Geaengfle Bericltti Verontschuldiging doen galden, die aan Fiederik 1!, tengevolge van de harde behandeling van Koning Fredorik Willem l van Pruisen, ten goede kwam, »fu natie, 7.00 innig aan het Vorstenhuis gehecht, bet remt het daarenboven, dat de Prins in het belang j.ijner dynastie haar niet reeds voor lang in do ge legenheid heeft gesteld, ecne Prinses van Oranje te verwelkomen en te begroeten. «Moge de Prins van Oranje, lieh spiegelende aan het 7oo edel en vorstelijk gedrag der Prinsen F re der ik en Hendrik der Nederlanden eerlang toonen te zijn hetgeen Hij in jeugdiger leeftijd reeds beloofde te 7.ullcn wrrden, namelijk een waardige telg van bet Huis van Nassau, eu liet volk van Nederland, hetwelk zijn Version niet blindelings aanbidt op do wijze der volkstammen van Azic of Afrika, maar go- lijk hot eco fiere, vrije natie betaamt, de handelin gen dier Vorsten gadeslaat en zo vereert en waar deert naar hun verdiensten zal dan ongetwijfeld zijn vroegere toegenegenheid aan den Prins van Oranje terugschenken. nïlijn Ifeeretr! ik stel u voor dit glas te ledigen op Zijn spoedigon terugkeer in het Vaderland, opdat wij eerlang weder uit volle borst zullen mogen uit roepen: Leve de Prins vair Oranje!"" De Minister van Oorlog brengt ter kennis van het algemeen, dat tijdelijk, met eeno ver bintenis voor den Ujd van zes jaren en togen een handgeld van hoogstens f 300, als soldaat- schrijver voor het leger in Ned. Indie kunnen worden aangenomen ongehuwde personen van 16 tot 40 jaar oud. Verdere bijzonderheden behelst de Staatscourant vau gisteren, Naar aanleiding van do circulaire van den Minister van Financiën betrekkelijk de wering van de Belgische koperen munt, heeft zijn ambt genoot van Binnenlandsche Zaken 's Konings commissarissen uitgenoodigd om, in overleg met Gedeputeerde Staten, een aanschrijving te richten tot de gemeente- en polderbesturen, waarbij ook aan de rekenplichtige ambtenaren dier besturen en van de provincie de weigering van genoemde munt worde aanbevolen. Voorts wensclrte de Minister, dat, bij de aan besteding van rjjkswerken, de aandacht van gegadigden worde bevestigd op het in de be stekken voorkomend verbod om werkvolk met vreemde munt te betalen. Niet zonder belang voor den handel met Duitschlaml is het te weten, dat de Reiehsbank bij het disconteeren van wissels eischt, dat het woord Mark daarin niet in het meervoud worde gebezigd, Fransche eu Italiaansche wissels zijn ter disconteering geweigerd, uitsluitend omdat in plaats van Mark was gezet Marks. De Tijd meldt, omtrent de inlichtingen nopens de geestelijke gestichten, waarvan in den laatsten tijd nog al eens is gesproken, dat een burgemeester een vertrouwelijke missive heeft ontvangen van een ambtenaar eener provinciale griffie, hierop nederkornende: Namens den Minister van Justitie wordt een onderzoek ingesteld naar het getal der gestichten voor mannen en vrouwen, welke sedert de invoering der Meiwetten in Pruisen hier tq lande zijn gevestigd. De bedoelde ambtenaar verzoekt den burgemeester daartoe te willen medewerken en te trachten te vernemenof er in de gemeente een gesticht bestaat voor man nen of vrouwen; wanneer dit gevestigd is; door hoevele personen bewoond; van welke nationa liteit de personen zijn, eu welke hun geestelijke regel of orde is met verzoek om uiterlijk vóór 1 September antwoord op die vragen te willen inzenden. Den Oden Oct. a s. zal de «Alcmaria Victrix" worden onthuld. De onthulling en overdracht zullen plaats hebben des middags te'12 uren, waarna receptie van de algeineene en de sub-commissiën ten raadhuize. Te i uur volksspelen in den Kenne- merhout. Des avonds te 7 uren vuurwerk en na afloop daarvan muziekuitvoering. In de week, die 19 dezer eindigt, bleef Gelderland bevrijd van besmettelijke veeziekten. I Besmettelijke veeziekten kwamen in Noord- Brabant van 1320 Augustus niet voor. De heer Landreau ia met zijn vijf ballons neergekóm'en bij het dorp Kage. Oogenbükke- lijfc doken van alle zijde landlieden op, die de vit de lucht gevallen vreemdelingen met zooveel welwillendheid iiielpon, dat zij in een oogwenk een paar laarzen, een overjas enz. kwijt waren. Gelukkig dat onder de aanwezigen eeu inwoner van Kage, de heer boogman, hun beschermden. Met zijn hulp werden de ballons in het schuitje gepakt, konden de hoeren eenig voedsel ver krijgen en eindelijk een paar uren inhetstroo slapen naast hunne ballons. Den volgenden morgen tc 10 uren keerden zij te Leiden terug. Door eenige arbeiders, bezig met uitbag geren in het riviertje de Aa, werd onlangs nabij Steenwyk een antieke kruik gevonden, tooueude aan beide zijden de beeltenis van. een man in volle wapenrusting, met inscriptie, het jaartal 7G0 en een wapen. Op een der booten van do Arnhemsehe stoombootmaatschappij had eergisteren de ma chinist het ongeluk beklemd te raken tussehen de machine, tengevolge waaraan bij het leven heeft ver loren. Te Deventer zijn de melkboeren door de droogte genoodzaakt geworden den prijs der melk met 4 cent per liter to verhoogen. Te Amsterdam, zegt de Tijd, is liet water goedkoop; de boeren slaan tiaar dan ook de melk niet op, maar doen er wat meer water bij. De vlinder-wolk, waarvan uit Friesland en Groningen is melding gemaakt, werd ook in het Noorden van Duitschlaml gezien. De vlucht besloeg de breedte van de Elbe en vloog die rivier regelrecht stroomopwaarts. De zwerm was zoo dicht, dat men met een slag door tie lucht een aantal treffen kon. In de verte leken zij op een dichten sneeuwval. Slechts zelden werd een borte vlinder in de hoop waarge nomen. Het eigenaardige is vooreerst de ont zaglijke menigte, die op milliarden te rekenen is, maar vooral, dat alle zonder onderscheid in de snelste vlucht zonder naar rechts of links af te wijken, de rivier vo.gden, ofschoon niet de minste wind ze voortdreef. Ook te Ostende in Belgie is dergelijke vlin der-wolk gezien. De sweerpVofeteu" komen ons met hun voorspellingen nu reeds angstig maken voor den aanstaanden herfst. Eu dat nog wel, terwijl we pas weer ademhalen na de drukkende dagen der vorige weken. »De meest ervaren zeelieden" voorspellen dan na den snikheeten zomer een zeer stormachtigen herfst. Yad Rotterdam. In een huls op den Oostsin- ge! alhier is "dezer dagen een brutale diefstal gepleegd. De bewoner, die met zijne huisge- nooten een uitstapje naar het Buitenland maakt, had zijn buurman den huissleutel gegeven, met verzoek nu en dan eens te zien of in zijne woning zich alles in goede orde bevond. Deze had zich daarvan nog vóór een paar dagen overtuigd, doch toen hij met hetzelfde doel gisteren ochtend het huis binnenbad, ontwaarde hij tot zijn grooten schrik dat daarin de gioot- ste wanorde heerschte. De pendules eu in 't algemeen alle diaagbaie voorwerpen van waarde waren veidweneu, de meubelen opengebroken en gedeeltelijk vernield, uit eene schrijftafel de papieren ontvreemd, enz., terwijl een Imneukast de duidelijke sporen dioeg dat de dieven vruch teloos hadden getiacht ze open te breken. Vun een en ander is onmiddellijk aan de Politie kennis gegeven. Oversehio. De leeilingen der openbare school waren gisteren door het gemeentebestuur dezer plaats in de gelegenheid gesteld om, begeleid door hunne onderwijzers, de Diergaarde te Rotterdam te bezoeken. Nadat zij daar alles bezichtigd hadden, werden zij op ververschingen onthaald. Gouda. Maandag 28 Augustus a. s. zal alhier de Ae algemeene vergadering van het - «Nederlandsche Schaakbond" worden gehouden, gevolgd door een wedstrijd, waartoe zich reeds veel gunstig bekende spelers hebben opgegeven. Dagelijks zal er gespoihl worden van 's morgens 10 tot 's middags 4'/. uur eu 's avonds van 7 tot 9 uur. Groningen, Als een bewijs .van de duurte- van het slroo kan strekken dat de firma Prins eu Zwanenburg alhierdie den exporthandel in dat artikel op groote schaal drijft, dezer dagen het machinestroo te Borger-compagnie heeft opgekocht tegen den fhbelachtigen prijs van f 2S.50 de 1000 kilo. Zwolle. In de jl. Woensdag namiddag gehouden openbare vergadering van den ge meenteraad is besloten den prijs van bet gas te verlagen van 10 tot op 0 cent per stère, doch hot gemeentelijke abonnement voor de openbare verlichting, f7000 bedragende, niet te vermindereu. Arnhem. Het is nog niet lang geleden, dat de justitie zich van hier naar het uabuiigi] Zevenaar begaf om het lijk van de voor om streeks twee jaar aldaar overleden echtgenool van don kastelein Thuis op to graven wegens vermoeden van vergiftiging, tengevolge waar van gemelde Thuis, als verdacht van die mis daad in hechtenis werd genomen. De grooU hoeveelheid arsenicum, uit de chemisch onder zoehte doelen van liet lijk der vrouw te voor schijn gebrachtheeft het gepleegde misdiij onwedei legbaar aangetoond en dienteugevolg zal de echtgenoot ondanks zijn halstarrig ont kennen binnenkurt voor den strafrechter ver schijnen. Te Radstock in Engeland, tien mijle van Bathis weder een vreeselylt spoorweg ongeluk gebeurd. Een pleizicrtrein vol reiziger ontmoette een anderen treindie van Bourm mouth naar Bath op weg was. Deze laatsl was te ongeveer, elf uren des avonds uit h( station Forscote vertrokken en langzaam oj stoomdetoen hij tegeu den met volle kracl aankomenden pleizicrtrein aanbonsde. De acht waggons, die achter de beide loei motieven kwamen, werden letterlijk vernielt Vijftien lijken werden met moeite daaruit i voorschijn gehaald. Het aantal gewonden won op 70 geschat. Sommigen hebben beide arme; een hunner beeft beide oogeu verloren. Zr vrouwen bevinden'zich onder de doodeo, waai van de jongste 23 jaren oud is. Het gerechtelijk onderzoek heeft dadel; ernstige verdenkiug van achteloosheid dor ontstaan. Te Forscote waren de seinlanlaari vóór twaalven uitgegaan, omdat er geen ol meer in was. Om wat olie te besparen her men het leven van zoovelen in de waagscha gesteld Voor eenige weken stierf te Berlijn er rnanwiens afgezonderd by na geheirnzino leven zelfs voor zijn naaste bloedverwant sedert jaren een raadsel was. Meer dan 20 jar geleden huwde G.de eenige zoon van rijl ouders, een meisje uit den Elzas, gouvernan bij een aanzienlijke familie in Berlijn. Hetze ontwikkelde meisje, dat door hare schoouhr aller aandacht trok, was een liefhebbende eci genoot. In een toen nog stille voorstad vi Berlijn betrok het jonge paar een villa, die midden van ecu tuin lag. De heer G., diev aanleg voor schilderen en boetseeren ha richtte er een atelier inen gelukkiger pr was niet denkbaar. Dit duurde twee jaren, to de jeugdige vrouw het leven schonk aan t meisje, doch de moedervreugde niet overleef Ook de jonggeborene stierf spoedig daarna. De jonge man kwam ziju veilies niet boven. Hij sloot zich in-de woning op en hield alleen een knecht, die reeds vóór huwelijk bij hem in dienst was. Ook aan de was het streng verboden in het atelier tf kom- Toen de heer G. nu dezer dagen niet uit I

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2