t JjjtenlaMuh Bericltei Bimenlanilsote Berichten. i A". 1876. rij dag 23 Juni Tsmliint iaplijts, itpÉiri Dinsdag. Jfê 3926. D DU1XSCHLAND. Dezer dagen is te Berlijn, 'zonder naam van den schrijver, een vlugschrift verschenen, ge titeld: Bine Fata Morgana am politüchen Horizont und die Macldnationen der Diplomatie in Orient," flat tegen de bemiddeling en tus- sclienkomst der mogendheden in de Turksche aangelegenheden gericht is en aandacht tot zich trekt. De schrijver daarvan, die te Milaan woont ea verzekert Turkije en Rusland grondig te kennen, maakt eene vergelijking tusschen die twee landen en komt tot het resultaat, dat de maciit van het inwendig verkankerd Rusland eene fata morgana is, die bij den eersten oorlog ia de lucht zal verdwijnen. Het is volgens deze brochure tijd, dat de Europeesche kabinetten hunne nutlelooze raadgevingen te Konstantino- pel staken en door hunne bemoeiingen de Porte aiet langer lastig vallen. Dan zou voorts aan do, billtfke eischen der in opstand verkeerende Turksche provinciën voldoening moeten gegeven worden, of de Turken zouden zich niet meer ia Europa kunnen handhaven. In dit laatste geval zouden een constitutioneele Servische staat, een zelfstandig Bulgarije, Konstantinopel ais vrije stad of in de handen der Grieken, in de plaats van het despotiek Turksche rijk, komen, Het leggen van een onderaardschen telegraafkabel van Berlijn naar Halle is zoo goed als afgeloopen. Men wil thans den kabel doortrekken tot Frankfort a. M., terwijl daaren boven de Belgische regeering tot de Duitsche bet voorstel heeft gericht om in het volgende voorjaar een zoodanigen kabel van Berlijn naar de Belgische grenzen te leggen in vereeniging met een Belgischen kabel. In den avond van den 15 dezer kwam te Berlijn een ex t rat rein met 122 Mennonieten uit de omstreken van Disschau, Simonsdorf enz. aan en den volgende dag arriveerden nog 50 Russische Mennonieten. Zij vertrekken allen over Hamburg naar Amerika omdat zjj den millitairen dienstplicht niet met hunne geloofs overtuiging kunnen rijmen. Over het algemeen waren het welgestelde menschen. P It A N K R IJ TL. De heeren Roger, Fournier, de Meaux, Du- foumel, Edouard, Gharton, Paris, Jules Simon en Collin Bernard zijn door de afdeelingcn van d?n Senaat benoemd tot leden der commissie voor het onderzoek der voordracht van den minister Waddington tot opheffing der gemengde jury's bjj het hooger onderwijs. Zes hunner zijn tegen, drie vóór het ontwerp. De Senaat heeft de verkiezing van den heer Buffet geldig verklaard. Voorts heeft de SeDaat het voorstel van den heer Schoelcher tot af schaffing der doodstraf verworpen. 8 P A N J TL. De^vereenigde Spaansche schuldeischere heb ben geweigerd zich aan te sluiten aan art 4 ertigste Jaarna BUREAU MARKT, 134. der Eugeische overeenkomst, waarbij een Va pCt. commissie-loon voor het Engelsche comité wordt verlangd. Zij besloten de Engelsche vooi- stellen te bestrijden en de voorstellen van het Spaansche comité ,te handhaven, welke strekken ter verkrijging van de betaling der helft van de coupons. B l 6 I E. Er heerscht te Leuven eene groote opge wondenheid. Vijandelijke manifestatiën hebben daar iJgen de liberale studenten plaats gehad. De lessen in de wijsbegeerte zijn er gestaakt. De burgerwacht is ond^r de wapens geroepen. De justitie heeft zich de zaak der onge regeldheden te Hobokea aangetrokken en zich derwaarts begeven tot het instellen van liet vereischte onderzoek. Een geladen geweer, een revolver met nog v\jf kogels geladen, eenige groote messen, een ijzeren staaf en een aantal knuppels, zijn als overtuigingsstukken in beslag genomen, ENGELAND. Volgens de Engelsche Army and Navy Gazette zijn nog in leven 31 officieren, die als zoodanig in het Engelsche leger aan den veldslag van "Waterloo hebben deelgenomen, waarvan vijf als generaals en vier als luit-generaals nog actief, de overigen gepensioneerd. In 1875-1876 zijn er vijf overleden, in 1874-1875 tien. TURKU E. In de Turksche wateren bevindt zich thans een oorlogsvloot, zooals in den laatsten tijd nog niet vereenigd was. In alle opzichten is Enge land het steikst vertegenwoordigd, nl. met 147 stukken geschut en 3600 a 3700 manschappen, tegenover 250 stukken en 9500 a 9800 man schappen van de overige mogendheden, Frank rijk, Duitschland, Oostenrijk, Rusland, Italié en Griekenland te zamen. AMERIKA. President Grant heeft eergisteren eene bij zondere boodschap aan het congres gezonden. Daarin wordt o. a. gezegd, dat de vrijlating door de Engelsche ïegeering van den verval- scher Winslow eene schending van het tusschen Groot-Britlanje en de Vereenigde Staten be staand uitleveringstractaat ia, eu dat de presi dent list gevolgelijk in strijd met de waardigheid van Amerika beschouwt, de uitlevering van eenig vluchteling te vragen of toe te staan. Hij zal het ten minste niet doen, zonder het uitdrukkelijk verlangen van het Congres. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Juni. Het wetsontwerp tot verhooging van hoofd stuk V der staatsbegrooting is met eenparige stemmen aangenomen, na discussie over den toestand van het dijkwezen, naar aanleiding der jongste doorbraken. De heer van Rappard drong speciaal er op aan, dat op het centraal gezag de verplichting rust tot onderhoud der dijken. De heeren Begram en van Nispen van Sevenaer bestreden echter het denkbeeld tot subsidieering der waterschapsbesturen. De Regeering onthield zich van toezeggingen, maar meende, dat de provinciale wetgever de aan gewezen macht is om te zorgen voor de dijken en waterstaatsbelangen. Al de overige ontwerpen zijn mede aan genomen. Bij de behandeling van het ontwerp tot ver lenging van den termijn tot herziening van den aanslag der beetwortel-suikerfabrikanten, heeft de Minister van Financiën op de vraag in het verslag, hoe het staat met de onder handelingen nopens de internationale regeling der suikerkwestie, geantwoorddat de Engelsche Regeering bereid is eene conferentie te Parijs te houden op dezelfde voorwaarden en grond slagen als waarop ons gouvernement zich daar toe bereid heeft verklaard. Zoodra dit bekend was, heeft het Belgisch gouvernement aan het Fransche gouvernement gevraagd, wanneer de dag der samenkomst te Parijs was bepaald. Hierop is nog geen antwoord uit Parijs ont vangen. Dit strekte in antwoord op de eenigs- zins twijfelachtige vraag in het verslag, of er uitzicht op nieuwe onderhandelingen bestaat? Morgen te 3 uien zitting. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 21 Juni. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de ontwerpen, eergisteren en gisteren door deze aangenomen. Tegen morgen zijn acht ontwerpen van minder aanbelang aan de orde gesteld. SCHIEDAM, 22 Juni 1876. Z. K H. Prins Alexander is voornemens den 23 Junij naar het Loo te vertrekken, te» einde aldaar eenige dagen te vertoeven. Z. K, H. Prins Hendrik zal zich den 24 met hetzelfde doei derwaarts begeven. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, zitting van 20 Juni 1876. Afwezig de heeren T. H. B. Snijders, A. M. F. van Deventer en mr. A. K. J. van der Drift; eerstgenoemde met kennisgeving. 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Wordt besloten naar aanleiding eener missive van de Commissie der Gasfabriek alhier aan deze afschrift te doen toekomen der oflï- cieele mededeeling, welke de Kamer ten aanzien van de werkzaamheden der Gasfabriek over het jaar 1875 heeft ontvangen. 4. Een ontwerp-missive aan heeren Burge meester en Wethoudeis dezer gemeente, niet betrekking tot de door de Ilooge Regeering f 1 I jbonnesientsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheels Rijk - 2.50. Ifondarlijke nommers- 0.10. COURANT. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meerQ.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1