'.1876. at er d a s: 10 Juni. AS. 3917. Biitenlaiiscle Bericltei BiranMsclie Bmclteii. I> ©rtig-ste »T a a r a it g*. F It A N K R IJ K. De linkerzijde van den Senaat heeft mede- leeiing ontvangen van de onderhandelingen lie er door haar gevoerd worden, ten einde de ïerkiezing van den heer Renouard tot onafzet- aar senaatslid te bevorderen. De vergadering aarde eenparig deze keuze goed. Daarop werd iet wetsontwerp tot toekenning der graden in «handeling genomen en wees de vergadering heer Jules Simon aan om het wetsontwerp ran den minister Waddington te verdedigen. 31. Dinsdag is de trein, waarmede de amerleden zich gewoonlijk van Parijs naar Ver sailles begeven, in botsing gekomen met een «deren trein. Verscheidene afgevaardigden be- hramen daarbij lichte verwondingen, De Agenee Ravas deelt enkele bijzonder- seden mede omtrent conferentiëndie den 7 lezer te Parijs tusschen lord Lyons en prins Orloff en te Ems tusschen den. heer de Nigra en -prins Gortschakoff hebben plaats' gehad. Hoewel het resultaat dezer conferentie door medegedeeld wordt, is alles wat hier- omtent gezegd wordt nog niet als zeker te beschouwen. Volgens die berichten gelooft men lat de heer de Nigra met eene zending belast is in overeenstemming met Engeland. Prins fiortscbakoff zou in beginsel de door den heel de Nigra voorgestelde grondslagen der onder- andelingen aannemen. Turkije heeft op raad ran de mogendheden cene wapenschorsing toe gestaan en deze zouden nu hunne vertegen woordigers uitnoodigen bij Servie en Monte negro werkzaam te zijn ten gunste van den vrede. Op dit oogenblik is er geen sprake van eene Europeesche conferentie. Nu Turkije eene wapenschorsing heeft toegestaan, zouden de mogendheden zich van al'e verantwoording ontslagen achten en de opstandelingen en de Turken hunne zaak laten uitvechten, indien de opstandelingen in hun verzet bleven vol- larden; Ziedaar het bericht van Sams. Kohel Elfendi, afgevaardigde van de ïgyptische regeering, is op weg naar Europa, lij zal Parij3 en Londen bezoeken, en is voor- tien van de noodige documenten tot het regelen ran alle kwestiën betreffende de conversie der Egyptische schuld. Tien doodkisten, bevattende de lijken van i'Ouis Philippe en andere leden der familie Orleans, zijn den 8 dezer door den graaf van Parijs naar Honfleur overgebracht. i ENGELAND, v De Times meldt, dat alle door den staat gepensioneerde zeelieden, beneden de 55 jaren oud, bevel hebben ontvangen, om zich voor <fen werkelijken dienst voor te bereiden. '.De Standard deelt mede, dat er toebereid selen worden gemaakt, om naar Malta genees kundige middelen voor 5000 man te zenden, waarmede de Britsche zeemacht in de Middel- landsche Zee zal vermeerderd worden. Door geen enkel telegram wordt bevestigd het .gerucht, dat te Loiiden liep alsof Servie aan Turkije den oorlog had verklaard. Men gelooft integendeel, dat Servie gehoor heeft gegeven aan de vermaningen van Rusland, Oostenrijk en Frankrijk, om gematigdheid in acht te nemen. Da proefnemingen met 't grootste stuk geschut ter wereld, 't nieuwe 80-tous-kanon te "Woolwich, worden nog steeds voortgezet. Dit stuk zal der ïegeeriug op een aardige som te staan komen; want hoewel de kosten er van aan 't departement van oorlog op 8000 p. st. geraamd waren, heeft men er thans al 25.000 p. st. voor uitgegeven. Daarbij moet minstens 5000 p. st. komen voor 't transporteeren van i.'t ontzettend zware lichaam naar de kustbatterij of aan boord van 't schip, waar 't zal moeten dienst doen. De proefnemingen zijn mede niet voor eene kleinigheid te doen. Elk schot toch (en er zullen er minstens honderd moeten gelost worden) kost 25 p. st.op,-eeno lading van 425 a 'IfTo kilo buskruit wordt een zorgvuldig afgewerkt stalen projectiel gestampt, dat 725 kilo weegt. Hoeveel duizenden dan nog't affuit en de hydraulische toestellen tot laden en richten zullen moeten kosten is nog niet eens be cijferd. Niet overdreven is daarom 't beweren, dat men vroeger een geheel linieschip had voor hetgeen thans een enkel stuk geschut kost. TURKIJE. De fetvah, die, volgens oud Turksch gebruik, de Sheik-ul-Islam heeft uitgevaardigd, als ant woord op de vraag, of de onttrooning van Abdul-Azis wettig is, luidt als volgt: dVraag: Indien de beheerscher der geloovigen door eene storing zijner verstandelijke vermogens getrof fen is; indien hij de noodige kennis in poli tieke zaken mist; indien hij door uitgaven voor zijn persoon aan het volk zwaarder lasten oplegt, dan het dragen kan; indien hij door verwarring te brengen in de geestelijke en wereldlijke zaken tot den ondergang des rijks en der Muzelmansche maatschappij aanleiding geeft, en indien derhalve zijne aanwezigheid noodlottig is, moet hij dan worden afge zet? AntwoordDe wet zegtJa(Get.) De Sheik-ul-Islam, Hassan Raïrullah." SPANJE. De ministeriëele dagbladen alhier maken eene depöche opeubaar, luideus welke don Carlos en de generaals Dorregaray en Geballos in Amerika zyn aangekomen. De Diario Dspanol bericht, dat het Anglo- Spaansche syndicaat voldoende sommen aan biedt, om een derde der coupons van de ge vestigde Spaansche schuld van 4 Juli 4876 af in specie te kunnen betalen. DUITS CU LAN D. •De officieuse Sordd. Allg. Zeit. van Dinsdag jl zegt, dat Duitschland geen enkele reden heeft om zich voor de veranderingen te interesseeren, die aan den Bosphorus hebben plaats gehad. Een gevoel van menschelijkheid doet het hopen, dat de hervormingen, welke de nieuwe regeering belooft, zullen kunnen uitgevoerd worden, maar Duitschland heeft meer reden de "handhaving van den vrede en de goede verstandhouding tusschen de mogendheden te verlangen. OOSTENRIJK. Woensdag ji. heeft Rivarzoff te Weenenhet stellige besluit van Rusland overhandigd, dat door de Servische regeering vrede zal gemaakt worden. Gemelde regeering heeft besloten daar aan te gehoorzamen. AMERIKA. Eene telegrafische mededeeling uit Mexico van 30 Mei jl. bevat, dat de regeering eene beslissende overwinning op de insurgenten te Oaxaco heeft behaald. De verkiezing van een President voor de Mexicaansche republiek zal den 9 Juli e. k. plaats hebben. "Volgens eene officieuse mededeeling, zul len de inkomsten van het dienstjaar, dat den 30 dezer eindigt, 41 millioen' dollars en de uitgaven 5 millioen beneden de primitieve raming blijven. Het overschot zal derhalve slechts 47 millioen dollars bedragen. SCUIED AM, 9 Jnui 1876. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester der gemeente Berkel cn Rodenrijs, de heer P. J. van der Burgh Jr. Een bij de Regeering ontvangen bericht uit Atsjin van 27 Mei behelst: De vijand is rustig. De luitenants Six en Dijkstra zijn by eene dekking der werkzaamheden op den post Beloel-zuid gewond. Den 24 Mei's ochtends heeft eene compagnie den vijand op eene hoogte overrompeld en een stuk ge.-chut medegevoerd. De gezondheids toestand is ongunstig. De Staats-Courant van heden bevat de nominative opgave van de Europeesche offi cieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zooverre daarom trent tot op den 3den Mei 4876 bij het Depar tement van Oorlog in Nederlandsch Indie be richt was ingekomen. (58ste vervolg.) Door middel eener nota van aanvulling der memorie van toelichting bij het wets ontwerp tot regeling van het Nederlandsche muntwezen heeft de Regeering aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te kennen gegeven, dat zij de hoop, door sommigen gekoesterd, dat de nadeelen, die niet slechts voor ons maar ook voor andere landen uit de groote waarde daling van het zilver voortvloeien, leiden zouden tot pogingen om door internationaal overleg in den zin van algemeene aanneming van den - BOSNËMENTSPniJS, per kwartaalf 1.85. tiisco per post, door het geheele Rijk - 2.50. hinderlijke nommers- 0.10. BUREAU MARKT, E, 124. Advertentieprijs vanl10 gewone regels. 1.00/ Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1