»-65- TemBjEt Japlljts, nitiezoiuM DiEste Euitefllaiiisclie ïericltti Biimlaitsciie Berichten. o ens dag 20 September M 39S0. l°. 1870, 1> ertig-ste Jaargaug. COURANT. uoNKt-MKNTSi'ltUb, per kwartaal raiico per post, door het geheele Rijk fzoiiderlijke noinmers - 2.50. - °.1°. BIIKSM MAHHLT, E, 124. Advertentieprijs van i10 gewone regelsf 1.00, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. H u I 1). Reuters correspondent te Belgi ado meldt van 0 dezer: Na de vruchtelooze pogingen van ïoilovitsch hebben de jurken eergisteren vijf lalaljons en twee batterijen naar Creditin ge- :ondendie echter teruggeslagen werden. Hor- atovicz is de Turksche stellingen omgetrok- ;en, over den berg Yastrebatz. Hedenmiddag mtving het Ministerie de tijding dat de Serviërs fea groote overwinning hebben behaald. De bijzonderheden worden spoedig verwacht. liet Au- ksche leger te Bjelina heeft om strategische [redenen zijn stellingen verlaten. Ouzon Miro- vitseh heeft de Turken geslagen en hen naar de overzijde van de Drina teruggeworpen. De Serviërs hernamen twee redoutes te Klein- 'Zwornik. Volgens een gerucht is het aan de (Servische Regeering gelukt om uit Pruisen [60,000 geweren en vele mitrailleuses te doen komen. Dezelfde correspondent meldt van '17 dezer, dat een wapenstilstand is geteekend voor den tijd van tien dagen. Men verzekert, dat Engeland de Turksche memorie beschouwt als in beginsel genoegen i nemende met een wapenstilstand en aan de Engelsche agenten bevolen heeft te tiachten o o de opstandelingen insgelijks over te halen tot staking der vijandelijkheden. De publieke opinie en de Russische pers zijn heftig tegen de door Turkije gestelde voor waarden. De positie van TschernajefT is zeer bevredi gend. Gisteren beeft het leger Vorst Milan als Koning van Servië begroet. Jl. Zaterdag hebben de Engelsche en Itali- aansche consuls een bijeenkomst met Ristics gehad. Yzantis organiseert een Grieksch legioen. De Times gaat voort met het bespreken der Turksche vredesvoorwaarden. Dit blad acht het weer bezetten van de Servische vestingen door de Turken geheel onmogelijk, daar hieruit een voortdurend gevaar voor den vrede van Europa zou voortvloeien, en beveelt een rege ling der vredesvoorwaarden dooreen conferentie der Europecsche Mogendheden aan. Sir Elliot, Engelands gezant te Konstan- liuopcl, heeft het voorzitterschap aanvaard vaa een comité tot ondersteuning van de Bulgaren. Den '18 dezer is te Londen in de City "een groote meeting gehouden onder voorzit terschap van den lord-mayor. Er werden met eenparige stemmen resolution aangenomen waarbij geprotesteerd werd tegen de gruwelen der Turken in Bulgarije en op stappen werd aangedrongen om hieraan een einde te maken. Voorts werd in die resolution de regeering verzocht, het streven der Slavische provinciën naar onafhankelijkheid te steunen. Er is een adres in dien zin aau de Koningin goedgekeurd. Eene deputatie zal de rcsolutiën aan graaf Beaconsfield en lord Derby kenbaar maken. Reuters correspondent te Belgrado seint, dat de wapenschorsing waarschijnlijk verlengd zal worden, als de termijn er van verstreken is. Het Turksche leger heeft jl. Zondag zijne bewegingen vooitgezet. De Tcheikesscn hebben twee dorpen in het distiict Alexinatz in brand gestoken. F KAAK K IJ K. De mogendheden hebben eenstemmig de voor waarde der Porte onaannemelijk verklaard en bij haar aangedrongen dp schorsing der vijan delijkheden. Een telegram van de Journal des Bélats uit Semlin bevestigt, dat een wapen schorsing voor den tijd van tien dagen is ge teekend. Bij de verkiezing van een afgevaardigde in hel district Erabron (Boven-Alpen) ziin uit- gebiaeht op den heer Prutüières (legitimist) 2636, op den heer Ferreri (republikein) 2332 en op den lmer Oilier (republikein 468 stem men. Er zal een herstemming plaats hebben. De lieer do Tocqueville is geheel hersteld en heeft zijne gewoue bezigheden weder op gevat. De overblijfselen van Bellini, de compo nist van sNorina" werden op Père-la-Chaise opgegraven, teneinde in zijn geboorteplaats, Catania op Sicilië, weder in do aarde te wor den besteld. De corresp. Oriëntale van 12 Sept zegt, dat de toestand van den afgezetten Sultan Mui ad van dag tot dag erger wordt en geen hoop op herstel overlaat. Ilij eet niet meer, slaapt niet meer en vermagert verschrikkelijk. O O S T E N BI J K. De Polit. Gorr. zegt: Al mocht ook nog niets formeel bekend zijn van het sluiten van een wapenstilstand, het is toch zeker, dat de Porte aan de vertegenwoordigers der mogend heden heeft doen weten, dat zij aan de kom- maudanten der troepen last heeft gegeven alle krygsoperatiën te staken. Dientengevolge is ook van Servies kant het staken der vijande lijkheden bevolen. Men hoopt nu spoedig te vernemendat de wapenstilstand formeel ge sloten is, 1) UIT SC HL AN D. De Nordd. Allg. Zeitung bevat een beschou wing over do Turksche vredesvoorwaarden. Het blad is van oordeel, dat de Porte als het ware den handschoen toewerpt aan de Mogendheden door de belaugrijkste punten betreffende een oplossing van het Ooslersche vraagstuk eenvou dig te ignoreeren e'n zonder eenige gematigdheid ten opzichte van Servië den staat van zaken van 1857 terug te cischcn. Dc Mogendheden, zegt het bladzijn daardoor ontslagen van alle toegeeflijkheid die zij tot dusver om redenen van staatkundige kieschheid gemeend hebben tegenover de Porte te moeten inaebtnemen. Opening van de gewone zitting der Staten- Generaal, 1876 1877, op Maandag den 18 September 1876. De opening van de gewone zitting der Slalen- Generaal heeft jl. Maandag op de gebruikelijke wijze plaats gehad, zijnde de rode, bij die gelegenheid door Z. M. den Koning uitge sproken, door ons denzelfden dag, in een buiten gewoon nomrner, aan onze geabonncerden in de stad ea omstreken medegedeeld. SCHIEDAM, 1!) September 1876. De heenreis van Z. M. den Koning naar Amsterdam ter bijwoning van liet zaugersfeest is bepaald op aanstaanden Zaterdag 23 dezer, terwijl 's Konings terugreis naar de residentie op den 25sten is vastgesteld. Den 6 October zal Z. M. zich weder naar liet Loo begeven. Bij Koninklijk besluit is de heer G. B. van Duyl, niet ingang van '1 October, a. s., herbenoemd tot burgemeester der gemeente Delfshaven. Jl. Zondag, ter gelegenheid dat de heer A. \V. Mulder in verschillende betrekking, den laatslen tijd als secretaris dezer gemeente, ge durende een reeks van 30 jaren alhier in func tie is r veest, werd hem door den gemeente raad oen kostbaar geschenk vereerd. De raad had zich hiertoe ten laadhuize vereenigd en werd de secretaris, door den jongsten wethouder van zijne woning afgehaald, door dezen binnen geleid, waarna met een gepaste toespraak van den burgemeester het geschenk, bestaande in een fraaie bronzen pendule met twee bronzen statuetten, keuiig van vorm en teekening, den jubilaris iu naam vaa den gemeenteraad werd aangeboden, terwijl de spreker hulde bracht aan zijn kunde, don ijver, cn de nauwgezetheid waarmede hij zijn vaak moeilijke betrekking gedurende een zoolang tijdsverloop had vervuld. De lieer Mulder bedankte iu gevoelvolle woorden en was door de hem te beurt gevallen onder scheiding blijkbaar aangedaan. Na afloop bleef men nog een wijle bijeen eu werd de aauleiding van dit samenzijn in ver schillende feestdronken herdacht. Wij herinneren belanghebbenden, dat het bestuur der Schietlamsche Volksvoorlezingen morgenavond (Woensdag 20 September) iuhet gebouw Musis Sacrum, van 89'A ure zitting zal houden voor de aangifte van het lidmaatschap dezer Volksvoorlezingen gedurende het aan- staaude winterseizoen. Leden kunnen worden mannen of jongelingen boven 18 jaar, tot den handvverksstand behoorende. Wij vei trouwen, dat velen gretig zullen ge bruik maken van deze gelegenheid hun voor eene contributie van slechts 50 cents aangebo-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1