do zolders gebruikt worden tot berging van granen. Door de agenten van politie der 3e klasse J. Sitton en G. Marijne ontdekt, maakten dezen alarm en stelden de hoofdwacht in kennis met het ongeval. De Burgemeester en overige autoriteiten bevonden zich oogenblikkelijkop de plaats des gevaars, alwaar ook de brandspuit no. 2 wasaangekomen Zonder verder alarm te maken, mocht het met behulp van die spuit, door spoedig aangewende doeltreffende pogingen, gelukken dcu brand, welke inderdaad een zeer dreigend aanzien had te beteugelen, Toch is zoowel in den eersten als in den tweeden zolder een gat gebrand; wel een bewijs, dat, ware de brand, welke vermoedelijk ontstaan is door broeiing der steenkoleu, niet spoedig ontdekt geworden, deze een grooten omvang zou hebben ver kregen. Naar wij vernemen was een en ander tegen brandschade verzekerd. Dr. Kuyper's gezondheidstoestand i-\ naar men meldt, zoover hersteld, dat deze volks vertegenwoordiger in October a. s. in het vader land wordt terugverwacht. Daarentegen is het lid der Tweede Kamer de beer Nierstrasz ernstig ziek. In den afgeloopen nachten heden (Maandag), is do toestand echter rustiger dan gister. Een verdienstelijk opperofficier van het Nederlandsch-Iudische leger, de gepensioneerde generaal-majoor C. L. S. A. M. de Roy van Zuydewijn, is op zijne reis van Batavia naar Nedeiland aan boord van het stoomschip Hol land overleden. Hij was te Breda den 8en December '1825 geboren. De Staatscourant bevat de opgave van gesneuvelde en gewonde Europeesche militairen van de expeditionaire macht te Atsjin. sedert den 15 Juli 1S76 (69ste vervolg). Aan het mail-overzicht van de J'ava-Bode ontleenen wij liet volgende: Op bet bericht dat Toekoe Tjihik Lamnga met 400 volgelingen, onder welke verscheiden hoofden van de V, VI, IX en XXII moekims, langs den wegdie van kampong Moendam naar Lcpong loopt, naar Leboe bij de monding der Koerong-Raba-rivinr was afgekomen en de ons onderworpen IV moekims met een inval bedreigde, is de civiele en militaire bevelhebber van Atsjin op den '13 Juli met vier compag- niën die rivier overgetrokken en, na in de nabijheid der aan de Koeroug-Raba-baai gelegen kampong-Moesan de plaats te hebben bepaald, waar een versterking zou worden aangelegd met achterlating van drie compagniën, op den 15 Juli te Kotta-Radja teruggekeerd. Toekoe Tjihik zelf is in zijn verblijfplaats te Leboe niet gevonden; slechts zijn woning daar is ver brand. Volgens liet telegram was Toekoe Tjihik gevlucht; liet tegelijkertijd door de regeering openbu; r gemaakte rappoi t van den bevelhebber in Atsjin van S6 Juli zegt, dat hij en zijn bende verdreven zijn. liet beoogde dool is in zoover bereikt, dat aan de IV moekims" tijdelijk hulp geboden is. Of de nieuw aan te leggen ver sterking voldoende zij te barer bescherming zal later blijken moeten. Al de toegangen orn haar van uil de XXII moekims te bereiken schijnen evenwel nog niet geheel afgesneden. Van de IV moekims zelf verwacht do bevel hebber geen moeitehij noemt haar houding «rustig en veitrourveiijk." Op den 14 Juli werd een patrouille van 22 man tusschen Pango en Kotta Alarn door den overmachtigen vijand overvallen. Zij delfde het onderspit; tien onzer manschappen werden ge dood en zes gewond. Een andere patrouille, sterk '16 man, belast met het overbrengen van zieken van Boekit Daroe naar Ketapang Doea, is op den 23 Juli door een CO-tai Atsjineezen aangevallen, doch heeft zich staande gehouden totdat er verster king kwam opdagen. Wij hadden niettemin weder 5 dooden, de vijand 3. 1 Toch eindigt [liet laatste telegram met het zinrijke woord: «V.ijaiul rustig." En liet voegt er het droevig bericht aan toe: «Cholera spo radisch. Gezondheidstoestand niet gunstig." Iu een rapport van den President der Transvaalsche republiek, den heer Burgers, komt betreffende, jiet innemen van Mathebiskop o. a. het volgende voor: Op Dinsdag 4 Juli was het kommando op reis naar den Kop. Toen de dag aanbrak stonden de Koinniandanten Leurier en Nell op de aangewezen plaatsen en begonnen de kanonnen hun gebulder op de westelijke zijden van de vesting. Tegen 9 uren hadden wij reeds een derde deel van den Kop en tegen den avoud nog een weinig meer. De dappere Lewies, met Roos en Uenning Pretorius, bleef die punten, den gansclieu nacht behouden, niettegenstaande zij blootstonden aan een onop houdelijk vuur. Den volgenden morgen was de helft genomen. Langzaam, doch zeker werd de vlag telkens verder op du i otseu geplaatst, tot dat men eindelijk den moigon van denderden dag alles had ingenomen, na een roemvolle» strijd van 48 uren. Er waren lafaards, gelijk bij elk leger; maar over het geheel hebben onze burgers gevochten met een heldenmoed, die niet te overtreden is Spreekt men van de groote sterke vestingen in Europa, zij zijn er niets bijEen Eugelseh kolonel, die de plaats onmiddellijk na don slag heeft bezien, verklaarde nooit zulk een steike plaats gezien te hebben. Van alie kanten, ter zijde, van beneden, staat men bloot aan het" vuur. Zooveel is zeker, dat wij het Gibraltar ^an deu vijand hebben over meesterd. Volgeus een-telegram uit Potscliefstroom van 8 Aug., is Mapasteilastown door de troepen van Pres. Burgers genomen. Veel Kaffers ver loren daarbij 't leven, terwijl een rijke buit van vee eu koren in trainden der overwinnaars viel. Do Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de betonning van de Woordgeul, vaarwater bij de N. O. punt 'van Rozenburg, de volgende verandering heeft plaats gehad: ,n- 1. Verplaatst do-eerste witte ton een kleine scheepslengte om de West, in de volgende merkenn i>-Dö toren van Vlaardingen een groote hand spaaklengte benoorden het groote baken op de N. O. punt van Rozenburg; T>l)e molen van Spijkenisse en den hoek van de Welplaat inéén,iu 39 decimeters; 2. Verplaatst de Jweede witte ton Vi kabel lengte om de West, in de merken: sDe toren van Mftasshiis en het groote laken op do Rf. O. punt van Rozenburg inéén; sDe zuidelijkste \schoorsteenen van de kalk ovens boven Vlaardingen even bezuiden den vuurtoren Van hei Ijhtardingscho havenhoofd, in 39 decimeters; en 3. Bijgeplaatst een* derde witte ton, in de merken: i y>JDe kalkovens loven Vlaardingen en het Vlanr- dingsche havenhoofdinéén, r>.De Oostelijke stee op Rozenburg en het groote laken op de JV. O. punt, van Rozenburg inden, in 42 decimeters, bij gewoon laagiaater. Blijkens de jongste bij de regeeriug ont vangen otlicicele mededeelingeu uit Zwitserland beti ellende de veeziekten daar te lande, loopende tot 4 September, was gedurende de tweede helft van Augustus weinig verandering in den stand van het mond- en klauwzeer gekomen. In de gemeente Ruswil (Luzern) waar in het begin van Augustus de hepneiteUjke longziekte was uitgebroken,, hadden, geene nieuwe gevallen plaats gehad; men ging echter voort met het afmaken van al het vepdachte vee. "Voorts waren voorgekomen enkele .gevallen van kwaden droes in twee en 7 \an miltvuur in zes kantons, be- ncveus 11 van hondsdolheid in vyf kantons. Zes \nn deze laatste jhndden zich voorgedaan in het kanton Zurich, waar eenige mensehen en eene menigte honden cn andere dieren ge beten waren. In dat kanton had men er zich niet toe bepaald de betrokken gemeenten voor besmet te verklaren, maar er was tevens ver ordend, dat alle honden, welke op eenigerhande wijze met de dolle honden in aanraking ge weest waren, of afgemaakt öf gedurende '12 weken in de veeartsenijschool aan eene quaran taine onderworpen moesten worden, De Stoompost meldt, dat door de hoeren Rietschoten en Houwens te Rotterdameu nieuw werktuig is uitgevonden, tot verdieping van rivieren en zeegaten. Hel beginsel, waarop bet toestel berust, is, dat eene schroef met snelheid ronddraaiende op of nabij deu zand bodem cencr rivier, aan het water eene zoo aanzienlijke snelheid kan mededcelen dat hier door de op dun bodem der rivier rustende zanddeoltjcs in suspensie in het rivierwater worden gebiaehl en zoodoende aan de natuur lijke strooming der rivier gelegenheid wordt gegeven, die zwevende stoffen mede to voeren, om ze elders benedenwaarts, waar dit minder ten ougorievc voor de scheepvaait strekt, in een of andere geul te doen bezinken. Proef nemingen met bet werktuig zijn van rijkswege genomen, tot verdieping van den rivierbodem), van liet benedendeel der üonltscbe Kil, ten einde te onderzoekenin hoever het ook ge schikt zou kunnen zijn om klei- en vooral veenbanken op te ruimen. De kunstschilder Herman ten Kate, aan gelokt door het schilderachtig voorkomen van Aii Bey, Sheik va v Algiers, vervaardigt thans diens portret. Op het Internationaal Congres van Oriën talisten, dajt '1 Sept. te Petersburg werd ge opend, is benoemd tot president van de Indi sche sectie prof. II. Kern en tot vice-president van de Cjenlrnal-Aziatische sectie prof. M. J. de Goej(>, beiden landgenooten, door ons Gouvernement naar dat Congres afgevaardigd. liet rad. van heden bevat de volgende berichten omtrent liet gebeurde in de hoofdstad, gedagteekend van 12 dezer. t. Men teie'grafeei t ons uit Amsterdam van hedenmorgen het volgende, reeds in de Resi dentie per bulletin verspreid: De Zaterdag en Zondag gingen slechts in verdachte stilte voorbij. Zelfs het «trommelen'' der kinderen op de beuis had intus«ehen zeer kalm plaats en men miste zelfs de traditioncele menigte beschonken personen. Gisterenavond echter zag men een troep van 700 a 1000 jongens zingend langs den Nieuwen Dijk trekken, onder 't oproeiig gezang van »ÏÏop hop imp, hop hop hop, ^Burgemeester hangt hem op Enkelen der jongens waren met stokken ge wapend en zoo trok de troep tot tweemalen het politiebureel aan de Oudebrugsteeg voorbij. Te hnlfelf sloeg de menigte aan liet muiten. Te halftwaalf werd alarm geslagt-n door de stad. De oproerlingen hebben zich schandelijk aan de bezittingen der rustige burgerij vergrepen. De materiëele schade op de grachten en straten is zeer aanzienlijk. Vooral zyn er talrijke glas ruiten ingeworpen. Patrouilles doorkruisen do stad. Er is Ledenmorgen recils een proclamatie van den Burgemeester verscheueu, waarbij sa menscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. Hedenmiddag ontvingen wij uit Amstir- dam bet volgend nader schrijven: Gisterenmorgen had de politie de poffertjes' en andere kramen, die op liet particulier terrein van »de Keizerskroon" waren opgeslagen, doen afbreken. Ann de eigenaren was 'l verboden^ ook in particuliere woningen te bakken. Dit luid de gisting doen ontstaan, die nadat de vorige dagen cn 't beurstrommelen" dank zij o, a. de onthouding dor gegoeden en 't niet

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2