De «we tet op He fatrietaerta ia EnpM SCHIEDAM, 16 Juni 1376. Gisteren bezocht Z. M, de tentoonstelling jn het gebouw van de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rot terdam. Aan het gebouw had het korps konink lijke scherpschutters met zijn muziekkorps de ■wacht betrokken. Z. K. H. Prins Hendrik, die ook naar Rotterdam was overgekomen plaatste zich aan het hoofd van het bestuur der academie om Z. M. te verwelkomen. Bij aankomst van Z. M. werden de volksliederen door de muziek uitgevoerd, waarna de tentoon stelling bezichtigd werd. Z. M. betuigde zijne tevredenheid met hetgeen hij gezien had, droeg mej. J. Molijn op een schilderij voor hem te yervaardigen en vertrok weder onder het ge juich der menigte naar de residentie. Prins Hendrik verliet met den laatsten trein deze gemeente. Onze Roomsch Katholieke stadgenooten geven van hunne vreugde over het dertigjarig Pausschap, dat heden door Z. H. Pius IX her dacht wordt, o. a. blijkt door het uitsteken uit hunne woningen van de nationale driekleur met een wimpel van de Pauselijke kleur, Gisteren is aan het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken aanbesteed de uitvoering van de vereischte vernieuwingen en herstel lingen aan de Rijks-rivier- en oeverwerken, gelegen in de rivieren de Nieuwe en Oude Maas, het Scheur en den Hartel, in de pro vincie Zuid-Holland, en het onderhoud dier werken, ingaande 1 Juli 1876 en eindigende 80 Juni 1877. Van de twee voor dit werk ingekomen biljetten was het minste dat van den heer 0. de Jong te Sliedreclit voor f7809. Blijkens bericht van den Gouverneur van Curajao, van 6 Mei jl„ is de blokkade van de haven van Jacmel op het eiland Haïti opge heven, en kan de opstand op dat eiland als geëindigd worden beschouwd. (St.-01.) De geregelde verzending der aardappelen uit 't Westland is begonnen; de prijzen zijn middelmatig. De jKoln. Zeli. behelst een artikel over de Historische teutoonstelling te Amsterdam. De schrijver biengt een welverdiende hulde aan onze vaderen, die volhardende en onder nemende mannen, aan wie zoo menig voor werp daar bijeengebracht herinnert. Op 't Noorder zendingsfeest bij Assen waren eergisteren een massa feestelingen, wier aan fa l op p. m. 10,000 kan begroot worden. Onder de openingsrededoor ds. Gispen van Zwolle, die op duidelijke en bondige wijze de rechte viering der zendingsfeesten besprak, brak er onweer met regen los, zoodat er een hevige ongerustheid,- onder de dames vooral, ontstond, die de orde verstoorde en den spreker onverstaanbaar maakte, Weldra werd het weder meer gunstig en bleef den ganschen dag naar wensch. De spreekplaatsen lagen op eer ruimen afstand van elkander, de hoofdspreekplaats, boven den vijver, bood een onbeschrijfelijk schoon gezicht aan over de duizenden toe hoorders van beide seksen, op de zitplaatsen in de rondte opklimmenderwijze gerangeerd, beschaduwd door het donker loof der bosschen. 't Feest duurde met een pauze van een uur van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uuropvol genderwijs werd op 3 plaatsen door een elftal sprekers het woord, gevoerd; alle reden hadden betrekking op de zending, het zendingswerk en de zendingsarbeiders. De heer van Eek, zendeling van Bali, wiens broeder aldaar nog steeds werkzaam is, was dp eenige, die bij ondervinding van de vele moeiten en opoffe ringen kon getuigen aan dit werk verbonden. Dat niet alle feestvierenden uit zuiver beginsel waren opgekomen getuigden de luide gesprek ken, die meuigmaal ten spijt der luisterende schare werden gehouden, zoodat een der sprekers aan den vijver zelfs tot orde moest aanmanen. Het gezang en de feestliederen werden geleid door de schutterij muziek uit Assen en die van 't reg. inf. uit Leeuwarden. Meermalen kostte het groote moeite om de duizenden zangers in de maat te houden. Niet stichtelijk klonk soms onder de feestreden de muziek van een korps Duitsche muzikanten, die in de buiten sociëteit allerlei vroolijke marschen bliezen. Voor de slotrede door d9. Sjoers, uit Dordrecht, brak de brug naar de spreekplaats boven den vijver, waardoor een zestal heeren te water raakten en ds. Bleeker, van Tjamsweer, voorzitter der hoofdcommissie, druipnat den oever bereikte. Men schrijft uit Sittard: Een hier wonend 'bakker is op het ingenieus denkbeeld', gekomen, om het beeld van O. L. V. 'van het'IL -Hart in peperkoek te bakken. Daar misschien niet iedereen dadelijk het portret zou het kennen, - staat er met groote letters onder: O. L. V., van het H. Hart te Sittard. Dat de man «met deze onderneming goede zaken maakt, belibeft wel niet gezegd te worden. Den Haag. Gisteren morgen kwam bij het aansteken, van een petroleumtpestel het voorschoot van de dienstbode van den heerB. aan den Zwartenweg met de vlam in aanraking, die zich onmiddellijk aan haar overige kleederen meedeelde. In haar ontsteltenis liep zij den tuin in, en toen men er slaagde het vuur te blus- schen, had zij reeds zoo ernstige brandwonden aan borst en handen bekomendat men haat- per brancard naar het gasthuis heeft moeten vervoeren. Dordrecht. De gemeeuteraad heeft aan het dagelijkse!) bestuur een blanco krediet toe gestaan voor de uitbreiding van het tonnen stelsel. Maastricht. Blijkens oflicieele bescheiden bedraagt het aantal uit Pruisen gekomen en in Limburg gevestigde kloosters ncht-en- twintig, zoodat zich titans in deze provincie in liet geheel zeven-en-zestig kloosters bevinden. stelsel door den voorsteller geleverd, hoewel andoren het ■niet van overdrijving vrijspraken. De vrees werd geuit, dat door het afschaffen van het tegenwoordig kwcekeiiogenslelsel de bijzondere schuol zeer in het nauw zou worden gebracht Over de verhouding Van het aantal onderwijzers tut dat der leerlingen werd verschillend geoordeeld en onwillekeurig gaf dit deel van liet vnorste! den rodiirk, dnt het streven was om voor het openhaar onderwijs, duur middel van de niaclil van liet geld, het monopolie feitelijk te veroveren. Omtrent do meest wenscliclijko wijze van opleiding der onderwijzers en de voorgestelde .vermeerdering der kweek scholen heerschtc groot verschil van gevoelen. Door sommigen werd sterk geijverd voor liet verboogen van de miiiimum-lractcineRten np den voorgcstelden voet, maar een grooter aantal leden verwierp geheel het denkbeeld van een bij de .vet vast te slellen minimum, althans voor den hoofdonderwijzer. De meeste leden hadden tegen liet stellen van een nlgc- mecnen regel omtrent de verdeeling der kosten van liet lager onderwijs lussrhon (tijk co (leur een te. hérzij dan hij wijze van half en half, hetzij op een cenigsziiis anderen voet, groot of zelfs onoverkomelijk bezwaar en gaf men aan een ruim subsidie-stelsel \crre do vourkeur hoven hetgeen do voorsteller wil. Ondorsrheinerie leden, eindelijk, inccuden dat de heffing van schoolgeld van rlc ouders, die het betalen kunnen, ver plichtend moest worden geinaaki, als een der krachtigste middelen lot hot weren van schoolverzuim. De commissie van rapporteurs beslaat uit do hooien, VYinlgcns, Kappcyne, van Kappnrd, Tedmg van Dcrklioul en Jonckhloel. [Vervolg en Slot.) De wet behelst verder cenige bepalingen aangaande de overdracht van den eigendom van een fabrieksmerk aan een ander, hetgeen alleen kan geschieden bij ge lijktijdige cessie van den handel in de goederen, wanrop het merk toepasselijk is.aan dien ander. De nieuwe eigenaar treedt dan, mits hij voor de overschrijving van het merk op zijn naam zorge, in al de rechten- van den vorige. Voorts worden de rechtsmiddelen er. in behandeld, die men kan te baat nemen, wnnneerf de directeur van het bureau de inschrijving weigert,' en de rechtsvorderingen tot aanvulling of verbetering, van eene inschrijving, wanneer daarbij nalatigheden' of fouten zijn begaan. Ook worden in de wet eonigel gevallen aangegeven, waarin een merk niet mag wor-| den ingeschreven; dit mag namelijk niet geschieden' wanneer het ter inschrijving aangeboden merk zooda-1 nig op een ander reeds ingeschreven merk gelijkt, dat' dit tot vergissing en dwaling aanleiding zou kunnen geven. Opgemerkt moet hierbij worden dat het aan, vreemdelingen streng verboden is gebruik te maken; van merken, die kunnen doen veronderstellendat' hunne uit het buitenland aangevoerde en aldaar ge-; fabriceerde goederen in Engeland zijn vervaardigd. Een. speciale wet is dienaangaande uitgevaardigd en verbiedt' den inVoer in Engeland van vreemde fnbrieksgoederen,- die een merk, naam of opschrift dragen, geschikt om te doen veronderstellen, dat zij in Engeland zijn ge produceerd. De douane-beambten hebben last zulke goederen onmiddellijk in beslag te nemen. Heeft men nu de inschrijving behoorlijk doen be-5 werkstelügen, dan heeft men daardoor, gelijk ik reeds? boven aanstipte, het bewijs verkregen voor zijn uit- sluitend recht om liet ingeschreven merk te gebruiken, t behoudens, dat bij het ontstaan van een rechtsstryd de tegenpartij zijn beter en ouder recht mag bewijzen. Ook dit recht van tegenbewijs houdt echter op, wan neer de inschrijving vijf jaren heeft geduurd. Artikel 3 van de nieuwe wet zegt: «de inschrijving van een persoon in hoedanigheid «van eersten bezitter van een fabrieksmerk zal een ^rechtsvermoeden opleveren voor zijn recht op liet uit* «sluitend gebruik van dat merk, eu na verloop van «vijf jaren zal hij een volledig (absoluut) bewijs ver- «kregen hebben voor zijn recht om zich met nitslui- «ting van alle anderen van gezegd merk te bedienen." Men beeft slechts het certificaat van inschrijving over te leggen, om zijn recht te bewijzen. „Hetcer- «tificaat (zegt artikel 8) afgegeven door den directeur «van het bureau voor de inschrijving der fabricksmer- sken en betrekking hebbende op het deponeereri van «een fabrieksmerk of op eenige andere handeling ge- «grond op deze wet zal worden aangenomen als bewijs «der feiten, die er in staan vermeld." In de straffen, die er staan op het bedriegeljjkge bruikmaken van fabrieksmerken, en in de middelen, welke de eigenaar van een fabrieksmerk heeft, om zich schadeloos te stellen voor de nadcelen, die hem door het onrechtmatig gebruik van zijn merk zijn toegebracht, is door de nieuwe wet geen verandering gebracht. Die middelen zijn omschreven in de Act 25 and 25 Victoria C. 88. Deze wet bepaalt, dat iedere namaak van een fabrieksmerk met een bedriegelijk oogmerkelke aanhechting of aanwending van een nagemaakt fabrieksmerk op een baal of kist waarin of waarmede de waar is of moet worden verkocht, een wanbedrijf oplevert. Voorts dat iedere bijvoeging, elke verandering in fabrieksmerken met een bedriege lijk oogmerk vatschheid is. Weigert iemand, die waren heeft vei kocht of ten verkoop heeft aangeboden, waarop een nagemaakt fabrieksmerk was geplaatst, om aan den advocaat van den klager schriftelijk den naam en liet adres op te geven van den persoon, van wien h\) de waren heeft verkregen, zoo kan men hem voorden rechter dogen, die hein tot een boete zal veroordeclen. Ieder die medeplichtig is aan de bovenvermelde valsch- heden vvordt gestraft met een straf, die tot twee jaren gevangenis kan stijgen met of zonder dwangarbeid en eene boete door den rechter te bepalenalles behou dens het recht van den fabrikant om hem voor den rechter te dagen en tot schadeloosstelling te doen ver oordeclen. Men kan hem dagvaarden voor de recht bank ten einde onmiddellijk de in beslagneming der van nagemaakte merken voorziene voorwerpen te doeif uitspreken; de rechtbank kan in zulke gevallen een onderzoek bevelen naar de winsten, die de gebruiker, van de nagemaakte merken heeft behaald, en naar het nadeel door den eischcr geledenen zal voorts het bedrag bepalen van de schadeloosstelling, welke uit dien hoofde aan den eiseher moet worden betaald. Zoo is dus in Engeland het recht op de fabrieks merken thans behoorlijk geregeld en gewaai borgd. Strenge straffen staan op het gebruik van nagemaakte of met frauduleus opzet veranderde fabrieksmerken, en een recht op schadeloosstelling is aan den eigenaar van het nagemaakte merk toegekendhet bewijs voor het eigendomsrecht is vereenvoudigd, en het hangt voortaan slechts van de belanghebbenden zelve af of zij zich willen wapenen tegen de bedriegerijen van personen, die hunne merken namaken en gebruiken.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2