Bimuihiiisele Berichten. SCHIEDAM, 1 Augustus 1876. Naar wij vernemen is jl. Zondag in de uabij- liei 1 van de glasblazerij een tweejarig kind al spelende in een sloot gevallen, doch eer het ontdekt wercl was het kind reeds in de modder gestikt. De schrik en ontsteltenis van de moeder %vas groot; de vader was dien dag afwezig. Bij den heer A. van Velzen, logement en stalhouder alhier, heeft zich het hoogst zeldzame geval voorgedaan, dat een schaap voor de tweede maal in dit jaar lammeren heeft geworpen. Uit vertrouwbare bron wordt uit'sllnge aan de Miihlelb. Courant gemeld, dat Mr. .1. Kappeyne van de Coppello, Lid der Tweede Kamer, in verband tot de ministerieelc crisis bij Z. M. den Koning ontboden is. Ingevolge de bepalingen der nieuwe post- vvet van 22 Juni II. Staatsblad no. 145) ge- p'aatst in de Staats-Courant van HO Juli, welke heden in werking treedt, wordt o. a. het ver hoogde port wegens de ongefrankeerde brieven niet toegepast op de aan port onderworpen dienstbrieven van departementen eu colleges van openlaar hestuur en openbare autoriteiten afkomstig, indien zij vóór hunne ter post be zorging op het adres zijn voorzien van eene aanwijzing, ten blijke dat zij dienstaangelegen heden betreiVen. Gedrukte stukken, ter verzending binnen slands, zijn voor 't vervolg, in verhouding tot hun gewicht, aan een port van 1 cent per 25 giam onderworpen, en wel van 1 tot en met 25 gram ingesloten '1 cent; boven 25 gram tot en met 50 gram 2 cents eu zoo vervolgens tot en met 400 gram; boven 400 giam be draagt het poit 2 cents per 100 gram; zoodat van boven 400 tot en .met 500 gram 18 cents, van boven 500 tot en met G00 gram 20 cents verschuldigd is, en zoo vervolgens. Gedrukte naam- of zoogenaamde visitekaartjes kunnen op den voet van drukwerk worden verzonden. De bepalingen omtrent bijvoegingen en ver anderingen in gedrukte stukken, het verbod om zoodanige stukken in de brievenbussen te stekenbenevens de voorschrifteu omtrent hunne inpakking, zijn in alle opzichten op de naam- of visitekaartjes van toepassing. Het bezigen van open briefomslagen voor da ver zending dezer kaartjes is derhalve niet toegelaten. Het is echter geoorloofd orn het adres op de achtei zijde van het kaartje te plaatsen, mits het papierwaarop het gedi ukt isvan geene mindere stevigheid zij dan dat der briefkaarten, geschikt om beschreven te worden en de afmetingen niet minder zijn dan 9 centimeter in de lengte en 6 centimeter in de breedte. Voorts is op monsters of stalen van koopwaren het navolgende tarief van toepassing: tot 75 gtain ingesloten 2'/, cent; boven 75 tot en met 150 gram 5 cent; boveu 150 tot en met 225 gram 7'2 cent; boveu 225 tot en met 300 gram 10 cent. Stalen of monsters, welke het gewicht van 300 gram te hoven gaan, zijn niet ter verzending toegelaten. Het heelt den grootcn schietwedstrijd in Zwitsei land, van 10 tot 25 dezer te Lau sanne gehouden, aan geen deelneming ont broken. Uit alle landen waren van de beste schutters, tot een gezamenlijk getal van 4GG5 opgekomen, ter medediuging naar de kostbare prijzen, die te zamen een waarde hadden van ongeveer 300,000 francs. Dc Zwitsers hebben hun naam als voortreffelijke schutters waardig lijk gehandhaafd. De eerste prijs werd door een Zwitser behaald en een ander Zwitser had het grootst aantal rnakschoten. Van onzentwoge onderscheidde zich baron de Constant Itebecque, 's Konings kamerheer. Hij behaalde vijf prijzen in 54 treffen, waar onder G rozen en 1 centrum. De heer Rebecque gebruikt de Zsvitsersche militaire karabijn Vetterli; Voor de betrekking van klerk bij het Departement van Financiën, voorloopig op een traktement van f 400 en met vooruitzicht op bevorderiog, zal in de maand Augustus a. s., in de lokalen van gemeld Departementeen examen worden gehouden. De lieeien Le Gras, Van Zuylen en Has pels te Rotterdam, loven flOOO uit voor een nieuw oorspronkelijk tooneeistuk, dat aan de eischen voldoet, welke de heeren O. Vosinaer, A. G. van Hamel en P. Ilaverkorn van Rijse- vvijk door genoemde directeuren daartoe uitgeuoodigd zuilen meenen te moeten stellen. Men verneemt, dat een der nieuwe rijks kweekscholen voor onderwijzers te Deventer zal worden gevestigd. - De Courrier de la Mouse spreekt liet bericht tegen, lindens hetwelk do bisschop van Roermond zou geweigeid hebben toestemming te verleeneu tot de oplichting van twee nieuwe kloosters in Limburg. De eonespondont der iV. jRolt. Ct. die het bericht mededeelde, houdt echter vol dat de bisschop vergunning heeft geweigerd aan een kloosteroi de in Duitschland.,., om net gebouw, toebehoorende aan de erven S. en gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de drukkerij van do Courrier te mogen betrekken. De trein van het Rijnspoor, die Maandag avond te 9 ureu 50 min. Amsterdam verliet, is aan een groot gevaar ontkomen, daar er te Ilarmeien eene botsing heeft plaats gehad rnet den van Utrecht komenden trein, waai bij ge lukkig niemand letsej ontving. De botsing had plaats circa half elf ure. liet schijnt, dat de locomotief, die van den Utreehtschen trein te Ilarmeien losgemaakt was, zich te dicht bij hot station bevond, óf dat de Amsterdamsehe trein te ver doorliep; zeker is het, dat de twee locomotieven met elkander in aanraking kwamen. De schok was lievig; de passagiers werden tegeu elkander geworpen, een gedeelte van de handbagage vloog het netwerk uit; de lichten doofden uit; 't was stikdonker. Dat alles had plaats in een ondeelbaar oogenblik. Daar de schok zich niet herhaalde, ontbrandden de lichten weer van zelf. Men was er met den schrik afgekomen. Van alle kanten vroeg rnen inlichting, die niet werd gegeven. De trein reed dadelijk op het station terug om de Utrechtsche wagens aan te haken. Op het station te Harmeien liet de stationschef den reizigers de keus, daar te blijven of direct door te rijden. Een onderzoek of door den schok ook aan het onderstel van een der waggons iets kon beschadigd zijn, werd niet ingesteld, vHet had niets te beteekenen" luidde de verklaring »inaar het had zeer veel te beteek. .1." Men heeft hier met eene na latigheid te doen, die een vreeseiijk ongeluk in het leven had kunneu roepen. We geven er daarom openbaarheid aan. (2V. JR. Ct.) Gedurende de afgeloopen week zijn door do Duitsche handelaren ruiin 9. milliucn stuks bloemkool naar Duitschland verzonden, grooten- decls van Amsterdam en omstreken; dagelijks duurt de verzending nog voort. Uit lluissen bericht men aan de Arnh. Ct. Uit goede bron ileolen wij mede, dat eenige Katholieke ingezetenen van lluissen zich tot de Jlooge Regeering hebben gewend met verzoek, dat een Protestant tot burgemeester van die gemeente zal worden benoemddaar een Roomsch-Katholiek aldaar niet op zijn plaats is. Men meldt uit Amsterdam: De proef met de mal van het ramscliip, den 28 dezei van de Noordzee-sluiz,en af naar zee genomen, is niet gelukt; buiten het eigen lijke kanaal stootte men al spoedig zóó, dat de tocht niet kon worden voortgezet. Het zand tusscben do hóófden verplaatst zich' dikwijls, zoodat daar op eene diepe geul nog weinig staat is te maken. In het IJ ter hoogte van de Nieuwe' Houthaven is de diepte mede niet voldoende bevonden; eene aanzienlijke hoeveelheid grond zal daar nog moeten worden gebaggerd. Het vervoeren van liet ramschip zal dus nog wel eenige weken worden uitgesteld. liet vaartuig met de mal is jl. Zaterdag teruggekomen. "Voor Izaak de Jong en zijn vroegeren medeverdachte Verlind is door eenige menschen- vrienden, bewogen met het lot van hen, die ten onrechte van den moord op mevr. van der Kou wen eu haar dienstmaagd waren beticht, blijvend bezorgd. De Jong is in de gelegenheid gesteld zich met een koopman in aardappelen en grint te associëeren en op die wijze zich een bestaan to verschaffen. Verlind is bij de duinwaterleiding geplaatst, en men heeft hem de noodigo gelden ter hand gesteld om zich meubelen en andere levensbenoodigdheden aan te schaffen, zoodat hij nu slechts met arbeid in zijn toekomstig onderhoud heeft te voorzien. Men kon voor Behagel niets doenorndat diens verblijfplaats onbekend is. (Fad.) Door 0011 onbekende te Utrecht is aan de inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam een gift van f 2000 geschonken. Dolfslinven. De wanordelijkheden en bah dadigheden, tengevolge van de afschaffing der Zondag-kermis, alhier onlangs plaats gehad, gaven het raadslid, den heer de Waal die verklaarde dat zijn gezondheid iiad geleden door de onbeschaamde handelingen der kermisklan ten aanleiding om thans voor te stellen de kermis geheel af te schaffen. Met algemeens stemmen werd dat door den Raad aangenomen, terwijl de heeren de Ward, Uenkes e. a. hun medewerking toezegden, - -nneer later werd besloten ordelijke volksfeesten te organiseeren. Den Haag. Zondagochtend vertrokken HIJ. KK. HI1. de Kroonprins en Kroonprinses van Duitschland inet hun twee'oudste zonen en gevolg van Sclieveningen naar Zwitserland. Ond-Boiorland. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat op een hofstede onder deze gemeente een boom zoo volgeladen was met klieken, dat een man zeven dagen lang werk. had om ze te plukken. De boom braclit eiken dag 60 kilo van deze vrucht op. Sclioveiiingon. Alhier worden thans des Vrijdags-avonds en Zaterdags door de ia deze gemeente vertoevende Israëlieleu godsdienst' oefeningen gehouden, in het restaurant van de heeren Schnitzler en Adelberg. De Israël, ge meente in de Wagenstraat heeft bereidwillig een II. wetsrol voor deze godsdienstoefeningen afgestaan. D. Isaacson, vroeger opperrabijn te Rotterdam, verricht gedeeltelijk den dienst als- voorzanger. De offergelden zijn voor de helft bestemd voor het Centr. Israël, weeshuis te Utrecht en voor de wederhelft voor het wees huis te Rotterdam. Lelden. De vijf luchtballons van LandreaU zouden Zaterdag alhier opstijgen. Den gelieeleu namiddag van 3 tot 7 ure was men bezig de ballons gereed te maken voor de opstijging.- Eindelijk was men gereedde lieer Rossi eu zijne vrouw zaten leeds in het schuitje en men sleepte nog een paar zakken zand aan, toen eensklaps een al te forscho windvlaag in het- onderdeel van den hoofdballon sloeg en het gevaarte aan flarden scheurde. De teleurstelling te beschrijven van den ongetukkigen lucht- schipper, wien de tranen in de oogen stonden, en van het verbazeud groote publiek, is ow mogelijk. LCt.) Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft weder een volksoploop plaats gehad voor het huis op de Haarlemmerstraat, waar het verwaarloosde meisje is gevonden. Vier personen die dreigden'het huis in braiul te steken werden in verzekerde bewaring ge bracht. Het Jlblil. meldt dat noch de vader, noelf

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2