BiilEijaMult BerMtei BimiilaiiJscIie BericMet. A". 1876. Donderdag LO Augustus. X. 3960. a o ii !i 1 s e v i ii <jr. msm Bertig-st© J a r g a u g. Si COURANT. Abonnementsprijs, por kwartaal 1.85, Franco per post, door het geheele Kijk - 2.50, Afionderlijke notnmers- 0.10. BUREAU HilBKI, E, 184. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1.00, Iedere gewone regel meer- 010 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. i O Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter kennis van de Ingezetenen: Uat liet Kohier voor do Plaatselijke Directe Belasting Ijzer Gemeente, wijken A en B, voor de dienst van het jaar 1S7G, den 21 Julij jl. door den Gemeenteraad vastgesteld en den 7 Augustus daaraanvolgende door Heeren Gedeputeculc Staten dezer Provincie goedge keurd, aan den Ontvanger der Gemeente ter invorde ring is uitgereikt. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aan slag op do bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de Wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 9 Augustus 1870. Burgemeester en Wethouders van Schiedam P. .1. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. TURKIJE, De door de Porte benoemde buitengewone commissaris, Edib Effendi, om een onderzoek in te stellen naar de wreedheden die in de pro vincie Andrinopel zouden z'y'n gepleegd, heeft een uitvoerig rapport van zijn bevinding ge geven, Volgens dat rapport zijn de Christenen it Bulgarije de eersten geweest die zich aan de schandelijkste daden tégenover de Muzel mannen hebben schuldig gemaakt. Reeds langen tijd te voren was een algemeene opstand voor bereid, die ten doel had de Turksche bevolking uit te moorden en hunne eigendommen te ver nielen of te plunderen. De opstand zou overal tegelijk op den '1 Mei hebben moeten uitbarsten, doch de ontdekking vau het complot heeft de uitbarsting vervroegd. Zij begon in eenige kwartieren van Buzardjik en in eenige kleiue dorpen in de omstreek. Ue muzelmannen, vrouwen, grijsaards en kinderen niet uitge zonderd, werden vermoord, de telegraafdraden werden afgesneden, allo Turksche ambtenaren werden met hun buisgezin vermoord. De aller schandelijkste dingen worden de Christenen Ion laste gelegd, o. a. werden in het station Belona eenige personen levend verbiaud. Op aanraden van dr. Mongeri, die liet krankzinnigengesticht te Scutari beheert, en in den jongsten tijd den Sultan geneeskundigen djstand verleende, is deze laatste over den Bosphorus opzijn villa Kourbagli Dove gebracht, Be doctor is vau oordeel, dat viije lucht en lichaamsoefening gunstig zullen werken op den Sultan, die zoo terneergedrukt is, dat hij on bekwaam is tot allen geestelijken arbeid. "OOSTENRIJK. De in omloop zijnde geruchten, dat er «lappen gedaan wordeu tot het sluiten van een wapenstilstand, hebbeu zich tot dusver niet bevestigd. De eerste minister Ristics is in den nacht Ito 1 op 8 dezer te Belgrado teruggekeerd. De Turksche bezetting uit Novi-Bazar viel Maandag de Servische troepen onder Tscho- lak-Aratsch aan, maar zij werd teruggeslagen. Tengevolge vau de overwinning, door de Turken te Knjaschvaez behaald, heeft Leschjanin, die vreesde met zijne troepen afgesneden te zullen worden, Zaitschar ontruimd eu zich hij het legerkorps onder generaal Tschernaj'elf aan gesloten. De Turken zijn daarop Zaitschar zonder slag of stoot binnengetrokken. In de den 8 dezer te Bucharest gehouden zitting der Kamer heeft de President-Minister het program van het nieuwe Kabinet ontvouwd, bestaande inhandhaving der constitutie en de bestaande wettendecentraliseering; verbetering van den Jinanciüelen toestand door spaarzaam heid en eerlijkheid; met betrekking tot de buitenlandsche staatkunde zal de strengste neutraliteit wordeu in acht geuornenterwijl voor de openbare veiligheid en de grenzen des lands zal worden gewaakt. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de heer Anderson de regeering geïnterpelleerd over de wreedheden in Bulgarije. De spreker brandmerkte, evenals andere ledende barbaarscliheden der Turken, en viel den heer Disraeli en den Engelschen gezant te Konstantinopel aan, omdat zij ver klaard hadden, dat, wat er van die wreed heden is gezegd, overdreven is, waarop de heer Bourke den heer Disraeli en den gezant verdedigde. Er werd een brief van den heer Baring voorgelezen, waarin gezegd wordt dat de Turken CO dorpen vernield en 12,000 chris tenen gedood hebben, Een correspondent van Reuter telegra- pheert uit Semliu van 8 dezer dat Ilorvatovics, aan bet hoofd van G000 Serviërs, de onmogelijk heid inziende om aan 24000 man Turken weerstand te bieden van Trembala is terug getrokken. '14000 Turken van Sofia en 10,000 van Nisch rukten Servie binnen en vereeuigden zich te Trembala na een marsch vau vier ureu. Ilorvatovics de overmacht van den vijand ziende, besloot nochtans slag te leveren, en vroeg om versterking, die hem echter door den Prins niet toegezonden werd. Na een vierdaagschen moedigen tegenstand ontruimde Ilorvatovics daarop zijne positie te Gurgusovatz, zoodat tiians de gehoele vallei tusschea de Servische grens en Gurgusovatz in handen der Turken is. De Serviers bezetten echter uitmuntende posities op de bergen. Tschernajefï heeft versterking van manschappen en wapenen ontvangen, men verwacht hem te zien oprukken naar Banja. De Russische kolouel Dekker is benoemd tot chef van den état-nrsajor. Ristics is te Bel grado gearriveerd. De politie heeft de loge menthouders aangeschreven logies gereed te maken voor 160* Russische militaire artsen. F R A N K R IJ K« Do minister van onderwijs heeft jl. Maandag bij gelegenheid van de algemeene prijsuitdeeling van het instituut Sorbonne te Parijs, de traditio- neele redevoering uitgesproken In krachtige eu verheven taal neemt hij de verdediging der hoogesehool op zich, welke gedurende den iaat- sten tijd liet voorwerp schijut te zijn van al de aanvallen der reactionairen, en verheerlijkt hij de republikeinsche instellingen op welke Frankrijk delinitief al zijne hoop gestald heeft. Zijne redevoering had algemeen succes. De commissie voor het voorstel tot oprich ting van een standbeeld voor George Sand heeft dit, als ontijdig, daar noch vele grootheden een standbeeld missen, verworpen cn stelt voor de zaak over te laten aan het particulier initiatief. Naar men zegt, wordt te Parijs een maat schappij opgericht, die aanstalten zal maken voor een internationale tentoonstelling op groote schaal, die te Rome in '80 zal worden gehouden. Inmiddels zal den 2L Mei 1877 in het Vaticaan een tentoonstelling gehouden worden van ge wijde voorwerpen, ter herinnering aan het jubiló van de verheffing van den Paus tot de bisschoppelijke waardigheid. ITALIË. Te Turin had jl. Maandag een banket plaats waaraan ook de minister Depretis aan gezeten was. Hij heeft een rede gehouden, waarin hij zeide, dat liet gouvernement voor nemens is de wet op de spoorwegen te wijzigen, ten einde verandering te brengen in de tarieven. Het wil voorts de liandelslractalen wijzigen, om de belangen der nijverheid te verdedigen; maar de regeeriug kan niet de verbintenis op zich nemen, om de belastingen of da uitgaven voor het leger, dat de. roem en de kracht des lands is, te verminderen. DU1TSCULAND. De Meichsanzcicher constateert dat betref fende liet gebeurde te Saloniki thans een be vredigende afloop verkregen is. Dit is geschied door de vastberaden samenwerking van Duitsch- land en Frankrijk cn in het gemeenschappelijk belang van de bij liet straffen van een zóó zwaar vergrijp geïnteresseerde mogendheden. "Volgens den correspondent van de Nette freia Presse is onder de gewonde Serviërs bij Pandiralo een jong beeldschoon meisjeals officier verkleed, gevonden. Het was tot dusverre niet gebleken wie het was daar het arme kind kort na hare gevangenneming bezweken is. SCHIEDAM, Augustus 1870.' Een bij de regeering ontvangen telegram uit Atsjin van 30 Juli behelst; Door van twee zijden ondernomen opemtiën is de bergpas Glitaröen geheel van vijanden gezuiverd. Eene patrouille kwam nabij de beating Lemboe-oost in gevecht met talrijke vijanden, die echter teruggedreven werden. - 'hl

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1