Bij den Raad van State is heden een nieuwe schhtterijwet ingezonden. Een harer beginselen is, dat degeen die, op twintigjarigen leeftijd, is vrijgeloot voor de militie, op zijn 21ste jaar bij de schutterij ingelijfd wordt. Morgen voortzetting, als wanneer de Minister van oorlog aan het woord is. SCHIEDAM, IC Mel 1870. Te rekenen van 15 dezer en mede voor den duur van den zomerdienst zijn de telegraaf kantoren op de stations der Hollaudsche IJzeren Spoorwegmaatschappij open als volgt: Allernaar, Amsterdam, Delft, 's Gravenhage, Haarlem, de Heider, Leiden, Rotterdam en Schiedam van 7 ure voor- tot 10'/s ure na- middags. ~"In' 'de jl. Zaterdag avond gehouden ver gadering in het Yachtclub-gebouw te Rotterdam van de commissie ter bevordering van het onder zoek naar de verschijnselen op den Oceaan werd door Z. IC. H. Prins Hendrik o a. een gouden medaille uitgereikt aan kapitein F. Pot, voerende het barkschip Professor Simon Thomas, van de Reeders, de heeren de Groot, Roe- lants Co. alhier, voor het inleveren vaneen der beste scheepsjournalen. De heer Groen van Prinsterer heeft een redely ken nacht gehad, maar de krachten van den lijder nemen zeer af. Be Minister van Binnenlamlsche Zaken heeft, gelet op de artikelen 8, ,82 en 118 .van het Algemeen Reglement voor den dienst op, de' spoorwegen, bepaald welke middel^p op alle stations en op eiken trein, waarmede reizigers vervoerd worden, aanwezig moeten zijn, tot het verleenen van hulp aan ge kwetsten en om hen te vervoeren. De St.-Ct, van heden bevat de nominative opgave van de Europeesche officios en, onder officieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjio, voor zooverre daaromtrent tot op den 8sten April 1876 bij het Departement van Ooilog in Nederlandsch-Indie bericht was in gekomen. (56ste vervolg.) De St.-Ct. van heden bevat de wet van den 27 April 1876, tot nadere wijziging der wet van den 20 Augustus 1859 Staatsblad no. 94), betieffende het verleenen van pensioen aan het personeel van den loodsdienst voot' zee schepen en aan de weduwen en kinderen van dat personeel, alsmede tot intrekking der wet van den 30 April '1803 Staatsblad no. 41). In den loop van dit eu het volgende jaar kunnen honderd commiezen der vierde klasse der directe belastingen in-en uitgaande rech ten en accijnzen worden aangesteld op een bezol diging van f420 's jaars, en een toelage voor eens van f75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld. Op den len Aug. 1876 eu volgende dagen, zal in het Oost-Indisch Huis. te Amsterdam, onder zoek worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. De St.-Ct. No. 113 be vut nadeie bsjzondei lieden, In een der laatste maanden van dit jaar zal een vergelyken[4 examen gehouden worden voor surnumerair der d'necte belastingen. Er zijn tien plaatsen. De St-Ct. no. 110 bevat verdeie bijzenderhedenomtrent dat examen. Er zijn in dun laatsten tijd verscheidene klachten geuit over het onvoldoende van het tarief der icis- en verblijfkosten voor getuigen in rechtszaken. In verband hiermede is het' niet van gewicht ontbloot dat, volgens de Prov. JDrentsche Ct, een paar personen uit Smille zich tot de Regeering wendden om schadeveigoeding eu haar ook, kiachtens een Kon. besluit, kregen. 's Lands middelen over de vier eerste maan den dezes jaars hebben opgebracht f28,309,013.30 zijnde f,671,620,43 meer dan in hetzelfde tijd vak van 1875,De i aming bedrpeg f28,603,440,24. Volgens de Middelb. Ct. zou de lieer. Schimmelpenninck, lid der Tweede Kamer, in eene te Arnhem gehouden vergadering der afd. "Volksonderwijs, ter bespreking van een adres tot ondersteuning van het wetsvoorstel-Moens, dit laatste als een party-voorstel bestreden, maar tegelijk b'y het aanraden om liever de nakoming der belofte van den Min. Heemskerk af te wachten, gezegd hebben: Mocht deze eene wet indienen, die niet naar den zin dei- liberalen was, dan konden deze de wet ge makkelijk in hun geest verbeteren." Scherper démenti van de politiek eens ministers kan moeilijk door een tegenstander gegeven worden. Mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, verkeert in een,gevaarlijken toestand; sedert eenige weken door een ernstige ziekte aange tast, zijn hem de H, Sacramenten der stervenden reeds toegediend. De heer C. Nortier Azn., vroeger lid der firma Doriepaa! Co. te Samarang, is naar de Zuid-Afrikaansche Republiek vertrokken, uit gezonden door de Nederlandsche Handelmaat schappij, met het doel daar haudelsrelatiën aan- te knoopen. De Vereeniging van gymnastiek-onder- wijzers in Nederland heeft bij ach es aan de Tweede Kamer de noodzakelijkheid betoogd, om het ondeiwijs in de gymnastiek onder de verplichte leervakken op te nemen. De Hooge Raad (burgerlijke kamer) heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de vordering tegen den staat, ingesteld door Th. Dubois tot het bekomen van mededeeling van stukken, be scheiden en titels betreffende de erfenis van zekeren Jacques Dubois, voor ongeveer een eeuw in Belgie overleden, by gebreke waarvan hij op de goederen van den Staat een heslag wenschte te leggen tot een bedrag van f20;000. De Hooge Raad heèft, geheel overeenkomstig het gevoelen van het Openb. Ministerie, deze voidering niet-ontvaukelijk verklaard, opgrond dat er geen bepaalde aauduiding van titel in deze heeft plaats gehad eu de vordering tot het leggen van beslag op geene wetsbepaling was gegrond. De heer Nonhebei roept in de Standaard zijn geestverwanten op, om te petitioneeren tegen het ontwerp-Moens. Waarom die lauwheid?" vraagt hij. nis het een teeken van moedeloos heid? Verwacht men niets .meer, ook niet van zooveel leden der Tweede Kamer, die, ofschoon onze tegenstaudeis op politiek gebied, toch nog een oog en hart hebben voor de verschillende volksbelangen, die geroepen zijn die belangen voortestaau en te behartigen? Zal men zich dood laten trappen zonder een enkelen kreet te slakeu? Zal men het lijdelijk aanzien, dat Da de aanneming van dat vreeselijk wets ontwerp, dat zoo diep in onze staatskas grijpt en zoo onbegrijpelijk met onze gemoedsbezwaren spot, éen voor éen onze christelijke scholen gesloten moeten vvoiden?" Werkelijk is dan ook reeds een adres van geestverwanten van den heer Nonhebei in ciiculatie, onderteekend door de heeren A. Brummelkamp, C, Mulder, S. van Velzen, Mi -Noordzij. II. de Ouck, Chr. Knap, G. Ph. Zalsman, W.'G- Knap, A. Steketee en G. Bos.' Nochtans blijft de Standaard aai zelen op een- algemeen petitionnement aantedringen, omdatshot' onschuldig uiteri'yk. van dat' ontwerp velen tot stilzitten zal verleiden eu uit dat stilzitten door de tegenpaitij instemming zal worden afgeleid." Kan duidelijker eilwnd worden, dat alleen vrees voor fiasco de clericalen 'van 'een alge meen conti apetionnoment terughoudt. Vad Men schrijft aan de L. Ct. De tuinders in het -Westland roemen niet ineer als voor veertien dagen de gunstige weersgesteldheid en den groei der veldgewassen. Want ofschoon de asperates verzonden'worden,' heigeen ieder jaar met-het begin wan Mei plaatsvindt;1 groeit er bijna niets tengevolge van het koude, meteen harden noordoostenwind gepaard gaande, vveêr. Behalve menig andere veldvrucht, komen de aspersies dan ook nog maar schraal aan, terwijl het gras op de weilanden rood wordt en ver mindert. De indijking van den polder het Noorden op Texel, waardoor eenige honderden hectaren zee tot land zijn gemaakt, is thans voltooid. leiden. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart heeft ter kennis gebracht, dat op Maandag 29' dezer, in het gebouw der inrichting alhier, een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Hoorn. Dezer dagen werd alhier gearres teerd een man, van wien men zegt, dat hij eerst sedert kort uit de gevangenis was ont-. slagen, en1 die zich schuldig gemaakt heeft aan onderscheidene diefstallen teSchagen, Medecn- blik, Hoorn en op andere plaatsen. De man bood de te stelen voorwerpen aan, vooidat hij ze gestolen had en leverde ze dan spoedig. Ztvolle. Zaterdag is in Thorbecke's ge boortehuis de witmarmeren gedenksteen, waarop met vergulde letters uThorbecke 1798—1872" vermeld staat, plechtig onthuld. Be feestredenaar, rar. van' Diggelen, schetste de loopbaan van den groeten staatsman en richtte in ziju rede het woord tot den Commissaris des Konings, tot Burgemeester en Wethouders en tot Thor becke's 'zoon.'Dq Burgemeester, de commissie bedankende voor haar bemoeiingen, aanvaardde daarop namens de gemeente het onderhoud van den gedenksteen. Meppol. De verzending van kalfde- 'en melkkoeien per spoor naar 't buitenland, 'is nog steeds in vollen gang. De opkoopers die het vee op de stallen der eigenaais bezoeken, betalen hooge prijzen. Voor puikesoort op kalven staande koeien betaalt men f 200 a f230; dito melkkoeien f 190a f210; weidevee-'' geldt f '180'a f 200; vaarzen f 120 a f 150. Ook> Frieschs lammeren zijn zeer in trek; by honderden alom opgekocht, worden zij per stuk met f3 A f 7 betaald. Apeldoorn. Door Z. M. den Koning is, als blijk \an belangstelling in de welvaatt der ge meente Apeldoorn, besloten, in de jaien 1877 en 1878 éene som van f 5000 beschikbaar te stellen,ter oprichting binnen het dorp 'eenei' hoogere burgerschoolwaar tevens onderwijs in de boomteelt zal worden gegeven. Deze voor -deze gemeente zoo'blijde tijding werd den 15 dezer door den burgemeester bij publicatie bekend gemaakt. ArnhCt.) Otreoht. liet1 bestuur van de Vereeniging tot verspreiding-van kennis'aangaande 's Lands Verdediging alhier, heeft zich bij adres tot Z. M. den Koning en tot de beide Kamers gewend met verzoek om in het belang van 's lands ver dediging de plaatsvervanging bij de nationale militie afteschaflen. IVngcuingenl De heer B., wiens plotseling overlijden, tengevolge van het gebruik van' laudanum gemeld is, is nog niet begraven, tiuar1 zich het zeldzame verschijnsel' voordoet', dat zeven dagen na het Overlijden,'nog geen blijken van ontbinding geconstateerd Zijn. Uarueveld. Eene bejadrdè vrouw'alhier is plotseling dood gebleven, koit nadat/ zij het be-1' richt'had' ontvangen, dat haar zóou', die voor namelijk de kostwinner voor liet'gezin was, zes' maanden'celstraf moet ondeigitita 'wegéns eene vechlpaitij. Aan een paar' bekenden las zij den briefvoor," welken zij van dien zoon' dit de'ge- vaugenis te Rotterdam had ontvangen, en dasuop gaf zij haar voornemen te kdunen zelf naar het 1 Loo te guan en den Koning gratie voor halen zoon te vragen/Nog" had zij niét uitgesproken',' toen 'ze plotseling inectizeeg en "den laatsten adem uitblies. i t' X f

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2