A". 1876. Zaterdag- 19 Augustus. 39C7. Biitenlanisclie Berlcbien. Bjineilaiissle Btriclita X D ertiffste J a a r g- a n g"- Hbossementsi'RIJS, jiei kwartaal. -1.85, franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. jfionderlijke nommers- 0.10. BUREAU MARKT, E, 124. BIRIIT. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FRANKRIJK. De Wetgevende Kamers zijn uiteengegaan en hoewel de dag van de nieuwe bijeenkomst vooraf niet bepaald is, schijnt dit eerst in November te zullen 7,ijn. Het Journal Official maakt een decreet openbaar, bevattende de benoeming van generaal Berlhauld tot minister van oorlog ter vervanging van generaal de Cissey, die zijn ontslag heeft gevraagd, alsmede een ander decreet, waarbij jan 68 veroordeelden der commune gratie of vermindering van hunnen straftijd wordt ge schonken. De Keizerlijke Prins zal zijn reis naar Zweden en Rusland opgeven. Wel was men te Petersburg geneigd hem te ontvangen en reeds |md de Russische gezant te Parijs den Maarschalk Mac-Mahoa van-'s Prinsen- voornemen kennis gegeven, maar Routier vreesde dat zijn bezoek (e Petersburg in de tegenwoordige omstandig heden aan het Engelsclie hof, waar de zoon van Napoleon III altijd zulk een gastvrije ont vangst genoot, onaangenaam zou zijn. Loulou tal dus alleen een reisje naar Zwitserland on dernemen. Men verneemt het overlijden van den senator Wolowski, den beroemden staalhuis- iioudkundige en lid van het Fransche Instituut. Allendie tijdens het beleg van Parijs gedurende den Fransch-Duitschen oorlog de stad per ballon hebben verlaten, hebben een medaille gekregen, vergezeld van een brief, waarin de stad Parijs aan de moedige lucht reizigers haar dank betuigt. De Gaulois bericht, dat te Parijs eene kerk voor de oud-ICatholiekeu zal wordeu op gericht. Een maatschappij van leeken heeft daarvoor 500,000 fr. bijeengebracht en blijken van instemming ontvangen van zes priesters uit de diocese van Parijs. De nieuwe kerk zou op de open terreinen van het Luxembourg worden opgericht, Terwijl Wagner te Bayreuth lauweren plukt, wordt te Dijon feest gevierd ter eere van den beroemden componist Rameau, den grondlegger van de Fransche opera. Ongeveer 80000 vreemdelingen waren tegenwoordig bi; de onthulling van het standbeeld van Rameau, het werk van Guillaume, den directeur der sEcolc des beaux arts" te Parijs. Des avonds werd in het theater een progiamma uitgevoerd, geheel uit stukken van Rameau's werken bestaande. OOSTENRIJK. De Poiit. Oorr. meldt uit de Ilerzegowinn, dat met uitzondering der plaatsen, die reeds door de eerste Turksche troepen bezet waren, pilo Turksche korpsen de Ilerzegowina hebben verlaten. De Vorst van Montenegro heeft metzgn korps te Linnik. bii Gatzko. eene centrale nositie ingenomen, vanwaar hij elke beweging der Turksche troepen kan observeeren en belem meren. Uit Belgrado wordt van 47 dezer gemeld: JS. Dinsdag heeft er van des voormiddags 10 tol des namiddags A uren een hevig gevecht plaats gehad tusschea 5000 Turken, die een aanval op Klissoura deden, en de Services onder bevel van Tcholak-Antits. De Turken werden met groot verlies teruggeslagen. Denzelfden dag deden de Circassiërs een aanval op liet Servische dorp Krama en werden door de ingezetenen - teruggeslagen. Kolonel Becker is vervangen door kolonel Jovanovich. De Turken hebben hedenmorgen de voorpost der Serviërs bij Bjelina aangevallen, maar werden teruggeslagen. Omtrent de plannen van Vorst Milan is nog niets vast bepaald. Alimpics is op het oogenblik te Belgrado. ENGELAND. Het bond tot het verleenen* van hulp aan de gewonden bij den oorlog in het Oosten heeft besloten een som van niet meer dan 20,000 p. st. tot dat doel te bestemmen. Lord John Russell heeft een nieuwe bro chure geschreven over de Oostersche kwestie. Hij komt daarna tot de conclusie, dat de groote mogendheden een Zuid-Slnvischen Donau-bond zullen tot stand brengen. Die bond zou bestaan uit Servie onder vorst MilauCroatie en de Herzegowina onder een Oostenrijkschen aarts hertog, Rumenie ouder vorst Karei, Bulgarije onder een Oostenrijkschen aartshertog, Grieken land met Thessahe en ïïpirus onder Koning George. Oostenrijk zou te land en Engeland ter zee het protectoraat over dien bond uit oefenen. Een der grootste drukkeis-etablissementen te Londen, liet huis-Grant, is door brand ver nield. De schade wordt op drio millioen gulden begroot. Tengevolge dezer ramp zullen het Gentleman's Magazine en een aantal andere maandbladen, die bij de heeren Grant gedrukt worden, de volgende maand niet kunnen ver schijnen. TURKIJ E. Er is eene commissie benoemd, samengesteld uit verscheidene ministers, hooge staatsambte naren, Muzelmannen en Christenen, om het programma der hervormingen, overeenkomstig den keizerlijken hatt van 1 Juni li. uit te werken. Uit Bucharest meldt men van den'17 dezer: liet scheidsgerecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van Crawley en beslist, dat de maat- schappij-Crawley geen recht heeft betaling te verlangen van de RumcniscVe Regeering, vóór zij de bij contract bedongen werken tot een bedrag van 10.608.C00 francs heeft uitgevoerd. De Timpal heeft het ongeloofbare bericht, dat de Turken de Rumenische ambulance in Servië gevangengenomen hebben en gchee! in de pan gehakt. DU1TSC1ILAND. Volgens den correspondent der Köln. Ztg, te Konstantinopelhebben zich ook eenige Nederlanders bij den Grootvizier aangemeld, om tot officier bij het Turksche leger te worden benoemd. SPANJE. Men verzekertdat het bedrag voor de hypothecaire biijetten der serie, bestemd voor het buitenland, reeds is volteekend. AMERIKA. Volgens de instructies van Giant heeft Came ron, in overeenstemming met het besluit der Kamer van Voiksveitegenwoordigers, waarbij de ongeregeldheden in het Zuiden afgekeurd worden, aan generaal Sherman bevolen om voldoende macht gereed te houden tot bescher ming der rechten «aa de kiezers, zoodra deze door bevoegde autoriteiten worden opgeroepen. De werkstaking op den spoorweg in Indiana is geëindigd. De democraten van Zuid-Carolina hebben Wade kandidaat gesteld voor liet gouverneur schap. S CIIIE D A M18 Augustus 187C. Z. M. de Koning heeft opnieuw aan het Centraal-comité van den Nederlandschen Weer- baarheidsbond een vernieuwd blijk geschonken van lid. onverflauwde belangstelling in de zaak der vrijwillige weerbaarheid, door de toezending van 60 remmington-geweren. Door dit vorste lijk geschenk zal voorzeker de oefening ia het schieten worden aangemoedigd en vooial ten goede komen aan kleine vereenigingen, die tengevolge van gebrek aan goede geweren slechts met groote opofferingen in het leven kunnen worden gehouden. Onder de opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam over de 2e helft der maand Juli 1876, geadresseerd aan onbekenden, die op schriftelijke aanvrage door de afzenders of ge adresseerden aan liet postkantoor te Rotterdam kunnen gereclameerd wuulen, komt o. a. voor: M. Beezemer te Schiedam. De oud-Katholieke aartsbisschop van Utrecht heeft, een uitnoodiging ontvangen om de plechtige wijding van den Zwitserschen nationalen bisschop Ilerzog bij te wonen. Gisteren zijn uit Amsterdam aan Z. M. den Koning ter goedkeuring opgezonden de door den lieer Kuijpers ontworpen plannen voor het Rijksmuseum. Blijkens het verslag aan den Koning van de bevindingen en handelingen van het veeart- senijkundig staatstoezicht in het jaar 1875, was het getal longziektegevallen in het rijk 2227 in 106 gemeenten. Er kwamen voor in Noord- Braband 1*1, Zuid-Holland 926, Noord-IIolland ,26, Utrecht 74, Friesland 1189 gevallen en in

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1