A". 1876. Zaterdag 12 Augustus. Ai 3962. Büitenlailscls Berichten. Bimcilaiiselie Beflctlei. Ij> ertig-ste J a. a, r «r a& n iBOKNEMËNTSPRSJS, per Uwaitaal -1.8;,. franco per post, door het geheele Rtjk - 2,50. AfjoiiderUjke notnmers- 0.10. CO 111 A IT; BVKEAl! HARKT, E, 124. ÏBASKll IJ K. De behandeling van de maire-wet is in de dern' gehouden zitting van den Senaat urgent verklaard en terstond zijn de diseussiën geopend. Algemeene beraadslagingen zijn niet gevoerd, mar de artikelen zijn door de oppositie onder kaden genomen. De hertog de Broglte heeft het eerste aitikel bestreden, maar het is reeds ipoedig aangenomen. Over artikel twee, dat het beginsel bevat der vei kiezing van de maires de gemeenteraden, werd levendige strijd gevoerd. De heeren Grfvart en Bocher, die aan hangers zijn van de wet van 1831, dat wil joggen van de benoeming der maires door de regeering, mits uit den boezem van den gemeen teraad gekozen, waren de voornaamste bestrij ders. Do lieer de Marcère beeft het regeerings- ontwerp zeer krachtig verdedigd. lïij heeft o. a. gedoeld op gevoelens vreemd aan de wet, die een zeker getal haver tegenstanders bezielden, eifden Senaat dan ook verzocht om zich niet te laten medesleepon door neigingen, welke het daglicht niet mogen zien. lu de zitting der Kamer van den 10 dezerzijn de beraadslagingen over de begrooting van oorlog hervat en de nog overig zijnde hoofdstukken aangenomen. Daarna werd in behandeling ge- imen de begrooting over schoone kunsten. De republikeinsche partij heeft ditmaal sea kandidaat tegenover den heer de Muu in het district Pontivy (Morbihan) gesteld. De geneesheer le Maguet is baar kandidaat. E X O E L A Ji 1). De heer Noel is benoemd tot minister van epeubare werken. De Standard meldt uit Trebinje, datMukhtar- pcha er II. Dinsdag in geslaagd is zich bij te vereenigen met een korps van 3000 Men onder de bevelen van Mustapha. De Montenegrijnen hebben de nabuurschap van ek verlaten. Een gedeelte hunner strijdmacht naar de zuidelijke grenzen van Montenegro jamden. Ui! Belgrado meldt de correspondent van Men fluistert hier elkander onrust woorden in 'toor eu wat geschiedt is nog onrustbarender. Tot dusverre was Vorst althans in naam opperbevelhebber van Servische leger. Thans is hij dat niet meer, •ant, natuurlijk met toestemming van den wst, is Tschernajeiï tot opperbevelhebber bc- Kmd. Dit heeft zeer ongunstig gewerkt op "emming der bevolking voor Milan Obreuo- Ook de miuisters hebben het zwaar te ritch. Wntwoordcn. Aan hen en aan de buiten- liBdsehe officieren wijt men de rampen van Saaiste dagen, liet is dus een gevaarlijk M voor hen, Tschernajeff nog meer macht geven. 2y moeten zich de gevaarlijke positie raar'a 'ij en vorst Milan zich bevinden vol- °®en bewust zijn. 1 'etst Milau zeifs zou, volgens deKeuefreia Presse, aan de vertegenwoordigers te kennen hebben gegeven dat hij bereid was afstand te doen van den troonindien mocht blijken dat hij een hinderpaal was voor het welzijn van Servie; ook tegenover zijne ministers zou hij zich in dien geest hebben uitgelaten. De correspondent van Peuter te Semlin telegrapheertTegenstrijdige depêches komen aan omtrent den strijd tusschen de Turken en Serviërs. Het Servische centi um-leger, onder bevel van Cholak-Antitsch, trok terug van Sjeuitza. Tschernajeff rukt tegen de Turken op in de i ichting van Banja. De Turkscho (roepen bezetten de door de Serviërs ontruimde plaatsen niet, uit vreesdat deze ondermijnd zijn. Er loopen geruchten dat Rusland en Oostenrijk tusschen beiden zullen komen. Een groote hoeveelheid wapenen en munitie, voor de Serviërs bestemd, zijn te Coma aange komen uit Rusland over AVnllnchije. It U S L A X1). De Golos bevat eene depeche uit Zimony van deü 9 dezêij luiclens welke Dcspotovics, opperbevelhebber van Bosnië, uit Grahovopolje bij Grahovo bericht, dat hij zeven verschansin gen stormenderhand ingenomen, en de dorpen langs de linie van liet klooster Ermouja tot Ticeva en Raznoglaivic bezet heeft. Aan hetzelfde blad wordt uit Zimony gemeld, dat Ilorvatovics de passen van Banja verde digt en er zich staande tracht te houden, daar hij vei sterking verwacht die Tschernajeiï' hem zenden zou. Doctor Sandwirth ging op last der Servische regeering naar Widdin om met de Tui ken te onderhandelen over de beschermingdie vau beide zijden aan de ambulances van liet Roode Kruis zou verzekerd worden, en tevens overeen te komeu den krijg niet meer met zooveel ver woesting te voeren, noch alles aan de vlammen prijs te geven. Kladowa en Negolin zijn door de Turken bezet. I) UIT SC 11 LAN1). Een particulier schrijven uit Berlijn bevat, dat aldaar, na veel moeite en na verloop van zes wekenvoor de noodlijdenden door den watersnood in den Elzas slechts eene som van 2774 j'ijksmark is bijeengebracht, terwijl voor datzelfde loffelijk doel te Parijs dadelijk meer dan 100.000 fis. zijn ingezameld. Volgens de Hank- mil Handels-Zeil. bedraagt do geleden schade in den El/as alleen aan de akkers en de ge bouwde eigendommen juim 3 milliaen rijksmark. Een bericht in sommige binden verspreid dat het Duitsche eskader uit de Middellandsche zee zou zijn terug ontboden wordt tegengespro ken, daar er geen bevel in diea zin gegeven is. S CIII E I) A-M11 Augustus 1S78. Na zijne terugkomst in de residentie heóft de heer Kappeyne van de Coppello een Advertentieprijs vant10 gewone regelsf 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. onderhoud met den directeur van het Kabinet des Konings gehad. Alen verwachtdat hij weldra door Z. M. zal worden geraadpleegd over de oplossing der ministerieele crisis. Heden namiddag te halfvijf uren is het zoontje van C. Kok, omstreeks G!A jaar oud, bij de brug aan de Gerrit-Yerboonstraat, door een sleeperswagen van de glasblazeiij teDelfs- haven overreden. Twee politie-ngenten, daar ter plaatse aanwezig, het ouge\al bemeikende, beijverden zieli het kind aan het dreigend gevaar te onttrekken, hetwelk hen in zooverre gelukte, dat het hoofd en het lichaam ongedeerd bleven en slechts een voet en een arm door een der achterwielen werden gekwetst. Het kind werd onmiddellijk door een der agenten naar de woning der ouders in het Bubbermausgesticht aan den Singel gebracht, vanwaar terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, Zondag den 27 Augustus e. k. zal liet zestigjaren geleden zijn, dat de Nederlandsche vloot onder bevel van den admiraal baron van de Gappelle, vereenigd met de Engelsche zee macht onder bevel van lord Exmouth, de roem- ïijke ovenvinuing bevocht tegen do Algerijnen voor Algiers en meer dan duizend Christenen uit de Slavernij verloste. De état-majors vau de schepen der Nederlandsche vloot telden gezamenlijk 122 personen en, naar wij vernemen, zijn van dit getal nu, na zestig jaren tijdsver loop, nog slechts vier in levende oudste dezer is de vice-admiraal Bijl de Yroe, adjudant van Z. AL in buitengewonen dienst; voorts de schout-bij-nacht graaf van Limburg Stirum, de kapitein-luit. ter zee vau der Schaaf en de oud-zeeofficier P. Damast van Cillers. (II. Cl.) De heeren de Jong, de Ruiter Zylker, "Wybeng.t, Gevers Deynoot en Schepel, leden van de Tweede Kamer, hebben aan die verga dering voorgesteld gebruik te maken van het recht van enquête cn dat onderzoek te doen houden omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee. De voorstellers geven in overweging dat onderzoek omtrent de volgende viaagpunlen te doen loopen: 1. Welke is do gezondheidstoestand van hot rundvee in Nederland, met betrekking tot de besmettelijke longziekte 1 2. Welken invloed bobben daarop gehad de wei king en uitvoering der Wet van 20.1uli 1870 (S/W, no. 131) en dor Kon. besluiten daarop gebaseerd, in velband met de Wetten van 8 Juli 1871 (S/4/, no. 98 en 99)? 3. Welke zijn do oorzaken, dat do maatregelen van overheidswege sedert de invoering van die wctlen cu besluiten genomen, in sommige gewesten en gemeenten gunstigo uitkomsten hebben opgeleveid, terwijl zij elders hunne werking in meerdere of mindere mate misten? 4. Kunnen er van overheidswege m.inliegelen wor den genomen om deze nationale tamp niet zoodanig gevolg te bestrijden, dat zij vvotde overwonnen of

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1