A", f.870. V rijdag 21 Juli. 3946. JMieji la BÏuïfilj rjü i BiEiBilaiistie Bericltei. Voor eeiiigen tijd zijn aan eene woning aan de Lange Kerkstraat alhier verkeerdelijk be zorgd een paar verstelde mans-bottines; hij, die daarop vermeent recht te hebben, ltan ze terugvorderen aan het bureau van Politie alhier. li e n n i s e v i n i»\ F It A N K It IJ K. In den Senaat is de beraadslaging over het ontwerp des ministers Waddington voortgezet. De Bisschop van Orleans heeft de voordracht bestieden; verdedigd werd het door den heer Jules Simon. In geval de wet op de graden in denFran- schen Senaat vallea mocht, wordt Laboulaye als opvolger van "Waddington genoemd. Uit Genève wordt van betrouwbare zijde medegedeeld, dat op nieuw onderhandelingen woi den gevoerd tusschen den graaf van Chambord en de Prinsen van het huis van Orleans om tot eene overeenkomst te geraken. In het Jerurn. des Déb. wijst dn heer Lemoinne er op dat het "Vaticaau openlijk partij kiest voor Turkije en dat dus liet kruis de halve maan ia bescherming neemt, liet feit, zegt hij, is viij natuurlijk. Er is en er was altoos tus schen liet gouvernement van den Sultan en dat van den Paus een punt van aanraking. Beide zijn theocratische regeeringen, rustende op deu- zelfdeu grondslag, levende of stervende met hetzelfde beginsel. De opstandelingen in de Turk- Bche gewesten zijn wel is waar Christenen, maar zij belmoren grootemleels tot den Griekschen godsdienst. Zii zijn ketters. Toen de Turken hunne veroveringen in Europa uitstrekten, hebben zij aan de Christenen de keus gelaten tusschen het Muzelmansch geloof, waaraan het genot van vrij burger verbonden was, cn het Christelijk geloof, zonder genot van staatkun dige rechten. Die toestand nu is de Hoornsche kerk aangenamer dan die van de katholieken ia Polen en Rusland. De katholieke kerk ziet in het ketteische Ruslaud een veel gevaarlijker vijand dan in het Muzelmansche Turkije. De BUREAU MARKT, E, 124. belijders van den Islam maken geen propaganda. Met Rusland is liet anders gesteld. Iu bet rijk der Czaren is de Souverein tevens het hoofd der kerk, daar staat pausdom tegenover paus dom. Het- Vaticaan heeft dus liever te doen met den Sultan dan met den Czaar, TUItKIJ E. Uit Belgrado wordt van '19 dezer gemeld dat de Servische troepen de Turken onder Os man Pacha uit drie verschansingen hebben ver dreven, die evenwel, nadat de Turken aanzien lijke vei sterking hadden ontvangen, door deze hernomen werden, Bij trommelslag zijn tegen Zaterdag de manschappen der reserve zonder eenige uitzon- doring opgeroepen ten einde op marsch te gaan. "Volgens kennisgeving der regeoring, heeft de voorgestelde mobilisatie van een gedeelte der Rumaansche armee geen oorlogzuchtige betee- kenis, maar heeft zij alleen de versterking van het observatie-korps aan de Servische grenzen ten doel. Uit Slavische bron wordt gemeld dat de Turken zonder gevecht Nevesinje hebben ont ruimd. Prius Nitika zette in de richting van Moslar zijn marsch voort; zijne troepen zijn thans te Blagar, op twee uren afstand van Mostar, gekampeerd. Soceza, Peco, en Zimmorie houden de vei sterkiugen van Garzko ingesloten. De Turksche regeering heeft bericht, dat de tegenwoordige omstandigheden haar nood zaken opnieuw de betaling der Juli-coupous en de amortisatie van de staatsschuld uit te stellen. Er loopt een gerucht dat de twee afge vaardigden uit Belgrado, die zich naar liet hoofdkwartier hebben begeven om tpgen den oorlog te protesteeren, doodgeschoten zijn. K G E 1 A S D. De correspondent van de Daily News gaat, in weerwil van de telegrammen van den Engelscben gezant te Konstantiuopel, voort met het verhalen van gruwelen, door de 'x irkeu bedieven in de Christendorpen van Bosnië. Zij wonden kinderen met messen, werpen hen in de lucht en vangen hen op de punt van huu zwaard. Branden en moorden is aan de orde. De correspondent voegt er bijdat het de Baski-Bazouks en de Rediefs ziju, die zich aan dergelijke feiten schuldig maken, niet de ge regelde troepen. Van de 59 zwaar gewonden, tengevolge van de jongste ontploffing aan boord van het pantserschip Thunderer, zijn, na hunne op name in het hospitaal te Portsmouth, nog 18 gestorven, zoodat het aantal dooden thans reeds 36 bedraagt. Van de 41 nog in behan deling z,ijnde personen liggen er velen hopeloos, terwijl anderen, zoo zij bijkomen, toch levens lang verminkt of blind zulien blijven. Er is een inschrijving geopend ten behoeve vnu de gewonden. De Koningin heeft voor '100 p. st. ingeteekeud, en reeds is tot een sr. bedrag van 8 40 p. st. (ruim 10,000 gulden) ingeschreven. Naar men uit New-York meedeeltbe staat- er verschil van gevoelen tusschen Tilden en Hendricks, de democratische kandidaten voor het presidentschap en vice-presidentschap der Yereenigde Statenover de financieels kwestie, en men verwacht, dat Ilendricks dien tengevolge voor de kandidatuur zal bedanken, DUIT SC1IL AND. liet comité uit den handelsstand te Uantzig heeft bij den rijkskanselier von Bismarck een protest ingediend tegen de artt. 21 en 25 der thans bij het Britsche Parlement aanhangige scheepvaartwet. Bewust comité noemt de daarin voorkomende bepalingen, betreffende de zee waardigheid en belading van vreemde schepen, die Engelsche havens bezoeken, kwetsend voor het Duitsch nationaal gevoel en bezwarend voor den Duitschee handel, en verzoekt der halve den rijkskanselier, de noodige stappen te doen, om vreemde schepen voor de toepassing van die willekeurige bepalingen te vrijwaren. RUSLAND. Een particulier schrijven uit St. Petersburg van '14 dezer behelst, dat, op last van het ministerie, vier geneesbeeren der kfinische hoo- geschool en een aantal bedienden van het militaire hospitaal aldaar naar Servie zijn ge zonden. Gelijktijdig is een groot transport van geneesmiddelen enz. naar Belgrado vertrok ken. OOSTENRIJK. De aardbeving te "Weenen schijnt vrij hevig geweest te zijn. Verscheidene schoor- steenen zijn ingestort en verschillende gebouwen gescheurd, SCHIEDAM, 20 Juli 1S7C. De Fiansche bladen deelen mede, dat bij den schietwedstrijd, die te Laussanne wordt gehouden, door Z. M. den Koning der Neder landen een prijs is uitgeloofd, bestaande in een beker van zeer fraaie bewerking, ter waarde van 20,000 fr. Behalve II. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Allexander, hebben ook Prins Frederik en Prins Hendrik bijdragen toegezegd voor de op richting van een Spiuoza-standbeeld. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, zitting van '19 Juli '1876. Afwezig de heeren J, T. Beukers, A. M. F. van Deventer en T. II. B. Snijderslaatstge noemde met kennisgeving. j. Resumtie der notulen vau de vorige ver gadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Wordt besloten aan heeren Burgemeester en Wethouders te kennen te geven, naar aan- Abonnementsprijs, per kwartaal 1 1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nomraers- 0.10. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deie ter kennis van de Ingezetenen: Dat het Kohier voor de belasting op het Personeel No. 4 dezer Gemeente over het Dienstjaar 1876/7, door den Hoer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den '17 Julij 187G execu toir veiklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is overgemaakt Voorts word t bij deze herinnerd, dat een ieder ver- pligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden toet, te toldoen; alsmede, dat, van heden af, de termyn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen deten aanslag bchooren te tvoiden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 2D Julij 1876. De JBurtiemeèhter voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Advertentieprijs: van-I—10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- O.lQ. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1