IxBiiEniïjJericliteï. - ie Staatsloterij. althans zoozeer gefnuikt dat de belemmerende bepa lingen, die ook den veehandel eu de scheepvaart be- nadcelenkunnen worden opgeheven In de Memorie van Toelichting tot dit voorstel spreken do heeron de Jong c. s., na een gezet onder zoek en lijp beraad, de bewering uit, dat niet alleen de meest doelmatige middelen, om voor goed met de longziekte onder het rundvee af te rekenen, nog niet aan hot licht zijn gekomen, maar ook dat in weer wil van den ijver van het staatstoezicht nog gccne gevestigde overtuiging bestaal omtrent do verschillende oorzaken die in verschillende gewesten en gemeenten op hot ontstaanden aardden loopde verbreiding en de beteugeling van de longziekte van beslissenden invloed zijn of kunnen worden. Het bestaan van de onzekerheid kan huns inziens alleen worden opgelost door het onderling vergelijken van de getuigenissen van deskundige mannen uiWvete oorden des lands on het samenvatten der resultaten van hunne ervaring tot een volledig en degelijk verslag. Door het hooien van getuigen en deskundigen uit alle oorden des lands opgeroepenom do resultaten van hunne waarnemingen en degelijk onderzoek aan to brengen, wenschen de voorstellers de noodigo kennis omtrent deze voor den veestapel en veehandel zoo ge wichtige zaak te verkrijgen. Aanstaanden Maandag zullen de werkzaam heden voor het slaan van koperen rmmt aan 'sRijks Munt weder een aanvang nemen. {TI. D Op de voordracht ter vervulling der be trekking van hoofdonderwijzer aan de school ter voorbereiding voor middelbaar en hooger Onderwijs te Groningen komt o. a. voor: de heer J. J. Donk, hoofdonderwijzer teDelfshaven. In do Leeuw. Ot. lezen wij liet volgende Verzoekschrift aan Nederland! Tot ons innig leedwezen vernemen wijdat er bijna overal In Nederland complotten tegen ons worden gesmeed, waaruit vrij stellig zal volgen, dat \V(j, hoewel toch zóó onschuldig, niet meer als gangbare munt worden geduld in een land, dat ons steeds zoo gastvrij ontving, ja, ons met eigen munt gelijk steldeen overal dezelfde rechten toekende. Wat nu van die zoo plotse linge verandering de eigenlijke oorzaak is begrijpen wij niet. Met het oog op eigene veiligheid, alsmede de outletliugo goede ver standhouding tusschen de neringdoende inge zetenen van liet nog altijd ook door ons zoozeer geliefd Nederlandvragen wij in naam dei- bestaande wetten en der billijkheid, uwe be scherming, en verzoeken wij, dat door uwe hooggeschatte bemiddeling de regeering zich over ons ontferme, door ons eene plaats aan te wijzen waar wij geborgen kunnen worden en daardoor aan de bestaande onrust in veler beurs en gemoed een einde maken. Hoewel wij er geen recht op hebben, in dit geval, ons gevoelen op den voorgrond te stellen, zoo wagen wij het toch met gepaste bescheidenheid in overweging te geven, of wij niet b. v. aan iedere gemeente-secretarie of bij iederen ont vanger, zoowel dien van het rijk als van de gemeente, een schuilplaats kunnen vinden, b. v. tot- 1 Oct. a. s., oin daarna, in mand of baal, naar ons eigenlijk vaderland teruggezonden te worden. Het komt ons voor, dat de Neder landers ons, hoewel tegen onze bedoeling mogen doen verhuizon en ons daarna, evenals in 1830, mogen leeren, de grenzen van hun land te eerbiedigen. 't Welk doende, Een milliard Belgische centen. Hellevoet sluis. Ook hier ter plaatse wei gert men vrij algemeen de Relgische centen in betaling aan te netnen. an Rijkswege wordt echter voortgegaan met de uitbetaling met. Belgische centeno. a. Dinsdag II. aan een aantal werklieden van 's Rijks werf, hetgeen dun ook een algemeen gemor veroorzaakte. Den Hang'. Een van de medereizigers van der. heer de Pauw heeft, bij de opstijging met diens ballon te Nijmegen, prooven genomen met den nieuwen misthoorn, door onzeu stad genoot, den heer L. I. Lefèbre, uitgevonden. Tot op 1310 meter kon het geluid van den hoorn duidelijk worden waargenomen, hetgeen zeker een krachtige aaubeveling is voor de inventie van den heer Lefèbre, waarvan de onmisbaarheid bij mist op zee dan ook spoedig wel algemeen zal worden erkend. Aalsmeer. De aardbeziëatuelt heeft aan onze gemeente vrij wat voordeel aaugebracht. Alleen naar Amsterdam zijn verzonden 30,100 bakken of 002,120 koppen; deze hebben gemiddeldoj',ge bracht f 5 de '100 kop, dus ruim f30,000. Hierbij komt nog het verzondene naar 's Ilage en Rotterdam, dat we veilig op f '15.C00 mogen schatten, dus een aauzienlijk kapitaal is iu deze gemeente ingekomen. Zwolle. De 25e algomeene vergadeiing van fabriek- en haudwerksuij verheid iu Neder land werd Woensdagmorgen alhier geopend met eene redevoering van den Voorzitter van het Hoofdbestuur, Baron Mackay. De Commis saris des Konings woonde de vergadering bij. Na de boeiende rede van den Voorzitter, kwamen de verschillende vraagpunten in behan deling. Bepaald gewichtige besluiten werden niet genomen, soms werd beslist zich over bet eeu of ander onderwerp te verstaan met andere vereenigingeu ten opzichte van de bedoelde zaak te steuuen. Onderscheidene der viaagpunten werden grondig besproken en van velschillende zijden bekeken. Omtrent de wensehelijUhfLl van de droogmaking der Zuiderzee is men niet tot een besluit gekomen. De wijngaarden in de departementen van Frankrijk worden weder ernstig door do phy- lonera geteisterd. Iu het departement Donlogne, dat verleden jaar weinig of niet van deze plaag te lijden had zijn thans 2355 hectaren aange tast. In het arrondissement van Bergerac zijn 2238 hectaren vei woest. 't Jammerlijk .spoorweg-ongeluk op Maan dag avond bij Radstock, dat op de plaats zelve aan 14 menschen 't leven kostte (gezwegen nog van de gekwetsten), inoet louter aan vei regaande nalatigheid worden toegeschreven'. De lijn is éénspoors en staal onder't zoogenaamde block- stelsel, dat, behoorlijk toegepast, eene ontmoe ting van treinen onmogelijk maakt. Er moet dus door een der beambten eeu noodlottig ver zuim zijn gepleegd. 'tTooneel der i amp leverde de bekende vreeselijke tafereelen op. Kermen en geroep om hulp werden van alle kanten gehoord. Afgescheurde ledematen lagen hier en daar verstrooid. Een reiziger was onthoofd. Een tweede lag verpletterd onder een zwaar ijzeren wiel. Een derde ongelukkige, dienzelfden dag ge huwd, stierf eerst nadat hij vijfdehalf uur on der een zwaar voorwerp vastgeklemd had gele gen. Dit laatste geval was wel't ijselijkste. De meeste andere slachtoffers vonden een snellen dood. liet zingende Parijs. Parijs heeft altijd iets nieuws en iets wat algemeen opgang maakt. Tegenwoordig is het een klein onbeduidend instrumentje, Ie tambour japonais genaamd, een soort van metalen castagnetten, die het klassieke fluitje, dat bij tooueelopvoeriugen zoo grooto rol speelde, dreigt te vervangen. Men kan zich geen voortreffelijker middel denken oin zijn ontevredenheid te kennen te geveu en zijn mede- mensclien liet land aan te jagen dan het door dringende geluid van den tambour japonais. Men draagt zijn question serbe in zijn zak. Dit oortergende instrument, is niet de eeuige folie <lu jour der Par ij zenaars. Zij hebbsu nog een andere, die niet minder populair, niet minder eigenaauhg is: een liedje nl. Geen vroolijk lied van den goeden Desaugiers, dien zoon van Diogenes, noch eeu sentimenteel en vaderlandlievend lied van Ernile Debraux, den koning der buitentuinen, noch eeu gevleugeld van den ouden Béranger, den Franschen Horatius. O foei, Béranger! Neen, het lied dat Parijs thans zingt is eeu van die dwaze, onbeduideude liedjes, die men gemakkelijk en spoedig onthoudt door een vau die refreinen, waartoe de Fransehe taal sedert jaren wordt verdraaid en verwrongen. Het is een bron vau lastige plagerij voor den commU voyagcur. Het is het Pied qui remen van vroeger, het Ohé! Lambert! waarvan sommige zonder linge en paiadoxale, of zoo men wil domme, geleerden, do sporen hebben weergevonden in de liederen die bij de kruistochten zijn gezongen. Het lied dat men tegenwoordig zingt is «1'Amant d'Amanda." Qimiul t'été, ilans les temps daunts, Je premis l'air ii sa fenötie. Les marehamls U'artichnnts Client ea m'y voyant pa mi tie Yovez ce beau gsutjou-lsi Cost fainant d'.\, C'est i'ainant J A, Yoyez ce beau gaigon-la, C'est famaut d'A, C'est l'amant it'A, C'est l'amant tl'Amanda! De «Meditations" van deLamardne, de Orien tal es" van Victor Hugo, de «Marie" van llrizeu.v zijn op het oogenblik minder in trek ilan deze woorden van Emile Carré, door Victor ftobill.mt in muziek gebracht. liet is even onmogelijk hen te ontgaan als de Servische kwestie. De kleine théatics gaan c netten opvoeren onder den titel ('Amant d*Amanda, en zes maanden lang zullen do Parijzenaars worden in slaap gezongen met het aanhoudende refrein: C'est l'amant U'A, C'est l'amant it'A, C'est l'amant d'Amanda, Het is alsof de waarachtige geestigheid niet moer in de stiaten van Parijs verkeert. Zij schijnt door de een of andere porte cochlre te zijn out vlucht evenals iemand die een schuilplaats zoekt voor den regen. Wat zicli thans nog in de straten bevindt is slechts een argot van geestig he'ul, en dat l'Arnant d'Arnanda vindt zijn weg door alle straten, over pleinen en bruggen Men mcene echter niet, dat Parijs alleen het slachtoffer is van het onbeduidende. De Parij zenaars leven niet alleen van dwaasheden; de geheele meuschheid lijdt aan dezelfde kwaal Of spelen niet sedert eeu jaar alle piano's, alle harmonica's, alle mogelijke muziekinstrumenten in Londen eene romance van den heer Lonsdale, die nog meer gezongen wordt dan ïl'Amnnt d'Arnanda" en aan gene zjjde van het kanaal nog ineer populair is dan de gedichten van lord Byron, waarvoor Engeland eindelijk, nadat het eens flink aan de oorenis getrokken, een monU' ment heeft opgericht? Het onvermijdelijke lied. welks eigenaardige wijs in geheel Londen weerklinkt, heet: t Tommy •make room for your uncle." Het schijnt, dat toen de Prins van Wales uit Indie terugkwam eu de menigte zoo groot was dat men er ternauwernood kon doordringen, directeur van het muziekkorps dat voor den stoet uitging, op het gelukkige denkbeeld kwam om het toen reeds beroemde refrein Tommy make room for your uncle te iaten spelen. De menigte maakte ruimbaanmen begon te lachen, zong het refrein mede en sedert dat oogenblik hoort men niet andets dan: Tommy make roem for your uncle!" Parijs en Londen geven elkander niet toe en welk van de beide liederen de palm der dwaasheid toekomt, is inderdaad nog zoo ge makkelijk niet uit te maken. Prijzen en premiin van 100 en daarboven. Vo Kl. 4e Trckk., 10 Aug. Nos. 829, 984, li» i 1070 en 11318 ieder f (000. Nos. 904, 5193, 5561 12415, 14398, 154B3, 16551 CR 20562 ieder f 400. Nos. 3316. 4952, 13715 cn 13920 ieder f 200. S» 3905, 4916, 7725, 8774, 9168, 12356 en 14397 ieder tl®

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2