Biiinenlaiiiscle Berichten. vervaardigd, werden luide toegejuicht, niet minder de triumphmarsch met koor \an Julius Benedict, Evarts hield een prachtige rede voering. PROVINCIALE STATEN van ZUID-HOLLAND. Zitting van Dinsdag '11 Juli. In de zitting van de Provinciale Staten van Zuid-IIollandheden gehouden, is tot lid der Gedeputeerde Staten bij eerste stemming ge kozen de heer mr. P. L. F. Blussé met 53 van de 69 stemmen. De heer van der Kemp ver kreeg er 14 De heer Blussé heeft in warme bewoordingen de keuze aanvaard. Tot buiten gewoon lid van datzelfde college is herkozen de heer C. Maas Geesteranus met 64 van de 70 stemmen. (Reeds per telegraaf in ons vorig no. medegedeeld.) Daarna is een groot aantal commissoriale ver- slageu afgedaan, svaarouder de gewone en buiten gewone subsidiën ten behoeve vau het lager onderwijs, meerendeek overeenkomstig, soms ook afwijkende van de adviezen van Gedepu teerde Staten. Voorts zijn alle wijzigingen in eenige polderrugiementon aangenomen en is, overeenkomstig het advies van Gedeputeerde Staten, afwijzend beschikt op het adres der Hervormde gemeente te Giessen Nieuwkerk, om eene provinciale subsidie in de kosten van den bouw eener nieuwe kerk met 52 tegen 48 stemmen. Aan de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam is eene subsidie van f 1000 toegekend. De Voorzitter heeft geantwoord op de vroegere interpellatie van den heer Blussé. Deze heeft daarop eene motie voorgesteld, die door de vergadering is aangenomen, verklarende dat de belangen van het gewest in hooge mate be trokken zijn bij de verbetering van het vaar water tusschen de Zuid-Ilollandscbe rivieren en het IJ, onder dankzegging aan Gedeputeer den voor de gegeven inlichtingen, en prijs stellende op wat in deze door hen reeds is verricht. SCHIEDAM, 12 Juli 1870. Ten gelegenheid van het GOjarig jubilaeum van Z. K. II. Prins Frederik op 27 Juli e. k., als grootmeester nationaal der orde van Vrij metselaren in Nedeiland, zal eene feestcantate worden uitgevoerd, gecomponeerd door den heer Nicolaï te 's Ilage. De beoefenaars der Zang kunst van alle Nederlandsche loges, ter plaatse waar kapelmeesters der loges gevestigd zijn, zijn uitgenoodigd daartoe mede te wet ken, en op verschillende plaatsen is men reeds met het repeteeren bezig. Men verneemt verder, dat circa 2500 Nederlandsche vrijmetselaren tot het huldeblijk hebben bygedragen, en dat bet feest ook met de tegenwoordigheid van den Duitschen Kt oonprins zal vereerd worden Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zal, naar de E'óln. Zeit. bericht, het GO-jnrig jubileum van het naar hem genoemde Pruisi sche regiment infanterie bijwonen. Het 50-jarig jubileum is niet gevierd om den oorlog van'GG. Naar wij vernemen is de kostelijke en prachtige bijbel, door het Nederl. volk aan H. K. 11. prinses Marie der Nederlanden, bij HDz. huwelijk met den prins von Wied, geschonken en te Utrecht in de gunstig bekende zilverfa- briek gemaakt, weder gebruikt bij cleg doop van den jeugdigcu prins. De Duitsche Keizer, die op dit boek nu zijne aandacht bijzonder had gevestigd, nam het in de handen, en, na het titelblad ingezien te hebben, sprak hij zeer vleiende woorden voor het Nederlandsche volk. In den Haag is een buste van Prins Frederik verschenen vervaardigd door den heer H. Boos. Het merkwaardigste er vau is, .dat de jeugdige kunstenaar een voot treffelijk, in alle opzichten artistiek beeld gewrocht hoeft, althans mannen als dr. JBeijnen, dr. Vrolijk, Koelman, ten Kate en Lacomblé verklaren dat de uitvoering der buste onberispelijk is en aan a'le ejschen der kunst voldoet. Voor de gelij kenis staat de bijzondere ingenomenheid van den Prins zelf borg. Van de 93 aspiranten naar eene der 20 vacante rijksbeurzen aan de kweekschool voor onderwijzers te Ilaatiem zijn er 91 opgekomen. Het examen had plaats den 5, 6 en 7 Juli 11,, met het gevolg, dat het bepaald aantal jonge lingen aan den Minister van Binnenlaudsche Zaken voor het verkrijgen der gewoue rijks- toelage is voorgedragenwaarouder ook voor komt D. Kimmijser van Schiedam. Gisterenavond te 9 uren is ten huize van den Minister van Binnenlaudsche Zaken een. ministerraad gehouden, waaraan echter niet door al de leden van het Kabinet, die zich te 's Hage bevinden is deelgenomen. (Vad.) De Staats-Courant van heden bevat de noiniuatieve opgave van de Europeesche offi cieren, onder-officieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zooverre daarom trent tot op den 31 Mei 1876 bij het Depar tement van Oorlog in Nederl.-Iudie bericht was ingekomen. (62ste vervolg.) Blijkens een wan den Gouverneur van Sumatra's Westkust ontvangen bericht, heeft de vrijverklaring der slaven te Padang-Pand- jang op den 17 Mei onder groote feestvreugde plaats gehad, zoodat de afschaffing der slavernij in de geheele residentie Padangsche Boven landen alsnu haar beslag heeft gekregen. De heer dr. Cramer, pred. te Amsterdam, heeft de benoeming tot hoogleeraar te Gronin gen aangenomen. Naar men aan 't U. D. meldt, is de toe stand van den predikant O. G. Heldring, de be kende stichter van verschillende inrichtingen van liefdadigen aard te Hemmen (Talitha Kumi, asyl Steenbeek e. a.), en die zich thans te Marieu- bad bevindt, zoo zorgwekkend, dat het ergste gevreesd wordt. Z, ICK. 11. de Kroonprins van Duitschland werd bij het bezoek der tentoonstelling van gezondheidsleer en reddingsmiddelen te Brus sel door een der Duitsche exposanten uitge noodigd, de ambulances te bezichtigen. »Ik heb er, helaas 1 reeds te veel gezien," antwoordde Z. KK. II., sik geef er de voorkeur aan, de werken des vredes te aanschouwen." De directeur-generaal van den post- en telegraafdienst heeft bekeud gemaakt, dat in dit jaar en wel vóór 1 October, iu Duitschland 400 nieuwe telegraaf-bureaux zullen worden geopend. De Belg Oflermans, wiens uitlevering gevraagd was ter zake vau den bekenden dief stal van 150,000 frans te Charleroi gepleegd, is thans uit 's Ilage naar Esschen vervoerd, waar hij aan de Belgische justitie wordt over geleverd. Sedert de laatste opgave zijn ten behoeve der zieke en gewonde krijgslieden in den oorlog met Atsjin de navolgende bijdragen bij het hoofdcomitc ingekomen vau bet comité te Heusden f40; van bet comité te Meppel f 150; van K. en Z. (postmerk Amsterdam) f 6.24; van X.door tusschen komst van de redactie vau het Vaderland f 25. Totaal f 221.24. Velen zullen zich wellicht met ingenomen heid herinneren, wat, voor rekening van den Nederlaiukchen slaat naar de wereldtentoon stelling te Philadelphia bestemd, in den llaag te aanschouwen werd gegeven, en welk ge deelte reeds de vei wadi ting wettigde, dat Nederland althans daar een waardig figuur zou maken. En nu mogen al de kosten, veroor zaakt dooi hetgeen de staat en particulieren zonden, naar het oordeel van ouzo vertegen woordiging buiten de schreef zijn geloopen, van den anderen kant vindt dit zijne ver goeding daarin, dat de uitkomst aan de ver wachting beantwoord. En dit is niet het oor deel van eigen maar van vreemden, en wel van de te New-York verschijnende Evening Telegraph Dit blad heeft een tweetal over zichten aan de Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling gewijd en verklaart daarin, dat die Bwaarschijnlijk de karakteristiekste, vol ledigste en bevredigeudste is van al de buiten- landsehe afdeelingen." Engeland, Frankrijk, Duitschland en andere staten, zegt het, hebben bijna uitsluitend in zendingen van individuen opgeleverd, de Neder landen daarentegen hebben er zich hoofdzake lijk op toegelegd een tafereel te geven van de wording en den staat des lands zelveu. Trouwens, het zou den grooteien rijken wel licht moeielijk gevallen zijn van dit ontwijfel baar juiste oogpunt uit te gaan, indien hun niet afzonderlijke gehouwen in huu geheel konden worden afgestaan. Vervolgens geeft het blad beknopte vermeldingen van hetgeen de afdeeling in bijzonderheden heeft aan te bieden, met name van de openbare werken, kanalen en dijken, de ambachtsschool te Rotter dam, het boekhandelspaviljoen, de voorwerpen betreffende het onderwijs, enz. De trotsdei- Nederlanders op hunne waterstaatswerken is zeer blijkbaar, zegt de Telegraph, en niet minder redelijk, want zij hebben alle reden om aan te nemen, dat dit gedeelte van het toongestelde geheel eenig is. De boekver zameling acht zij »in elk opzicht bewonderens waardig" en zoo beknopt en kenschetsend voor het geestelijk leven des lands als iets, dat men ooit bij dergelijke gelegenheden gezien heeft. De voorwerpen, welke dienen moeten om een denkbeeld te geven van het Nederlandsche schoolstelsel, acht het blad met een wijs- geerig oog samengebracht ea met eene vol ledigheid, even genotrijk als verrassend. Van do koloniale voorwerpen gewagende, merkt do Telegraph aan, dat het bezit van zoodanige* koloniën als die van Nederland, in zulke ver verwijderde oorden, genoegzaam de kracht en de verstandelijke ontwikkeling des lands bewijst. Sprekende van de modellen van woningen, volksgaarkeukens, enz., welke z. i. een beter' denkbeeld geven van het huiselijk leven des volks dan bladzijden vol beschrijvingen, zegt het blad, dat op het gebied van arbeiders woningen de Nedci landers de andere volken ver vooruit zijn. Het Amsterdarnschc Blinden instituut schijnt der Telegraph toe voor de beste instellingen van dien aard in andere' landen uiet onder te doen. Vervolgens vestigt zij de aandacht op hetgeen aangeboden wordt betreffende muziek-litteratuur, tot verduide lijking van den aard der runderpest en de" middelen ter bestrijding, en op lakwerken en tapijten. Van de ingelegde werken wordt ge zegd, dat die het afgewerkte en bevallige der Italiannsche missen, doch de nabootsing van Japansch wordt uitmuntend genoemd. De wol len, katoenen en linnen goederen, vooial de wollen dekens, jiwoaderbare omhulsels, zacht als zwanendons", wekken de ingenomenheid van het blad op. Haren indruk van het geheel samenvattende stelt de Telegraph als onder scheidend kenmerk het ^onzelfzuchtige" dei' Nederlandsche tentoonstelling op den voor grond. Nederland, hoe handeblrij vend van aard, heeft begrepen, dat het thans niet te doen was om een winkel te openen, en hierin is het radicale verschil gelegen tusschen zijne tentoonstelling en die van de meeste, zoo niet van alle andere volken. Deze schijnen zonder onderscheid te Philadelphia gekomen te zijn om geld te verdienen, en geven'den indruk, dat ze, zonder hoop om hierin te slagen, tehuis gebleven zouden zijn. Hiervan is bij de Neder landers niets te bespeuren en'daarom plaatst de Telegraph, zoowel om hare waarde op zich zelve als om.de wijsgeeijge opvatting

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2