TnctijBt' iaielijis, nitpzoiert BiDsiae. BnitffnlaiittSGlie Berichten. BinieilaiiscliE Beritliltu. A". 1876. Maandag 29 Mei. M 3908. HI) ertigste Jaargang. lil Abonnementsprijs, per kwntanl 1.85. Franco per post, door het geheele Ktjk - 2.50. Afzonderlijke nointners- 0.10. BÜUBAB MARKT, E, 131. Advertentieprijs: van110 gewone regelsf 1.00» Iedere gewone rdgel meer- 0,10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. FRAKKRIJ K. Nu de amnestie-voorstellen definitief zijn ver worpen houdt de regeering zich bezig met hèt opmaken van de lijst der veroordeelden aan wie gratie zou behooren te worden ver leend. Tegeljjk met die lijstzounaar de Moniteur TJniversel verzekert, het kabinet voornemens zijn eene kennisgeving openbaar te maken, waarbij de terugkeer wordt toege staan aan een zeker aantal werklieden, die, tengevolge van de gebeurtenissen der commune, de grenzen zijn overgetrokken. Evenwel zouden do President der Republiek en liet kabinet, alvorens een definitief besluit daarorr.ti ent te nemende inlichtingen afwachttendie ia Zwitserland en Engeland, waar zich het grootste aantal uitgewekenen ophoudt, gevraagd zijn. De Fransche bank heeft het disconto tot 3 pCt, verlaagd. liet Journal Officiel deelt thans de admini stratieve beweging mede, die reeds sedert een paar weken word verwacht, namelijk de be noeming van 4 prefecten, 41 secretarissen- generaal, 158 onderprefecten, 53 prefectuur- raden. lï E L G I E. Zooals reeds is gemeld, heeft de Kamer an "Volksvertegenwoordigers den 24 dezer de con ventie omtrent Terneuzen verworpen met 58 tegen 42 stemmen. Deze uitslag is natuurlijk vei kregen doordien ook een deel der rechter zijde den minister is afgevallen, waaronder de clericaie afgevaardigden vau Antwerpen, die aanvankelijk ten gunste van het ontwerp had den gesproken, maar ter elfder ure met eene motie voor den dag zija gekomen tot afschaf fing der vuurgeldenwaarmede de minister zich niet had kunnen vereenigen. De minister van financiën is na afloop der zitting door den Koning ten gehoorc ontvangen. Naar men aan de Indépendance mededeelt, zou dit onderhoud tot resultaat hebben gehad, dat liet Kabinet zal aanblijven tot aan de verkie zingen in Juni aanstaande. liet ministerie heeft in den Senaat verklaard dat het zich niet zou terugtrekken en op de vraag van den lieer Casier-dc-IIemptinneom opheldering in de zaak van de conventie Ter- neuzen, verklaard dat reeds den vorigen dag nieuwe onderhandelingen met Nederland zijn aangeknoopt. STAN J E. De Cortes heeft den 24 dezer met 285 tegen 40 stemmen de grondwet in haar geheel aan genomen. Zooals men weet huldigt zij zooal niet de godsdienstige vrijheid dan toch de godsdienstige verdraagzaamheid tot groot mis noegen van den Heiligen Stoel. Na met het B. College geraadpleegd te hebben, heeft de Paus besloten van zijne gevoelens te doen blijken door zijne betrekkingen met het kabinet van Madrid te schorsen, zonder ze evenwel af te breken. Eerstdaags zal de Pauselijke nuutius een verlof krijgen voor onbepaaldeu tijdals wanneer de zaken der nuuciatuur door een ondeigeschikte beambte zullen worden waar genomen. TURK IJ E. Men verzekert dat de Porte zou besloten hebben, de vooistellen van de Noordsche mogendheden te vei werpen en daarbij te ver zoeken, binnen de gienzen van bet tractaat van Parijs te blijven en niet in de binnenlaud- 'sche zaken van Turkije tussclieubeiden te komen. De Porte zou alle reserven ouder de wapenen loepen, om eene uiterste poging tot onderdruk king van den opstand te bepioeven. Voorts wordt bij gerucht verzekerd, dat de groot-vizier aan den Sultan zou verklaard hebben, dat er geld noodig was om te kunnen strijden, en dat deze daarop zou beloofd hebben, dit zelf te zullen verschaffen. De Courrisr d' Orient verneemt, dat Ü8 dorpeu, te zamen eene bevolking van '100,000 zielen bevattende, in dat gedeelte van Bulgarije, hetwelk in opstand verkeert, vernield zijn. Uit eene Slavische bron wordt gemeld, dat de Turken op hunnen marsch vau Gatzko naar Bilek door de iusuigeuten zijn terug geslagen. liet verlies der eerstgenoemdeu be droeg 600 man aan dooden en gewonden. EÏGÏIAISD. De Times bevat eene depêche uit Parijs\an 25 dezer, luidens welke de pogingen aan gewend door vorst Gortschakoff, om de aan sluiting van Eugeland aan het memorandum te vei krijgen, door middel van eene wijziging daarvan, zijn mislukt. Engeland heeft opnieuw geweigerd. ITALIË. Op een den 24 dezer in tegenwoordigheid van den Paus gehouden vergadering van kaïdinalen is besloten de diplomatieke betiehkingen inet Spanje niet af te breken. Naar het JST. v. d. JD. verneemt, zal Z. M. de koning de feestelijkheden bijwonenwelke ter gelegenheid van liet 25jarig beslaan van Amstel's Mannenkoor op 17, 18 en 19 Septem ber a. s. zullen plaats hebben. SCHIEDAM, 27 Mei 187C. Heden namiddag, te 3 uren, viel een meisje in de Broersveklgraeht, nabij de brug, dat spoedig werd ontdekt door een aldaar voorbij gaand persoon, die zich onmiddellijk te water begaf en haar trachtte te reddendeze daarin niet spoedig kunnende slagen, sprongen nog twee andere personen daarbij, die allen, met behulp van de toegesnelde menigte, met het meisje, behouden aan den kant werden gebracht. Door den Minister van Financiën is be paald, dat gedrukte stukkeu, door schrijfmachines vervaardigd, niet als drukwerk, maar als ge schreven stukken beschouwd en daarom aan het volle briefport onderworpen moeten worden. KU.D) De Minister van Oorlog beeft de chefs der korpsen van het leger gemachtigd aan de miliciens der lichting van 1873 (plaatsver vangers en nommerverwisseiaars daaronder begrepen) op hun verzoek, toestemming te geven tot het aangaan van een huwelijk, zoodra zij na de herhalingsoefeningen van dit jaar in liet genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Aan de milicien-verlofgangers van gemelde lichting, die om de eene of audere reden niet gehouden zijn tot opkomst onder de wapenen voor bedoelde oefeningen, kan de vergunning om te huwen, zoo deze verlangd wordt, al dadelijk verleend worden. De Minister vau Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den '19 dezer, op den droge van den Nieuwen Water weg van Rotterdam naar Zee is bevondenlangs het Noorderhoofd 31, en op de lijn dergeleide- iichtea 30 decimeter bij gewoon laagvvater, zijnde aan de witte tonnenzijde geene gelegen heid geweest om te looden. Blijkens een mededeeling van den consul der Nederlanden te Christian in, is bij het Depar- temeat van Biunenlandsche Zaken aldaar den '17 dezer een telegram ontvangen van den consul vau Noorwegen te Archangel, inhoudende dat de Dwina te dier plaatse langzaam opengaat, dat de wind Noord is terwijl er sneeuw valt, dat het in de laatste week heeft gevroren en dat er geen betrouvvcnsvvaardige berichten van de Witte Zee zijn ontvangen. Aan de natuurkundige voordrachten, ter gelegenheid van en over de South-Kensington- tentooDStelüng gehouden, nam ook de hoog leeraar Rijke uit Leiden deel, die, zooals de Engelsche bladen melden, in uitstekend Engelsch een lezing hield over de historische werktuigen van Leiden, die een der belangrijkste groepen van de verzameling van werktuigen op bedoelde tentoonstelling vormen. Blijkens de rekening en verantwoording, door de Commissie voor het kindergeschenk aan den Koning dezer dagen gedaan, loopt de i ïekening over eeue som van f32,707.04, waar onder f 1608.89 lente, Daarvan heeft de groep lu gips met de vitrine, vervoer en alle on kosten inbegrepen, eene som vereischt van f 7187.85; de kosten van photographische en audere afbeeldingen, met frnnkeereu f'1312 60; kosten van drukken en verzenden, circulaires, vergaderingen, reis- en verbiij fkosten f'1003.58 'A, tenvijl bij Zr. Ms. thesaurier is gestort f23,200. De Minister van Koloniën en zijn echt- genoote zijn voor een groot gevaar bewaard gebleven. De laatste trein van Utrecht naar

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1