Aan het station ■van de llollaudsche IJzeren Spoorweg-maatschappij alhier, is op de lijnen Amsterdam en Botterdam op de beide Pinksterdagen het volgend aantal plaats kaartjes afgegeven Op den eersten Pinksterdag 1126 d tweeden 2223 Totaal 3349 Op eerstgenoemden dag liepen er 8 extra treinen, op den tweeden bedroeg dit getal 31. In het vorig jaar werd het volgend aantal plaatsbriefjes afgegeven: Op den eersten Pinksterdag 1066 tweeden 2475 Totaal 3541 zoodat 'in dit jaar van hier op beide dagen 192 reizigers minder van de gelegenheid tot reizen met genoemden dienst hebben gebruik gemaakt dan het vorige jaar. De afdeeling der Tweede Kamer, die den heer van Rappard benoemde tot rapporteur voor het wetsontwerp Moeus, bestaat uit de heeren Schepel, de Roo van Alderwcrelt, Wijbenga, van Naamen van Eerones, Schimmel- penninck van der Oije, Blussé, van Rappard, Bastert,-Fransen van de Putte, van der Kaay, de Lange, Vening Meinesz, Gevers Deynoot, de Jonge en Saaymans Vader. Als vervolg op een vroeger beticht ver neemt men thans, dat de 27ste Juli e. k. is vastgesteld als de feestdag, waarop door de Nederlandsche loges van vrij metselaren en die in onze overzeesche bezittingen huli(e zal worden 'gebracht aan Z, K. Hs. Prins Frederik ter gelegenheid van Z. K. H, GOjarig nationaal grootmeesterschap, bij welke gelegenheid tevens aau Z. K. 11. een luisterrijk feestmaal te 's Hago zal worden aangeboden. Naar wij vernemen heeft jhr. II. A. D. Coenen berust in de beslissing van Gedeputeerde Staten ten aanzien zijner reclame, wegens het niet voorkomen van zijn naam op de lijst der hoogstaangeslagenen. Hij heeft geen gebruik gemaakt van de hem bij art. 82 der kieswet toegekende bevoegdheid, terwijl de daarbij ge stelde termijn nu verstreken is. Ingevolge art. 96 der genoemde wet, zal nu binnen 30 dagen na dagteekening van de ge sloten lijst (23 Mei), eene nieuwe keuze moeten geschieden voor een lid der Eerste Kamer der Stalen-Generaal. (A. Jt.) In het belang van den handel zullen de Rijkstelegraafkantoren in het Westland tijdelijk op de werkdagen open zijn als volgt: het kantoor te Naaldwijk, van den 5 Juni tot den 29 Juli a. s-, van 8 tot 9 en 10 tot "111 ure voor- en van 12 Va tot 4 en 5'A tot VA. ure namiddag; dat te Monster, van den '12 Juni tot den 29 Juli a. s., van 7 tot 9 en 10 tot 12 uren voor- en van 2'/i tot 5'4 en 7 tot 8 uren namiddags; dat te 's Gravesande, van den 15 Juni tot den 29 Juli a. s.van 7 tot 10 uren voormiddags, van 1 i uren voor- tot 1 uren namiddags en van 3 tot 5 en 0 tot 7 uren namiddags. De lloll. Maatschappij van Landbouw zal, gelijk bekend is, in de maand Sept. e. k. hare 24stc algemeene tentoonstelling te Rotterdam houden. Volgens het programma heeft de expo sitie plaats: die van voortbrengselen en werk tuigen van Zaterdag 16 Sept. tot en met Woens dag 20 Sept. a. s. en die van paarden, rundvee, schapen, varkens en pluimgedierte op Dinsdag 19 Sept. Tiet hoofdbestuur heeft gemeend aan den reeds meermalen te kennen gegeven wensch om verhooging der uitjovingen té moeten vol doen, en heeft, om dat doel te bereiken, het programma in meerdere afdcelingen verdeeld en voor eenige nommers hooger prijzen uit geloofd. De algemeene vergadering tier Maat schappij is uitgeschreven op Maandag'18 £ept. Een wedstrijd met stoom-koolzaaddorfchwerk tuigen zal met de tentoonstelling samengaan. Men is le Breda bezig met het in gips' I namaken van de beroemde graftombe van graaf Engelbrecht II van Nassau en zijne gemalin Maria van Baden. Het orgineel wordt, gelijk men weet, gedeeltelijk aan den beitel van Michael Angelo toegeschreven en het afgietsel zal dienen voor het rijksmuseum van oudheden in den Haag. Men is voornemens nog andere kunstgewrochten uit de Protestantsche kerk in gips over te brengen. Ook bestaat het plan, eveneens in gips na te maken het marmeren, tegen een der muren binnen genoemd kerkgebouw zich bevindend monument van Borgnival, naar meu verneemt architect tijdens de regeering van Karei V alsmede een prachtig koperen doopfont uit vroeger dagen, liet monument van de graven van Assendelft en misschien nog andere in ge doemde kerk aanwezige oudheden van groote kunstwaarde. Ongetwijfeld zal het publiek belangstellen in de volgende opgaven. Dezen zomer bestaat er gelegenheid per spoortrein, en rijtuigen der eerste klasse, rondreizen te doen door de aan grenzende landen van Rotterdam o ver Breda, Antwerpen, Brussel, Namen, Ouy, Luik. Spa, Verviers, Mechelen en Breda naar Rotterdam terug, voor f20.35, geldig voor '15 dagen; van Utrecht of Rotterdam over Breda, Ant werpen, Brussel, Namen, Jemelle, Arlon, Luxem burg, Gouvy, Spa, Chandfontaine en Luik naar Utrecht of Rotterdam terug, voor f28.30 (30 dagen) van Rotterdam over Dordrecht, Breda, Ant werpen, NameD, Huy, Luik, Spa, Verviers, Aken en Keulen naar Rotterdam terug, voor f27.40 (30 dagen); van Rotterdam over Breda, Antwerpen, Brussel, Bergen, Quievraiu, Valenciennes, Amiens, Parijs, St. Quentijn, Erquelines, Namen, jlluy, Luik, Spa, Verviers, Aken en Keulen naar Rotterdam terug, voor f54.35 (30 dagen); Op elk dezer plaatsen kan men een wille- keurigen tijd vei toeven. Reuter-Havas bericht ons dato 4 dezer, dat volgens overeenkomst tusschen de Itnliaan- sche en de Nederlandsche Regeering, het han delsverdrag, aangegaan op 24 Nov. 1864, in stand blijft tot dat het zal worden opgezegd. {Val) Bij den boekhandelaar II. J Genetsen te 's Hage verschijnt in de volgende week een »zeer belangrijke örief', geschreven door H. J. Jut na zijn veroordeeling en uitgegeven door J. Esser. Rotterdam. Jl. Vrijdagmiddag te 12 uren had de opening plaats van de Tentoonstelling van schilder- en kunstwerken, die door de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen in haar gebouwen aan de Vest is georganiseerd. De indruk is algemeen zeer gunstig. Het aantal voorwerpen overtreft in getalsterkte verre dat van vorige tentoonstellingen. De catalogus telt 601 nommers. Er zijn vele serieust* wei ken geëxposeerd, dio de aandacht van kenner en leek in hooge male verdienen. Don Haag. Gelijk gewoonlijk stroomden op do beide Pinksterdagen tal van bezoekeis van buiten af naar de residentie. De vrees mi en dan voor een zoniet bui, weerhield de menigte van hier en elders niet, de bekoorlijke omstreken van deze stadvooral liet Bosch en Sciieve- ningen, te bezoeken. De tieinen brachten bijna onophoudelijk nieuwe passagiers aan en het gewone aantal treinen was ontoereikend om alle rei/.igers herwaarts overtevoeien; de extra treinen, welke gedurende de Pinksterdagen liepen, stelden nog eene talrijke menigte in de gelegenheid eer. uitstapje naar de hofstad te maken. Het getal personen, dat langs den'Holland- schen spoorweg uit velschillende richtingen herwaarts stroomden, was gelijk aan dat van vorige jaren, terwijl alleen met den Rijnspoorweg ongeveer 10.000 personen alhier zijn aangg! komen. De drukte en levendigheid, die des avonds bij den terugkeer naar de stad aan de beide stations heerschten, verstoorden niet het minst de orde en regelmaat, dauk zij de leiding der respectieve chefs, de heeren Rademaker en Kemps. Te Scheveningen was den ganschen dag, maar voornamelijk gedurende de muziek uitvoering op het terras, eene talrijke menigte op de been. Op den eersten Pinksterdag reden een paar boeren op den weg tusschen deze ge- meente en Delft, met hun vrouwen aan hun zij, om het hardst. De strijd moest spoedig worden opgegeven, toen de tilburies met elkander in aanraking kwameneen der lichte wagentjes sloeg door den schok omver. De ecliteiingen 1 vielen er uit en de vrouw bekwam aan hoofd en arm vrij ernstige wonden, terwijl de man het been bezeerde, wellicht zelfs kneusde. Het andere paar kwam er met den schrik en eenige schade aan wagen en tuig af. Hcrkingon. Sedert Februari heerschten hier zeer kwaadaardig do pokken. Het aantal gevallen was spoedig zóó groot, dat de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht de ziekte in deze gemeente epidemisch verklaarde. Tot hiertoe zijn er 74 lijders door aangetast van welke 13 overleden. Niet één van hen was gevaccineerd. Opmerkelijk is het, dat juist de flinkste lichaamlijk ontwikkelden het mees* sterven. De overledenen waren 7 van 18—21 en 26 jaren, benevens 6 kinderen van 9 maanden tot 3 jaren. Niet één schoolkind, na '1S73 ge vaccineerd, zoowel in deze gemeente als te Nieuwe Tonge, is er tot heden overleden. Bij Je invoering der wet van 1873, zijn door onze geneeskundigen al de schoolplichtige kinderen gevaccineerd, alsook te Nieuwe Tonge. Dat getal bedraagt pi. m. 500 en van dezen zijn er slechts 6 ongesteld geweest, van welke 3 met varialoïden en 3 met variolae, met een allergunstigst verloop; alle 6 zijn hersteld. "Wel moet men nu nog ziende blind zijn, om de noodzakelijkheid der vaccinatie te be twisten. Egmontl nnn Zee. Het bestuur der sPrins Hendrik-Stichting" heeft voor de eerste maal verslag uitgebracht over den toestand van deze stichting in de drie eerste maanden van haar bestaan tot ultimo December 1875. Hieruit blijkt dat tot vader en moeder in die stichting gekozen zyn M. J. de Jong en echtgenoot, doch (jat, die op aanvrage van 9 Nov. tegen 1 Maart eervol werden ontslagen door vertrek naaf Alkmaar, waar zij aan het hoofd van het Gast huis werden geplaatst, en dat in de vacante plaatsen werd voorzien door de benoeming van P. Verheus en echtgenoot. De Stichting werd den 7den Oct. op verzoek van Z. K. II. prins Hendrik plechtig geopend, bij welke gelegenheid reeds vijf verpleegden werden opgenomen, wolk getal daarna zóó vermeerderde dat nu reeds de helft van.het gebouw bevolkt is. Om meer personen op te nemen, moet voorshands worden gewacht totdat de geldmiddelen voldoende zullen zijn om ook de tweede helft iu gebruik le stellen. Het'ge bouw beantwoordt uitstekend aan het doel; de verpleegden zijn zeer tevreden en hun gedrag laat weinig te wcnschen over. De jnarhjksche bijdragen bedroegen tot uit. December f 1,573.50, de uitgaven bedroegen per hoofd en per dag 4S'/j cent, zoodat wanneer ook de andere helft wordt iu gebruik gesteld, het bestuur voor een tekort zal staan van fl26S.80 'sjaars, berekend tegen 80 pet. viui hetgeen thans beuooiligd is. De Stichting; mag zich vaorlduiend in veler' belangstelling verheugen, en het tijdperk van drie maanden, waarover Verslag is uitgebracht, wordt zeer bevredigend genoemd.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2