m YerscMjnt flaplijfs, litimleri Dinsflai. ~°Biiten" 1aYluïb Beritiiten. BlEnnlaiiscle Berichten. A0. 1876. M a a 11 d a g J u I i. 3938. Dertigste Jaargang. BVltEA.il MARKT, E, ISA. Op de markt alliier is gevonden cnten behoeve van den eigenaar, aan het bureau van den Commissaris van Politie gedeponeerd, een gouden medaillon. F R A N K R IJ K. Casimir Périer, die van zijne ziekte eerst herstellende, doch later weder ingestort was, is overleden. Ilij werd in het jaar 1811 te Parijs geboren en begon zijn politieke loopbaan met den post van gezantschap-secretaris te Baisse], werd daarna zaakgelastigde te Napels en te Petersburg en gevolmachtigd minister te Ilanover. In 1846 zeide hij de diplomatie vaarwel en werd tot afgevaardigde bij de Kamer door het le arrondissement van Parijs gekozen. Na de omwenteling van Februari nam hij in 1849 zitting in de Assemblee Legislative" hij protesteerde krachtig tegen den «coup d'état", werd in hechtenis genomen en, gelukkig niet lang, in den Mont-Yalérien gevangen gehouden. -Hij bleef getrouw -aan zijn verzet tegen het Keizerrijk en leed dan ook in 1869 als kandidaat voor het «Corps LëgislaliP' schipbreuk. Eerst na den val van het Keizerrijk begon Périer's politieke rol als lid van het Kabinet-Thiers in 1871 en 1873, en als het hoofd der gematigde republikeinen. Ilij overleed den 6 dezer te Parijs. TURKIJE. Uit Belgrado wordt van 7 dezer gemeld: De divisie onder generaal Zach trok gisteren over de grenzen bij Kavozar en stiet op den afstand van een mijl op de in de gunstigste posities verschanschten vijand. Generaal Zach slaagde er echter na een hevigen strijd van 5 uren niet in hem daaruit te verdrijven. Aan beide zijden zijn vele gewonden. Beide legers bleven in hunne positiën. Ook den Cden trokken Servische troepen bij Raschka over de grenzen. Na een warmen strijd van 10 uren vluchtten de Turken naar Novizabar. De Serviërs namen drie Turk- sche versterkingen, die zij vernielden. Deze troepenafdeeling houdt het terrein tusschen Raschka en Novizabar bezet. De verliezen zyn onbeduidend. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de verliezen der Serviërs in het gevecht voor Bellina 700 dooden bedroegen. De troepen macht, thans te Bellina geconcentreerd, bestaat uit den batterij geschut, drie detachementen cavalerie, drie bataljons infanterie, terwijl vele troepen in reserve staan. In het vorstelyk slot te Belgrado zijn 120 vrouwen en meisjes bezig met het maken van pluksel en verbandwerk. Drie duizend niet «ieastplichtige Serviërs zijn naar Deligrnd ge sneld, om bij het leger ingelijfd te worden. ENGELAND. Op 's Rijks werven heerscht nog eene buiten gewone drukte. Behalve liet torenschip Thun derer, zullen ook de pantserschepen Shannon en Dreadnought, benevens het schroeffiegat Shah, binnen zeer korten tijd ter uitrusting naar de Middellandsche Zee gereed zyn. De telegraaf meldt uit Washington van 6 dezer, dat Woensdag jl. een hevige oikaan in het zuidelijk gedeelte van Jowa heeft gewoed. Rockdale werd overstroomd, waarbij 43 men sehen verdronken en 30 huizen worden vernield. Ook is de gemeenschap op den Dnrlington- spoorweg verbroken. Wie gisteren avond met ons «Musis Sacrum" bezocht, kan waarschijnlijk zijn lust niet weer staan er dezen avond nog eens weder heen te gaan. Hiér kan een beschaafd publiek zien en hooren zolder ergernis en zonder blozen. De vormen worden bij het gezelschap van den lieer Pfliiging onberispelijk in acht genomen. Profossor_ Koller.-Berg is.,in éen woord «na volgbaar, Zijn «Napoleon III" en «Frede *k de Groote" ven-assen en verwonderen u om 't meest. Dan vindt ge er Berleur en zijn echt genoot; we zagen ze zoo dikwijls, altijd be schaafd, altijd netjes, dat zijn ze ook hier. De operetten, die gegeven worden, zijn geestig; wie daarom den avond eens recht genoeglijk wil doorbrengen, ga naar Musis. Het zou ons zeer verwonderen indien de zaal heden avond niet geheel bezet was. De voorstellingen van den heer Basch blijven tot ons groot genoegen een aanzienlijk publiek lokken. En geen wonder! Bij zijne proeven op het gebied der goochelkunst is men geneigd uit te roepen: Dat is mirakuleus. De wonder- kast doet de toeschouwers verstommen. De geestenpantomime, keurig gemonteerd, houdt u elk oogenbük in spanning. De reuzenphoto- graaf, waarbij ge het konterfeitsel van meuigen bekende vele malen vergroot te zien krijgt, verrast u onophoudelijk. De land- en zee gezichten, het kleurenspel verrukken u, en het slotnommer, de beroemde fonteinen, ieder jaar afwisselend en ieder jaar schooner, zet de kroon op het geheel. Geen beter vermaak voor de jongeren, dat tegelijk door de ouderen met smaak kan worden genoten. In den afgeloopen nacht is schipper J. Oze- phius, met zijn schuit in de Lange Haven lig gende, door een onbekende oorzaak in het water gevallen en verdronken. Zijn vrouw be merkte het ongeluk door dat z'y" een pet in de nabyheid van de schuit zag drijven. Onmid dellijk begon men te visschen en weldra slaagde men er in het lijk van den drenkeling op te halen. Hy laat een vrouw met twee nog jeugdige kinderen achter. Volgens officieele opgave in de St.-Ot. van heden, zijn in de maand Mei in deze gemeente geboren 67 kinderen, waarvan 40 van het mannelijk en 27 van het vrouwelyk geslacht; tevenloos aangegeven 2 van het vrou welijk geslacht; overleden 45 personen, waar van 24 van het mannelijke en 21 van het vrouwelyk geslacht; gehuwd zijn 28 paren. De St.-Ot. van heden bevat de statuten van de Officieren-Yereeniging te Schiedam goedgekeurd by Zijner Majesteits besluit van 43 April 1876, no. 43. Catharina Maria Jut adverteert dat zij een verzoek heeft ingediend aan Z. M. den Koning, om haar geslachtsnaam Jut in dien van Haflner te doen veranderen, Blijkens het gisteren avond rondgedeelde afdteiingsverslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp, houdende regeling der inrich ting van liet rechtsgebied der arrondissements rechtbanken en kantongerechten heeft het hoofd beginsel dezer 9 voordrachten in alle afdeelin- gen ernst.gen tegenstand ontmoet. Het groot algemeen en erkend openbaar be lang om tot opheffing van zoovele colleges te besluitenwas volgens vele leden door de rege ling niet aangetoond en deze schijnt dit ook niet te bewijzen. Dit goldt zoowel de-op te heffen rechtbanken als de kantongerechten. Men schrijft uit Haarlem aan het 77. D,\ Zelfs na liet bekende ongunstige advies dei- drie Amsterdnrnsche rechtsgeleerden in zake de erfeniskwestie van wijlen den heer Teyler, verzekert men dat er een consortium van ban kiers zou gevormd zyn om de noodige fondsen te verschaffen tot het voeren van een geding, Volgens nader bericht van de Dr. Dr. Ass. Ot. behoort het verhaal van het slapend kind le Brunsting, dat stikte door dat een adder het in den mond kroop, tot de rubriek canards. Een man, wiens naam een roemrijke plaats bekleedt in de geschiedenis van Neder lands heldendaden ter zee, Jacob Hobein, opper stuurman aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, lieeft na 50-jarigen dienst op zijn verzoek zijn eervol ontslag onder toeken ning van pensioen bekomen. Geboren den lOn Januari 4840, trad Hobein op 46-jarigen leeftijd in 's lands dienst en be dreef vijf jaren later als matroos 3e klasse de daad, door welke hij zijn naam vereeuwigde. Onder een kogelregen der Belgen zwom hij naar een in het vaarwater „de Brakman" liggende sloeprukte de Nederlandsche vlagdie in "s vijands handen dreigde te vallen, daarvan af, wond die om zyn middel en bracht het dierbaar kleinood zwemmende weder in veiligheid. Wegens dit feit benoemd tot ridder der Mili taire Willemsorde 4e klasse, klom hij vervol gens geregeld ia den eervollen onderofficiers- stand op tot zyn tegenwoordigen rang, in welken hij in Augustus 4859 met de groote gouden medaille voor 50 eerlijke en trouwe dienstjaren begiftigd werd. -Dea.v19en Februari 4871 werd hij benoemd tot broeder der-«orde-van..den-' Nederlandschen leeuw. COURANT. ^liONNfcMhNTSi'HlJS, pci kttartaal 1.85. Franco per post, door het gehecle Rijk - 2.50. Afiondcilijke noinmeis- 0.10. Advertentieprijs: van I10gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 8 Juli 1878.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1