(r6mfHifii; Berltlifïi. zrstig jaren het aldaar Pruisisch regiment naar hem genoemd is. Morgen wordt Z. K. II. in dm Ilaag terug verwacht. De Gemeenteraad heeft in zijne heden namid- daggehouden vergadering, waarin IS leden tegen woordig warenonder anderen benoemd tot directeur van do Leer-en Vormschool, den heer .1. C. Sander. Onze vroegere stadgenoot, de hoer D. de Koning, gcmeenle-architect to Goes, tevens leeraar in het hand- en rechtlijnig toekenen aan do lloogcre fiurgerschool aldaar, is in de vergadering van den gemeenteraad op Maandag jl. met algemeens stommen benoemd tot leeraar in liet teekenen aan de opteriehten Meisjes school voor middelbaar onderwijs te dier slede. Namens don Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft de Commissaris des Koniugs in deze provincie do aandacht van de gemeente besturen gevestigd op de uitvoering van art. 27 der Wet van 20 Juli 1870 Staalsbl.no. I3J), tot regeling van het veeartsenijkundig staats toezicht en de veeartsenij kundige politie, welk artikel door sommige Burgemeesters niet juist schijnt te worden opgeval. Aan Burgemeester en Wethouders wordt ter kennis gebracht, dnt het artikel medebrengt, dat bij overtredingen in de eerste alinea ver meld, geenc schadeloosstelling wordt verleend voor het afgemaakte vee, waaromtrent de over treding heeft plaats gehad en voor afgemaakt vee uit den koppel, dat tengevolge van het eerste ziektegeval in verdachten toestand is geraakt. Zoodanige overtreding doet, ook in al de gevolgen die daaruit voortvloeien, aanspraak op vergoeding verloren gaau, De Minister van Binneniandscho Zaken maakt bekend, dat aan de Kamers van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Dordrecht, Schiedam, Middel burg, Vlissingen, Leeuwarden, Harlingen, Gro ningen en Zwoile gezonden is een exemplaar van bet verslag betreffende den handel en de scheepvaart in lint Britsche Koningrijk over de maand Juni 187(5. De miliciens der lichting van '1873 be boerende tot het de en het 2de reg. veld- en tot het reg. rijdende artillerie zulien heden bij die korpsen in activiteit optreden en den 29n der volgende maand sveder in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. De Staats-Courant van heden bevat de vervolg-opgave van gewonde en gesneuvelde Europeesche militairen van de expeditionaire macht te Atsjin, sedert den 6den Mei 1876. (63ste vervolg.) In bijvoegsels, tot de Staats-Courant van heden behoorende, wordt medegedeeld het Vei slag van den Raad van Beheer der Neder- landsch-Indische Spoorweg-maatschappij, over het jaar 1875. In de Argentynsche republiek heeft zich dr. D. F. Sarmiento by prof. H. Weyenbergh ter bevordering van de oprichting van het Spinoza-standbeeld te den Haag aangesloten. Volgens Haagsche bladen is de bekende voormalige raadsheer van het Hoog Gerechtshof van Ned. Indie, mr, J. J. van Augelbeek, wïen onlangs door het rijk f 30,000 als schadever goeding is toegewezen, in staat van kennelijk onvermogen verklaard, bij vonnis der Haagsche rechtbank van 14 dezer. —-Naar wij vernemen, zal de leeraar aan de polytechnische school te Delft, de heer J. A. Snijders Czn.eerstdaags naar Londen ver trekken, om er de tentoonstelling van weten schappelijke werktuigen te bezoeken. Ilij is daartoe door de regeering aangespoord, met het doel, in bet beiaug van het natuurkundig onderwijswaarvoor hij geroepen isaan de tentoonstelling een ernstige studie te wijden. {A. C Er beslaat uitzicht, dat het monument te Heiligeilee voor goed beschermd zal wordeu tegen het meer en meer dreigend verval. Den hoofdingenieur van deu waterstaat te Groningen is opgedragen bestek en begrooting op te maken voor liet bouwen van eene wnchterswoning bij het monument, het doen van eenige herstel lingen er aan eu liet aanleggen van eenig plantsoen er om heen. Blijkens bericht van den waarnemenden consul-generaal der Nederlanden te Port-au- Prince, van 20 Juni jï., is, bij besluit van het voorloopig bewind op liet eiland Haïti van '18 dier maand, de stad Cap-IIaïtien in staat van beleg en de haven aldaar in staat vau blok kade gesteld. Men schrijft uit Paramaribo,, ckl. 20 Juni Met het goud zoeken wordt hier ijverig voort gegaan, ofcehoon door de zware regens dit werk in de binnenlanden zeer wordt belemmerd. Gedurende het drooge seizoen iu Augustus zul len onderscheidene ondernemingen op 't getouw worden gezet. Het land is zeer schoon en levert velerlei soorten van hout op. Het wild is overvloedig, doch zoo tam, dat het met strikken kan gevangen worden. De bodem bevat niet alleen goud, doch ook ijzer, koper, bismuth en platina. (TT. D.) Aan den Staat van het Lager Ouderwijs over '1874, thans van Regeerinswege aan de Slaten-Generaal medegedeeld, ontleenen wij het volgende: In het geheel bad men in 1874 2655 scholen voor gewoon (waarvan 2207 openbaar) en 1129 (450 op.) voor meer uitgebreid Lager Onderwijs, waarvan 26 voor gewoon en 110 voor M. U- Lag. Oml., niet gesubs. bijz. sch. 982, waarvan 422 voor gewoon en 560 voor M. U. L. O. In '15 gemeenten zijn geen openbare scholen aanwezig, waarvan 12 in Utrecht. Scholen van diaconien én vereenigingen telde men 422 voor gewoon, 560 voor M. U. L. O. Er waren 3301 hoofd-, 3962 hulponderwijzers, 1873 kweekelingen, '445 hoofd-, 1571 hulp- nnderwijzeressen en 501 vrouwelijke kweeke lingen. 1 Oet. 1874 bezochten 187,081 jongens en •156,160 meisjes, samen 343,247 scholieren, de openbare, 2762 jongens en 3150 meisjes, samen 5912 scholieren, de bijz. gesubs., 50,402 jongens en 02,782 meisjes, samen '113,184 scholieren, de niet gesubs. bijz. dagscholen. Op alle lagere scholen telde men 240,245 jongens en 222,098 meisjes, samen 462,343 scholieren, 5322 jongens en 5183 meisjes meer dan in 1873. Over het geheel was het school bezoek het sterkst in do winterniaauden. In Januari 1874 maakten van de dagschool g'eeu gebruik van 6 tot 8 jaar 18,937 jongens en 24,663 meisjes, samen 43,600; van 9 tot 11 jaar '17,403 jongens en 25,321 meisjes, samen 42,724, dus in het geheel 8G,324 kin deren, zijnde 30 van de jongens en 43% van de meisjes. Men schrijft uit Limburg aan de N. 11. Ct-: Naar men vei-neemt, heeft de bisschop van Roermond zijne toestemming geweigerd voor de vestiging van twee nieuwe kloosters, waar voor de gebouwen reeds in aankoop wareu. Deze weigering zoude gegrond zijn op de over weging, dat er reeds zóóvele kloosters in Lim burg gevestigd zijn, dat ecu vermeerdering daarvan weaschelijk noch oorbaar kan worden geacht. Don Hang. Gisterenmiddag is een ge deelte van den Steiger aan de in aanbouw zijnde 11. IC. kerk in dc Paikstraat ingestort, waardoor 5 werklieuen van oen hoogte van 9 meter naar beneden zijn gestort. Drie zijn, zwaar gekneusd aan hoofd en lendenen, in hoogst bedenkeljjken toestand, en de twee overigen, met hoop op behoud naar het gast- huis vervoerd. Kolliorn, Als een nieuw bewijs voor da steeds stijgende waarde der landerijen kan het volgende dienen: veertig hectaren land, die nog geen twintig jareu geleden verkocht werden, met inbegrip van inventaris, zijnde vee, paarden en landbouwgereedschappen, voor f 8000, brachten den '19 dezer buiten dit alles in veiling een som van f 71.729 op. Hetcron. Jn het open veld is een voer hooi in biarul geraakt, waarschijn lij Is door pijp of sigaar veroorzaakt; men had moeite om paarden en wagen te redden. Maastricht. De personen, legen wie ver moedens bestonden, dat zij te Elsioo bi and gesticht hadden, zijn weder op vrije voelen gesteld. In Zweden <?n Noorwegen is het onder wijs verplicht voor kinderen van zes en negen tot veertien jaren. Het eigenlijke onderricht is van het onderwijs in den godsdieust afgeschei den! het eerste is aan de onderwijzers opge- dragen, het tweede wordt aan de geestelijkheid overgelaten. Op liet einde van 1871 bestonden er in Zweden 7528 lagere scholenwaarop 712,520 leerlingen waren ingeschreven. De kosten van het openbaar onderwijs bedroegen 5Vj millioen francs of ongeveer 1 h franc per hoofd der bevolking. Er bestonden ook 1100 voiksleesbibliothekoii, gedeeltelijk door gemeen tebesturen en gedeeltelijk door particulieren opgericht. Aan de uitbreiding van het volksonderwijs wordt hoofd- z a k e 1 ij k do afneming van het getal m i s d r ij ven in Zweden en Noorwe gen toegeschreven. In 1845 hadden er namelijk 31,711 en in '1864 slechts 21,599 veroordeelingen in het geheele koninkrijk plaatser was dus eene verandering van 23 pCt,, hoewel de bevolking in hetzelfde tijdvak met nagenoeg 25 pCt. was toegenomen. De bevelhebber van de Turksche troepen in Bosnië, Mehemet Ali-Pacha, is geen Turk van oorsprong, 't 1« opmerkelijk, dat de beste bevelhebbers van bet Turksche leger in den regel renegaten zijn. De beroemde Omer Pacha, langen tijd de steun van de Porte bij de veel vuldige oproeren, die in 't gebied vau dei' Sultan van Turkije voorkomen, was van Hon- gaarsche afkomst. Mehemet Ali-Pacha is Franseh- man van geboorte, ofschoon hij zijn vroegste jeugd in Berlijn doorbracht. Daar woonde ziju vader, Detrois genaamd. Deze was harpspeler bij den Kon. schouwburg te Berlijn. Ongeveer veertig jaren geleden gaf Detrois zijn zoon aan een Pruisisch kapitein mede, die zich met zijn schip naar het Oosten begaf. In den Bosphorus gekomen, nam de jonge Detrois de vlucht. Hij had veel van deu kapitein te verduren en het zeemansleven scheen hem niet bijzonder te bevallen. Op goed geluk klopte hij aan de woning \an een machtig Turksch heer en zijn gesternte was hem gunstig. Hij werd opgenomen en naar school gezonden en werd Mohammedaan. De Turk had voldoening van zijn bescherme ling, hij maakte goede vorderingen, en dertig jaren later vond men hem terug als divisie' generaal, jacht makende op de roovers in Thes- salie. Door welk toeval is niet bekcml gewordeD, maar de vader, nu een oud man, die in de' grootste ellende leefde, vernam welk een carrière' zijn zoon gemaakt had. Hij wendde zich tot zijn zoon, dio onmiddellijk door tusschenkomst- vau den Turkschen gezant te Berlijn geld over maakte om zijn vader een rustigen ouden dag te bezorgen. Daar in den Koran verboden wordt, dat een geloovige ziju portret laat maken, wordt-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2