A0: '1876. oeusdair 3 Mei. M 3890. Biltmlailith Beriokten. VerscMjat iaplijh, ritpniM Dinsdag Binrolaailsclie Bericltsi. T> e rtigste Jaarg-ang. COURANT. Aronnementsi-rijs, per kwartaalf 1.S5. Franco per post, door hot geheelc Rtji. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. DOIXSCHLAND. In een particulier schrijven nit Weenen van 25 April wordt met betrekking tot de Her- zegowinisclie kwestie, gezegd, dat het thans hoofdzakelijk, daarop aankomt, of het aan de onvermoeide pogingen der mogendheden zal gelukken, eeue tweede schorsing der vijandelijkheden en wel voor een geruimen tijd tot stand te brengen. Daardoor alleen kan het aan de Porie mogelijk gemaakt worden, om de door haar toegezegde hervormingen in het leven te roepen en kunnen tevens de ge matigde en bezadigde elementen overtuigd worden, dat alleen op die wijze tastbare en duurzame resultaten te verkrijgen zijn. Het gelukken van die pogingen is van te meerder aanbelang, omdat daardoor aan het onmiddellijk deelnemen aan den strijd door Servie en Montenegro elk voorwendsel ontnomen wordt. In de zitting van het Huis der Afgevaar digden op 20 April is liet wetsontwerp der legeering, betreffende de overdracht van de Staatsspoorwegen der Pruissische monarchie enz. aan het Duitsche rijk, by tweede lezing, eenigs- zins gewijzigd, aaugenomen. Ook is den voïigen dag het ontwerp, strekkende tot inlijving van het Hertogdom Lnuenburg bij Pruisen, door bet Huis, bij eind-beraadslaging, goedgekeurd. Men verzekert, dat de Hessische minister president Hofmaan zich bereid verklaard heeft, het presidentschap der Duitsche rijkskanselarij, ter vervanging van den lieer von Delbrück, te aanvaarden, nadat de al te drukke werkzaam heden, aan dien post verbonden, eenigszins zullen verlicht zijn. De ITordd. Ally. Zeit., sprekende over de samenkomst van eenige afgevaardigden, die 27 Apiil te Weenen heeft plaats gehad en op bet tot stand breugen van eene algemeene ontwa pening der legers iu Europa doelde, zegt, dat in de tegenwoordige eeuw de agitatie voor eene ontwapening stellig vruchteloos zal zijn. De Pruisische Politie is tot de ontdekking gekomen, dat in den zonderlingen diefstal eener niet onaanzienlijke partij buskruit en dynamiette Essen een kantoorbediende de hoofdrol beeft gespeeld en dat het gestolene door tusscheukomst zijner zuster is verkocht- F It A N' IC It IJ K. De Paus heeft den Kardinaal-aartsbisschop van Parijs zijne tevredenheid betuigd over de door hem in het Katholiek congres gehouden rede. De commissie van amnestie uit den Senaat heeft rapport uitgebracht over liet voorstel van Victor Hugo, om amnestie te verleenen aan allen, die ter zake van dc gruwelen, door de Commune bedreven, veroordeeld zijn. De slot som van liet rapport is, ontrading van de goed keuring van dit voorstel. BVKEAV MAK KT, E, ISA. Advertentieprijs: viml10 gewone regels. 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Uit Algiers is bericht ontvangen, dat de opstand aldaar thans als geheel gedempt be schouwd kan worden. Sl'ANJE. Een officiële depêche uit Madrid zegt, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de op heffing der ïfueros voortduren.' De regeering Iaat geen discussie toe. De lasten moeten gelijk zijn, voor de Baskische provinciën zoowel als voor het overige gedeelte des lands. De gede legeerden uit die provinciën worden eenvoudig by wijze vau raadpleging gehoord over de administratieve hervormingen in het provinciaal en gemeentelijk bestuur. Er heerscht werkelijk in de Baskische provinciën malaise, en deze zal toenemen, zoo hare eeuwenoude organisatie met één slag wordt opgeheven, vooral omdat zij zullen worden genoodzaakt lasten te dragen, die nooit te voren daar hebben bestaan. Er is bevel gegeven, dat het bezettingsleger in de Baskische provinciën voor een groot deel zal moeten worden onderhouden door die provin ciën, om ze te gewennen aan het dragen van openbare gemeenschappelijke lasten. Van een huwelijk van Koning Alphonso met eene Duitsche prinses is niets waar. OOSTENRIJ K. Bij gelegenheid van de aanstaande komst van Keizer Alexander II van Rusland en van Prins Gortschakoff te Berlijn, zal graaf Andrassy, op bijzondere uitnoodiging, zich in de volgende week ook voor eenige dagen naar die hoofdstad begeven. E N G E L A N 1). De Morning Post levert thans mede een breedvoerig artikel over de Oostersche zaken, waarvan de sbtsom hierop neerkomt, dat, nu eindelijk het bi,eeutrekken van Turksche troepen bij de Montenegrijusche grenzen Rusland heeft genoopt zijne dubbelzinnige politiek op te geven, de vooruitzichten op de pacificatie van Bosnië en de Herzegcwina ook beter zijn geworden. In de Koninklijke proclamatie betreffende den nieuwen titel: Keizerin *\an India" wordt bepaald, dat de titel ongewijzigd zal blijven ia alle besluiten en stukken, wier werking de gren zen van het Yereenigd Koninkrijk niet over schrijdt. Douderdag werd te Poitsmouth het nieuwe gepantserde schip The Inflexible te water gelaten, het grootste dat totnogtoe gebouwd is. liet schip va-plaatst, wanneer het geheel is uitgerust, 11,407 ton water, en draagt vier stukken geschut die te vamen 8521 kilogrammen wegen. De dikte van liet pantser om het hoofd deel van het schip is ongeveer 01 centimeier. De plechtigheid had in tegenwooidigheid van Prinses Louise, markiezin van Lorne plaats. BELG1E. Het Journal d'Anvers verkondigt, dat het Belgische en liet Nederlandsclie gouvernement zich verslaan hebben omtrent de wijziging van artikel '11 der onventie betrekkelijk liet kanaal van Terneuzen, De waarborg' der tarieven, voor immer toegestaan, blijkens de primitieve con ventie, zal thans voor 15 jaren vastgesteld worden. Men weet dat deze conventie te Ant werpen zeer impopulair is. T IJ It K IJ E. Eene depêche van Muktar-pacha meldt den zegevierenden intocht tier Keizerlijke troepen te Nicsichs en het voorzien dier vesting van pro viand. Des anderdaags is gemeld Turkscli leger hoofd te Honstopp aangekomen, terwijl liij den dag daarna te Presehika met eene aanzienlijke massa insurgenten is slaags geweest en dezen heeft verslagen en verstrooid. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft ver worpen liet verzoek van Belknap's rechtsge leerden bijstand om het geding betreffende het stellen in staat van beschuldiging uit te stellen tot December. De democratische Conventie te New-York heeft besloten Tilden aan te bevelen als Pre sident; daarentegen heeft de Republikeinsche Conventie van Arkansas besloten op Morton te stemmen. De Amsterdamsche bladen deelen mede, dat Z. M. de Koning reeds gisteren de wet op het hooger onderwijs zou hebben bekrachtigd. Z. K. II. Prins Hendrik is uit Amsterdam in de residentie teiuggekeerd. SCHIEDAM, 2 Mei 1S7G. De dag van gisteren was voor een onzer stadgenooten een dag van blijde berinnering: de Heer W. L. Combo genoot namelijk het voorrecht zijn vijfentwintigjarig jubilé te vieren als onderwijzer in deze gemeente, waarvan 18 jaren bij het lager- en de laatste zeven jaren bij het -middelbaar onderwijs. Mocht liet den Heer Combé in den loop van den dag door de talrijke bewijzen van deelneming, die hij van verschillende zijden ontving, duidelijk blijken, hoezeer hij in onze gemeente gewaardeeid wordt, werd hem bij monde van onzen geach- ten Burgemeester, als Voorzitter van het Col lege van Toezicht op het M. O. hulde en dank gebracht, voor den onverdroten ijver en de nauwgezette plichtsbetrachting, door hem in zijn werkkring aan den dag gelegdtot de eigenlijke feestviering liail men den avond bestemd, i Onder de leiding van den He'er J. Steynis Gz., directeur der hoogere burgerschool en van de beeren J. C. Sander en P. van Vlaardingen, onder wijzers aan lagere scholen, hadden allo school- autoiiteiten iu deze gemeente, liet gansche per soneel bij de beide takken van onderwijs,de leerlingen der hoogere burgerschool, de kwee- kelingen der leer- en vormschool, benevens-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1