u 'Jt door den werkman te betalen loon, ook dat van de klanten die aan huis worden bediend te verhoogen. Hun besluit om elkander onderling bijstand te verkenen in geval van ziekte of bij overly den aan de weduwe, waarbij het «jalousie de métier" geheel op den achtergrond treedt, verdient te worden toegejuicht, In den laatstea tijd doet zich weder bij toeneming behoefte aan werkvolk voor de branderijen gevoelen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij de gemeenschap pelijke looding door de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den 22 April op den droge van den Nieuwen Water weg naar Zee, is bevonden: langs het Noorder- hoofd 33 en op de lijn der geleide-lichten 30 decimeter bij gewoon laagwater. zijnde aan de witte tonnenzijde geene loodingen geschied. 'DboV'"tlefi~'Mitfkter'*Va'ft-K3löüien krhet eere-voorzitterschap aanvaard van de hoofd commissie voor' een teGouda op te richten gedenkteeken Voor de gebroeders Houtman. Naar verzekerd wordt, bestaat bij den Minister van Oorlog het voornemen, om een vijftal officieren van verschillende wapens en rangen, dezen zomer op Rijkskosten naar de wereldtentoonstelling te Philadelphia te zenden. Naar aanleiding van de vele en daar onder, naar het schijnt, zeer gegronde be zwaren ingebracht tegen het voorschrift van den Minister van Binnenlandsche Zaken tot het in den stal houden van wegens longziekte verdacht vee, schijnt die maatregel langer dan tot 1 Mei a. s. niet te kunnen' worden -volge houden. Namens den Minister van Binnen landsche Zaken'' heeft de Commissaris des Konings in deze provincie mitsdien de gemeente besturen gemachtigd, met ingang van 4 Mei a. s. aan de'veehouders, die verdacht vee naar hun weide wenschen te vervoeren, de daarvoor vereischte vergunning te verleenen onder zoo danige voorwaarden als door den districts veearts noodig zullen worden geacht. Bij gelegenheid der onthulling van Thor- beckes standbeeld op '18 Mei e. k, zullen de volgende extra-treinen van Amsterdam vei trek kenHollandsche Spoorweg des avonds te 41.45 naar Haarlem, Leiden, 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam. Rhijnspoorweg des avonds te circ- 44.30 naar Utrecht en tusschen- liggende plaats. Met 4 Mei zulten de miliciens van de lichting van 1874, die nog bij het reg. veld artillerie in dienst zijn, met onbepaald verlof huiswaarts vertrékken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederiandsch 'Indie, door middel van het stoomschip Friesland, van de Rotterdamsdie Lloyd," waarvan het vertrek uit Ylissingen op den 29sten April aanstaande is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze ge legenheid mede eene brievenmaal naarPadang worden gezonden. De blieven, de gedrukte stukken en monsters van koopwaren, bestemd om met deze gelegen heid te worden verzonden, behooren uitei lijk den 29stea April 's morgens per eersten trein te Ylissingen aangekomen te zijn. Op liet zestal ter beroeping van een predikaat by d^_ Hervormde gemeente te Kollum, komt o. a. voor de heer .T. G. Verhoeff, predikant bij die gemeente te Maassluis. Adressen'tot ondersteuning vanhetwets- voorstel-Moens circuleeren in een aantal ge- meenten van Groningen en Friesland. Een inzender in de Vlissingsche Courant wekt de Vlissingsche burgerij op om den 29 April a. s. den tweéhonderdsten verjaardag van het sterven van Neerlands grooten zeeheld M. Adr.z. de Ruyter in de haven van Syrakuse, een ovatie te brengen aan de nagedachtenis van dien-beroemden Yiissinger. t Heden is het een eeuw geleden, dat de groote staatsman en rechtsgeleerde Jan Melchior Kemper werd geboren. Naar men verneemt hebben eenige ver eerders van den algemeen betreurden kunst schilder Samuel Verveer het plan opgevat op diens graf een gedenkteeken op te richten. A. Van Beek te Hillegom zegt, na een onderzoek van 28 jaar het Perpetuum mobile te hebben uitgevonden. Hij vraagt 2 millioen gulden voor zijn uitvinding. De drie afgevaardigden der Nederlandsche hoofdcommissie te Philadelphia zijn door de St. Nicolas Society eene vereenigiug van oud-Hollandsche familieudie den Sinterklaas dag en ook Psasch-Maandag vieren uitge- noodigd tot een groot diner. Hoewel het diner randers elk jaar op 6 December gehouden wordt, -zap dit-nu,- ter wille van de Nederlandsche gasten, vervroegd worden. De zeer heusche uitnoodiging ps bereidwillig aangenomen. De gewezen commissaris van politie de heer A. F. Beukmau is uit Leeuwarden te 's Hage teruggekeerd, om als getuige te kunnen op treden in de moordzaak Jut en huisvrouw. Het getal der in dat proces gedagvaarde getuigen bedraagt 46. Vrouw Jut zal iu den gevaogenwagen en haar man aanstaanden Donderdag in een ge woon rijtuig naar het Hof worden gebtacht, hetwelk door cavalerie zal worden geëscorteerd. De beschuldigden zullen zoodanig worden ge plaatst dat ze elkander niet kunnen zien. Jut zal, naar men zegt, zoo gezeten zijn dat hij voor het publiek niet zichtbaar is, Het afbrengen vau hetstoomschipKbnig Wilhelm schijnt opgegeven te zijn. Het zinkt hoe langer zoo meer weg. De Engelschen halen er met behulp van hun stoomscheepje alles uit, wat zij er maar kunnen uitvisschen; zelfs kleine plankjes en defect comaliewant worden opge slagen. - Dezer dagen is door een commissie van 21 heeren te Amsterdam een circulaire ver zonden, waarin bijdragen gevraagd worden voor een nationaal huldeblijk, aan mevr. Kleine aan te bieden, naar aanleiding van haar 40jarig jub'tlé als tooneélspeelster (op 45 Maart jl. ge vierd). In 25 gemeenten hebben zich reeds sub- commissién gevormd om deze zaak te bevor deren. De Amst. Ct. meldt, naar aanleiding eener tegenovergestelde bewering, in de Middelb. Ct. een paar dagen geleden opgenomen, dat mevr. KleineGartman wel degelijk door «het Neder iandsch Tooneel" geëngageerd is en zij zelfs de eerst geëngageerde is geweest. De M. Ct. verneemt, dat het plan bestaat een algemeen seinreglement te maken, dat gebouwd zou zijn op dat van buitenlandsche sporen en waartoe alle spoorwegmaatschappijen hier te lande zouden medewerken. Door de vermeerderde eenheid der seinen zal de veiligheid beter gewaarborgd zijn. Ylaardingen. De bijeenroeping op jl. Don derdagavond door Commissaiissen der Haring- jagerijgemeenschap in de zaal «Harmonie," van boekhouders en reeders, die dezen zomer met de onder hunne administratie varende schepen bet plan hebben opgevat om aan de groote- of zout- haringvisscherij deel,te nemen, was niet tever geefs. Bijna alle reeders, zoo van hier als van Maassluis, waren ter vergadering tegenwoordig, en naar den uitslag hunner beraadslagingen te oordeelen, was men het eenparig eens over het nut en voordeel dat de haringjagerij- gemeenschap met geringe uitzondering voor visscherij en handel steeds heeft opgeleverd en kan blijven opleveren. Yoorloopig is dan ook besloten, op den grondslag-van het vorige jaar, dus geheel bij wijze van vrachtvaart eene jagerij te houdenwaaraan al aanstonds doi de tegenwoordig zijnde reeders deelgenoroe werd en wel voor Ylaardingen met 54 schepei Maassluis «27 Amsterdam «3 j De Rijp 1 schip, De Maatschappij voor Zeevischery (ex de Toe komst), te Maassluis, was de eenige. die no; niet kon besluiten tot toetreding en zich o de eerstvolgende te houden vergadering, op de: 27 dezer, zal verklaren. Yzendijko. Petrus Lansheere, wonend in de Jonkvrouw-polder, onder deze gemeend was Dondéidag namiddag in zijne weide werk zaam, toen hij door den bliksem getroffen e: plotseling gedood werd. De bliksem schijnt door het rechter oor te zij: ingedrongen, het hoofhaar en de baard aan di zijde waren geschroeid; het aangezicht was er; misvormd, terwijl ook uitwendige sporen vai beieediging aan de „borst en de voeten zich! baar waren. Van het lijk gescheurde en vet zengde kleedingstukkeD, benevens boomspliuter hingen iu de takken van nabijstaande boomer De klompen waren gescheurd en ver vat het lijk weggeslingerd. De overledene was jaren oud en laat eene weduwe met zeva onverzorgde kinderen achter. Enschede. In deze gemeente is een twaalf, jarige knaap, na door een hond gebeten t< zijn, aan dolheid overleden. Daar hij tij des zijne ziekte ook zijne moeder gebeten heeft, men over deze laatste zeer bezorgd. Ylissingen. Als een niet alledaagsche ge beurtenis kan worden gemeld dat eerlau; twee mannen, vader en zoon, met twee zuster in het huwelijk zullen treden, zoodat de zooi zwager van zijn eigen vader wordt; de schoon dochter wordt tevens schoonzuster van haai schoonvader en de schoonmoeder tegelijk schoon zuster van haar schoonzoon. Worden de hu we- lijken eventueel met kinderen gezegend, dan worden de kinderkens van den zoon de klein kinderen van hun oom en die_ van den vada de neefjes en nichtjes van hun stiefbioer. Eindhoven. Den 17 dezer kwam hier pes spoortiein eene vrouw uit Schijndel om hars moeder te bezoekenzij had een kindje vai twee maanden bij zich, hetgeen zij voor di koude, door het met mantel' en' anders kleedingstukken goed toe te stoppen, wildq bewaren; zoodra zij thuis bij hare moeder .kwam, gaf zij in plaats van een levend kindj« een lijkje aan deze over. Men kan de droefheid der moeder en grootmoeder beter begiijpeB dan beschrijven. Maastricht. Onze provincie is wederom met een aantal kloosterlingen uit Essen en Duiken vermeerderd. Eerstgenoemden hebben iu de nabijheid van Steijl eene kostschool ge opend onder den naam: Congregation it iNotre Dame Aan het VEltSLAfi van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, over het jaar 4875, ontleenen wij het volgende: (Vervolg.) II. Handel. a. BJNNENLANDSCUE HANDEL. De Week- en Jaarmarkten worden, schaars bezocht. Op de Paardenmarkt werden aangebracht 81 paarden, waarvan er 42 werden verkocht; de laagste prijs was f25. de hoogste f 425.,Op de Varkenmarkt werd mets aangebracht. De aitikelen welke aan de beuis worden verhandeld bestaan hoofdzakelijk uit Gedis tilleerd, Gist, Spoeling, IColfen en Hop. 1 De Mo ut wijn handel verkeerde bynahèt geheele jaar door in kwijnenden toestand de prijzen gingen i .van Januari tot Dcceinbcf achteruit.' \4 hf

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2