A". 1876. aterdag 3 Juni. M 3912. VerscMjit iaplijb, ipatod BiasSai. Bnitenlauisciie Berichten X> e r t i <r a n g-. TURKIJ E. De Forte maakt bekend dat het tegenwoordig ministerie aanblijft, dat de Sultan aan den Staat heeft gelaten 60,000 beurzen van de civiele lijst en alle inkomsten uit de private goederen der kroon; dat hij verlangt het even nicht hersteld te zien in het budget, en spoe dige verbetering der financiën en van 't open- tW onderwijs wenscht; de staatsraad zal gereorganiseerd worden en liet departement van justitie. Het ministeiie zal een regeeringsvorm zoeken, welke 't best aan alle onderdanen v.aa het rijk, zonder onderscheid, zal passen, ten eiude ieder volkomen vrijheid te verzekeren. De ver klaring eindigde met den weuseh, dat de vriend schappelijke betrekkingen tusschen het lijk ea alle buitenlandsche mogeudhedeu inniger worden, en ten slotte verklaait de Sultan, dat hij den troon heeft bestpgen door de genade van God en den wil van het volk. De Grootvizier heeft aan de vertegen woordigers van Tuikije in het buitenland de onmiddellijke uitvaardiging van een hervormings programma aangekondigd. 1 Uit Slavische bron wordt van Ragusa van 31 Mei gemeld: De opstandelingen vielen Haten bij Stolacz aan en doodden don bey Halil. Bij Gaczko werden zij teruggeworpen en trokken zij naar Bagnam terug; zij maakten echter een groot aantal vee buit. Te Mostar is een som van 60,000 pond sterling aangekomen, welke uit Engeland is toegezonden. Te Trebinje verwacht men uit hetzelfde land een zending van 8 millioen patronen voor het Snider-geweer. Deze houdiug vtta Engeland maakt op de opstandelingen oen zeer ongunstigen indruk. Te Snloniea zijn nu ook vier vonnissen tegen de aanstokers van het gebeurde aldaar uitgesproken; een van hen is ter dood en de drie anderen zijn tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. FRANKRIJK. Het dagblad la Mépüblique Franpaise bet weert uit stellige bron te weten, dat de afge zette Sultan Abdul Aziz aan boord van een Engelse!) stoomschip, dat in den Bosporus lag, de vlucht heeft genomen. Van de dezer dagen verplaatste prefectenen (der-prefecten hebben er reeds zeven hun ontslag aangevraagd. 'Behalve van een mogelijk aftreden van den minister Decazes, loopt nu ook het gerucht, dat de minister van oorlog de Cissey zijn ont slag wil nemen. Er wordt intusschen bijgevoegd, dat dit aftreden niets met de politiek heeft uit te staan, De commissie ad hoe uit den Senaat heeft het door de Kamer aangenomen krediet van 120,000 fres., tot het zenden van werk lieden naar Philadelphia, goedgekeurd. De heer Albert Réviile, ïepublikeinsch kandidaat in het kanton Neuville-sous-Dieppe (departement Benedeu Seine) iè tot lid van den arrondissementsraad gekozen. Van de 2394 uitgebrachte stemmen'heeft hij 2142 op zich veieenigd. Men vei7ekeit te Parijs, dat de mogend heden weldra den nieuwen Sultan zullen erkennen. De Fconomiste Franpeis deelt in Turk- sche brieven een beschrijving mede van het huis des Sultans. Het personeel wordt op niet minder dan 5 of 6000 geschat. De stallen tel len 935 pikeurs, koetsiers -,n palfreniers, voor 625 koets- en rijpaarden. Jaarlijks worden gemiddeld 25 rijtuigen in Europa aangekocht, waarvan sommigen niet minder dan '10,000 fr. kosten. De Sultan geeft meer dan een millioen uit voor zijn menagerie. Men telt daarin meer dan 150 feeuwen, tijgers', pantersgiraffen en zebia's. Elk wild dier gebruikt dagelijks 8 pond vleesehtegen 1fr. het póud. De harem is nog sterker bevolkt dau de menagerie. Zij bevat het eerbiedwerkend getal van 1200 vrouwen. Wat deze kosten wordt niet opgege ven, maar men kan gerust aannemen, dat leeuwen en tijgers in vergelijking met deze dames zuinige beesten zijn. De dames gebruiken geen 8 pond vleesch per dag, maar hebben een grooten trek van zoetigheid en alleen aan geraspte suiker voor het gebakwerk van den harem wordt jaarlijks 400,000 fr. besteed. Voor levensmiddelen gebruikt het huis des Sultans meer dan -12 millioen fr. De Sultan wordt voorts door eene soort van bouwwoede beheerscht. De begrooting van het huis des Sultans klimt door een en ander tot 50 mil lioen fr. 'sjaars, wat nagenoeg een tiende ge deelte is van de inkomsten van het Turksche rijk. Tot bestrijding van al die uitgaven zijn de belastingen niet meer voldoende. Men heeft daarom tot leeningen toevlucht genomen en laat op die wijs kapitalisten en kleine rente niers in liet buitenland het onderhoud betalen van hot huis des Sultans, de menagerie, den harem enz. enz. De thans onttroonde Sultan van Turkije is 15 jaren aan de regeering geweest. Zijn neef en opvolger is 36 jaren oud. DUIT SC HL AND. Een telegram uit Konslauiinopel meldt, dat de grootvizier aan de vertegenwoordigers van Turkije in het buitenland heeft te kennen ge geven, dat er dadelijk een hervormings-pro- gramma zal ontworpen worden. De Norid. Allg. Zeit, leidt uit de plot selinge troonsverwisseling in Turkije de nood zakelijkheid af, om thans bij de Porte des te krachtiger op de ten uitvoerlegging der reeds door Abdul Aziz toegezegde hervormingen in Bosnië en de Ilerzegowina aan te dringen. De Boiersche regeering heeft hare goed keuring verleend aan het besluit van den stedelijken raad te Neurenburg om de tegen woordige confessioneele Zondagsscholen op te heffen en in plaats daarvan gemengde her halingsscholen op te richten. ENGELAND. De Times bevat eene depêche uit Berlijn van 31 Mei, waarin wordt bevestigd, dat het nieuwe Turksche gouvernement aan Engeland zijn be sluit heeft medegedeeld, om de integriteit van het Turksche rijk te handhaven. Engeland heeft daarover zijne goedkeuring te kennen gegeven. De conservatie,e Standard meldt, dat de drie keizerrijken beieid zijn, hunne memorie in te trekken en eene conferentie voor te stellen, Daaiaan zou Engeland deelnemen, wanneer vooraf het programma nauwkeurig vastgesteld en eene algomeene behandeling der Oostersche kwestie uitgesloten werd. "In een meeting van onderwijzers te Nottingham was men algemeen vnn oordeel dat schoolplicht van iegeeringswege moest worden ingesteld. In de vorige week is de voreeniging van de zoogenaamde hervormde presbyteriaansche kerk en de vrije kerk te Edinburgh tot stand gekomen. Men wil daarin zien een voorteeken van de vereeniging van al de veischillmde Seholsche prolestantsche kerken. SPANJE. De begrootingscommissie der Cortes heeft de Spaauschc afgevaardigden der fondsenhouders ontvangen, die voorstelden een amortisatie vast te steileu van 30 millioen piacettes, hetzij door den inaandelijkbchen interest der schuld, hetzij door vermindering met de helft van bezuinigingen op al de staatsdiensten en een verhooging van de belastingen. De afgevaardigden van vreemde fondsenhouders zullen heden avond (2 Juni) worden ontvangen. De budgetcommissie uit de Cortes heeft aan de Engelsche gedelegeerden een uitstel van acht dagen verleend, om door haar gehoord te worden. ITALIË. De zevenhonderdste verjaardag van de over winning der Italianen op Frederik Barbarossa, bij Legnano, is op het Valicaau met grooten luister gevierd. De groote Consistoriezaal was stampvol. Uit elk der 24 steden, die aan het verbond tegen den Duitschea Keizer hadden deelgenomen, waren zeker aantal vertegen woordigers naar Pius IX gezonden. Toen de Paus, door zijn geheelen hofstoet omgeven, plaats had genomen op den troon, las de heer Felice Pozzi, voorzitter van de Ambrosius- vereeniging te Milaan, een adres voor, waarop de Paus uitvoerig antwoordde. Hij betuigde er zijn dank voor, dat het adres den roem der overwinning, vóór zeven honderd jaren behaald, CQ1IRANT. ,VBONNKMBNTS>i'Rijt>, per kwartaalf 1.85. Fro»co per post, door het goheele Rijk - 2.50. iftonderlijke noininers- 0.10. BVUEAII MARKT, E, 124. Abvertentikprjjs van 1—10 gewone regelsf 1.00. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1