Gemeajie Bericlitei. przü. ct.) de p£. —f'- 'te tonncnzijde 32, "ge'eidelichten 37.5, 50 meter üëzuiden 31.5, en 45 meter daar benoor den 34 decimeter bij gewoon laag water. 92 inwoners van Samarang hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek, dat in die hoofdplaats van Midden-,lava een hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus opgericht worde. De berichten omtrent den gezondheids toestand van de? heer Nierstrasz luiden nog steeds zorgwekkend. Ernst Liibeek, eenmaal een pianist, waar op Nederland trolsch was, is te Parijs overleden. In de laatste jaren leed hij aan een ernstige zielsziekte. Do Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten on wetenschappen heeft cone prysvraag uitgesehreven over het onderwerp: Thorbecke en Groen van Prinsterer als parlementaire redenaars. Op do in '1875 uitgeschreven prijs vraag over ware volkspoëzie is geen antwoord Ingekomen. Het hoofdeomite voor het Houtmansino- nument heeft in een circulaire sa an alle voor- en tegenstanders" de bedenkingen tegen liet plan beantwoord en zegt daarin ten slotte, dat oprichting van een Standbeeld nooit de bedoe ling was, maar stichting van een monument in Houtman's geboorteplaats (Gouda) ster eere der grondleggers van het eerste verbond tus- schen Nederland en Insulinde", waarbij de na men der voornaamste personen, en ook die van de Houtmans, kunnen genoemd worden. In de jl. Maandag gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft adv. gen. Smits con clusie genomen in de cassatievoorziening van gebr. M. te Rotterdam, tegen liet arrest van het Gerechtshof te 's Gravenhagewaarbij zij zijn veroordeeld ter zake van het tezamen in werking hebben van een .fabriek of inrichting tot het vervaardigen van belastbaren wijn zonder daarvan aangifte te hebben gedaan. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie kon zich met geen der bij pleidooi voorgestelde middelen van cassatie vereenigen en conclu deerde tot verwerping van het beroep. De uit spraak is bepaald op -1G October. Naarwy vernemen, wordt voortdurend ge arbeid aan het beramen der maatregelen ter voorbereiding der expeditie naar Midden- Sumatra, door het Aardrijkskundig Genootschap ontworpen. Rij nadere overweging, en vooral op grond der eerlang uit te geven studie van den chef der expeditie, den luitenant ter zee Schouw Santvoort, is thans tot eene splitsing der expeditie besloten, waardoor het onderzoek van het Djambi gebied en de verkenning van een gedeelte der Padangsche Bovenlanden en den Korintji-vallei meer onafhankelijk van elkander zullen plaats hebben. Voor het rivieronderzoek zal nu weldra alles in gereedheid zijn en kan het vertrek der doelmatig ingerichte stoom- barkas, door de welwillendheid der regceiing beschikbaar gesteld, tegen liet laatst van Octo ber tegemoet worden gezien. Tegen het einde dit jaar of in de eeiste dagen van het vertrekt de heer Schouw Sautvoort mot zijn ondergeschikt personeel, ten einde bet onderzoek van het Djaubi-gebicd in al Zjjn^ omvaug te leiden, en alzoo tegen het in vielen van den Ooftmousson een begin te m&en met dit deel der expeditie, lletveitrek .van H volgende, foor "later uit Amsterdam doodstil en 'kalm, zoodat men alge- Tïé rust als teruggekeerd beschouwt. Niettemin zullen de troepen, voor zooveel de infanterie betreft, hier blijven tot na de feesten vau sAmstels Mannenkoor'' en 's Konings be zoek. De 24 officieren der jagers uit den Uaag zijn in het hotel sRondeel" ingekwartierd. Men meldt aan deN. It. Ct. uit Amsterdam lieden (Dinsdag) avond 7 uur zij n een 50tal schoolkinderen, vergezeld van een bejaard per soon iu optocht langs den Nieuwendyk ge- trokkeu, doch door een agent van politie uit elkander gedreven. Alles is Overigens rustig. liet A. llbld. doelt onder voorbehoud mede, dat te Rotterdam berichten zijn inge komen, volgens welke de tabaksoogst op Java totaal mislukt zou zijn. Ofschoon we nog in het zomerseizoen zijn, schijnen er reeds vooihoden van een strengen winter te zwerven. Daartoe behoort de witte patrijs. Zulk een schrikbodo is Zaterdag te Tiel geschoteu. Wat men bij het gebruik van petroleum- kooktoestellen moet in acht nemen. 1. Zorg in de eerste plaats, dat uw toestel rein worde gehouden. Mociit liet u gebeuren, dat gij petroleum overgiet, neem dan zorgvuldig het overtollige weg. 2, Laat \sv toestel nimmer geheel ledig branden. Mocht u dit nochtans overkomen, blaas dan do vlam uit en laat het toestel behoorlijk afkoelen vóór dat gij den dop ontschroeft en er op nieuw petroleum ingiet. 3. Hieruit is reeds op te maken, dat men nimmer petroleum rnag ingieten, als de kous brandt. Een ieder boude bovenal in het cog, dat dit hoogst gevaarlijk is. 4. Evenmin rnoogt gij het ondcistel geheel vullen. 5. Gebruik nimmer in uw toestel een kous die smaller is dan de houder, daarvoor bestemd. G. Doof uw petroleumstel niet uit, door de kous geheel naar beneden teschroeven. Men schroeve de kous slechts zeer weinig naar beneden, biaze dan de vlam met kracht uiten brengc vervolgens de kous weer op goede hoogte. 7. Loop nooit met een brandend kooktoestel, vervoer het dus niet van de eene kamer naar •de andere, of van de keuken naar de kamer, of omgekeerd. Het is voorzichtiger, de vlam even uit te blazen en op de bestemde plaats weer aan steken. 8. Kijk zorgvuldig door 'tkijk- glnasje, of de vlam wit is en blijft. Nimmer mag deze rood schijnen. Let men op deze kleinigheden, dan is een petroleumtoestel cén der nuttigste voorwerpen iu iedere huishouding. Het levert veel voordeel op en is van het groot ste gemak. Fviesclte Ct.) Den Haag- Nadat Maandag middag aan den Noordwa! het lijk was opgehaald van een '17-jarig mehje, dat jl. Zondag avond iu twist met haar minnaar moet veikeerd hebben, is in den afgeloopen nacht, teizelfder plaatse, het lijk van den jongeling opgevischt. Huisduinen. Vrijdag cn Zatei dag zijn e 'nige Engelsclien alhier geweest om met duikeishet gestrande stoomschip König Wilhelm te doen ondeizoeken. Volgens do bevinding dier duikers is de bakboordszijde van het achterschip tol voor den groeten mast gplicel weg en is van de kostbare machine niets meer te zien, om dat die geheel onder lip De Engelsclien hebben hun plannen tot afbrengitig van bet schip laten varen. Groningen, Maandagmorgen te tien uren is een bliksemstraal gedrongen in de school van den heer Wildervanck, alhier. Niemand werd getroffen en niets werd beschadigd, doch eene hulponderwyzeres werd eenige oogenblik- ken bewusteloos. Onder de kinderen ontstond ;t zand is begraven, u eindelijk voorgoed gi'oote ontsteltenis, en zij verdrongeu zich om de school te verlaten. In dat gedrang bekwam een der kinderen een schram aan het hoofd. De gebeurtenis is dus over het algemeen zeer gelukkig afgeloopen. Nog boven vele andere plaatsen in de Noor delijke provinciën hebben onsvedors gewoed. Te Terband, een kwartier buiten Heerenveen, wen! de kerk getroffen. De toren is aanzienlijk be schadigd, nagenoeg alle glazen ziju verbrijzeld en het plafond is aan splinters geslagen. De voornaamste bank is uit haar verband gerukt, Er is een begin van brand ontstaan, dat echter door den regen gebluscht werd. Op eenige plaatsen werden watermolens ge troffen. Bij het inslaan van dm bliksem in den watermolen aan den kanaaldijk, bij Purmerend, is de molenaar getroffen, tengevolge waarvan bij in bedeukelijken toestand verkeert; Kampen, De nieuwe cursus aan de Theol school alhier is begonnen met ruim 80 stu denten, waaronder '14, die met goed gevolg het- toelatingsexamen hebben afgelegd. Zwolle. Een ingezetene heeft in het Zwarte Water een snoek gevangen, die ruim '18 kilogr. woog. Doventer. Van '10 tot 16 dezer zijn door dysenterie aangetast 12 en aan die ziekte overleden 5 personen. Brakel. Twee arbeiders uit deze gemeente en dén te Herwijnen, die dezen zomer, bij het repareeren van den Nieusvendijk, andere werk lieden met geweld zochten over te halen om het weik te staken, zijn deswege door de rechtbank te Tiel tot vier maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Tiol. Door den commissaris van politie alhier zijn bij verschillende bakkers en graan handelaars allerlei sooi ten van bloem in beslag genomen om te onderzoeken, in hoever die bloenr vervalscht wordt ingevoerd. In Italië en Spanje zijn bijna geen Jjiaii- lielen. In Groot-Brittanje is er slechts 1 op- de 1000 inwoners. In Zwitserland zijn er op een bevolking vau 2.5 milliocn slechts 7087- Duitschlaud met de Poolsche provinciën en Lotharingen heeft er 512,160, terwijl zij in Oostenrijk bijna 4 pCt der bevolking uitma ken. Onder de 63 millioen inwoners van Rus land zijn 1,829,000 Israëlieten. Hamburg lelde op een bevolking van 306,507 zielen 13,45f Israëlieten; te Bellijn waren er op eene bevol king van 699,931 bijna 27,6C0, te St. Peters- burg slechts 2600 op een bevolking van 540,000 zielen. Een correspondent vau de Yosskchi Zeitung meldt, dat een Duitsclier, Karl Jeusseu uit Mcckelenburg, zich in dé bijzondere gunst van den logenwoordigen Sultan vei heugt. Hij heeft zich van eenvoudig werkman in de beeld- houwerswerkplaats van den loenmaligen Effendij tot een iuvioedryk persoon aan het Prinselijk hof opgewerkt. Hoofdzakelijk had hij dit te danken aan ïlamid's spaarzaamheid. Door' een of ander toeval werd hij op Jeussen opmerk' zaam, hij sprak met hom en maakte zulk een i gunstigen indruk op den Oosterschen Prins, dat deze hem niet alleen tot meesterknecht bevorderde, maar hem ook ondeisclieidene commissies opdroeg. Ilij werd o. a. belast met' inkoopen van onderscheidene zaken en slaagde daarin bijzonder, hij kocht goed en goedkoop Van lievot lede werd -hij de Omnis homo, (laaf hij een uiterst geschikt persoon was. Ilij lichtte" ecu kamer in, bezorgde toiletzaken, paarden) wagens enz Toen Jenssen eens een buitenge-' woon goeden slag had geslagen, nieende Harold hem een bijzonder blijk zijner tevredenheid te - K moeten geven, Hij nam in peisoon uiteen-'"'

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2