ïüÏÏïIi Béïïclïïï leriiiem S~teieïijt ÏUems. ouder behandeling 51 lijders, tot en met den 31 d. a. v. zijn bijgekomen 40, te zamen 91; hiervan herstelden 31, zoodat op '1 Juni 60 lijders onder behandeling bleven. In het hospitaal te Kotta-Radja overleden 40 lijders nan cholera, waaronder 23 die met andere ziekten waren opgenomen. De gezond heidstoestand is er in de jongste 10 dagen niet op verbeterd, terwijl het getal sterfgevallen meer dan verdubbelde; koortsen en cholera richten de grootste sterfte aan. Het hospitaal op de vlakte van Pantei-Perak zal weldra door zieken kunnen betrokken worden. Men leest in het Pad'angsch Handelsblad Van een goed ingelichte zijde deelt men ons het zeer belangrijk bericht mede, dat, onzen zorgwekkender toestand in Atsjin in aanmer king nemend,e de regent van Padang Maharadja Besar en de Mohammedaansche hop/djories.ter Imam Bi din" bij de Regecring alhier hun be middeling hebben aangeboden tussclien ons Gouvernement en den vijand in Atsjin. Zij willen al hun invloed aanwenden, om den oorlog langs diplomatieken weg op een minnelijke wijze te beëindigen. Neemt men in aanmer king dat de Atsjinees veel eerbied heeft voor den Maleier, dien hij zijn leermeester noemt, en dat Imam Bidin in zeer hoog aanzien staat by den rechtgcloovigen Mohammedaan, dan is het door den regent en den hoofdpriester gedaan aanbod de bijzondere overweging der Regeering overwaard. Dr. Bronsveld wijst er op, in een artikel getiteld »de Zondagsrust en de Gezondheidsleer", hoe Engeland, Schotland en de Yereenigdc Staten ons in de stipte viering van den Zondag naar de kroon steken, Toch hebben ze er geen schade bij, dat ze op Zondag rusten naar 't gebod. We zien het trouwens aan de Israëlieten, dat het niet-werken op deu sabbath volstrekt niet hiudert om vooruit te komen in de wereld. Men denke er eens ernstig over na, hoeveel kwaad de Zondag thans doet met zijn gewoel en gedruiseh. Een kapitaal aan geld, arbeid en kracht wordt thans verspild. De kerkstaat 'thans, in meer dan één opzicht, machteloos. Be heer B. verlangt niet, dat de Regeeriug de vleugelen over haar zal uitbreiden en b. v. een premie zal uitloven voor getrouw kerkbezoek, maar betwijfelt of ze wel doet, met onbeperkt de gelegenheden tot verstrooiing op den rustdag te doen toenemen. Hij verklaait geen puritein te zijn, maar een vriend van het volk, dat nu op den Zondag de kiemen opdoet van velerlei 'verderf. Een volk, dat zijn Zondag gaat missen, gaat te gronde. Men werke dan althans de kerk niet tegen in haar streven naar het goede. Door haar verachtelijk te maken, ook als zedelijke piacht, 'doet men niemand een dienst. En wil tnen niet naar een ICerkeraad luisteren, dat men dan lioore naar de uitspraken van de gezondheidsleer. Het Lcidsch JDagllad meldt, dat door den lieer N. J. W. Siuijter de eerste stappen zijn gedaan om de overtuiging te erlangen of het gebeurde inetden luchtreiziger Gustav Laudreau een ongeluk of misleiding is geweest, daar luj een de.-kundig onderzoek eischt ten einde te weten te komen of het luchtschip werkelijk in staat was de vooigenomen reis te maken, dan of bet alleen te doen was een groot be drog te. plegen en daardoor de reputatie van den heer S. op 't spel te zetten. Daartoe is reeds op verschillende voorwerpen, die bij de voorgenomen opstijging tegenwoordig waren, dóór de beer Siuijter beslag gelegd. Het vei haal omtrent de treinenbotsing, die Maandagavond te Harmeien 'heeft plaats gehad, is, volgens het Tad., nog al overdreven voorgesteld. De locomotief die, na den wissel gepasseerd te zijn, op het zijspoor terugiijdt, js slechts iets te ver doorgereden en kwam daardoor tegen den achtersten wagen van den Amstcrdamschen trein. De daardoor ontstane schok was echter van zoo weinig beteekenis, dat slapende reizigers in de achterste coupé zelfs niet ontwaakten. De locomotief en de wagen, waarmede deze in aanraking was geweest, vertoonden geen spoor van beschadiging, zoadat de reis onmiddellijk kon worden voortgezet. Volgens de Prov. Or. Ot. zijn te Groningen reeds een menigte visitekaartjes in de bussen van het postkantoor gevonden, die niet van de vereischte grootte waren, om als gewoon druk werk te kutmen worden beschouwd, en dien tengevolge met tien cent port bezwaard wer den, wat zeker niet in de bedoeling der af zenders zal hebben gelegen. Nogmaals: Visite kaartjes, moeten, om te vallen onder de vrij gevige bepaling van rde gewijzigde post wet, minstens een lengte hebben van 9 centimeter, bij eene breedte van li centimeter. In eene te Amsterdam gehouden b'noen- konist van deelgcrechtigden in bet Pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, werd besloten lot indiening van een adres aan Z. M. den Koning, döor de leden van het aldaar gevestigd comité. Het adres bevat het verzoek, dat de ambte naren weder als vroeger mogen worden gepensi oneerd door den staat, en de baten van liet door hen bijeengebracht pensioenfonds mogen worden bestemd tot eerste bijdrage iu een op te i ichten' algemeen fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Op deze bijeenkomst waren ook leden tegenwooulig uit Haarlem, Alkmaar, Hoorn en omliggende plaatsen. Rotterdam. Aan den Bonten paal, op de grensscheiding van deze gemeente en Dolfshaven, ontdekte een koetsier Donderdagavond ongeveer te halftien ure, dat een persoon in 't water lag, de plaats in aanmerking geuomen, niet bij ongeluk. Van de 10 ft 12 mannen, die weldra toeschouwers^ waren, kon niemand zwemmen, waarom de koetsier de leidsels van de paarden nam en zekere Hendrik van Hulst,, daaraan vastgebonden, tot den mond te water ging. Deze bad de voldoening de drenkelinge, een nog jeugdig vrouwspersoon, op het uiterste oogen- blik te grijpen. In een herberg gebracht, gaf zij genoeg teekenen van leven om voor het be houd daarvan hoop te doen voeden. Daar de naastbij wonende geneesheer in geen halfuur ter plaatse aanwezig kon zijn, was.'t een geluk dat een der toeschouwers de eerste hulp wist aan te brengen. Drie politieagenten van Delf'shaven legden veel .ijver aan den dag, maar schenen 'weinig kennis te hebben van de behandeling van drenkelingen; pok scheen er aan het tol huis geen redditigloescel aanwezig te zijn. De wakkere daad van den menschlievenden vau Hulst blijve niet onopgemerkt! Gontla. Op de kermis alhier is eergisteren avond, in-hel théater van den heer Goppejans, een meisje op het tooneel in brand gevlogen. Het vei kreeg versche'ideue braudwouden en is getransporteerd naar bet gasthuis. Grave. Eeuige ingezetenen van Ravestein, ouder welke de gemeente-seeietaiis, de rijks ontvanger, de postbeambte, enz. zijn gedagvaard om voor liet kantongerecht alhier te verschijnen, omdatzij als leden van de sociëteit sDe Eendiacht" des avonds omstreeks halflwaalf buiten het sociëteitsgebouw hebben gezeten of gestaan. De Duigemeester treedt als aanklager op, Over de sociëteit was door de geestelijkheid der plaats sinds lang de staf gebroken. Keymcrstock, (Limburg). Bij het herstellen van een oud huis alhier, heeft men in den muur een doos gevonden,- inhoudende p. m. f 500 aan oude Spnansche munten. Te Meppel is een gehuwde dame uit Franeker in 't stationskotfiehuis ontijdig be vallen van haar 15e kind, dat een uur na de geboorte is overleden. Voortdurend vertrekken troepen Menuo- nieten uit Duitschiand en Rusland, dezer dagen gingen ongeveer 50 personen van Marienwerder uit Berlijn naar Brazilië. Dat zij tot de gegoede .klasse behoorden bleek uit de talrijke koffers en kisten die zij medevoerden Gelijktijdig ver trokken uit Berlijn 30 Russen naar Brazilië, De reizigers waren niet te bewegen van hun plan af te zien. Uit Dalarna (provincie vau Zweden), .wordt gemelddat aldaar dezer dagen op verschillende plaatsen een ontzettende mieren- regen is gevallen. Ziehier wat uit een der steden uit deze provincie geschreven wordt: Maandagavond is een zwaito wolk uit het Oos ten boven het dorp .Uodarne komen aandrijven, en spoedig daarna heeft die wolk zich ontlast, Er viel nu zulk eene massa mieren, dat do straten er mede bedekt worden. In zeker huis vielen zij door den schoorsteen en vulden ver scheidene pannen die op het vuur stonden, Na den mierenregen viel een gewone regen, die de mieren heeft weggevaagd. Zondagavond zijn in het Diamont Ran- gebergte bij Euroka, iu Californie, dei tien Chineeschc en ettelijke Italiaansche houthak kers door eene wateihoos om het leven ge komen. Te Oian werden den 20 Juli een drietal Arabische roovers geguillotineerd. Na do exe cutie kwamen, als gewoonlijk, de bloedver wanten de lijken halen, om die bij de andere doodeu van hun stam te begraven. De beginfe- nis had echter niet plaats vóór de hoofden weder op deu romp waren genaaid. Dit ge schiedde met ruwe houten naalden eu nadnl de koppen weer aan den hals vastzaten, wer den dassen met heete pek hieromheen ge slagen; zooJal men zeker kon zijn, dat de doodeu op hun reis naar het paradijs hot hoofd niet meer zouden verliezen. Ned. Horv. Kerk. Beroepen: te MaasdamII. K. S. Pb. Begeman, cand. Gameren, A. van Wijk, te Sappenneer.- BarneveUIJ. A. 1'. Ris Lambeis, te Maasland.— Biesclinge, P. K. Dommisse, te Oostlmrg. Giui- nisse, 1!. van Schelven, te Oost- en West-Souburg. Oldernaikt, Cleveringn, to Steggerda.'s Gravenhage, Dr. J. J. 1'. Valcton, te Bloernendaal. Bedankt: voor Kuinrc, E. van Loon, prop. Rhijnsburg, A. Piper, te Katwijk a Zee. Hoogvliet, li. A. Lazomlerte Oldebroek. EnschedeM. vau der Mast, te Zutfen. Aangenomen: naar Otteiloo, M. M. de Lint, te Yerseke. Eervol cmeiitaat verleend aan D. J. M. van Tus- schenbroek te Rnmpt (cl. Zalt-Bommcl.) Chr. Ger. .Kerk. Beroepen: te Halluin, G. A. Gezelle Meerbuig,te Putte rshoek. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 3 Augustus. Geertruida Johanns Maria, dochter van J. L. J. Jansen en M. C- Meijer, Lange Haten. Overleden s 3 Augustus. Gijsbcrtus van Dijk oud 3 maanden, Zalmatraat. Ondertrouwd: 3 Augustus. A. J. Midden dorp en M. Ouslerman. II. Vlasbloem ei H. van Lokven. - C. J. Hölscher en E. C. vai Galen. J. F. A. Rensinau en A. J. Leenderts MARKTPRIJZEN AAN DEiBE'JHSTESCIIIEDA) van den 5 Augustus '1876. Oog ge en Gerst zonder handel. Dloutu'iln: f'10 per hectoi. Ct. Jenever: Amstcrd. proef, f 14 ft f 14

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2