Yerceniging gegevenwerd door een heerlijke temperatuur- begunstigd. Het geheele' terrein was door de leden ingenomen, schier geen plekje bleef onbezet en het deed ons goed van ver schillende zijden te hooren, dat de nieuwe in richting zoo bij uitstek in elks smaak valt. Het programma, dat zoowel werken van oude ais nieuwe meesters bevatte, werd uitmuntend afgespeeld. Kan het ons plan niet zijn, van elke uitvoering een breedvoerig verslag te geven, wij mogen ditmaal niet onvermeld lateu de onberispelijke uitvoering van de schoone Athalia Ouverture; terwijl Duncklers ngrande fantaisie over la Muette," hoe dikwijls door verschillende korpsen ook uitgevoerd, steeds de opmerkzaam heid blijft trekken en aller oor boeit, de prach tige solo voor cornet in het bijzonder verdient in dit nommer de aandacht. We hopen, dat de Officieren-Vereeniging onzen stildgenooten nog menigen genotrijken avond zal aanbieden, en kunnen den wensch niet oriderdrukken, dat by een volgende uitvoering' de affiches aan den ingang zullen verkondigen, dat de leening ten behoeve der inrichting is votieehend, Gisterenavond ontbrak daaraan nog iets., Helpe, wie kan, nu het zulk een goede zaak geldt. Zijn er, voor wie het bedrag van een aandeel te hoog is, welnu, men vereenige zièh bij drieën of vieren tot dit doel. Ook hier is willen hunnen. In het land van den bouwman W. van disr Most in de Konijnenbuurt, is jl. Vrijdag morgen een koe doodgevonden. Bij nader onder zoek bleek dat uit het lichaam van het beest eeoi stuk vleesch was gerukt en verder een diepe wond zichtbaar was. Welke middelen men heeft te baat genomen om tot de ont- dtlkkiug te komen op welke wijze dit is ge- scliifedj niets heeft tot eenig resultaat geleid. O f hiér moet gedacht worden aan verregaande baldadigheid, zooals in den laatsten tijd op andere plaatsen meermalen heeft plaatsgehad, diln dat dit door andere koeien is veroorzaakt, weet men totnogtoe niet; althans dit is zeker, d: at noch bij de runderen, noch aan het hek o f de paal die in het land staat, eenig spoor v:an bloed was te ontdekken. Jl. Vrijdagmiddag te 3 uren is een jon geling van omstreeks 17 jaren, genaamd Johan nes van Rliijo, in dienst bij A. Bijloo, schipper van Schiedam op Amsterdam, jammerlijk ver dronken. De schipper met zjjn schuit onder de gemeente Warmond gekomen zijnde, verzocht aan van Rhijn zijn jas te halen; deze aan het verzoek willende voldoen had het ongeluk overboord te valten en'hoewel goed kunnende zwemmen, was hij niet in staat zicli weder aun hét schip vast te klampen. De schipper lietterstond de zeilen strijken, teneinde de vaart, welke de schuit door den sterken wind had,te stuiten en alzoo pogingen tot redding aan te wenden, doch schuit en boot beide vol geladen zijnde, maakten dit onmogelijk. Zaterdagmiddag hebben een paar visschers van Warmond zijn lijk opgehaald, dat gisteren morgen naar hier vervoerd en heden is ter aarde besteld. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat volgens de laatste loodingen de ondiepte in het Hellegat is opgedroogd en er slechts 25 decimeters water niet gewoon laag water bevonden wordt. Wijlen mr. G. Groen van Priesterer heeft by testamentaire beschikking aan de Konink lijke bibliotheek te 's Giavenhage vermaakt de origineeleu der door hern uitgegeven liistot ischo brieven (van Da Costa, Woririser, Thorbecke). Hij' heeft door die 'daad. wellicht onwille- ketiiig het voorbeeld'gevolgd in 1874 gegeven door'Ci F. Baron Shterria van Grovestins," die vroeger' evenals' 'dé heer Groen, aan het Kabinet des' Kónings en aan 's Vorsten huis- is werkzaam geweest. 4 (N. Spectator)'' v De ïlnterriatioiiale crediet- eu iiahdels- vereeniging Rotterdam" keest voor het afge- looien fjaar een dividend van '18 pCt. uit. Tot meerdere soliditeit van de zaak heeft meu be sloten de 2e serie van 20,000 aaudeelen uit- tegeven. - - Het bedrag der te Antwerpen gecollec teerde gelden ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen hier te lande, zijnde f3323,63 is aan de hosfdcommissie te Amster dam overgemaakt. Men schrijft uit Amsterdam aan het Utr. Dagbl., dat de geruchten omtrent de hande lingen van de personen Jngenohl en B. Voute, die, zooals gemeld is, hunne betalingen staak ten, allertreurigst luiden. Zij moeten zich aan de schromelykste bedriegerijen hebben schuldig gemaakt, hetgeen hun te gemakkelijker viel, daar zij een groot vertrouwen bezaten. Men wil zelfs, dat pariyen petroleum verkocht, wederom verkocht, beleend en herbeleend zijn terwijl het bleekdat de partij bestond uit een volgbriefje; de olie was er niet. Voorts ver zekert de corr., dat liet passief der heeren Mohr Co., die hunne betalingen staakten, ongeveer twee miilioen bedraagt, terwijl het actief een of drie kan zijn. Deze commercieele ramp wordt toegeschreven aan liet plotseling intrekken van een blanco krediet, datderfirnia van Londen gegeven was. De Katholieke hoogere burgerschool voor jongens, die te Amsterdam in 1873 geopend is en onder bescherming staat van den heiligen Nicolaas, verkeert nog niet in bloeieuden staat. Zij telt slechts 40 leerlingen en de opbrengst der schoolgelden (f 100 per leerling) is niet voldoende om de kosten te dekken. Daarom heeft de Commissie voor die school thans een beroep gedaan op de Katholieke ouders, om hen te bewegen hun zoons niet langer, gelijk de gewoonte is, buiten de stad ter school te zenden, en voorts de school te steunen, om haren driejarigen cursus tot een vijfjarigen te kunnen uitbreiden. Men meldt uit 's Bosch aan de Arnh. Ct.-. Het onderwijs alhier is bijna uitsluitend in handen der geestelijkheid. Ten bewijze diene: dat op de vier openbare scholen voor lager eu meer tlitgebieid lager onderwijs, slechts een 70 k 80 kinderen zijn; hierbij is niet begrepen de openbare school voor kosteloos onderwijs. De oefenschool, verbonden aan de rijks-kweek school voor onderwijzers telt ruim '150 leer lingen. Evenwei zijn de frater- en zusterscholen, 7 a 8 in getal, alle oveibevolkt. De school voor Christelijk onderwijs, opgericht door den heer Piersou c. s., is onlangs met een 50-tal leerlingen geopend. Maassluis.Het wiak en de alhier aange brachte goederen van het op den Maasdrooge gestrande stoomschip Groningen, 7 en 8 dezer publiek verkocht, hebben gezamenlijk opge bracht ruim f9200. Scliiobroek, lu liet laatst der vorige week zijn alhier in één nacht 7 inbraken gepleegd. Delfshivveii. Op het drietal ter beioeping van een predikant by de Het vormde gemeente alhier zijn geplaatst de heeren. Beekman te BentSiuizen, Gronemeijer te Apeldoorn en Zeegers te Gorinchern. Rotterdam. Het hier gevestigd Leen fonds der afdeehrig van ile Manisch. tot nut^der Israëlieten in Nederland heeft besloteneen vei loting te orgaiiiseeren ten behoeve van dit fonds. Gouda. Onlangs kwam alhier een treffend staaltje voor van hondentrouw b'y een zwarten poedelhond, welke acht jaren in het bezit was geweest van een bier wonenden visscher, die hem bij gelegenheid der kermis in liet laatst van de maand Juli des vorïgeu jnnrs is kwijtgeraakt. Den eersten dag van de in Mei dezes jaars plaats gehad hebbende Haagsehe kermis kwam de trouwe poedel, zeer vermoeidJ en Vyna onkenbaar door verminking, z'yn ouden meester weer opzoeken. Waarschijnlijk is die houd het vorige jaar door een kermisreiziger hier ontvreemd en nu van deze weer weg» geloopen. Lelden. De commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart brengt- ter kennis, dat op Maandag den 26 Juni a. s. aan voornoemde inrichting een keuring zal piaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Amsterdam. Het Amerikaansche schip Erne stine, ten vorigen jare op het Hasbrozand vastgeraakt, waardoor het midscheeps brak, werd later afgebracht, naar herwaarts over gevoerd en als afgekeurd verkocht. Het heeft daarna eene uit scheepsbouwkundig oogpunt belangrijke bewerking ondergaan, die uitmuntend is geslaagdmen heeft uair.elyk op de breuk stempels geplaatst, die een eind boven het dek uitstaken en met jukken aan elkander verbonden warenvoorts aan het achter- en aan het vooi-schip onder de kiel door kettingen bevestigd en die boven de jukken met zware gijns stijf gehaald en zoo de romp weder recht gezet; in een der drijvende droge dokken heeft het de verder noodige herstel lingen ondergaan, en thans is het fraaie schip van ongeveer 2000 ton inhoud in uitmuntenden staat opgeleverd. De firma Reiger Co. is eigenaar van den bodem, en zal dien onder den naam President Trakranen in de vaart brengen. De luchtballon de Nederlanden is Zaterdag namiddag te 5 uren 45 minuten in het Paleis van Volksvlijt opgestegen. Alleen de heer de Paauw en zijne dochter maakten de reis mede. Te 6 uren 40 minuten is de ballon te Oude water in het weilaud van Jan van Schaik neer gekomen, na volgens getuigenis van den lucht schipper een heerlijke reis te hebben gemaakt. Yeendam.De balie alhier schijnt aan jonge advokaten geen gouden bergen te beloven. Een der dagbladen uit de noordelijke piovinciën bevat dan ook de curieuze advertentiedat iemand, die zich daar als advokaat heeft ge vestigd, bij de mededeel ing hiervan, zich aan beveelt als wijnkooper envoor het geval de Veendarnrners noch zijne adviezennoch zijn wijn begeeren, hen ook voorzien kan van hout, waartoe hij zich met een houthandelaar heeft geassocieerd. Voor iandbomversdie op marktdagen in de stad komen en dus niet veel tijd hebben level t deze vereeniging van de drie betrek kingen in ééu persoon veel gemakmen kun zijn advokaat raadplegenzijn kelder vullen en hout inkoopen, zonder zelfs van zijn stoel op te staan. Deventer. Het tonnenstelsel breidt zich iu deze gemeente steeds uit. Dit stelsel blijkt hoe langer zoo meer een schrede voorwaarts te z'yn in het belang der volksgezondheid. Lang» zamerhanii toch worden er roestbakken afge broken naardien de mest bij particulieren minder waarde heeft, omdat zij in die bakken niet meer vetmengd mag worden met andere faecale stoften. De van gemeentewege geplaatste vuilnisbakken doen buitengewoon goede diensten» Onderscheidene daarvan moeten om den anderen dag geledigd worden. Zij z'yn dan gedeeltelijk gevuld met faecale stoffen, die anders op de straat of in de riolen zouden worden geworpen. Ais bewijs dat de r^est-speciën door het inbrengen van die faecale stoffen meer waarde verkrijgen, inogo gelden, dat de afnemers er meer voor wilden 'besteden. In '1874 was de opbrengst dei- verkochte mest f 4645.30 tegen f 2.30 M 1< Daarentegen brachten 2I13 M'. a f 2.46V« bij verkoop op f 5213.45, terwijl door de gemeente op hare eigen landerijen gebruikt werd, voor f i'123.82,/j. Er kan vooreerst nog niet op geldelyk voordeel gerekend wordennaardien er nog te 'Veel Voor de ^uitbreiding;'v'an het J

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2