G-emenide Bsritltei Slsie Staatsloterij. Stedelijk mem Van den militairen teveus civiolen bevel hebber te Atsjin is, omler ilagleekeriing van 10 dezer uit Lampagger een telegram ontvangen, luidende als volgt: 7 Juli. Twee kolonues des middags uit Kotta- Hadja gemarcheerdde eene onder majoor Diepenhoirn naar Bockit-Seboende andere onder majoor Lubcek naar Pakan-Bndak; op beide plaatsen gebivakkeerd. S Juli. Kolonne Lubeck vroegtijdig de kloof van Goeia ingegaan met twee kompagniën; terrein gezuiverd, vijandelijke verblijf- en voor raadplaatsen verbrand; een derde kompagnie de berghellingen tot Lampagger. Kolonne Diepen- lieitn dienzelfden dag van uit Boekit-Seboen opgerukt naar Lumpoe-Ocheen kompagnie observeerde bet gebergte bij Lnmlong, veegde het terrein schoon en rejoignccrde de anderen. De geheele kolonne beklorn des namiddags den hoogsten top van don pas van Biang Kolla, trelüke i azia houdende en bleef daar bivak koeren. 0 Juli. Kolonne Lubeck de berghellingen gezuiverd van den noordelijken toegang van de kloof van Blangkala en met kolonne Diepenheim dos middags bivak Lampagger betrokken. '10 Juli. Om de hierboven met succes uitge voerde verrichtingen volledig te maken, heb ik heden de beide in aantal van kleine af- deelingen verdeelde kolonnes bet gebergte Atsjin-hoofd doen doorzoeken, schuil plaats tevens van Hadji-A hoe, wiens kampong Lambaroe ge heel in de asch is gelegd. Blijkens mededeeling van den consul dor Nederlanden te St. Thomas is op don 3 Aug. •1876 de schoener Midas door den consul van Venezuela, namens zijn regeering aan den consul der Nederlanden overgegeven en heeft deze dat schip in de haven van St. Thomas voor de Nedcrlandsche regeering, op haren last overgenomen. Volgens herhaalde peilingen in de Noord- zeehaven, door het personeel van de Amster- dnmsche Kanaalmaatschappij en van 's Rijks Waterstaat verricht, is de diepte van de geul aldaar 0,45 M. onder A. P. De kommandant van het ramtorensehip Koning der Nederlanden, de heer van Gennep, is echter van oordeel, dat er een diepte van 0,50 M. onder A. P. (dus een meerdere diepte van 0,05 M.) vereischt wordt om het schip veilig buiten de haven en in zee te brengen. Zoolang de geul niet op die diepte gebracht is, kan de Koning der Neder landen dus nog niet tusschen de hoofden pas- seereu. Te Doetinchem zal een kweekschool voor christelijke onderwijzers, ter nagedachtenis van mr. G. Groen van Prinstererworden opge richt. De inschrijvingen zijn geopend; men vi aagt giften voor eens en voor jaartij kschu contributie, tot instandhouding der school. Aanvankelijk vloeien de giften ruim toe, zelfs tot inschrijvingen van f '1000. Een Gel- dersch landbouwer heeft voor dit doel f 12,000 toegezegd. Ten aanzien der oestercultmir te Yerseke verneemt men, dat deze aldaar belangrijke en veelzijdige voordeden afwerpt, waardoor de oudernemingen aanzienlijk in waarde zijn ge stegen, Met het oog daarop is het voor cie ge meente Hoedekenskerke temeer te bejammeren, dat do pogingen, daar aangewend, afstuiten op eene bepaling in het reglement op het bovis- schen der Schelde cn Zeeuwsche stroomen, volgens welke het verleenen der vergunning wordt beheerscht door het tractaat tusschen Nederland en België. ,{G. Ct.) Rotterdam. Een l'ljarig dochtertje van een Fiansclmian, die met 3 kinderen te dezer stede woont, heelt te vergeefs getracht zich alhier te verdrinken. De vader-is ter verantwoording ge roepen, omdat, naar men wil, hij zijn kinderen honger laat lijden,'-teneinde zijn hoogmoed en ntllïtirr fit tninripti hntviprpn. Den Ifnng. De gemeenteraad heeft na langdurige gedachtcmvisseling en verwerping va'n een voorstel van den heer do Jonge, om met den Minister van Binnenlandsche Zaken opnieuw in overleg te treden .omtrent de regeling van het gymnastiek-onderwijs aan do II. B. school, besloten met den cursus 187(5/77 eene proef te nemen volgens het stelsel van den Minister, tot het geven van onderwijs in de gymnastiek gedurende de schooluren. üe directeur der II. B. school heeft een bepaald verzoek om ontslag aan den raad ingediend. Sciicveiiingen. lil de jongste buitenge wone warme dagen is bet getal baden onge meen geklommen. Alleen Zondag jl. bedroog bet 1200. Slolerdijk, De spoortrein, die gisteren te 4 uren van Amsterdam in de richting naar Haarlem vertrok zag men halfweg Amsterdam en Sloter- dijk onverwacht in vuait verminderen, balt houden en daarna op zijn afgelegden weg torugkeeron. De trein was op dezelfde mils, waarop een andere trein, hoewel gelukkig nog in de verte, hem van den kant van Haarlem tegemoetstoomde. Machinist, stoker nog bagage- meester bemerkten do vergissing; immers, eerst na bet toeken, dal eenige spoorwegwei kers met een rooden zakdoek gaven, stopte de trein en keerde terug om op andere rails te kunnen komen. Dat de reizigeis «enigszins in gevaar vanji botsing verkeerd hebben, is zeker, en de oplettendheid van genoemde arbeiders verdient wel waardeoring. Amsterdam. Dezer dagen ontvingen de aanzienlijkste onzer industrieelen een verzoek van den Bnrgemeester tot bet bijwonen eener vergadering. Velen gaven, hieraan gehoor. Hun word door den lieer den Tex het voorstel ge daan om hunne werklieden gedurende de ker- misweek in de gelegenheid te stellen, dat wil zeggen «vrij af» te gevenom gebruik te kunnen maken van de plezier-treincn welke in die dagen zouden loopen. Zoowel de Hol- landsche als de Rijnspoorwegmaatschappij had den zich bereid verklaard de gelegenheid te geven tot het doen van een uitstapje tegen 50 ct. per hoofd. Dit voorstel vond weinig bijval. Slechts een der geconvoceerden, tevens lid van den Raad, ondersteunde het. De meesten. protesteerden tegen de te liooge onkosten, die de patroons zich zouden hebben te getroosten plus het verlies van een dag arbeids. Boven dien meende men dat het middel geen doel zou treffen daar het den meesten werklieden te zwaar zou -vallen om eenige' of de leden van hun gezin in den plei/.iertocht die natuurlijk verteringen na zich sleept te doen deelen. Dit middel om den kermisstorm te bezweren heeft totaal fiasco gemaakt. Vad Doesem. (Friesland). Onder deze gemeente werd eergisteren nacht een wever uit zijn bed geklopt; buiten komende, vond bij op den grond een zuigeling van p. m. 3 a 4 dagen. Arum. Op jammerlijke wijze kwamen hier in den laten avond van jl. üingsdag een jon geling van 19 en een knaapje van 11 jaren om het leven. Met den wagen naar de kermis te Bolswai d 'geweest zijnde, waren zij bijna weer thuis, toen de wagen in't water geraakte eu zij verdronken. De moeder van den eerstgenoemde had het rijtuig even te voren verlaten, om een bek te openen; de vader wist zich uit het water te redden. Klunilert. Jl. Zondag is een der kinderen van den heer J., terwijl deze met zijn echtge noot ter kerk was, "uit een raam gevallen, en ■na eenige oogsnblikken aan de gevolgen over leden. Mansstriclit. Jl. Woensdag namiddag werd het klokkenspel op den stadhuistoren, ingericht naar liet systeem van onzen stadgenoot den lieer Smulders, voor het eerst besDeeld. Ver cheidett deskundigen van elders waren overge komen. De proef voldeed uitmuntend, De schipper Biir, van Bingeri, is tot een gevangenisstraf van vier jaren veroordeeld, omdat fiij, kenni-s dingende van <leu slecliteu toestand van den ketel der stoomboot Louise, door zijne achteloosheid schuldig is geweest nan de ontploffing in genoemde boot, welke den 30 April II. aan zoovele rneiischeii bet levon kostte, In liet Scli lach ten meer bij Berlijn zijn dezer dagen de lijken gevonden van tweeschoone jonge meisjes tusrehen 16 cn 18 jaren oud. Zij hielden elkaar zoo vast omstrengeld, dat bot grootc moeite kostte baar te scheiden. Zij waren de dochters van een handschoenenmaker uit Berlijn en op oen fabiiuk werkzaam. Daar zij hij het afgeven vau baar wekelijkscbe verdienste niet du waai beid hadden gezegd, waren zij door baar vader gestraft!, die gedreigd had bij don patroon een onderzoek te doen. Zonder verder iets te zeggen, hebben zij zich daarop van het leven beroofd. liet eiland Ilouat op de kust van Bretague en ressorteereudo onder bet departe ment Murbihau, telt slechts 219 bewoners, over wie de pastoor bet oppergezag uitoefent, Behalve zijne geestelijke function is hem bet geheele bestuur opgedragen. Hij is burgemeester en gemeenteraad te gelijk; hij is belast met de zoig voor de militaire fortificatiën van het eiland, en zoo vaak de visschers van Houat onderling geschil hebben, treedt hij op als vrederechter. Wanneer zijne parochianen zicii te luidruchtig gedragen in het openbaar, dan tooit hij zich met zijne driekleurige sjerp en doet, wanneer de omstandigheden dit vorderen, dienst ais agent van politie. Eenige jaren geleden was' er geeu koffie huis of iets van dien aard op liet eiland, en de pastoor bad het monopolie van den verkoop van wijn en sterken drank, die door eene soeur de eharité vau achter een getralied raam van de pastorie werden uitgereikt. Hij was ook in liet bezit van den sleutel van den, cenigen oven op het eiland, waarheen alle bewoners gedwongen waren hun meel te bren gen, om er brood van te doen bakken. Dit waren overblijfselen uit den tijd, dat de gemeenschap met het vasteland slechts op enkele en ongeregelde tijdstippen plaats kon hebben, en het noodig was, dat cle pastoor, ais de kapitein van een schip, de inwoners op rantsoen stelde. Dicht bij de kerk en de pastorie is de school voor jougens en meisjes, die bestuurd wordt door soeurs de eharité, welke de aalmoezen uitreiken aan de belioeftigen en de recepten klaarmaken, die de pastoor, als geneesheer optredende, voorschrijft. Ook de onderzeescha telegraaf, die tegenwoordig het eiland met het vasteland verbindt, wordt bediend door eene der zusters. Deze merkwaardigheden komen voor in het Journal Official en verdienen dus geloof. I'rijie i en pruimen van IÜ0 en daarboven, Ve Kl, Ito Trckk., 24 Aug. No. 20293 f 5090. No. 1731 f t500. Nos. 790, 2989,9545, 15504, 18305 en SO 110 ieder f 1000. Nos 6811, 9277 c-n 9389 ic-dcr f 400 - Nos. 2789 cn 3006 icdor f 200. Nos. 2007, 2208. 6589, 6074, 7886, 11871, 12277, 18618 en 20875 ieder f luO. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 23 Augustus. Adrianus Cornells, zoon van W. van ICesteren eu A. Kok, Lloeg straat.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2