Ds nienwe iet oj ie fa&rietatta in EieM van 's rijks middelen over de afgeloopen vijf maanden, is er, in vergelijking met het vorige jaar, weder een vooruitgang van f2,118,033.72 in dat tijdperk en dat niettegenstaande .de afschaffing van vuur-, ton- en bakengelden, die ten vorigen jare over dat tijdperk nog nagenoeg f200,000 opbrachten. De altijd wis selvallige successie-rechten, die ten vorigen jare lager waren dan vroeger,, brachten nu meer 'op f477,828. Laat men dus die ter zijde, even als de vuur-, ton- en bakengelden, dan is er nog altijd op de overige middelen een voor uitgang van nagenoeg 2 millioen. Tot die meerdere opbrengst droegen alle middelen bij. •Voornamelijk alle accijnsen f768,474, de regi stratierechten f602,790, de posterijen f115,015, de telegrafie f38,407, de loodsgelden f25,354 en de rechten op den in- en uitvoer f-143,360. De directe belastingen brachten in alles slechts f 63,076 meer op. De toestaml is dus zeer gezond. Blijkens de hij de( Regeering ontvangen officieeie mededeelingen aangaande den stand der veeziekten in Zwitserland," loopende tot 3 Juni jl.was het mond- en Klauwzeer in de tweede helft van Mei op de stallen meer en meer verminderd, en waren nog maar 42 stallen daarmede besni' f. Daarentegen was die ziekte, op het oogenbiii waarop met het overbrengen van het vee naar de Alpenweiden begonnen was, reeds op drie weideu uitgebroken. Van longziekte was een nieuw geval in de gemeenten Schachen (Luzern) voorgekomen, en dientengevolge bevel gegeven om al het vee van den besmetten stal af te maken. Bij eene andere kudde ia genoemd kanton, waar die maatregel voorloopig uitgesteld was, hadden zich in toenemende mate verdachte verschijnselen geopenbaard, tengevolge waarvan tot het af maken der geheele kudde van 48 runderen was overgegaan, waarbij ondubbelzinnige teekenen van longziekte gevonden werden. Binnen korten tijd was dit in het kanton Luzern het vijfde geval, dat ter zake van longziekte (door vee uit andere oorden aangebracht) al het vee van eenen stal opgeofferd moest worden. Voor het overige werden de bij de wet voorgeschreven maat regelen met groote gestrengheid gehandhaafd. In zeven kantons waren sedert 46 Mei 2 gevallen van kwaden droes 7 van miltvuur en 4 van hondsdolheid voorgekomen. De afdeeling 's Gravenhage der Hollanrische Maatschappij van Landbouw heeft besloten4. dat er in 1877. daar ter stede geene tentoon stelling van bloemen zal plaats hebben2. dat in October a. s. eene tentoonstelling van vruchten zal zijn, en 3. dat de harddraverij aldaar voort gang hebben zal op Dinsdag 4 Juli a. s. Onder regen en onweder heeft gisteren ju liet Sterrebosch te Assen liet Noorder-Zen- dingsfeest een aanvang genomen. Acht finegen duizend vreemdelingen ziju naar Drente's hoofd stad gekomen om liet feest bij te wonen. Den voiigen tlag was, ia'tegenwooidigheid van een talrijk publiek, zoo van ingezeten als vreemden, het feest ingeleid met een bidstond. Door den officier van Justitie te Leiden is in het Politieblad eene uitnoodiging geniaalst om opgave van de namen en woorplaatsen van hen, die lid zijn of geweest zijn van eene zoogenaamde verdeelingsvereenigiug, gevestigd te Ondshooni, ouder den naam van Vereeniging tot bevordering van nijverheid en kunst, directie lï. de Graatuv en Adam, en verzocht tevens inlichting wanneer de toetreding is geschied of de door de directie, die do onder neming schijnt te hebben opgegeven, restitutie van contributie is verleend. Bij do verpachting van kersen, die reeds in verschillende gemeenten van Gelderland en Utrecht heeft plaats gehad, zijn de pachtsom men zoo hoog geweest, dat het te verwachten is, dat deze vrucht dit jaar zeer hoog in prijs zal zijn. Rotterdam. De Arr.-Rechtbank alhier heeft beslist, dat een zoogenaamde verdeeling van meubilaire en andere goederen zooals er helaas in vele plaatsen bestaan onder de termen van verboden loterij valt. Een houder van dergelijke loterij is tot f 300 boete of eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Er zullen nu wel ineer volgen. Amsterdam. Dezer dagen heeft alhier weer eene vergadering plaats gehad van rechtheb benden op Teylers nalatenschap. Daarin is besloten om ondanks het advies aan den consul van het Duitsche rijk te dezer stede, uitge bracht door de heeren mr. Jacq Wertheim, M. J. Pijnappel en J. C. de Vries, advokaten alhier, over te gaan tot het instellen der vordering, die de erfgenamen verwaehteu dat ten slotte in hun voordeel za! worden uitge wezen. leiderdorp. JI, Zondagnacht heeft onder deze gemeente eeü jonkman op zijn meisje, met wie hij vier jaar verkeerd had, een pistoolschot gelost. De getroffene is niet buiten gevaar. Maandagochtend kreeg ook alhier iemand twist met een vrouw, in zijn drift haalde hij een pistool voor den dag en schoot haar een kogel in het gelaat, die zoo diep doordrong, dat hij nog niet is kunnen uitgehaald worden. Ridderkerk. De uitslag der verkiezing voor een lid der provinciale staten in dithoofükies- district, in de plaats van den heer Poest Clement, is: dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren L. A. de Raadt en C. A. Molenaar. leerdam. De bekende hardglasfnbriek alhier heeft thans in het Eng. huis Ilenty Greener een concurrent gekregenlaatstge noemde firma laat thans rnet verschillende monsters hardglas liet land afreizen. leeuwarden. Ter crimineele terechtzitting van het hof stonden Vrijdag terecht twee dienstboden van den heer dr. G. Smit Sibinga te Groningen, benevens de moeder van een dezer, en vervolgens eene der genoemde dienstboden en eene vrouw als werkster bij den heer Sibinga in dienst. Allen werden vervolgd, omdat de dienstboden van liet overgebleven eten hadden gegeven aan de moeder en de werkster. De adv.-gen. mr. B. W. N. Scrvatius eischte in de eerste zaak tegen alle drie beschuldigden eene cell, gevangenisstraf van 4 maanden voor ieder, en in de tweede zaak tegen de keuken meid een gelijke straf vau 45 dagen en tegen de werkster eene van 3 maanden. Uitspraak Vrijdag n. s. Utrecht. Jl. Maandag passeerde hier een troep Spanjaarden, sterk 30 man, afkomstig van het Curlistisehe leger, met bestemming voor het werfdepot te Harderwijk. De teiugkomst van President Burgers te Pretoria is iu de'laatste week van April aldaar op feestelijke wijze gevierd. Bij die gelegenheid heeft de President een redevoering gehouden, waarin o. a. het volgende voorkomt: «Toen ik in den loop des tijds aan het hoofd van dezen Staat geroepen werd. maakte ik er geen geheim ven, dat ik een liberaal was op godsdienstig gebiedmaar ik heb tevens doen gevoelendat geen geloof beter geprotectcerd wordt dan door een liberaal. Ik heb mij met hart en ziel toegelegd op do bevordering van de welvaait vati een land en een volk, dat ik hartelijk lief heben zal u in de toekomst verder met aile klachten dienen. Maar nu heb ik dén bede. Ik heb mannen meegebracht, die met hart en ziel zullen trachten ons volk te ontwikkelen. Wanneer ik zulke mannen roep om ons te helpenonze kinderen te loeren om godsdienst en wetenschap als het hoogste' te' beschouwendan meen ik recht te hebben om de bede tot u te richteu, dat gij bun die ondersteuning schenken zult, waarop zij recht hebben aanspi aak te maken. De volksraad heeft 't in mijn afwezigheid goedgevondenom het 1 lezen van den bijbel en het onderwijs in de 1 bijbelsche geschiedenis op de scholen in te 1 voeren. Ware ik tegenwoordig geweest, ik zou, dat voorstel bestredenhebben. Het Heiligs boek behoort daar niet thuis, waar wetenschap moet worden geleerd. Het behoort niet in de school of in den tempel der wetenschap, maar bij het heilig huisaltaar, waar wij onzen God aanbidden. Evenmin als wij in balcostuum naar een begrafenis of in rouwgewaad naar een bal gaan, evenmin komt het Heilige hoek daar te pas. Ik wenschte dat het gansehe volk deze mijn gevoelens hooren kon, en ik hoop dat ze door de drukpers openbaar zullen gemaakt worden. Zonder godsdienst en waarachtige vroomheid kan geen Staat vooruitgaan en geen land bloeienen omdat ik dit geloof en diep gevoel, wil ik den godsdienst niet onteeren, noch het Heilige boek ontheiligen door het te brengen waar het niet thuis behoort. «Daarom heb ik mauuen meegebracht om ouze jeugd te ontwikkelen, en ik heb hea niet naar hun bijzondere godsdienstige meenin- gen gevraagd. Ik heb alleen gevraagd naar bewijzen van bekwaamheid in hun vak en zedelijk karakter, en waar die vertoont werden, was ik tevreden. Ik had geen recht om anders te handelen. Men zegt, dat uw vrijheid en uw i godsdienst in gevaar staanmaar weet ge wie 't is die uw vrijheid u ontrooft? 't Is de man die, om eigen voordeel te behalen, in troebel 1 water vischt en het gebod van God en mensch veronachtzaamtdoor verdeelheid onder u te zaaien." s 4 Op den eersten Januari 1876 is in Engeland eene nieuwe wet op de inseinijving van fabrieksmerken ingevoerd, waarvan de kennis voor Nedcriandsche indus- ti loeien en kooplieden, die hunne producten en waren naar Engeland uitvoeren, niet van belang ontbloot kan zijn, Itet eigendomsrecht toch der fabriekineiken 1 wordt door deze wet veel beter gewaarborgd dan tot dusver het geval was. Wel had men ook reeds voor hare invoering volgens Engclsch recht de bevoegdheid om personen, die zich aan liet namaken of misbruiken 2 van meiken en ctiqnetten, aan eeri ander toebehoo- rende, schuldig maakten, te doen vervolgen, maar de a processen, welke men totdat einde moest voeren, waren 1 zoo kostbaar en het bewijs der gestelde feiten was zoo v moeilijk te leveren, dat bijna geen Engelsehman en nog minder een vreemdeling zich daaraan duifde wagen, Men moest vooraf oen groot aantal getuigenissen pro- e auceereu om zijn uitsluitend recht op het door den ander gebruikte merk te bewijzen; vele nauwkeurige met elkander overeenstemmende vei klaringen waren noodig, die of sclniftelijk en dan zeer uitvoprig of mondeling moesten worden afgelegd. Deze getuige nissen werden vereischt, ook al waren de bedoelde meiken ingeschreven in „Stationers Hall," eene in- schiijving, die wellicht veischeidene Nederiandsche industriëelen hebben doen bewerkstelligen, doch welke geen voldoenden waarborg tegen misbruik verschaft. Daaidoor toch verzekert men zich wel den lettel kon digen eigendom d. i. hel copierecht van de prenten, figuren of handteekeningcii, welke men nis merk heeft doen inschrijven en krijgt men een recht van veivol- ging tegen ieder, die zulke prenten, figuren of hand- teekemngen heeft nagedmkt, maar niet tegen den fabrikant, die van zulke nadrukken gebruik maakt om zijne producten onder do merken van een ander aan de markt te brengen. Aan deze bezwaren nu wordt een einde gemaakt door do nieuwe Engelschc wet- Zij bepaalt dat met den eeisten Januari 1876 een register zal vvoiden aangelegd en gehouden ouder toe zicht van de commissarissen voor de brevetten van uitvinding (commissioner of patent) speciaal bestemd voor de inschrijving van fabrieksmerken; do inschrij ving vnn het fabrieksmerk in dit register zal ilea eigenaar, die in rechten vvenscht op te treden.jegen An Act to establish a Register of T-ade Marks, (act 38 and 39 Victoria C. 91.) VergelijkJournal du droit international privé. Janv. Fóvr. 187G, J. Rand ilailey. T,t> nouvello loi d'enrégiatremcnt des marques do fabriques en Ang'etorre. Paris, Costc, ilarchal et Rillard 187G.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2