Binmlanilsclie Berichten. ontvangen, hebben deze zich ontbonden. 't2 Sioux hebben zich bij generaal Crook te Cheyenne vervoegd om over het sluiten vau den vrede te onderhandelen. S CII1E1) A 3115 September 187G. 's Rijks middelen hebben in de nmand Augustus jl, opgebracht f 8,758,027tegen f7,306,035 in Augustus -1875, en in de eerste acht maanden dezes jaars f 60,220,377, tegen 56,765,643 in hetzelfde tijdvak van '1875. Het 8/ij der raming bedraagt f 57,206,880. Ons wordt met zekerheid bericht, dat de generaal Beijen met '1 Oct. e. k. als Mi nister van Oorlog zal optreden. (Ubld.) Naar men verneemt, zal het in dc maand November te houden examen voor hen, die dingen caar tie betrekkingen van surnumerair der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, te Arnhem plaats hebben. Gisteren zijn de heeren dr. \V. ,T. A. Jonckbloet en jhr. van Heemskerck van Beest leden der Nederiandsche hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling, te Rotterdam van Nesv-York aangekomen met het stoomschip W. A. Scholten. Naar men verneemt is de heer II. Pierson, pred. te 's Ilertogenbosch, benoemd tot opvolger van ds. Heldring, als directeur van de gestichten te Hemmen, De Minister van landbouw in Pruisen, dr. Friedeuthal, wordt dezer dagen hier te lande verwacht, om iu persoon den toestand van den landbouw en vooral die der groote droog makingen in de Haarlemmermeer, het IJ en de Zuiderzee te leeren kennen. Gisteren is te 's Hagp aanbesteed: het op de hoogte brengen vau het voorplein van het station buiten de Delftschepoort te Rotterdam enz. De minste inschrijving was van den heer Keij te Rotterdam, voor f81,950. Omtrent het Amsterdamsche oproer wordt nog van 14 dezer gemeld: Iedereen keurt het krachtig optreden van de militaire en burgerlijke overheden zeer goed en al moge men 't betreuren, dat zeer velen ver wond zijn zoodat thans nog een 13-tal, meest allen tengevolge van sabelhouwen dei- huzaren, in 't gasthuis moeten worden ver pleegd de' ordelievende burgers gevoelen, dat slechts doortastende maatregelen hier kunnen baten en zij hebben in grooten getale zelfs hun diensten aangeboden bij het volgend adres, gis teren aan B. en W. ingezonden Amsterdam, 13 September-1876. »De ondergeteekenden verklaren zeer inge nomen te zijn met de krachtige maatregelen welke door het gemeentebestuur genomen wor den tot handhaving van wet en orde. b Mocht het door u noodig geacht worden, dan zijn zij bereid persoonlijk'mede te werken tot bereiking van het groote doel enstelleuzij zich ter uwer beschikking," (Volgen de onderteekeningen.) De neiingdoenden verlangen vurig naar den terugkeer vau kalmte eu mst. Geen wonder 1 Alle zaken staan sedert eenige dagen stil; in geen tak van industrie of handel gaat iets oin. De stemming is zeer gedrukt. Diusdag werd te Alkmaar de 24ste alge- meene vergadering gehouden der Evaugelische Maatschappij, onder het voorzitterschap van deu heerF. C.A.Pantekoek vau Amsterdam,nadat den vorigen avond in het kerkgebouw der Luther- sche gemeente opwekkende toespraken waren gehouden door de predikanten Hugenholtz Jr. van Amsterdam en Gooszen van Schiedam. Do vergadering werd bijgewoond door een GOtal afgevaardigden en leden. Na een krachtig woord ter opening van den voorzitter, waarin hij her innerde aan het doel der Maatschappij, n. 1. de bestrijding van het Ultramoutanisme, en ernstig aanspoorde om daartegen krachtig te ijveren, brengt de secretaris het verslag van de werk zaamheden uit: het ledental bedraagt 3571, en wijst op een toename van ruim 600. De Maat schappij is voortgegaan rnet haar werk, bestaande in 't uitzenden van sprekers en 't verspreiden van geschriften, die met graagte ontvangen werden. Ook dc beide colporteurs der Maat schappij werkten met veel ijver en goed gevolg. Vervolgens wordt verslag uitgebracht door de Commissie tot opnemen der rekening, die goed gekeurd wordt. Daarop komen Uvee voorstellen in behande ling '1. stelt het dep. Amsterdam voor om, bij de toeneming der departementen, voortaan aan tien departementen de subsidie van f40 uitte keeren tot liet (loen houden van minstens twee lezingen. 2. Verlangt het dep. Hoorn dat, namens liet hoofdbestuur, twee sprekers zullen worden uit gezonden tot uitbreiding van de Maatschappij. Het hoofdbestuur meent deze voorstellen uit finaucieele overwegingen te moeten ontraden, en daarentegen zes nieuwe dep. iu 't genot van' de voorlezingen te stellen en nog eens in de dep., die reeds voorlezingen gehad hebben, een spreker te laten optreden. Na eenig over en weder spreken, waarbij aangedrongen wordt om vooral lezers uit te zenden naar provinciën, waar op deze wijze nog niet gearbeid is, trekt Amster dam zijn voorstel in, wordt de vvenschelijkheid van liet voorstel Hoorn uitgesproken en de uit voering daarvan aan het hoofdbestuur over gelaten. Tot leden van het hoofdbestuur worden be noemd de hh. Hooykaas Herderschee (af tredend secretaris), J. C. Maris en II. J. E. van Iloorn. Vervolgens kwamen de volgende stellingen in behandeling: '1. Doortastende uitvoering «ati de Grondwet is in Hederlaud do aunacwezen koninklijke weg ter wering van het ifltramon- ianisme\ ingeleid door den h?cr J. Hooykaas Herderschee; 2. de Evangelische Maatschappij moet zoowel het Confctsionalisme als het TJltra- montanisme bestrijdeningeleid door den heer P. II. Ilugeuiioltz jr. Het XLandehllad, bevat de volgende be langwekkende ingezonden rnededeeling: b On langs werd in uw geachte courant mel ding gemaakt vau een nieuw uitgevonden muziekinstrumentdat evenals het Métier Jacart, van dooi boorde cartous voorzien, varia tion op een oorspronkelijk thema vanzelf kan. voortbrengen. »Het zij mij geoorloofd hier melding te maken van een weiuig bekend feit, fiat mij echter niet. onbelangrijk voorkomtaangezien het een Amsterdammer betreft. »ln 't begin dezer eeuw leefde alhier Diederich Nikolaas Winkel, een zeer bekwaam en vinding rijk mechanicus. In '1821 vervaardigde hij een instrument, waai aan hij <!en naam gaf van Componinm en dat door middel van een rol, of wals, evenals de draaiorgels, werkte. sRedoeide' rol was echter verdeeld in een aantal vau elkander onafhankelijke schijven. Een thema, op eetie bijzondere wijze er opge noteerd zijnde, bracht de machine na de eerste omwenteling van de rol, door de schijven op verschillende manieren te doen werken, zeer talrijke en vernissende eu te gelijk steeds regelmatige variation voort. Dit instrument, te Parijs door den uitvinder tentoongesteld, wekte zeer de belangstelling op van muzikanten en werktuigkundigen, en werd door Biot en Catel op enne zeer vereerende wijze beoordeeld. »llet publiek schonk er echter weinig aandacht aan en Winkel in veilegeuheid geraakt zijnde door de vele kosten, aan de samenstelling van het instrument verhouden zag zijn Componinm'm beslag genomen. Daar liet echter geei) kooper vond, bleef het jaren lang in een gebouwtje nabij de Barrière du Trone, zonder dat iemand er aan dacht. »De tijd, de roest en dc vochtigheid oefenden in ruime male hunne verwoesting uit. Een lief hebber kocht later het Componinm voor een spotprijs, maar het werd opnieuw na zijn dood verwaarloosd en vergeten. De heer Cavillc-Coll heeft het thans aangekocht, en men kan de gegronde verwachting koesteren, tiet ouder zijne bekwame leiding tot zijn oorspronkelijken toe- staud te zien terugbrengen. sliet is ook niet zonder belaug er bij te voegen, dat de Amsterdammer Diederich Niko laas Winkel evenveel recht beeft op den titel van uitvinder der l\te/ronomc als Maessel, onder wiens naam laatstgenoemd werktuig wereld beroemd is geworden, Levensduur van onze Ministers van Oorlog sedert 29 Nov. '1813 tot op heden: Barou Bentinck, '1 j. 4 tn.Molleius 3'/, m.; jhr. Janssens, 10 ra.; graaf van der Goltz, 2 j. 9 m.; Picjei'S 7 m.; graaf d' Aubremè, 7 j. 9 m.Z. IC. II. Prins Frederik der Neder landen 3 j. 6 rn.de Kerens 3 j. 9 m.; Trip 5 j. 3 in.Schuurman 8 rn.; List 7 j. 5 m. baron Nepveu, 2 rn.Voet '1 j. 6 m.jhr. van Spengler, 2 j, 3'A m.baron Forstuer van ü.unbenoy 5 j. 5'/- in.van Meurs 1 j. 8m.; jhr. de Casembroot, 2 j. 5 m,Blanken, 4 j. 5 m.van den Bosch 2 jvan Muiken 2 j. 7 ra.Boom 22 d.Engelvaart 1 j.Delprat 6 m.graaf van Limburg Slirum, I j. 3 m. Weitzel, i j. 7 m.Enderlein, 8 m.; jhr. Klere!;, 6 m. In den omtrek vau Voorst heerseht de kwade droes ouder de paarden. Omtrent de aardappelprijzen meldt met ons uit Groningerland, dat enkele partijen goede kwaliteit, over eene guldenszeef te ontvangen in den consumptiehandel met f'J .80 per hecto liter wordeu betaald. (Ar. v. i'. D) Onder Elburg, Doornspijk en Oldebroek schieten de jagers veel bazenzoodat men er voor f '1.25 een mooie kan krijgen. Als middel om de larven van meikevers althans voor een gedeelte te dooden, berijden sommige landbouwers hunne weilanden met wagens, waarvan de raderen voorzien zijn van zeer breede banden. Men zegt dat dit middel goed werkt, doch slechts voor de larven, die zich boven in den grond bevinden. (Z7. D.) Amsterdam. Gisteren viel op de Baan- gracht een "tljarig jongetje uit een vierde ver dieping op -een binnenplaats. Gelukkig kwam hij eerst op een plat dak terecht, waardoor de val werd gebroken. Met eenige lichte kneu zingen en kwetsuren is hij er af gekomen. Groningen. Aan de universiteit alhier heeft- j mejuffrouw Jacobs met het beste gevolg haar jj doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. Amersfoort. Jl. Woensdag werd het vijfde eeuwfeest, der Latjjnsche scholen alhier gevierd, tegelijk met het 150-jarig bestaan van het Seminarie van de oud-bisschoppelijke IClerezia te dezer stede. Na de plechtige ontvangst der feestvierenden, onder welke ook de aartsbisschop, de heer Heykamp, weid opgemerkt, hield de heer dr. Burger, rector der Latjjnsche scholeneene feestredewaarin de vroegere j en tegenwoordige toestand dier scholen op'j boeiende wijze werd ontvouwd, liet feest werd daarna voortgezet in de Buitensociëteit, alwaar de kapel der rijd. artillerie eene matinee, en de muziek vau het 7e reg. infanterie eene soiree musicale gaf, begunstigd door droog, ofschoon wel wat koud weder; het feestterrein s was 's avonds schitterend geïllumineerd, Een 50tal feestvierenden vcreenigden zich des na middags aan een luisterrijk diner. Utrecht. Zondag hielden de vermeends erven van wijlen P. Teylei' van der Hulst dio zich hier bevinden, een vergadering, waarin - mr. Mosselmans, advocaat te 's Hage, o. a. als

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2