I 111 BÊwrm 5 1.1 Baitenlanisclie Berichte!. BiaaenlailsEie BerichleB." 's A0. 1876. VI- oe us dag 6 September. JIS 3979. Cr ?mo X> ertijrste Jaargang. i M I ïf i'p 9 COURANT. t»wuwp.w ji£V - Abonnementsprijs, per kwartaal1.95. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. AfjonderHjke noinmers0.10. BIIUEAÏ JIAKKT, K, 124. Advertentieprijs: van!—-10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. <y ,11 oo' ine J IK GELAND. Reutei-s correspoudent meldt uit Semlin van 2 dezer, dat de Turken op Deligrad aanrukken, terwijl zij de Servische stelling voor Alexiuatz omtrokken. Luideus eene officieele mededee- ling, hebben de Serviers hunne stelling voor Aiexinatz gehandhaafd. De consuls van Rusland an Engeland zijn naar Semendria vertrokken. Er zijn Engelsche ambulances aangekomen. Generaal Tschernajeff bevindt zicli te Deligrad. De correspondent van Reuter te Semlin bericht dd. 3 dezer: De Turken hebben in den slag van Vrijdag op den linkeroever van de Morawa de overwinning behaald. 600 Herven zijn gedood of gekwetst, kolonel Rajeski is ge sneuveld. Na de Serven ook op den rechter oever van de Morawa te hebben geslagen, zijn da Turken getrokken in de richting van Kraje- vatz en hebben de hoogte van Jastrevatz bezet, halverwege Resclniitza en Krusevatz. Tscher- najefl' heeft per telegraaf versterking aange vraagd. De Min. van Oorlog heeft aan Tcholak Antitch bevel gegeven om op Krusevatz te rukken met 12000 man. Het gerucht loopt dat de Turken Aiexinatz genomen hebben, maar aan liet Servische Ministerie van Oorlog wordt het bepaald tegengesproken. Tschernajeiï rukt met zijn leger naar Krusevatz. De correspondent van Router's agent schap telegrafeert uit Belgrado van 4 dezer: ïAlexinatz is door eene voldoende Servische strijdmacht bezet. Men verwacht morgen een beslissenden veldslag. De prefect van Aiexinatz heeft bekend gemaaktdatLuca Popovich secretaris van het Roode Kruis, door de Tur ken is gevangen genomen en hein een arm is afgehouwen. Van 24 tot 30 Augustus zijn veertig schepen het kanaal van Suez gepasseerdde opbrengst der doorvaartrechten bedraagt frs. 856.000, Sedert d Augustus zijn derhalve 111 schepen het kanaal doorgevaren, een som van fr. 2,366,000 aan opbrengst vertegenwoordi gende. OOSTENRIJ K. De Turken hebben Vrijdagmorgen den rech tervleugel van liet Servisch leger met al hunne macht in het open veld aangetast. Het gevecht duurde tot negen ure 's avonds. De Serviers handhaafden gedurende het gevecht hunne stel- liugen. Nadat de Turken, die de Serviers drie maal in aantal overtroffen, zich terugtrokken, keerden laatstgenoemden ook in hunne ver sterkte verschansingen van Alexinalz-Deligrad terug. Het bericht, dat Aiexinatz door de Turken is Ingenomen, is valsch, aangezien er nergens meer Turken op den rechteroever van de Mo- rawa-rivier staan. Men verzekert, dat Tschernajeiï op Deli- grad is teruggetrokken. Het schijnt dat een Turksch korps op Krusevatz aanrukt, terwijl een ander Turksch korps langs de Morawa trekt. Prins Arthur van Engeland is Zondag avond te Weenen aangekomen en aan het station door den Kroonprins Rudolf, den Engelschen ambassadeur en het personeel der Engelsche ambassade ontvangen. Prins Arthur is aan den Hofburcht afgestapt en begaf zich des namiddags van den volgendon dag met Kroonprins Rudolf naar de manoeuvres. TÜRKIJ E. De vreemde gezanten zijn, ineen bijeenkomst aan het lui tel van den. Engelschen gezant, het eens geworden over den vorm, waarin zij by de Porte, de bemiddeling hunner Regeeringen zullen aanbrengen in het belang van den vrede. IIELGU De feestelijkhedeu te Gent, by gelegenhéid der viering vau den 300sten verjaardag der Pacificatie, zyn den 3 dezer op het bepaalde uur aangevangen met de inwijding van het monument, ter herinnering aan het den 8 November '1576 tusschen de provinciën der Vereenigdeu Nederlanden gesloten verdrag opge richt. Het is een steen in den muur van de vestibule van het stadhuis, waarin de datum en het doel van het tractaat zyn gegrift. De ont hulling had plaats met het houden van rede voeringen, afgewisseld door gezang, o. a. ook het "Wilhelmuslied. Wegens het slechte weder ko'n de optocht op Zondag geen plaats hebben, maar is de stoet eerst Maandag uitgereden. Er vie! een zachte regen, er was veel volk op de been en de geestdrift was [groot. De wagen voorstellende de Inquisitie, maakte een diepen indruk. SPANJE. De Qoitricr de Bayonne meldt, dat donna Margarita, de vrouw van don Corlos, sedert Zondag zich te Biarritz bevindt by den hertog van Parma, die daar eene villa bewoont. Zij gaat vervolgens naar Passy, waar voor hare rekening het hotel gehuurd is, dat tot dusver door de ex-Koningin Christine bewoond werd, Don Carlos zal zich daar bij zijn gezin voegen. De Koningin-moeder van Spanje heeft aan haren zoon verzocht om het regiment van Alia de Tormes, dat haar thans te Sardiniero de noodige eer bewijst, ook voordienzelfden dienst te bestemmen te Sevilla, waar de ex-koningin den herfst gaat doorbrengen. De minister Canovas schijnt in die bijzondere voorliefde voor dat regiment meer te zien. Althans de regeeriug heeft geweigerd aan haren weusch gevolg te geven. AMERIKA. Zondag brak brand uit te St. Hyaciutlie in Canada. De hoofdstraat en nog drie parallel straten werden geheel verwoest. Het postkan toor, 't gerechtshof, eenige Banken, 500 pak huizen werden vernield. Honderd families zijn in armoede gedompeld. De schade wordt' op 2,000,000 dollars geraamd. Te New-York is Dinsdag 500,000 ton steenkolen in veiling gebracht, waarbij bleek, dat de prijzen 40 ten honderd gedaald waren. De eigenaars der kolenmijnen schynen dan ook geneigd te zijn de exploitatie te schorsen en men vreest in die streken voor moeilijke tijden. SCHIEDAM, 5 September 1SÏC. Gisteren werd op de gebruikelyke wijze alhier herdacht de 36ste verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje, Kroonprins der Neder landen. Tengevolge van de gehoutlene lier-examens aan de Hoogere Burgerschool, zyn nog bevorderd Van de 1ste tot de 2de klasse, de leer- liugen F. A. C. Legner, M. Dirkzwager, P, Bijlo, M. J. de Willigen en J. C. C. Blom- mendaal. Van de 2de tot de 3de klasse, de leerlingen .P. de Snoo, J. M. J. van der Minne, A. J. van Buuren, C. Smitt, A. O. Kam, J. J. van Waas, A J. v. d. Paauw, C. R. Bentfort, J. Vermaat en Th. Heijligers. Van de 3de tot de 4de klasse, deleeilingen J. B. Kam en H. J. Indewey. Van de 4de tot de 5de klasse, de leerling B. de Bruijn. Aan het toelatings-examen der Burger-Avond school namen deel 31 jongelieden, van welke '14 in de 1ste klasse geplaatst en de overigen afgewezen zijn. Naar wij vernemen zal er Maandag 11 dezer een huishoudelijke schietwedstrijd der dd. schutterij alhier plaatshebben, op deschietbaau der vereeniging »de Eendracht" te Vlaardingen, Hiertoe zijn uitgenoodigd: a. Ileeren officieren der dd. schuttery alhier. b. Die leden der dd. schuttery, beneden den rang van officier, die gedurende den zomer de schietoefeningen op de schietbaan hebben bij gewoond. c. De leden van het kader, die daaraan niet hebben deelgenomen. Zij die aan dezen wedstrijd deelnemen moeten op bovengemelden dag, des middags te 12 uren achter de Beurs aantredenten einde gezamen lijk naar Vlaardingen te marcheerenbij ongun stig weder wordt de wedstrijd 8 dagen uit gesteld. Aanvankelyk zijn reeds eenige prijzen voor dezen wedstrijd ontvangen, welke wij ver trouwen dat weldra door meerderou gevolgd zullen worden. De maansverduistering was Zondagavond bij helderen hemel schier van het begin tot het einde zeer duidelijk waar te nemen. Men meldt aan de N. B. Ct,\ Van ver schillende geloofwaardige zij den wordt verzekerd, dat de heeren van Goltstein en Klerck volhard hebben bij hun gevraagd ontslag, en dat hunne plaats in het ministerie, dat voor 't'overige

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1