12 leerlingen die ontslagen werden, zijnde 8 jongens en 4 meisjes, waaronder onze stadge noot Geertruida Vrijland, na welke toespraak het examen en de prijsuitdecli/ig plaats had. De lieer Mees sloot de plechtigheid met een harte lijk woord van dank aan de aanwezigen. Van de volksuitgave dor Romantische werken van Mr. J. van Lennep, door dc heeren Nijholl, Thieme en Sythofl' ondernomen, ziet thans het tweede deel liet licht. Dit deel bevat de gchcele Ferdinand Iluyck, welk meesterstuk thans voor f 1.25 in den handel wordt ge bracht. Men heeft dien zeldzaam lagen prijs niet op de uitvoering verhaald; goed papier en zeer nette, duidelijke druk verhoogeu niet weinig de waarde dezer verdienstelijke uitgaaf. Nu 'valt het werk van een der beste romanciers, waarop Nederland in de laatste halve eeuw roem kan dragen, onder 't bereik van iedereen. Mogen duizemlen z.icli deze gelegenheid te nutte maken, om zich in 't bezit der roman tische werken van van Lounep te stellen. Do Kroonprins en de Kroonprinses van Pruisen vei trokken den 30en dezer maand van Scheveningen. De Minister van Mai ine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van liet Loodswezen op dun droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee is bevonden: aan dc zwarte tonnenzijde 31,5, op 35 meters benoorden de lijn der guloidelichlcn 32, op de lijn dor ge- leidelichten 30, en 50 meters daar bezuiden 29 decimeters, en langs do .witte tonnonzijdu 24 decimeter bij gewoon laag water. Peiling van 17 Juli. Zwarte tonnenzijde 31.5, 35 meter daar.benoorden 32, lijn der geleide- lichten 30,5 meter daar bezuiden 29 decimeter, bij gewoon laag water. Aan de witte tonnenzijde geen looding. Naar wij vernemen, is aan den heer Montijn te Gouda bij Ministerieel besluit van 17 dezer voorloopig concessie verleend tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Hengeloo langs Haaksbergen, Eibergen en Ncede in de richting van Groenloo, aansluitende aan den Nederlandseh-Westfaalschen spoorweg. Het zoogenaamde «snoepgoed," waaraan zich gewoonlijk de schoolgaande jeugd tegoed doet, blijkt een zeer gevaarlijke lekkernij te zyu, tegen 't gebruik waarvau de ouders niet genoeg kunnen waken. Te Francker zijn in verschillende snoepwin kels in beslag genomen beider rood en groen gekleurde suikerbooncn of erwtenwelke uit Engeland ingevoerde erwten bij scheikundig onderzoek een aanzienlijke hoeveelheid arseni cum bleken in te houden, zoodat het gebruik van slechts een kleine hoeveelheid voor kin deren zeer gevaarlijk is. Dat dit «snoepgoed" niet te Franeker allédn in den handel is, behoeft geen betoog; men zij dus wel op zijn hoede en bet ware geeus- zins ovei bodig, dat de bevoegde autoriteit ook hier en elders eens een inspectie hield. Van Lith zijn Vrijdag naar het I.oo te ruggekeerd (ie Koninklijke bedienden, in Maart jl. hij gelegenheid van den watersnood derwaarts overgekomen met tenten van Z. M. den Koning Die tenten, van vloeren, kooktoestellen, enz. voorzien, zijn onafgebroken in gebi nik geweest en hebben de beste diensten bewezen. Menig gezin, van dak beroofd, vond daarin eene doel matige vei blijf plaat». Teen zoovelen hunne woningen huilden moeten ontruimen en de be volking op verschillende plaatsen opgehoopt zat, werd liet geen gering voot recht geacht eene tent des Kouings te mogen betrekken. Op de jongste algemcene vergadering der vereeniging voor christelijk nationaal school onderwijs, gehouden te Utrecht, werd besloten pogingen aan te wenden tot het oprichten van een «Groen-vau-Prinsterer-fonds"ten einde daarmede de opleiding van hulponderwijzers voor de christelijke scholen te bevorderen. Aan de hoofdcommissie werd opgedragen een com missie te benoemen om de stichting van zoo danig fonds te beproeven. Tot leden dier commissie ziju benoemd de heeren Ja. vau Eik als eerevoorzittertnr. P. J. Teding van Berkhout, dr. G. J. Vos Az.ds. L. J. van lthijnjhr, mr. A. F. de Savoruin Loliman, mr. B. J. Gratama, dr. F. W. MereusJE. baron Mackay, O. J. de Bordes, jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, jhr. J. L. de Jonge, die allen'zich de keuzo hebben laten welgevallen. De commissie voor de feesten der Paci ficatie vau Gent heeft dezer dagen uit Nederland een zeer eigenaardig geschenk ontvangen. De heer P. van der Want, pij pen fabrikant te Gouda, heeft opzettelijk groote pijpen voor de feesten laten maken en er een mandje als ceregesehenk voor de commissie alsook aan den burgemeester van Gent van gezonden. Die pijpen zijn waarlijk zeer fraaiop den kop staat aan den oenen kant bet schild van Belgio en aan den andereu kant dat van Holland met liet opschriftPaci- ficatio.svan Gent. Langs den steel der pijp leest meu aan de eene zijdePrins Willem van Oiaujo Jan Vandei lindenabt Philips van Marais 8 Nov. 1570; en aan de andere zijdeter eere van 't volk van Artevelde Aug. IS7G. Giaaf Ch. de Kerckliove Burge meester van Geut. Men mag verwachten, dat deze historische pijpen weldia zeer populair zullen wordenwant het is oen gelukkige ge dachte geweest de twee wapens vau Noord en Zuid benevens eeuige beroemde mannen, die met de Pacificatie innig vei bonden ziju, er op te brengen. Nicolaas Beets heeft bij de begrafenis van zijn ouden viieud Heldring de volgende, uit het hart gevloeide dichtregelen gcspiokeu: nOfscliocm do dooit uw fakkel Musclito lu ver. verwijderd oord titer moot de plants zijn van uw ruste; Hier waar gij tluiis behoort; Hier. waar wij u met liefde ontvangen, Met blijdschap bij de sinait, Met tranen óp do bleeke wangen, Maar mot een dankbaar hart. Hier zult gij zacht en vredig slapen, tu vudorlaiidsehen grond Te midden, Herder! van dc'schapen, Die u Gods liefde zond. Hier zult gij iu de slimming doelen Vau haar, die stil en Mijd', U, den Verzorger van zoo veten, Haar zorgen had gewijd. Hier zal u 't i.eikje schaduw schenken, Dour uwe hand gebouwd, Waar gij de woorden en de wenken Des Hemels hebt ontvouwd; Hier staan, nis opgeiigte steunen Keibiediglyk geschaard De vier gestichten om u tienen, Die zeggen wie gij waart. Hier zullen kind reu, vrienden, broedren Vuuamon keer op keer, 13u diep bowogene gemoederen Zich wenden tot den Heer, Om kiacht als uwe kracht te vindon, Eu moed, uw' moed gelijk, Tot leven, wulken, ouderwinden, Volharden, koninklijkI o Gij! gezegende des Heeren, .Man Gods en Menselienvrind, Schoon voorbeeld, dat wij noodc ontberen, Hoe hebben we U bemind! Do krans verwelkt, na korte stonde, Die hier de lijkbus tooit; Maar 't liait dat u waaidueren koude, Vergeet zijn Heldring nooit". Het schijnt dat in Den Hang eenige per sonen ongesteld zyu geworden door een zeer onhebbelijke oorzaak, namelijk deze dat dienst boden,' die gewoonlijk op zolderkamers slape.i, de dakgoten gebruiken tol afvoet kanalen van stoffen die daar allerminst thuis belmoren. Het op die wijze verontreinigde regenwater wordt hetzij gedronken, hetzij gebruikt by de berei ding van spijzen,'en is op alle mauieien lioogst schadelijk voor de gezondheid. Daniota wordt tegen die handelingen der luie dienstbodeu ge waarschuwd. Zooals onlangs door ons werd meegedeelij heeft prof. Faber te Wiesbaden een werktuii uitgevonden, waarmede de menschelijke sprj kunstig wordt nagebootst. Binnenkort zal 'mei in de gelegenheid zyu met deze ultvindinj kennis te maken, daar prof. Faber voornemen! is ook een bezoek aan de residentie te brengen (Vai) Men schrijft uit Noord-Brabaut aan he| Hbl.De vercenigde commissie voor ileu laat- sten waternood in dit gewest is met haar weik omtrent de te verleenen schadeloosstelling, niet alleen gereedmaar heeft de daarop betrek kelijke staten en stukken reeds aan den Com missaris des Konings ingezonden. De grooti moei lijk lieden, welke de commissie ondervonj en de omvang van bet werk sproten voort uil de noodzakelijkheid om de gegevens te onder zoeken, die vau allerwege waren ingekomen De geleden schade zou namelijk, volgens 4 gegevens, ruim f 030,000 hebben bedragen waaronder ook die door ineergegoeden onder vonden, welke voor zichzelven daarin kontle: voorzien en wier aanvragen daaromna ee; nauwkeurig onderzoek, zijn geschrapt. Voot! zijn onderscheidene sub-cotnmissiün bezig ge woest om, geholpen door deskundigen, te plaatse zelfde werkelijke schade door de water ramp veroorzaakt te gaau waarnemen. De uil slag is, dat nu do reiiele schade is begrooto ruim f270,000. 1 De opening van den spoorweg Nieuwe schans— Ilirhove is vooiloopig bepaald op 1 October, mot den aanvang van den wiuterdiens Delfsliaven. Het plandat bijna 20jare in de pen is geweest, om eene directe coir, municatiestinat te vei krijgen tussciieu dezegc moento en Rotterdam, komt eindelijk totstaru Deze nieuwe straatweg zal gelegd worden lan; den zoogenaamden Binnenweg in rechte riet ting naar Rotterdam. Bij den aanleg zal zo veel mogelijk worden gelet op ruimte v« bouwterrein. Wanneer deze planuen verwezen lijkt worden, is deze gemeente rret Kotterdiu verbonden. Reeds wonen pt. tn. 3500 Ilotta dammers op Delfshavens grondgebied en zij aan de lasten dezer stad onderworpen. De pro vincie hooft 4/3 in de kosten toegezegd, lie de onteigening van perceelen is reeds een te gin gemaakt. Rotterdam. Ondanks dc in Engeland sta gehandhaafde bepalingen op den invoer vau ve blijft de uitvoer uit deze haven naar de Londen sclie markt zeer belangrijk. In de vijf eerst maanden van dit jaar toch werden van hier nu Londen uitgevoerd ruim 9000 runderen, 82(1 kalveren, ruim 2000 varkcus en niet mimic dan 117,500 schapen. Voortdurend worden <w geslachte varkens en schapen naar Eugelan uitgevoerd; in genoemd tijdsverloop tot ee hoeveelheid van circa 1,000,000 KG. I)en Hang. Naar men verneemt, zal ai Woensdag in een buitengewone bijeenkom: van de Vrijmetselaarsloge alhier Z. K. II. Prin Alexander der Nederlanden in de orde worde opgenomen en te dezer gelegenheid gereciptfe worden door den Grootmeester nationaal Z. 1 II. Piins Frederik. Amsterdam. Het 14 jarig meisje datas de Kon. waskaarsenfnbziek alhier in een kei met kokend water ea vitriool was gevalte is aan tlo bekomen brandwonden, voorname!; inwendige, bezweken. In den nacht van' Zaterdag op Zondi is in een perceel naast het Iluis mot Hoofden, op dc Keizersgracht alhier, kj? broken. Men is bezig uit dat perceel te io huizen. Dit scheen deu dieven bekend eerst ueti vergeefsche poging te hebben god» om het benedenraam cp te schuiven, echter niet ging, dewijl het door pinnen f sloten was, hebben zij eenvoudig een ruitsti geslagen of uitgesneden en' zich aldus itf

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2