Bimieilanasclie Berichten.^ Gemtiisi! Berichten. 29Bie Siaatsioterij. StedEljjt M1 enw SCHIEDAM, 11 Juli 1876. Z. M. de Koning is gisteren middag te 5 uren 40 min. van het Loo in de residentie teruggekeerd Gisteren-avond zijn de feestelijkheden in den tuin der Officieren-Verceniging op llinke wijze besloten met een concert door de muziek der huzaren uit den Haag, onder directie van den heer Bernhardt. Dit korps heeft bij deze gelegenheid den goeden naam, dien het zich mocht verwerven, waardig gehandhaafd, en droeg de verschillende nos. van het progiamma met smaak voor. Wij twijfelen dan ook niet of we zullen meermalen de gelegenheid hebben het in onzen tuin te hoeren. Jt, Vrijdag namiddag is een jongentje van 4 jaren, dat eenigu muzikanten, die hun rondte door de straten deden, volgde, in de Noordvest- gracht gevallen. Spoedig sprong een der daar aanwezige personen het kind achterna, had het geluk het dadelijk te grijpen cn aan den wal in een nabijstaande branderij te brengen, doch niettegenstaande alle middelen, die werden aan gewend om de levensgeesten weder op te wekken, mocht het niet gelukken het kind in het leven te behouden. Heden morgen kwam op den duiventil van A. Krullaars alhier een blauwrook post duif vliegen, welke op de vleugels verschillende stempels had, behaald in den prijskamp van Antwerpen, Brussel, Bergen en kt Quentin. Deze duif, die buiten haar koers geraakt is, behoort vermoedelijk aan den-heer A. J. Bronk- horst Jr. to Haarlem, dewijl diens naam op de vleugels is gestempeld. liet zestal dat te Delfslmven is samen gesteld ter beroeping van een predikant aldaar, bestaat uit de hoeren Montijn te Alblasscrdnm, de Vlieger te Katwijk a/Zee, Creutzberg te Schiedam, lleinernan te Kethel, Gravemeijer te OosUvetlde en van Loon te Voorthuizen. De Staats-Conrant bevat de vergelijkende opgave der schepen, waarvoor in de eerste zes maanden van 1875 en 1876 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven zijn uitgereikt: Binnenlands gebouwd -1876 '20 schepen, metende 5394,79 tonnen van 2.83 Mals: 1 fregat, 4 barken (waaronder klipper groot 2593.75 M1.), 4 blik, 4 schoonerbrifeken, 1 schooner, 1 galjoot en 8 tjalken; buitenslands gebouwd '12 schepen, metende 4595.06 tonnen van 2.83 Ml als: 2 fregatten, 1 bark, 4 brikken, 2 schoonerbcikken, 2 schooners en 1 kof. Totaal in de eerste zes maanden van 1876 32 schepen, metende 9989.83 tonnen van 3.83 Ml tegen 37 schepen, metende 9236 lasten in 1875. Uit Atsjin zijn de tijdingen ontvang..o, dat onze poging tot afsluiting tussclien de XXV en de XXII Moekims met goed gevolg is bekroond, dat een vijandelijk hoofd weer 2000 man tegen ons bijeengebracht heeft, dat in Merdoe de Atchineezen elkander bevechten, en dat de gezondheidstoestand onder onze militairen, wegens het heerseheti van kwaad aardige koortsen, opnieuw ongunstig is. Die Atsjineesclie burgeroorlog is stellig niet in die mate tot ons voordeel als de vereen iging der 2009 vijanden weder tot ons nadeel zal zijn. Aan krachtig optreden tegen den Atsjitiees wordt nog maar steeds niet gedacht. Generaal Wiggers handelt 'waarschijnlijk, door alleen defensief te agoeren, geheel oveioenkomstig de instruction, welke hij uit Batavia ontvangen heeft, maar verliest met dat al elke'kans om populair te woiden of te blijven. (Du Loc.) Naar wij vernemen, heeft do commissie voor het huldeblijk der Nederlandsche jeugd op het grnf van dr, lieve, de uitvoering daarvan opgedragen aan den hcerW. B. G. Molkenboer, leeraar aau de Rijks Iloogere Burgerschool en beeldhouwer te Leeuwarden. (B. v. d. D.) Er circuleert onder groote kooplieden, haudelshuizen en voorname winkeliers een adres om den Minister van Financiën te verzoeken briefomslagen voor het rijk gratis te mogen leverenonder voorwaarde dat zij de andere zijde gebruiken mogenom die mot adressen te bedrukkenwaardoor de prijs van 51', op 5 cent kon teruggebracht worden. Ook wil men briefkaarten en postwissel formulieren gratis aau 't rijk verschaffen zoo op elk slechts 2 advertentiën geplaatst mogen worden. Daardoor zoude het publiek gebaat zijn, want men zoude briefkaarten a '2'4 en postwissel-formulieren gratis kunnen ont vangen. (EL D.) lu eene circulaire vanwege de commissie, die zich het eerst te 's Hertogenbosch vormde ter bevordering vail de zaak van hot weduweu- peusioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, ver klaart die Commissie in te stemmen met liet doel der Rotter» lamsehe commissie, om tot over eenstemming te komen en tot eenheid te ge raken. Met aandrang roept zij daartoe de mede werking in van de sub-commissiën, die reeds aan haar adhaesie betuigden. Ten eitule zooveel mogelijk het doel door de beste middelen te bereiken, acht -/ij het wenschelijk, dat de ver schillende concept-statuten door decommission nauwgezet worden onderzocht, terwijl zij in Augustus, op een te Utrecht door afgevaardigden te houden vergadering, de statuten, waarvan een concept de ciiculaire vergezelt, definitief wil doen vaststellen. De commissie te Rotterdam wordt door die te 's Bosch uitg» noodigd, deze vergadering bijeen te roepen en te leiden. De Nieuwe Waterweg schijnt, volgens de ondeugende opmerking van een spotvogel, nog zoo weinig voor de grootescheepvaart geschikt te zijn, dat zelfs de luchtschepen er voor blijven zitten. Do luchtballon van kapt. de Pauw is gestrand dicht bij de wrakken van de Groningen en de Douglas. Dclfshavon.Woensdag j\. was een jongmensch werkzaam op een schip, liggende in de Maas onder Schoonderloo. Daar de lust tot zwemmen hem bekroop, ontkleedde hij zich en begaf zich te water. Nauwelijks had dit een Newfound lander gezien, of de hond sprong eveneens te water om den jongeling te redden. Deze ver dedigde zich echter tegen deze pogingen, maar de hond hield niet op, beet hern op verschillende plaatsen in het lichaam, wat eindelijk den jammerlijken dood van don jongeling tenge volge had. Met wonden overdekt weid hij uit het water gehaaid, naar het ziekenhuis ge bracht en den daarop volgenden dag begraven. Oen Hang. Zaterdag namiddag te half vijf ure is kapitein de Pauw met zijn reuzen ballon de Nederlanden alhier opgestegen. Twee reizigers, de heeien de Bergh eu van Biel, maakten den tocht mede. Na eene uitstekende reis, begunstigd door schoon en stil weder, liet de kapitein na een tocht van eetuge uren het anker vallen ia den Haarlemrnermeerpolder en daalde nabij Aalsmeer, waar de reizigers uit stapten. Zij waren denzelfden avond alhier terug. Katwijk a'Zee. Van de drukte, die hier gewoonlijk in 't badseizoen heerscht, bemerkt men nog weintg of niets. Men ziet tot heden geen nndeie bezoekers dan de weinigen, die uit Leiden en omstreken komen en naeenigeuren toevens weer vertrekken. *t Badhuis herbergt nog slechts twee gezinnen. Geen enkele logë heeft zich nog bij particulieren aangemeld, waardoor velen, die van't verhuren van kamers een broodwinning maken, belangrijke scimde lijden. Amsterdam. Voor de betrekking van leeraar in de wiskunde en het boekhouden aan de hoogeie burgerschool voor meisjes worden door burgemeester en wethouders aanbevolen de heerenH. J. Snijderlector aan het gymna sium te Amersfoort, J. van jler Bruijn, leeraar aan de hoogcre burgerschool te Schiedam, eu R. van Putten, leeraar aan de hoogere burger school te Kampen. De tandmeester J. II. lies te dezer stede heeft een kunstmatige biaudstof (Lara-kolen?) uitgevonden, waarmede indertijd welgeslaagde proeven zijn genomen. De fabriek, waarvoor het benoodigde kapitaal grooteudeols is bijeen gebracht, zal weldra aan den Ainstel verrijzen, Anieido. In deze streken zijn de eerste schelven hooi verkocht tegen f 22 de 500 kilo. In Kopenhagen heeft men een doeltreffend middel uitgedacht, om kinderen van arme ouders gedurende de zornervacantie bij bemiddelden te doen logeeren en zoodoende dieu tijd ook voor hen, in den echten zïu van hut woord, tot eeue uitspanning te maken. Te dien einde worden lang voor het begin der vacnntie do gegoede inwoners van Denemarken opgeroepen, zich gedurende de vacantio met een of meer kinderen te belasten. In den regel komen er voldoende aanbiedingen van mensehlievende personen in, zoodat op den bepaalden tijd de arme schoolkinderen van Kopenhagen bij goede menschen in de stad of in de omstreken eene vriendelijke ontvangst vinden, om na afgeloopen uitspanniugstijd. lichaamlijk, misschien ook geestelijk, versterkt, weer tot liet schoolgaan terug te keeren, Alle stoomboot- en spoorweg maatschappijen staan voor dergelijke kinderen gratis vervoer toe. Een evangelist werd dezer dagen te Londen veroordeel, tot 40 shillings boete, omdat hij des morgens te 3 en 4 uren de menschen op- schelde eu, kwamen zij door hun venster of aan de deur om konnis te nemen wat er gaande was, dan duwde hij een traktaatje onder de deur, onder aanmaning dit bij liet ontbijt te lezen. De rechtbank was van oordeel, dat zoo danige zorg voor het heil der onsterfelijke zielen de perken eener geoorloofde evangelisatie te buiten ging. Twee Amerikanen hebben het piati opge vat otn de reis van Boston naar Philadelphia per kruiwagen te doen. Beurtelings plaatst de een zich in het voertuig, terwijl de au der 1 kruit. Zij zijn den 3 Juni des avonds 9 ure uit Boston vertrokken. I'tififi en fitfinn'n rnn f 10(1 en IIJp Ki. Ir ïiekk. 10 .fuÜ Nri ICfwif - N.i I«:iti7 f 1501). Nu liti.H r mm» - Nu DaSfl r mo su f -jou. Nu» r.scoti. \W- imiuaai ii'iler f HJil. BURGERLIJKE S T A N I). Geboren: G Juli. Helena, dochter van E< Steens eu A. M. Kok, Raam. 7. Fredeiiotis Wilhelmus, zoon van .1. Köhlbrugge en H Hengst, Singel. 8. Adrian us, zoon van A. van den Eelaait en W. Berkel, Korte Dam Geertruida Adriarm, dochter van II. Dalmeijer en J. Govatut, Singel. Maitina, dochter va'o M. van der Burgen I. Huyzer, Krcupclstraat, 9. Johan Hendrik, zoon van J. II. Mak en A. M. Broekman, Sroursvcst. Sebastiariu? Nicolaas, zoon van N. Schuring en A. 'Gouka, Brocrsvest. Overleden: 7 Juni. Caspiiius Ilenrictó Pchlüter, oud 4'jaren'en 1 maand, Noord vest. 8. Johannes Osephius, oud 27 jaren cl» 8 maanden, in dezogemeente. CaLhnii'nuè Johannes Rudolf Bergkotte, oud 16 rnanhdeii, Konijnenhuürt. 9 Margut Miii ie Kijendormult» oud 20 maanden, Noordmohnslraat.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2