Gemi^Jerisliteii. Peiling van 21 Juni. Noorderhoofd 32, lijn der geleideliehten 34 en witte tonnenzijde 24 decimeter. Op de algemeene vergadering van den Nederlandschen weerbaarheidsbond zijn ver schillende middelen besproken, om den bloei der Vereeniging te bevorderen. Men zal aan de Begeeiing vragen verschaffing van Beaumont- gewercn op gelijken voeten in gelijken verhou ding als aan de dd. schutterijen zijn toegezegd. De groote kwestie blijft intusschen altijd maar, of de Regeering eindelijk eens openlijk zal erken nen, dat de zaak der vrijwillige weerbaarheid nuttig en goed is. Tot leden van Centraal Comité zijn gekozen dehh. J. W. Schubart, jhr. J G. F. van Spengler en mr. W. L. Schilfer, aftredende leden, en de Jonge van Zwjjnsbergen. Het TT. D. komt terug op zijn eerste bericht omtrent het gebeurde op een ramtoren- schip in de Roode 7.ee. 't Is erg overdreven geweest; slechts één persoon is in de Roode Zee overleden, zonder dat blijkt of dit ten gevolge van een zonnesteek is. Een ander, die wel door een zonnesteek werd getroffen, is ziek te Aden achtergelaten. De voorstelling, alsof de kommanrlant de schuld der ongevallen had, is ook geheel ongegroud. De Engelsche regeeriug heeft, blijkens een in het Nautical Magazine van Juni voorkomend bericht, de Engelsche visschers, die op de Nederlandsehe kusten varen, gewaarschuwd dat zij bij het plegen van mishandelingen tegenover Nederlandsehe visschers zoowel door de rechter lijke macht in Nederland als door die in Enge land volgens de bestaande strafwetten vervolgd zullen worden, terwijl de Britsche regeering bovendien beloofd heeft de Nederlandsehe auto riteiten in het vervolgen en straffen der schuldigen zooveel mogelijk te zullen bijstaan. de noodige deftigheid op de Sociëteit had plaats gehad. Enkhuizen.. De inschrijving voor de Nieuwe Noordsche Compagnie ter uitoefening van de robben- en walvischvangst, is niet volteekend. Ofschoon deze ongunstigen afloop niet bemoe digend is, bestaat toch bij de oprichters het voornemen om deze zaak nog niet op te geven en haar zoo mogelijk eerlang tot stand tc doen komen. IJlst. De antieke Friescho kasten zijn tegenwoordig veel geld waard. Iemand, die om gold verlegen was, en misschien meende, een vrij goeden koop te sluiten, deed er onlangs een voor f GO aan een kennel- over. Daaren tegen is in een andere gemeente tevergeefs f 300 voor een fraai exemplaar geboden en werd voor een nog fraaier exemplaar te Snoek f 1000 geboden. De steenkolen-opbrengst neemt bij voort during "toe. Terwijl die in *1870 ongeveer 3550 millioen centenaars bedroeg, is zij in '1875 tot 4110 millioen centenaars gestegen. Het hoogste cijfer produceerde Engeland, en wel 2033 millioen centenaars tegen 400 mil lioen fa '1830; Duitschland volgt met 066 millioen tegen 24 millioen in'1830; Belgie met 313 millioen tegen 3S millioen in'1830; Frank rijk met 300 millioen tegen 32 millioen; in de Vereenigde Staten steeg in dien tijd de opbrengst van 28 tot 856 millioen centenaars. Men schat het aantal Israëlieten tegenwoor dig op 5 millioen. Van dezen zijn er slechts 46,000 in Frankrijk. In geheel Amerika zijn er '120,000. In Polen daarentegen behoort het zevende gedeelte der bevolking tot hen. In Spanje zijn er nauwelijks en in Belgie zijn zij zeldzaam. In Zweden zijn er betrekkelijk weinig, in Noorwegen slechts 25, in Ierland nauwelijks 300. Hamburg Oostenrijk en Rou- manie daarentegen tellen vele Israëlieten ongeveer 5 pCt. van de bevolking. Het bierverbruik in Beieren is jaarlijks gemiddeld 284 liter per hoofd. Het gemiddelde cijfer voor Neurenburg is 401 liter, voor Munchen 570 liter en voor Ingolstadt 1000 liter per hoofd. Niet ieder, die goudvisschen houdt, wijdt er de zorgen aan, die deze diertjes vereischen. De voornaamste regelen zijn de volgende: Men beware de visschenin heldere goudvisch- kommen, welke eens in de week gereinigd en van schoon water vporzien moeten worden. Om dat te doen, brenge-, men de visschen met een klein net in een andere kom, doch rake ze nooit met de hand aan. Het reinigen zelf bestaat in het uitwasschen van de kom met lauw waternooit gebruike men er zeep bij anders sterven de diertjes dadelijk. De kommen behooren meer diep dan breed te zijn, en dienen zoo groot te wezen, dat op elke visch minstens een titer komt. Den bodem bedekke men met kleine kiezelsteenen, die ook elke week afgewassen moet worden, 's Zomers verwisselo men eiken dag het water, 's winters om de twee dagen, altijd geve men echter dezelfde soort water; men moet wel oppassen, dat men de kom nooit in de zon maar op het schaduwrijkste, koelste plekje der kamer plaatst. In de voeding maakt men nog al eens fouten. Men gebruike er stukjes eierdooier en kleine vliegen toe en alleen om den derden of vierden dag, doch telkens zeer weinig. Van November tot Februari hebben de goudvisschen in het geheel geen voedsel noodig, en in de volgende drie maanden slechts zeer weinig; eerst in Mei worde de visch weer op de gewone,' regelmatige wijze gevoederd. Te beginnen met September matige men de voeding en houde er in Novem ber geheel'mede c Een reus onder de indrustrieelen in Eu<m- O land is weder gevallen, Robert Napier, de be roemde scheepsbouwmeester, is op 85jarigen leeftijd overleden. Als zoon van een smid in Dumbarton, begon bij zijn loopbaan in het handwerk zijns vaders en vestigde zich te Glasgow. Langzamerhand werd hij ijzergieter en machine-fabrikant, en in 1823 vervaardigde hij de eerste machine voor een stoomschip. Sedert is zijn geschiedenis die van den scheepsbouw aan de Clyde. Hij was een self made man die een hoog standpunt bereikte, waarvan in Engeland vele voorbeelden zijn, vooral in deze eeuw. In Engeland beklagen de ihoeders van huwbare dochters zich over den tegenzindie bij vele joage lieden bestaat om zich te, enga geeren. Ongelijk kan men echter dien jongen lieden niet geven, met het oog op de gevaren or aan verbonden, gelijk weder blijkt uit het procesdezer dagen door het gerechtshof te Londen beëindigd en ingesteld door juffrouw Webb tegen mijnheer Davidson. Juffrouw Amalia "Webb verklaarde do dochter te zijn van een levciancier der troepen te Chathamalwaar zij woont. Ilnar oom is schéepsreederen Davidson insgelijks. In Mei 1875 deed zij, in gezelschapeen speelreisje aan boord van het vaartuig Mo Grande. De heer Davidsondien zij vroeger nooit had ge zien maakte deel uit van het gezelschap en bewees haar (Je meeste oplettendheden. Dij de terugkomstgeleide de jongeling het meisje terug bij haren oomdien hij kende en den volgenden dag deed hij aan juffrouw Webb een huwelijksvoorstel, onder mededeeling, dat hijofschoon nog maar 25 jaren oud f '12,000 inkomen had, en in Juni of in Juli het huwelijk wilde sluiten. Juffrouw Webb nam het voorstel aan. Davidson bekwam de toestemming der ouders van het meisje, en schonk haar een ring, als onderpand hunner verloving. Later werd juffrouw Webb uitgenoodigd bij de moeder van Davidson, waar zij een paar weken vertoefde en in alle opzichten als toe komstige schoondochter werd behandeld. Sedert is Davidson haar met eens meer komen bezoeken, en zijne brieven, waarin vroeger de grootste genegenheid doorstraalde, werden zoo- koel, dat juffrouw Webb hem per brief vroeg zijne verbintenis jegens haar na te komen, er Bijvoegende, dat zij niet langer wilde dienen voor den ïvlieger van zijn spinnewiel." Ilij antwoordde met een spottenden brief, beginnende met de woorden Liefste Vlieger" en onderteekend aüw Spinnewiel." Eindelijk liet hij aan juffrouw Webb zeggen, dat hij niet meer met haar wilde trouwen. De jury heeft hem veroordeeld om aan de juffrouw f 15,000 schadeloosstelling te betalen. Te Turijn wevd onlangs een der rijkste grondbezitters uit de omstreken ziek en gevoelde zich den dood nabij. Hij liet zijn beminde aan zyn sterfbed komen en liet het huwelijk met haar voltrekken. Eeuige dagen later stierf bij, na zijn jonge gade tot universeel erfgenaam van zyn vermogen te hebben gemaakt, dat meer dan een millioen lire bedroeg. Voor de vrouw was echter de plotselinge overgang van arme handwerkster tot millionair te groot; zij werd krankzinnig en eenige dagen geleden sprong zij in een onbewaakt oogenblik nit het venster van hare woning op de straat, waar zij dood bleef liggen. Een Chinees heeft een hoogen eerbied t voor zijn staart. Het blijkt echter, dat die eer- 'r bied niet even groot is voor den staart van j een auderen Chinees. Zoo wordt nu uit Hong- j kong bericht, dat de staarten van Chineezen- op de oubegrijpelijkste wijze verdwijnen. Velen die er mede uitgingen, komen zonder staart* thuis. v Er zijn er in het Hemelsche Rijk, die deze Ron Haag. Z. M. de Koning heeft afge wezen het verzoek om gratie door Jut voor Christina Goedvolk ingediend, die door het gerechtshof alhier tot '12 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens medeplichtigheid aan den diefstal, waarmede de moord op mevr. van der Kouwen gepaard ging. Jut's huisvrouw zal dus eerstdaags naar de vrouwengevangenis te 's Bosch worden overgebracht. leiden. Eenige dagen geleden had er alhier een promotic plaatszooals nog nimmer te voren. Een nog jeugdig student promoveerde nl. tot Doctor in de Gastronomie, op de navol gende stellingen, geëxerpeerd uit de 31 ver- eischten. De aardigste zijn I. Wcnschelijk is de toepassing van de portio legitima aan de Leidsche tafels. 11. De kooper van roerend goed (res vomitae) kan de betaling niet weigeren op grond dat de res vomitae aan een ander toebehooren. nL Aannemers zyn kellners. IV. De kosten van een diner zijn geen kosten tot het behoud eener zaak gemaakt. V. Ten onrechte beweert Saviguy dat dron kenschap den smaak niet bederft. VI. Water maakt deel uit van Leidsche soep. VII. Gelijktijdig eten en drinken door den- zelfden persoon, is in strijd met elk gastrono misch beginsel. VIII. Gekelderde wijn is kapitaal. IX. Het gastronomisch H. O. moet zuiver wetenschappelijk zyn. X. Tweelingen zijn bij menscheneters als Philippines te beschouwen. XI. Menscheneters zyn moordenaars. i XII. Rabarber is roerend goed. Deze Stellingen werden op de gebruikelijke wyze mora majorum rondgereden, alleen niet bij 'professoren. Des namiddags vereenigden zich de deelhebbers dezer promotie-comedie aan een gemeenschappelijk diner, eerste grond tot bet gebeurde, nadat de publieke "promotie met

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 6