be noemde commissie voor de statistiek der grond eigendommen. 2. "Welke is de geschiktste methode vau plaatselijk onderzoek tot verzameling der bouw stoffen voor de officieele statistiek (In te leiden door prof. Vissering.) 3. De mogelijkheid, dat de verslagen en statistieken door de Begeering regelmatiger en spoediger verschijnen en de wenschelijkheid daar van in betrekking: a. tot de beoefening der statistiek en de uitgave van het jaarboekje; b. tot de ministerieele verantwoordelijkheid, inzonderheid de finuncieele; c. tot de algemeene beginselen van staats bestuur, die bij een voortdurende, onafgebroken partieelo herziening der wetgeving kenuis vau het bestaande votderen. (In te leiden door den voorzitter, professor de Bosch Kemper.) Dc lieer L. M. de Vries, koopman te dezer slede, heeft zich bii adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, dat, afge scheiden van elke audere belas ting lier vorming, onverwijld worde overgegaan tot de opheffing van het uitvoerrecht op lompen. Itciisiclicni. Als eene groote zeldzaamheid van ouderdom bij paarden deelt men mede, dat de lieer C. Koedam alhier een schimmel heeft, die reeds 40 jaar oud is en nog eren goed al het buerewerk verricht als het beste jonge paard. Hij gaat ook nog vlug liggen en staan, kan nog goed bijlen en zit nog bijzonder goed in het-vleesch, zoodat niemand liet dier voor zoo ond zcu aanzien, als do eigenaar het niet wist, die het reeds 3G jaar 'ra gebruik heeft.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2