«re geopend werd, dee'ide de Minister -van Financiën, tijdelijk Voorzitter van den Minister-' raad, mede, dat, tengevolge van het votum der Kamer van jl. Vrijdag, de gezamenlijke Ministers hun ontslag aan den Koning ver zocht hadden. Het heeft Z, M. behaagd de beschikking daarop te verdagen tot na den afloop van de loopende werkzaamheden. De Ministers verklaren zich bereid tot mede werking ter afdoening daarvan. De Voorzitter bedankt den Minister voor de gedane mededeeling. (Beeds gisteren per bul letin aan onze lezers in de stad medegedeeld Daarna heeft de heer "Wintgens voorgèsteld, om het ontwerp omtrent de coöperatieve ver- eenigingen nu niet meer te behandelen. Nadat de Minister van Justitie de beslissing aan de Kamer had overgelaten, is het voorstel met 40 tegen 13 stemmen aangenomen. Insgelijks is besloten om de conclusie vau het rapport over den toestand der koopvaardijvloot' nu te latin rusten. Dit werd door den heer Tak voorgesteldna deswege het gevoelen der Regeering vernomen te hebben. Achtervolgens zijn al de heden aan de orde zijnde ontwerpen van geringen omvang' aangenomen, dat tot onteigening voor de localen der grifte van de Tweede Kamer met 27 tegen 24 stemmen. "Wijders is het ontwerp tot wijziging der be- ,grooting van Ned. Indie (5 millioen uit de Indische baten voor onzen vestingbouw) na discussie, op voorstel van den heer Fransen van de Putte, aangehouden tot na het ontwerp nopens de aanvulling der wet op de middelen voor 1876, dat er nauw mee samenhangt. Morgen te 2 uren is het ontwerp tot nadeie regeling der belasting op de bieren, en azijnen aan de orde. EERSTE KAMER DER STAT EN -GEN' ERA AL Zitting van 19 Juni. De Kamer heelt heden hare werkzaamheden hervat^ Ingekomen is eene mededeeling van den heer Coenen, dat hij opgehouden hepft lid der Kamer te zijn. De Minister van Binnenlandschc Zaken heeft dezelfde mededeeling gedaan, als heden de 'Minister in de Tweede Kamer. De wetsontwerpen, van de Tweede Kamer ontvangen, zijn verzonden naar de afdeelingen. SCHIEDAM, 20 Juni 1878. Z. M. de Koning is in den morgen van 18 dezer te 4 uren per Rhynspoor uit de residentie naar het Loo verttokken. Een telegram uit Atsjin van 4 dezer meldt, dat de vijand vergeefsche pogingen heeft aangewend tot oveirompeling van Lamara, Noordoost en Zuidoost "van Lainprit, en den gedetncheerden post by Beloel-Zuid. De gezond heidstoestand is ongunstig, de cholera echter afgenomen. Naar Pedir is eene bezetting ver trokken, Blijkbaar gaat daar alles naar wensch. In de op Vrjjdag jl. gehouden veigadering van het alhier gevestigde Departement der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", waarin dp punten voor de algemeene vergadering, te houden in Amsterdam, op Dinsdag 8 Augustus .e, k., werden behandeld, is tot afgevaardigde voor, die vergadering benoemd de heer F. Haverschmidt en tot diens plaatsvervanger de heer B. Hulst. De 61ste gedenkdag van de roemrijke overwinning bij "Waterloo heeft alhier op feestlijke wijze plaats gehadvan de openbare gebouweu, de in de havens liggende schepen en vele woningen der ingezetenen wapperde de vlag-, terwijl hij in de keiken der verschillende godsdienstige gezindten werd! herdacht. De jl." Zondag gehouden collecte, met open schalen, voor den gewapenden dienst in de Nederlanden, door de onderofficieren van het korps scherpschutteis, heeft f 305.04',omge bracht, In* het vorige jaar werd f204.61 ge-" colleeteerd. Jl. Zateidag namiddag, omstreeks 6 uren, viel aan de beursbrug een driejarig kind in de sluis, dat echter spoedig 'door eenige lichter- schippers, die op dat oogenblik daar met hun lichters lagen, met behulp van haken er uit werd gehaald; dank zij de spoedige hulp door deze schippers verleend, wijl een oogenblik wachtens de hoop, op redding daar ter plaatse geheel zoude verijdeld hebben. Be Staats-CL van Zondag bevat de staat van nalatenschappen, afkomstig van officieren, onderofftciei en en verdere manschappen, behoord hebbende tot de landmacht in Nederlaudsch- ludie, welke onder het beheer der "Wees kamer te Batavia zijn gesteld, en bij het De partement van Koloniën in Nedei land, door de rechthebbenden behooren te worden ingevor derd, onder overlegging van de noodige bewijzen van eifiecht, waaionder vooikomt Jilles Kloos, geboren te Schiedam, den 29 Maait 1845, ver- tiokken den '14 September 1868 met het schip Noaeh XI, overleden den 17 November 1873 te Weltevreden als kanonnier iste klasse, nalatende f 2.12. De Staats-courani behelst de volgende opgave van de op 15 Juni 1876 in de onder staande entrepot's aanwezige hoeveelheid bui- tenlandsche ruwe suiker: Amsterdam19,305,910 kilogr. Rotterdam44,525,029 Schiedam Dordiecht2,782 Middelburg384,132 Totaal 34,217,853 kilogr. Ook dit jaar zal gedurende het badseizoen in de Protestantsehe kapel te Seheveningeu dienst voideu gedaan, en wel in verscheiden talen. De dienst in die kapel werd jl. Zon dag, 18 dezer, geopend door den heer Ten Kate, predikant te Amsterdam. In de maand Juli zal aldaar de diénst o. a. .woi den vei richt dror den heer Sarasin, uit Zwitsei landhi Augustus door den heer Baltke, uit Rhe'ydt, bij Gladbach, en in September door den heer Bastian, uit Bernburg. De sluiting zal geschie den door den lieer V. d. Flier, uit Delft. De luchtieiziger de Pauw zal in den loop dezer week met zijn luchtballon de Nederlanden in den Haag opstijgenen wel in den tuin van 't Gebouw voor Kunsten eu Wetenschappen. Een der vier reusachtige overspanningen van de Maas .te Rotterdam ten behopve van de spoorwegbrug is thans nagenoeg voltooid. Met den bouw van de volgende is men aangevangen, zoodat het zich laat verwachten, dat de Maas spoedig op dit punt zal afgesloten worden en de scheepvaai t den nieu wgegi aven weg, de Konings haven op Feijenoord, zal te volgen hebben. Niet onbelangrijk voor onze vrouwelijk^ landgenooten is wellicht het volgende: Inge volge het algemeen reglement voor den diensf, op de spoorwegen, dat, in den loop van dit jaar in werking komt, kunnen voor sommige betrekkingen vrouwelijke beambten toegelaten worden. Naar wijvernemenzijn door de Regeering de betrekkingen van telegrafist en van uitgeefster der plaatskaartjes aangewezen als de zoodanige, die door viouwen kunnen waargenomen worden. (X>. Ct.) Op de driejaailijksche tentoonstelling van kunstwerken té Rotterdam zijn door het bestuur, vau het museum-Boymans aldaar aangekocht: 4o. »De Zonsopgang aan de Ilollautlsche kust", 2o. sOnder do schaduw", door A. Mauve, en 3o. »De Korte Vijveiberg te's Ilage", door Klinkenberg. Voor het museum van Moderne Kunst te 'silage zijn, aangekocht: lo. stiet binnenbiengen van het wrak", door L. Van Heemskerck van Beest, en 2o. sin het bosch", door J. Van de Sande Bakhuyzen. Volgens een particulier schvy ven uit New- York aan het Vad., schijnt de opening der wereldtentoonstelling te Philadelphia een toon beeld van wanorde, een slecht genomen politie maatregel te zijn geweest. Tot het weinig goede op dien dag behoorde, dat de afdeeling Nederland en zijn koloniën werkelijk geheel in orde -was en zoodanig ingericht, dat do Amerikaansehe bladen daaraan grooten lof hebben toegezwaaid. Een roodhuid van Noord-Amerika is over de spoorwegbrug aan de rivier de Mark onder de gemeente Zevenbergen aangeland. De politie, van zijn aankomst verwittigd, heeft hem opge spoord en vond hem ann den weg liggende. Hij spieekt de Engelsche taal; volgens zijne verklaring, is hij in Canada scheep gegaan, te Calais aan land gestapt en heeft vervolgens- geheel België te voet doorloopen. De onge lukkige dioegeeu verscheurde Fransche courant en eenige lucifers bij zich en had ondeivveg het grootste gebiek geleden. Rotterdam. De te dezer stede bestaande vereeniging van Nederl.-lndische oud-strijders, onder de lenze: Je Maintiendrai, heeft haren beschermheer, Z. IC H. Prins Hendrik, ter ge legenheid van IID. verjaardag een souvenir aan geboden, bestaande in eene teekening, geënca dreerd, hoog 1,05 en breed 0.82 m., (zijnde eene zinnebeeldige voorstelling ter herinnering aan Indische expeditiën waaraan de leden hebben deelgenomen) in kleuren beweikt en prijkende met een smaakvol daarin aangebracht ai range- ment hunner photographische portretten, ia medaillons, vyftig in getal. Ter rechterzijde ziet men de attributen van oorlog, ter linkerzijde die van overwinning, o. a. in eene tropee de vaandels van Bali, Boni, Borneo en Atsjin, die bij den optocht op het 25jarig kroningsfeest alhier zijn gebezigd, alles opgeluisterd aan de eene zijde met het welgelijkend portret van den Prins, aan de audere zijde met de banier der Vereeniging. In het midden vormt de achter grond een peispectief (gezicht op, Indie) en'is, de overige ruimte aangevuld met de medaillons en toepasselijke opschriften. Dordrecht. Gisteren morgen is in het Geldelooze pad een blok van, ongeveer tien huizen, uit een onbekende oorzaak omgevallen. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad, Als een bewijs van getrouwe vervulling van burgerplicht, kan dienen, dat de heei' Victor Driessens uit Antwerpen, die gedurende de kermis alhier eenige voorstellingen gaf, den dag vóór de laatste voorstelling met z'yin schoon zoon, den heer Corijn, deze stad heeft vei laten en naar Antwerpen is vertiokken om daar deel te nemen aan de verkiezingen. Den volgenden dag moesten zij weder te Dordrecht optreden. Grootou Bijgaarden. Den 16 dezer werd alhier een dubbelen moord gepleegdeen land bouwer en zijne nicht zijn gedood, door een tot nu toe onbekenden moordenaar. Deventer. Het bestuur van de Maatschappij van Nederlandsche letterkunde te Leiden heeft/ den heer dr. Vau Eijkbibliothecaris dezet' gemeente, uitgenoodigd om de haar geschonken Bilderdijksche bibliotheek van dr. "Wap namens^ haar uit zijn handen over té nemen, teinven- taiiseeren en verder in order te brengen. Leeuvyarilen. Het geiehtshof alhier heeft, uitspraak gedaan in de, beide zaken tegen de dienstboden van den heer 1). Smit Sibinga te, Groningen. Het hot heeft aangenomen, dat-, de dienstboden niet mochten beschikken over het overgebleven middageten, maar do ge ringe waaide van-het ontvieemde en het goed gedrag van beschuldigden wei den nis ver zachtende omstardighedeu aangenomen, In do>' eerste zaak is dp keukenmeid veroordeeld tot/ 1 maand; het kamermeisje tot -14 dagen en.de -* moeder, vad deze laatste tot-6 wekeu; iu-de,- i i I 1 tot Jv i v i j»f ri 1 W ii I

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2