De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschappe lijke looding door de beambten van den "Water staat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee, is bevonden: langs hetNoorderhoofd 32.5 en op de lijn der geleidelichten 29.5 decimeter, bij gewoon laag water. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat het Hellegat sedert 7 April ondieper is gewordenzoodat schependie ■wenschen binnendoor van hier naar Brouwers haven of Zierikzeo te vertrekken, niet dieper dan tot 45 decimeter behooren beladen te worden. De quarantaine te Alexandrie, voor schepen uit de Roode Zee komende, is opgeheven. Ingevolge de jongst uitgevaardigde minis- terieele verordening op de behandeling van longziek vee in den zomertijd, is door onder scheidene veehouders te Stolwijk een adres verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek om, bij eventueel uitbreken der longziekte in die gemeente, liever tot af making van het besmette vee over te gaan, wijl dit meer afdoend en doelmatig zijn zou, en door de inrichting der gebouwen tot kaasmakerij het opstallen van longziek vee huns inziens onuitvoerbaar is. Het AT. v. d. IJ. meldt, dat President Burgers den 19 Maart te Kaapstad in goeden welstand is aangekomen. Van Port Elizabeth reisde de President met eigen paarden naar Pretoiia, waar hij vóór zijn verjaardag (15 April) hoopte te zijn. De Taus heeft eene breve uitgevaardigd, waarbij ter gelegenheid van den 300sten ver jaardag der geboorte van den Heiligen "Vin- centius vanPaulo, den 24sten April aanstaande, volledige aflaat of kwijtschelding van zonden verleend wordt aan allen, die, boete doende en na vooraf gebiecht en gecommuniceerd te hebben, den 24sten April van dit jaar, of een der negen daaraan voorafgaande, of wel een der zeven daaropvolgende dagen, een der ker ken in vrome gedachteu bezocht en er gebeden tot God opgezonden zullen hebben voor de eensgezindheid onder de Christelijke Vorsten, voor de uitroeiing der ketterijen, voor de be keering der zondaren en voor do glorie der Moederkerk. Een nieuwe gelegenheid tot het vei krijgen van aflaat is voor de Rooinsch-Katholieken door den Paus opengesteld. Ze bestaat in het doen van een bedevaart naar Dockum en wat er verder bij behoort van wege den sschcdel van Bouifacius" welke daar bewaart heet te worden. In het jongste nonuner van Kuphonia is een platduitsch gedicht van Klaus Groth op genomen, neergcschicven bij 't vernemen \an den dood van onzen dichter lleije. De 2VT. Zutph. Ct. deelt do volgende statis tieke opgavan mede, omtrent de wet op het hunger ouderwijs: ^Vijfentwintig zittingen had de Kamer bijna uitsluitend aan het wetsoutweip gewijd. Vierhonderd pagina's van het Bijblad acht honderd kolommen druks zal ongeveer de om vang zijti van dit deel der officïuele handelingen. Zevenhouderd en drie malen is in dit debat het woord geviaagd: vier en vijftig leden der Kamer hebben samengeweikt om een wet te maken, waarvan geen tittel of jota onbesproken zou zijn, en twee Ministers hebben geduiende die vijfentwintig zittingen op elk dier zeven honderd en drie redevoeringen een antwoord gereed moeten hebben. Honderd een en zeventig malen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het woord genomen, om de geachte afgevaardigden repliek te geven. Ruim 230 malen heeft de voorzitter aan de Kamer medegedeeld, dat een amendement was voorgesteld of gewijzigd of ingetrokken of over genomen, dat de regeering een artikel wijzigde of dat de volgorde der beraadslaging op eenigerlei wijze was geregeld, en daarnevens eenige malen of de Kamer of enkelen leden op het hart ge drukt om niet méér te praten 'dan noodig was en niet buiten dè orde te gaan. Achtentachtig malen heeft hij daarbij een zestig- of zeventigtal namen moeten afroepen om een stemming te doen plaats hebben, terwijl aciit motiën in den loop der beraadslaging werden voorgesteld, om de discussie op een andere wijze te leiden. Uit Lith meldt men, dat langzamerhand alles weder op orde komt. De noodlijdenden hebben nagenoeg allen hunne opgeknapte bouw vallen kunnen betrekken. Zij krijgen nog goede bedeeling in steenkolen en brood. Verwonderlijk is het te zien hoe spoedig alles een geheel ander aanzien krijgt. Elk knapt zijn huis, erf en tuintje op. Aan het stroo en vuil, dat in de boomen is blijven hangen, kan men echter zien hoe hoog het water geweest is. Als waarschuwing aan de watersnood- cornmissiëu »dat er kaf onder 't koren dreigt te komen" bij 't vergoeden van schade, bevat het Hicuws v. d. JD. een schrijven uit de buurt der bedreigde streken, waaraan wij het vol gende outleeuen: ïlk zal u de geschiedenis van een enkel dorp verhalen. Het is niet overstroomd geweest, en alléén enkele buitendijksche hutten hebben wat schade geleden. Er vormde zich echter een commissie, natuurlijk Men schatte de schade op p. m. f '1003. Een belangstellende wilde een noodkreet in de couranten plaatsen, wat toen door enkele ingezetenen voorkomen werd. Men zou nu in eigen boezem collec teeren 1 De collecte bracht nog geen f 400 op. Toen ging een 'deputatie naar 's Bosch, naai de hoofd-commissie De afgevaardigde keerde, naar men zegt, met f 1000 en eenige benoodigd- heden terug. Nu zal het dorp waarschijnlijk nog eens zijn waleisnoodschade gaati opgeven! Natuurlijk gaat iedereen nu nauwkeurig na, hoeveel klompen er nat zijn geworden en hoeveel schade het water hem in de toekomst nog doen zal. sis dat de bedoeling? Werd liet geld gegeven voor het lenigen van rampen, of om een ieder, die wat verloren heeft, zijn verlies te reslitu- eeren, zoodat per saldo de afgeloopen winter er een zal geweest zijnsender de gewone verliezen? sik kom niet terug op de bedeelingen in de dagen der benauwdheid, dan kan men moeilijk zoo scherp toezien,'en is men zelf ook omlei den invloed der ellende. sMaar moeten nu de maatregelen zóó ge nomen worden, dat er altijd nog geld te kort zal schieten? slu een ander dorp heeft men een onderzoek ingesteld naar lijf- en huisraad en linnen der proletariërs. De vreemdste feiten kwamen daarbij aan het licht. Wanne dekens had de bevolkiug nimmer gekend. Vier kindereu hadden te zameu maar drie hemden. Er waren mannen en vrouwen, die maar één hemd bezaten en wachtten op 't vooijaarsweer om het te wasschen, sGeduiende die operatie zouden zij zonder loopen. Natuuilijk is die toestand ellendig. Maar is dut nu een motief om hem aan te vullen uit de watcrsnoodgjïen De douairière \au Bi-(ienen en linie dochter, te Pau, hebben I GuOü gezonden aan de watersnood-commissie te 's G nu Gilhoge. De Kamper Courant wil eene algomeene inschrijving doen plaats hebben ten behoeve vi\n de dong Behagel en Veilitul, die zoolang pM'VOntiuf gevangen zaten als verdacht van de^ moord, door Jut bedreven. -v- Zoo sober als Nedciiand te Weenen ver tegenwoordigd was, zoo goed schijnt zulks iu Philadelphia 't geval te zullen zijn. De tlmns reeds in 't licht verschenen officieele catalogus, uitgevoerd op een wijze die allen lof verdient, geeft een getal van ruim 600 inzenders aan, Er zijn bovendien collecties bij van Oostersche voortbrengselen, die in groote mate de belang stelling zullen wekken van de ondernemende Amerikanen. De Bookseller van 4 April, de inzending van den Nederlandseheu Boekhandel op de tentoon stelling te Philadelphia besprekende, zegt sdat een enkele blik in den catalogus reeds een hoog denkbeeld doet opvatten van het letter kundig leven van dit interessante volk." In het N. v. d. D. wordt door den heer J. C. Dijkmeesier te Amsterdam den raad ge geven om met het openeu van brandkasten, na brand, zeer omzichtig te werk te gaan, omdat de mogelijkheid bestaat dat, ofschoon zulk een kast van buiten goed afgekoeld schijnt, bij het openen plotseling de vlam er uitslaat, waardoor ten laatste de inhoud aan papieren, boekeu enz., al zou die ook goed geconserveerd zijn gebleven, nog geheel vernietigd wordt. Deze verschijning is niet moeielijk te verklaren, want tot vulling der zijwanden van de brandkasten worden stoffen gebezigd, welke de warmte zeer slecht geleiden. Staat nu zulk een kast langen tijd in het vuur, dan zal-zij, tengevolge van die slecht geleidende stollen van binnen lang niet zulk een hooge temperatuur bereiken als aan de buitenoppervlakte. Dezelfde omstaudig- heid echter, welke het inwendige voor al te groote warmte beschut, is ook oorzaak van het bovenvermelde verschijnsel. De eenmaal binnen de kast gedrongen en daar opgesloten warmte vindt even moeilijk en langzaam haar weg weer naar buiten als vroeger naar binnen. Ofschoon dus zulk een kast van buiten goed afgekoeld schijnt, kan de temperatuur van binnen nog zeer aanzienlijk zijn. Wordt zij nu in dezen toestand geopend, zoodat de lucht toegang tot de brandbare en verhitte stoffen krijgt, zoo kunnen deze onder vele omstandigheden door een plotseling uitslaanden vlam ten laatste nog* geheel vernietigd worden. Het is daarom aan te raden zulke brandkasten eerst na verloop van een geiuiinen tijd, eu niet voor men haar van buiten uiterst zorgvuldig heeft afgekoeld,! te openen. j Ook is het, uit vrees voor mogelijke zelf ontbranding en verkoling, niet dienstig om eeuigszins verkoolde boeken en papieren iu dien toestand in de open lucht te laten liggen. In eene luchtdichte ruimte of indien de papieren behoorlijk nat gemaakt zijn, zal men geen- zelfontbianding te vreezen hebben. Rotterdam. Door 21 handelsfirma's en 4 haudelsvereenigingen en stoomvaartondernemin gen alhier is aan den Minister van Binnen landsche Zaken aangeboden om iu de kosten eener eventueele proefneming, met vijf of zes baggermolens tegelijk, tot wegneming van de nieuwe ondiepte, door de laatste stormen ont staan in den Rottordamschen waterweg, eeu soni van f25,000 bij le dragen. De gioote schouwburg te dezer slede zal! in liet aanstaande speelseizoen bespeeld worden door het gezelschap van de beuren Le Ginsd van Zuylen liaspels. De onderhandelingen met de commissarissen van den schouwburg] gevoeid, hebben tlaai toe geleid dat de bestuurdcis van de afdeefing van het toonealverbond i«J him privé huurder werden (do afdeefing heeft! geen rechlspeisooulijklieid) en dut die beuren] de huur weder hebben ovcigedragen op de firma Le Gras c. s., op zekere voor wam den,! die zij iu het belang der kunst meenden td moeten maken. o. a. deze, dat de afdeeliua een zeker toezicht zal hebben. De huur-ovei een komst is voor den tijd van] vijl' jaren aaugeguan. Den Haag. Gisteren weid aan het Mi nis tend van Binnenlandsche Zaken aanbesteed: liet] onderhouden godurei.de een jaar van de werj ken tot veibeteiing van den wateiweg vaii

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2