MentoMt Berichten. BttiwMsclB Berichten. A". 1876. Woensdag 13 September. M 3984 X> ertigste J aargaug, ttk-u'n COURANT. Abonnementsprijs, [>ei kwartaal 1.85, Fianco per post, door liet geheele IUjk - 2.50, Afzondei lijke nommers- 0.10. BVREiV MKHI, 134. Advertentieprijs: vanl10gewone regels1.00, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tvvNemaal berekend. E ff G E L A X D. Don Carlos is gisteren te Queenstovvn aan gekomen. Volgens berichten uit Konstantinopel weigert de Porte de vijandelijkheden testaken, vóór haar vredesvoorwaarden zijn aangenomen. Daaronder zijn: slechting vau de vestingen Belgiado en Seinendria en vaststelling van het maximum van het Servische leger op 20,000 man. Reuters correspondent te Belgrado meldt, dat Servie den wapenstilstand wil aannemen om den oorlog slepende te houden, tevens hopende op een strengen winter, die de operaties van het Turksche leger onmogelijk zou maken. Het gerucht liep dat Turkije een wapenstilstand zou afslaan en Servië onaannemelijke vredes voorwaarden zou stellen, in welk geval de oorlog zou worden voortgezet eu ernstige verwikke lingen zou kunnen na zich sleepenmen hoopte, dat Rusland een meer werkzaam aandeel aan den oorlog zou nemenaan den anderen kant werd echter gezegd, dat de Russische ministers van financiën en vau oorlog tegen den oorlog waren, maar de Czaar er toe overhelde. Giaaf Derby heeft twee deputatiën bij zich ontvangen aan welke hij in zijn antwoord ver klaarde, dat de redenen voor het behoud der territoriale intégriteit van Turkije van blijven- den aard zijn. Evenmin ols vroeger zou dat behoud thans zonder oorlog kunnen worden ter zyde gesteld. Indien de Britsehe regeering in dat opzicht van gevoelen veranderde, zou het voor Engeland een ramp zijn. Turkije is geen homogeen rijk en bij ons is niemand tegen eene uitbreiding van de autonomie der Turksche provinciën, maar daartegen bestaan groote plaatselijke bezwaren. Verder verklaarde Derby, dat hij nooit zijn naam zou willen verbinden aan eenig oppervlakkig plan. Met de mogend heden moeten alle pogingen worden aangewend om spoedig een wapenstilstand te verkrijgen eu onderhandelingen over den vrede te kunnen openen. Alles komt hieraan op een algemeene overeenstemming. Daar er nog steeds wordt onderhandeld om deze te verkrijgen, kon hij zich daaromtrent thans niet verder uitlaten. Wat betrof de gepleegde wreedheden zoo verklaarde hij, dat er middelen zullen worden aangewend om de daders te doen straffen en eene herha ling vau dergelijke feiten te voorkomen. Ilij verwerpt het middel, strekkende om de Turken uit Europa te verdrijven, het middelhet welk men met de tegenwoordige agitatie ten doel heeft. Daardoor toch zou een godsdienst ooi log, een algemeene, een verschrikkelijke oor log teweeggebracht wordenzonder dat de Oostersche kwestie er door werd opgelost.Tlij had zijne adhaesie aan het Berüjnsche memo randum geweigerd, omdat het hem onuitvoer baar scheen. Ten slotte verklaarde hij, dat het Britsch eskader niet uit de wateren van Besika moet worden teruggeroepen. De Times, die gister en een artikel be vatte, betreffende de jongst gehouden rede dooi den heer Gladstone te Blackheath nabij Green wich, zegt o. a. daarin.uNiet alleen is het onze plicht te trachten eene volkomen over eenstemming met Rusland tot stand te bren gen, maar, strikt genomen, behooren wij'den eersten stap tot dat einde te doen. Het oogen- blik is nu zeer gunstig, om de dwaling, door het verwei pen van het Bprlijnsche memoran dum begaan, te wijzigen." T ültKIJE. De Keizerlijke hatt is den 10 dezer afgekon digd. Daarin worden de ministeis en ambtenaren in hunne posten bevestigd, de hervormingen aanbevolen, vooral de oprièhting van eenalge- meenen raad, de verantwoordelijkheid en stabi liteit der ministers en ambLenaran, de ont- wikkeling \an het onderwijs, enz* De Sultan zegt den oorlog te betreuren, geeft zijne be zorgdheid voor zijne Christen- en Muzelmfinsche .onderdanen te kennen, diét.allenJiinderea .van hetzelfde vaderland zijn, en drukt zijne hoop uit op eeue spoedige bevrediging. De Sultan bepaalt, dat de ambtenaren niet meer zouder deugdelijke redenen mogen wor den ontslagen. Ilij verlangt bevordering van het onderwijs, als ook afdoende maatregelen ten opzichte van de Herzegowina, Servie en Bosnië, opdat er een einde kome aan het bloedvergieten tusschen zonen van hetzelfde vaderland. Ten slotte geeft de Sultan den wensch te kennen naar haudhaving der vriend schappelijke betrekkingen met de mogendheden. Uit een particuliere bron wordt gemeld, dat de Porte nog geen antwoord heeft inge zonden betreffende den wapenstilstand en de bemiddeling. Naar men van goeder baud ver neemt houdt de minister! aad zich nog met die zaak bezig. FBASKRIJK. In antwoord op de toespraak van den Presi dent der Kamer van Koophandel te Lyon, zeide Mac-Malmn het volgende: »Te midden van de tegenwoordige belemmeringen verlies ik de be hoeften van handel en industrie niet uit het oog. Mijn bezoek is daarvan het bewijs; ik hoop en wensch, dat spoedig het tijdstip aan- breke, waai op de bemoeiingen op militair ge bied zullen ophouden en het mogelijk zal zijn zich alleen aan de werken des vredes toe te wijden." Het algemeen reglement voor de wereld tentoonstelling \aii '1878 is openbaargemaakt, zoomede het systeem van groepeering, en Massificatie der voorwerpen. Er zullen negen groepen zijn, die weei'( onderverdeeld zijn in negentig klassen. Uit Calais wordt aan het Bulletin Trangais geschreven, dat de peilingen, die vooraf moeten gaan aan de werkzaamheden voor het graven vau een onderzeeschen tunnel tusschen Enge land en Frankrijk, in den loop van deze maand geëindigd zullen zijn. Tot dusver is men best tevreden over de uitkomsten van het onderzoek. OOSTENRIJK. Prins Arthur van Engeland is den 10 dezer met den sneltrein van 1.40 naar Praag ver trokken. De Keizer is te Hermannstadt aangekomen en feestelijk ontvangen. SCHIEDAM,12 September 1876. Z. M. de Koning zal aanst. Vrijdag of Zaterdag van het Loo in de residentie terug- keeren. Zondag 11. had op het terrein van de Offi- cieren-Vereeniging eene eigenaardige plechtig heid plaats. Ofschoon nu en dan geweldige stortregens vielen, waren de leden van Schie dams Mannenkoor «Orplieus" en die van het ïïarmoniegezelschap '<cApollu" - benevens -een tal van belangstellenden in de tent vergaderd, met ongeduld het oogeublik verbeidende dat men zich ongehinderd in de open lucht mocht kunnen begeven. Niet zoodra schoot de middagzon dan ook werkelijk haar stralen op de zoo rijkelijk ge drenkte aarde of de alhier gevestigde Ilarmonie- Vereeniging sApollo" liet zich hooren en kweet zich op flinke wijze van hare taak, die zij zoo bereidwillig had op zich genomen. Daarna nam de Burgemeester dezer gemeente, tevens eerelid der Vereeniging Orpheus" het woord eu zeide hiermede te voldoen aan de hem gedane uitnoodigiug om aan genoemde vereeniging haar nieuwe banier uit te reiken In korte trekken deelde hij mede, dat bekend geworden was, dat de vereeniging »Orpheus" niet ia het bezit was van een eigen vaandel, maar totdusver er een voerde, haar door haren voormaligen directeur Kuhne bereid willig verstrekt; een vaandel waaraan reeds menig door nOrpheus" verworven eermetaal was gehecht; dat bij eere- en buitengewone leden de wensch was geiezen om bij liet her denken van het tienjarig bestaan der vereeni ging haar een eigen banier aan te bieden; dat de heeien II. A, M. Itoelauts, J. J. vau der Burg, W. A. Beukers en S. A. Vernède daartoe het initiatief ltadden genomen en dat de schoona uitkomst was verkregen, dat lieden zulk eeue banier kon worden aangeboden. Na eenige uitweiding over de vereeniging en de ook heden van verschillende zijden onder- vondeu medewerking, werd op verlangen van den geachten spreker het omhulsel van de banier afgenomen en deze onder overgifte eener oor konde, die de namen vermeldt der eereleden, buitengewone leden en belangstellenden, die er aan hadden bijgedragen, aan den voorzitter van Schiedams Mannenkoor Orpheus" overge dragen.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1