A0. 1876. onderdag 3i Augustus. M 3975. m Bnitenlandsohe ïericliten. Binnealanische Berichten. 3> ertigst© Jaarg-ang. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1,85. Franco per post, door hat geheele Rijk - 2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10. IHIMEAB MARKT, E, 1241. Advertentieprijs van 110 gewone regelsf 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. OOSTENKIJ K. Do Polit. Corr. meldt uit Koustantinopc! dat, op.den aandrang van Midhat-pacha, dooi den ministei raad, waaraan ook de hooge staats beambten der Porie deelnamen, in beginsel is besloten tot het bewerkstelligen eeuer troous- verwisseling en het proclameerea van den erf prins Abdul-Hamid tot Sultan. Deze onmiddellijk ophanden zijnde verandering zal in alle geval vóór liet begin van den aanstaanden Ramazan plaats hebben. Uit Belgrado wordt gemeld: Er is den 27 dezer lusschen de Serviërs en Turken niet gestreden. Den 28 dezer heeft een geweervuur op de geheele linie van AlexinatzNisch plaats gehad. De Turkendie zich het boschterrein ten nutte maakten, tastten des middags onzen linkervleugel aan. De strijd duurde in het boseh tot des namiddags te vijf uren voort. De voort- dureud geslagen Turken vernieuwden hunne aanvallen met dubbele kracht. Eindelijk werden zij dooi- een aanval met de bajonet op de vlucht geslagenmet achterlatiug van alle dooden, veel ammunitie en wapenen. De ka- vallerie der Baschi-bazuks en Cirkassiers leed voornamelijk groote verliezen aan manschappen en wapenen. Een aanval der Turken op Kleiu- Zwornik werd afgeslagen. FRANKRIJK. Het blad La Decentralisationte Lyon heeft een inschrijving geopend voor twee stand beelden, voor L o dew lik XVI en Marie Antoinette. Maandag is Ie Parijs aan de Parijsche werklieden, die op kosten van vrijwillige, door eene commissie bijeengebrachte gelden, de ten toonstelling te Philadelphia bezocht hebben en sedert eenige dagen teruggekeerd waren, een banket aangeboden, Er waren meer dau zes honderd personen tegenwoordig. De lieer Raspail, die afwezig was, werd tot voorzitter honorair benoemd. De heer Barodet was een der asses soren. Verscheiden werklieden deden verslag van hunne bevinding. Een zekere Daniël, die van wege de schoenmakers-vereeniging naar Philadelphia was gezonden, verklaarde dat-er in Amerika eigenlijk geen Amerikaansche werk lieden waren. De ambachten worden er uitge oefend door de landverhuizing uit Europa of door de nakomelingen van deze. Iu Amerika, zeide hij verder, bezitten de werklieden alle mogelijke vrijheid; er zijn veel meer scholen dan in Frankrijk; maar dit neemt niet weg dat de werkman er onwetend is, en dit is daaraan toe te schrijven, dat hij vijftien uren s daags moet arbeiden, om een ellendig bestaan te vinden. B E L G I E. Oe zitting van het XVe taal- en letterkundig congres isjl. Maandag te Brussel in het gebouw der vrije universiteit geopend. Dr. Ilanau is president der commissie van organisatie. De heer Vermeulen-Thorbecke, vice-president; Iliei, secretaris-generaal; van DanUig, penningmeester. Meer dau 300 leden waren aanwezig. Na cene toespraak van den voorzitter is er mededeeling gedaan van een brief', door den Koning in de Hotlandsche taal aan het congres gezonden. Deze luidt als volgt: Mijnheer de Voorzitter! »De Koning, zeer gevoelig aan de uituoodi- ging die gij hem den '18 dezer maand, in name der regelings-commissie van het XVeNeder- landsche taal- en letterkundig congres, gedaan hebt, gelast mij u te berichten, dat hij met groot vermaak het feest zal bijwonen, dat den 28 Augustus, ten 3 ure namiddags, in het Paleis Ducal zal plaats hebben.. «Ik neem deze gelegenheid, mijnheer de voorzitter, waar, om u de verzekering mijner hoogachting aan te bieden. »De overste van liet kabinet des Konings, VJllLES ReVAUX." ITALIË. Naar men verzekert hebben de kardinalen een stemmig een voorstel aangenomen, strekkende om bij een toekomstig conclave zekere geheel ondergeschikte ceremoniën achterwege te laten, ten einde de verkiezing van een Paus te be spoedigen en allen vreemden invloed te beter te wezen. ENGELAND. De correspondent van Reuter seint uit Belgrado van 29 dezer, dat de Turken den vorigeu dag den linkervleugel der Serviërs aan tastten, doch geheel teruggeslagen werden. Ook de aanval der Turken op Klein-Zworuik werd afgeslagen. Het gerucht loopt dat, in geval de oorlog werd voortgezet, Tcholokantich in het kommandement zou vervangen worden door Nicolich, en Nicolich als minister vau oorlog door Milankovich. SCHIEDAM, 30 Augustus 1S7C. Gisteren ochtend te zes uren zijn aan den Maaskant, bij (iet eerste sluisje voorbij de sleeplielüng van de scheepstimmerwerf »de Nijverheid" alhier, eenige kleedingstukkeu ge vonden en aan het wachtlokaal aan het hoofd ge deponeerd, welke goederen, na des avonds door W. A. Elgers en IJ. Mak herkend te zijn als toe behoord hebbende aan den schoenmakorskuecht P. Teeuwe, naar het politie-bureau zijn over gebracht. Naar wij nader vernemen moet Teeuwe Maan dagmiddag, Dadat hij bij zijn patroon, den heer J. II. Ritmau, met het werk waarmede hij bezig was een ruit ingeworpen had, z.ijn werkplaats verlaten hebben en sedert niet meer gezien zijn, zoodat de 65jarigo man, die in den laatsten tijd eenigszins in zijn geestver mogens scheen gekrenkt te zijn, waarschijnlijk op een noodlottige wijze het leven heeft \cr- loren. lieden zou Z. Exc. de Commissaris des Konings in Zuid-Holland, m:\ C. Fock, voor drie weken de residentie verlaten, ten einde zich naar Zwitserland te begeven, De heer E. H. baron Rengers van Warmen- huyzen is gedurende zijn afwezigheid met do waarnemingen van het commissariaat'belast. Naar wij vernemen is de gezondheids toestand van den heer van Lijnden van Sanden- burg Minister van Justitie, gedurende zijn jongste verblijf aan de badplaats Mariënbad nog weinig verbeterd. Met name de ongesteldheid aan zijn oogen, het gevolg naar men zegt van te groote nspanning, moet eer toegenomen dan ver minderd zijn. (Af. Ct.) Aan het Mail-overzicht van de Indicr van 17 Juli ontleenen wij het volgende: Gedurende de laatste vier of vijf dagen is in het gezegende Indie weinig voorgevallen, waar over wij veel zouden kunnen schrijven. Uit Atsjin telegrafeerden de generaal in denzelfden zin en berichtte aileen, dat hij twee kolonncs, had uitgezonden om de bergstreken van de IV en VI Moekïms te doorkruisen cu van kwaad willigen te zuiveren. Op Sumatra's Westkust is nu voorgoed de slavernij opgeheven en heeft zich de Maleiscbe bevolking overal zeer dankbaar daarvoor be toond. Men weigerde zelfs gelden van het Gouvernement als vergoeding hiervoor aan te nemen, een trek ia het karakter van het volk, die alle achting verdient. Uit Padang wordt van 5 Juii gemeld: Do vrij vei klaring der slaven heeft den 1 Juni in de Batang-Taroe-districten en den 13 d. a. v. te Padang-Sidem-poean plaats gehad. Naar aan leiding hiervan schrijft een inlandsch lioofduit deze plaats het volgende: ïOp uitnoodiging van den Gouverneur ver zamelde zich liet volk op de markt alhier, ten einde getuige te zijn van de bevrijding der Angkolasche slaven. Die ambtenaar betaalde namens hel gouvernement hun afkoopsom uit en hield ter inwijding van den nieuwen toe stand in vloeiend Balaksch een rede, welke een diepen indruk maakte ook op de gewezen slaven en meesters. »IIet Koeria-hoofd van Batoena-Doea betuigde daarop aller dank aan den Gouverneur, aan den Gouverneur-Generaal en ook aan den nmensch- licvenden Keizer van Instdinde" en besloot met de beste wensclien te uiten voor het heil der »kompani Olantle" cn het «doorzetten van haar wil." Door den Minister van Financiën is aan een herhaalden wensch voldaan door de in voering van telegramzcgels, met behulp van welke men de kosten van een telegram be- talpn kan door aanhechting van zegels, die ft 12Vj, 15, 20, 30, 50, GO, 100, en 200 cent

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1