liet geheel (link ten gehoora gebracht, terwijl we de fautaisie over »Der Erbe von Morley", door den heer Denzler met zeer veel tact ge arrangeerd, meermalen nog hopen te genieten. De heeren II. Muller S.zn. enJ. Loopuyt zijn den '15 dezer met nlgemeene stemmen herkozen als commissaris en commissaris-plaats vervanger van de Ned. Handelmaatschappij. Er waren ter vergadering tegenwoordig *10 stem gerechtigde leden, vertegenwoordigende 31 stemmen. De geneeskundige raad voor Zuid-Holland hield jl. Vrijdag aan het dep. van binnen!, zaken eeue vergadering, waarin o. a. met 11 tegen 4 stemmen is aangenomen liet voorstel van den heer dr. O. J. Vaillant, om ook te ondersteunen het verzoek van de Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunde tot het in liet leven roepen van eeno wet om de vaccinatie binnen het eerste levensjaar verplichtend te stellen, waar door men hoopt niet meer ecue epidemie als van de jaren '1870 en '1871 lebeleven. De correspondent van het TT. D. meldt o. a. het volgende: »Den morgen na de terugkomst van Z. M. den Koning alhier werd do Minister, baron van Lijnden, tijdelijk voorzitter van den minister raad, door Z. M. ontvangen. »Dc. Koning wilde volstrekt van het aange boden ontslag van het Ministerie niets weten en beschouwde den brief, hem door den Minister raad naar liet Loo gezonden, als niet ontvangen welke pogingen ook door bovengemelden Mi nister in bet werk gesteld werden, Z. M. sprak er steeds over heen, daardoor niet onduidelijk te kennen gevende, dat het gevraagde ontslag HD. goedkeuring niet wegdroeg. ïDe Ministerraad begreep, dat de tegen woordige toestand een spoedige oplossing eischte, te meer daar drie van de tegenwoordige Mi nisters niet goedschiks bij oen nieuwe samen stelling van het Ministerie konden aanblijven en dit ook niet verlangden. 'isteren was een nieuwe lijst gereed, die door de Ministers Heemskerk en van Lijnden aan den Koning zou worden aangeboden, in' de hoop dat Z. M. te overreden zou zijn, IID. goedkeuring daaraan te hechten." Die lijst luidt volgens den correspondent als volgt: Heemskerk, Binnenlnndsche Zakenbaron van Goltstein, Buitenlandsche Zaken; Taalman- Kip, Marine; 's Jacob, Koloniën; van Kuyk, Financiën; baron van Lijnden, Justitie; voor Oorlog was men het nog niet eens. Generaal van der Schrieck maakte eerst deel uit van de combinatie voor oorlog. Om bijzondere redenen is daarin verandering geko men, en nu komt in aanmerking een artillerie- generaal, die echter niet zeer genegen schijnt dien post te aanvaarden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch India, door middel van het stoomschip Hampton van de sRotterdamsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op don 22 Juli a. s. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren, bestemd om met deze gelegenheid te worden verzonden, behooren uiterlijk in den avond van den 21 Juli en de bl ieven den daarop volgenden dag, 's morgens vóór 10 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. Men schrijft aan het U. D. het volgende ïZeer vaak wordt beweerd, dat onze beminde Vorst voor de vele minimumlijders onder de onderwijzers doof is. Dat dit tegengesproken kan worden, blijkt uit het volgende feit, dat op waarheid gegrond is. 't Is eenige jaren geleden, dat Z. M. Willem III op een afgelegen plaats in Gelderland incognito reisde en bij een arm onderwijzen, binnentrad. Na dezen een oned te hebben, vroeg de Vorst hem ook eenig eten, daar de herberg iu dat gehucht Z. M. niets aanlokkelijks aanbood. De onderwijzer, die den Koning niet kende, maakte vele verontschuldigingen, wijzende op ziju armoede. Wat kunt ge me dan geven, vroeg de Vorst. Wat eieren, salade en aard appelen met azijn. Zeer goed, zeide de Koning, en spoedig was dit door de meesters- vrouw op de met meesters Zondagschen witten zakdoek gedekte tafel gebracht. Z. M. at met smaak liet zich door den schoolman den weg wijzen naar en vertrok. Even buiten bet gehucht gaf Z. M. hem oen boekje ten geschenke en zeide: daar gij schoolmeester zijt en tevens arm, kan ik u niets beter aanraden, dan goed in dit deeltje te lezen. Z. M. gaf liern de hand en bedankte hem voor zijn middagmaal recht hartelijk. Tlmis gekomen, wilde hij dat boek even inzien en zie, 't was zijn eigen schoolboekjeDe geschiedenis van Jozef.... maar verrijkt met een bankbiljet van f 1000. Een paar dagen daarna vernam hij, dat deze edele gever de Koning was. Spoedig werd een flinke brief opgesteld, orn Z. M. hartelijk dank te zeggen, doch nimmer kwam hier antwoord op. Jaren zijn vorloopen de onderwijzer is minimumlijder gebleven, en in die jaren is ook de f 1000 den weg gepasseerd van alle guldens, zooals bij hen die jaarlijks te weinig hebben. Zijn gezin is toegenomen en do armoede is vermeerderd. Ten einde raad, noemt hij het besluit aan Z. M. te schrijven, dat het eerste deeltje gelezen was, zoo goed als ver sleten, ja op was en zie, weinige dagen geleden, komt hierop van wege Z. M. dit ant woord: Hiernevens het tieacde, maar laatste deeltje. Ook dit bevatte weder een bankbiljet van f 1000." De Kroonprins van Zwedmi en Noorwegen, reizende onder den naam van Graaf van Rosendal, bevindt zich, naar bericht wordt, op het oogenblik in ons land. Te rekenen van 1 Augustus zullen naam- of zoogenaamde visite-kaartjes weder op den voet van gedrukte stukken ter verzending met de post worden toegelaten. Van dien datum af wordt tevens liet verhoogde port niet meer toegepast op de aan betaling van port onder worpen dienstbrieven, van de departementen en collegiën van openbaar bestuur en openbare autoriteiten afkomstig, indien zij voor hun ter post bezorging op het adres zijn voorzien van de aanwijzing, overeenkomstig de daaromtrent door den Minister van Financiën te geven voor schriften, waaruit blijkt dat zij dienstaangelegen heden betreffen, Volgens liet jaarboek voor '1874*1875, telt de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 10,045 leden, 38 inrichtingen van voorberei dend-, 23 herlialings-, 28 zang-,'14 gymastiek-, 20 teekenonderwijs, 55 onderricht in vrouwe lijke handwerken, 240 volksleesbibliotheken, 05 volksvoorlezingen, 153 spaat banken, 0 spaar- klassen, 20 hulp- of beleenbanken70 per sonen ontvingen als merkwaardige voorbeelden van buitengewone plichtsbetrachting een zilve ren medaille. .11. Zaterdag werd anti de wei f van de heeren Christie, Nolet De Kuyper, te Delfshavcn, met goed gevolg te water gelaten een nieuw ijzeren schroefstuomschip, bestemd ter vervoer van passagiers en goederen ter reede van Samaraug. De stoomketel en tweeling-schroefstoom- macbines zijn in dezelfde fabriek vervaardigd. Tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de hoogescbool te Utrecht is benoemd de heer dr. S. Tal ma. Volgens den Bode van Volksonderwijs bedraagt het getal teden van de sVoreeniging tot bevordering van het Volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland" 10,096. De beeldhouwer G. van der Heogt, te Amsterdam, die onlangs een welgeslaagde buste van mr. Groen van Prinsterer in den handel bracht, is voo'-nemeus als pendant daarvan ook een borstbeeld van Da Costa het licht te doen zien. Sedert de laatste 3 dagen is voor een waarde van ruim f5000 aan jonge groenten, af- komstig vau do omstreken van Leiden, per spoor naar Duitschland verzonden. Vlnarilingon. Jl. Zondag morgen, te 10'4 ure arriveerde alhier de vijfde haringjager, aanbrengende G1^ ton haring terwijl des avonds te 6v, ure de vierde jager aankwam met 143''4 ton huring aan boord. De geheele aanvoer ge durende den jaagtijd bedraagt 786 H ton haring, terwijl die van het vorige jaar, gedurende dat tijdperk 1483% ton beliepzoodat do jager schepen thans 097 ton minder hebben aan gebracht dan het vorige jaar. Leiden. Uit het verslag over don toestand der kweekschool voor de zeevaart te dezer stede over 1875, met een terugblik op het 20jarig bestaan .der inrichting, blijkt onder meer, dat in die 20 jaren werd verbruikt de som van f 60,950; daarvan wordt afgetrokken f 10,950 als verloren aan niet-geslaagdenblijft f50,000, waarvoor zijn geleverd aan de marine 1209 knapen, 66 aan de koopvaardij, van welke zeer velen reeds in den dienst hooger zijn opge klommen. De Commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden brengt ter kennis, dat op Maandag den Sisten dezer in voornoemde Inrichting aldaar een- keuring zal plaats hebben van knapenwelke bij 's Rijks Zeemacht een verbintenis wenseliea aan te gaan. Do gefailleerde commissionair in effecten N. II. de Graaf, firma van der Spruijt en de Graaf alhier, is nog steeds voortvluchtig. Het passief moet, naar men verneemt, liisschen de 5 en 6U0,000 gulden bedrageu. De gewezen boekhouder dier firma, sedert het uitspreken der fiillietverklaring gevangen gehouden is we der op vrije voeten gesteld. Hcusilcu. Zes heeren uit deze gemeente met den heer Malingrëburgemeester van Elsbout en Oud-lleusden, gingen den '15 dezer op de eeudeDjacbt. Nadat de heer Malingrë op een eend had misgeschoten, zeide jijj tot een zijner makkers, den lieer Verhoeven: ssehiei gij nu," waarop de heer Verhoeven antwoordde: »btik u," waaraan de heer Malingrë onmiddellijk voldeed en eenige oogeubiikken gebukt in liet- vaaituig bleef liggen, en nu, denkende dat bet schot, daar liet wat lang uitbleef, niet meer zou komen, zich weder oprichtte terwijl het schot viel, waardoor hij het volle schot inliet achterhoofd ontving en onmiddellijk over boord sloeg, doch door den heer Verhoeven nog bij tijds gevat werd. Spoedig aangewende genees kundige hulp heeft echter niet kunnen baten, daar hij eenige uren daarna reeds een lijk was- Appelscha. Een kind van een arbeider was sedert eenigen tijd sukkelende. In weerwil van de toegediende geneeskundige hulp nan de ziekte toe en 't wichtje lag langen tijd onbewegelijk. Een der buurvrouwen kwam op do gedachte, dat het kiud misschien kleetleW aanhad, die op Zondag waren gemaakt et daarom niet kon sterven.-Zij onderzocht Ine' uaar bij de moeder, die, na zich eenigen tij< bedacht te hebben, zich herinnerde, dat zij °I een Zondag een lapje op het hemdje van b» wichtje had gezet. Op aanraden van de buur* vrouw, werd 't kind van 't hemdje ontdaaa waarna het, tot groote satisfactie (1?) van wijze buurvrouw, na eenigen tijd stierf, foe de geneesheer kwam, om do dnorlschouw - doen, verhaalde de moeder de geheele toudracl der zaak, en toen deze haar vroeg: 1 't hemdje niet hadt uitgedaan, wat zou

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2