schijulijk door do hevige hitte aan het smeulen was geraakt en vervolgens vlam had gevat. Onmiddellijk trachtte men dit begin van brand te blusschen door een aan het poütie-bureau aanwezig zijnde extincteur, terwijl bij den opperbrandmeester, den heer .T. Dijkmans Gz., in de onmiddellijke nabijheid wonende, ge vraagd werd of dit bluschmiddel ook daar aan wezig was. De opperbrandmeester begaf zich oogcnblikkelijk naar de Ooievaarsstcegdoch bevond dat het onnoodig was een tweede ex tincteur te doen aanbrengendaar de eene reeds met het gewensehte gevolg was werk zaam geweest. Dank zij de ijver van de politie, werd de voortgang van den brand gestuit, door dit zeer doeltreffend bluschmiddel, dat, daar het door de goede zorgen van, het gemeentebestuur op ver schillende plaatsen in deze gemeente aanwezig is, reeds meermalen bij het onstaan van brand, de vlammen in den aanvang stuitte en alzoo grooter onheilen voorkwam De afdeelingen van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal zetten dagelijks het onder zoek voort van de begrootingsontwerpen voor 1877, waarmede men reeds ver gevorderd is en dat spoedig zai adoopen. Morgen wordt eene openbare zitting der Kamer verwacht, De begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1877 bedraagt f 264,240 of f 585 meer dan voor het loopend jaar werd toegestaan. Het aantal gevangenen was op 1 ■Juli '1876, 3056, of 100 minder dan op '1 Juli *1875 en aldus verdeeld: 817 crimineel veroordeelden, 61 jeugdige vrouwelijke ver oordeelden, "131 jeugdige mannelijke veroor deelden 412 ongevonnisden9 krankzinnige gevangenen en 174 in het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar. Tot dekking van de hoogere kosten, vcr- eiccht voor eeno betere regeling van de sur veillance te water tegen visscherij-overtredingen en voor werken aan en aanschaffing van mobi lair voor de gevangenissen en recbtsiiuizen ten gezamenlijke bedrage van f6600, te vinden door overschrijvingis een wets-ontwerp tot wijziging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1875 aan de Tweede Kamer ingediend. In de St. Ct. van heden is opgenomen het koninklijk besluit, houdende goedkeuring der veranderingen in de statuten vau den anti- dieustvervangingbondvastgesteld door de algemeene vergadering van 31 Aug. 1876, over eenkomstig deel 30 der statuten. Tot voorzitter van "bet hoofdbestuur der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, is voor het ingetreden maatschappelijk jaar gekozen de heer mr. O. Pijuacker Hordijk. Als vertegenwoordiger van Nederland op' het congres voor de heiliging van den Zondag, dat te Genève wordt gehoudenis de heer graaf van Bijlandt opgetreden. Van den heer mr. J. de Wal, vice-president van het hooggerechtshof te Batavia, die aldaar een inschrijving geopend heeft ten behoeve van liet gedenkteeken voor 'Heidens ontzet, en reeds vroeger, als opbrengst daarvan, een som van f 245 overmaakte, .is thans opnieuw bij den voorzitter der commissie te Leiu'en een bijdrage van f120 onvangen. De L. Ct. meldt voorts, dat de arbeid door den kunstenaar, den heer J. Ph. Koelman, met ijver wordt voort gezet. Twee der schoone bas-reliefs, die het gedenkteeken zullen versieren, zijn reeds zoo goed als gereed. In aansluiting aan een kort referaat van dr. AH Cohen's artikel over de parelziekte by het rundvee, deelt dr. II. W. Heckman in een der bladen eenige belangrijke zaken mede over die dikwijls voorkomende ziekte. Hij zegt o. a. (en dit is van algemeen belang): sliet vleesch van parelzuchtige koeien mag onder geene omstandigheden in ramven toestand ge bruikt wordeD, ja zelfs is het koken van 't vleesch geen voldoende waarborg, dat het daarin vervatte gift vernietigd wordt, omdat vleesch een slechte warmtegeleider is en van binnen door koken niet steeds die hooge temperatuur ontwikkeld wordt, waardoor het gif zou kunnen worden vernietigd." Schrijver zegt vervolgens: »Een streng toezicht van regeeringswege is in deze noodig. Vooral niet minder dan de trichinenziekte in Duitsehland, eischt de parelziekte bij liet rundvee dergelijke maatregelen." Ook uit Friesland komen berichten omtrent de ziekte onder de aardappelen. Zij moet daar nog al in vrij hevige mate uitge broken zijn. Reeds nu kan men de goede soorten niet dan tegen hooge prijzen bekomen, wat vooral voor den minderen stand te betreuren is. Dat de verbouw van aardappelen in Fries land nogal van beteokenis is, kunnen de vol gende cijfers bewijzen. In '1875 werden daartoe niet minder van '13,018 hectaren gebruikt, die, naar raming een oogst hebben afgeworpen van 2,468,J40 hectoliters. In de laatste '10 jaren werden in die provincie gemiddeld 10,S35 hectaren met aardappelen bebouwd en wordt de opbrengst gemiddeld berekend op 1,589,990 hectoliters. Als een bewijs voor de waak- en werk zaamheid der anti-revolutionaire partij verdient vermelding, dat reeds thans, volgens een mede- deeling in het TVeeJsil. voor Zeemusch Ylaande- rens Westelijk deel," in die streek ijverig ge werkt wordt om bij de verkiezing in het volgende jaar de kiezers aan den heer van Eek ontrouw te doen worden. De kandidaat, die hun ter vervanging wordt genoemd, is jhr. van Doorn van Westcapelie, als ijverig voorganger op zendingsfeesten en godsdienstige bijeenkomsten algemeen bekend. De zorg voor de voorloopige aanbeveling van dien heer schijnt opgedragen te zijn aan handelsreizigers, die tegelijk met hun winkelwaren 'den anti-revolutionairen kan didaat aanprijzen. Althans de berichtgever in het Weekll. dankte zijn inlichting aan zulk een colporteur, die reeds sedert geruimen tijd in het district aan 't werven was en, niet wetende wien hij voor zicli had, spoedig tot het opvijzelen van den anti-revolutionairen adspirant-volks vertegenwoordiger werd uitgelokt. Op het répertoire van het Rotterdamsche tooneelgezelschap, onder directie van de iieeren Le Gras, van Zuylen en Haspels, komen o. a. drie oorspronkelijke stukken voor van Nederl. auteurs: ïUit onze dagen," van G, Keiler; »Een gevangen vogel," van Marcellus Emants en ïOude Dienstboden" van Rosier Faassen. Door den heer Gillis Krul, te 'sGraven- hage, is een verzameling voorwerpen, afkomstig van Neder Guinea (Kongo en Loango), aan het Rijk ten geschenke aangeboden. Aan die stukken is voorloopig eene plaats verleend in het Kou. Kabinet van zeldzaamheden. De Scheveuingsclie pink, welker vergaan vermoed was, is gisteren behouden met zijne bemanning te Scheveningen aangekomen. Nnar wij vernemen, zal waarschijnlijk de heer Möllcrup, gezagvoerder van de Phoenix, in hooger beroep komen vau het vonnis der arrondissements-iechtbank te Middelburg van den 21steu Juni jl., waatbij hij veroordeeld is tot vergoeding van kosten,schade en interessen, wegens de aanvaring van het tjalkschip Drie Qelroeders, schipper M. ,de Bruyn, in Maart 1875, zoodat de Phoenix-hvestie nog niet ten einde schijnt te zijn. (Stand.) Te Helder is binnengtkomen een Engelsch pleizier-stoornbootjezeer eigenaardig Ciga rette genaamd, liet komi van Londen en is naar Hamburg bestemd, is 45 voet lang en 7 voet breed, heeft eeue utrnuntende machine van 16 paardekracht en ii, behalve met den eigenaar, met 3 schepelbgen bemand. Men begrijpt niet, boe men vaartuig dien tochti heeft net zulk een rank urven ondernemen. Het zilver is in de vorige week aan de Londensche markt vrij aanzienlijk gestegen, Van 51% pence (de noteering op 22 Septem ber) is de prijs langzamerhand tot 523/,« voor uitgegaan of bijna 2 pCt. Hoogere prijzen voor Indische wissels besteed en karige voor raad gaven tot deze rijzing aanleiding. Duitse!], laad voerde voor een bedrag van 100,000 in, uit Amerika kwam slechts voor 12,000 p. st. Naar Engelsch Indie is daarentegen voor '132,000 p. st. j! Donderdag uitgevoerd. Rotterdam. - Eergisteren is te Nijmegen aangehouden de gevangene die eenige dagen geleden uit het huis van arrest aan de Korte Hoogstraat alhier is ontsnapt. Bergsclienliock. Men is hier thans aller- wege bezig met het delven der late aardappelen. De opbreugst blijft beneden het middelmatige, en de kwaliteit is ordinair, De bekende ziekte heeft ook veel schade aan deze vrucht berok kend. Door den langdurigen regen is een groot gedeelte van den oogst en wel voornamelijk de haver, bijna geheel bedorven. Overigens zal de opbrengst, wat het stroo betreft, sleehts middelmatig zijn; het graan valt evenwel niet tegen. Het koolzaad staat bij gedeelten goed te veld. Men is thans druk bezig om de bouw landen gereed te maken voor het zaaien der rogge en tarwe. De weilanden zijn ruim van gias voorzien. De gezondheidstoestand van het vee blijft bij voortduring gunstig. Den Haag. Zooals men weet, is de zaak van hetgymnastiek-ondenv'ijs op de II. B. schoei alhier nog altijd niet in orde. Als laatste poging tot overeenstemming, was aan den directeur, den heer van Aken, verzocht een rapport iu te dienen over de wijze waarop naar zijn inzien de zaak kon geregeld worden. Hieraan is vol daan. De heer van Aken heeft iu een breed voerig rapport in de eerste plaats uiteengezet op welke gronden zijn overtuiging berust, dat het onderwijs in de gymnastiek niet mag ge geven worden bij halve uren, als verpoozing tusschen de andere lessen in. De directeur vreest daarentegen geen nadeel voor liet weten schappelijk onderwijs, zoodra dat onderwijs gegeven wordt op uren daarbuiten vallende, Hij zou daarom het onderwijs in de gymnastiek des Woensdags en Zaterdagsmiddags wensclien gegeven te zien, zoodauig geregeld dat de leer lingen van de laagste drie klassen wekelijks l'/j uur les ontvangen. Wil men bovendien de 4de kl. ook gymnastiekonderwijs doen genieten, dan zou, behalve van 14 uur, bovendien nog les moeten gegeven worden van 4—4'/1 uur, De 5e klasse zou de directeur liefst van het gymnastiekonderwijs vrijgesteld wenschen te zien, daar de leerlingen van die klasse toch reeds zes uren daags onderwijs ontvangen en de directeur hen niet gaarne langer aan de school zou bezighouden. Xconvrarden. Door de commissie voor de historische tentoonstelling alhier in '1877 te houdenis o. a. aan de onderwijzers een cir culaire rondgezonden, waarin zij deze uitooodigt, ten einde die tentoonstelling zoo algemeen mogelijk te doen zijn, haar de adressen te willen opgeven van de personen in hun omgeving, van wie het te verwachten is, dat zij in het bezit zijn van voor de geschiedenis onzer provincie belang rijke voorwerpen. Het programma, dat zy daarbij aanbieden, loopt over de volgende zaken: I geologie, 2 topographie, 3 voorwerpen in ter pen, venen enz. gevonden, 4 regeering, 5 rechts wezen, 6 krijgswezen, 7 zeewezen, 8 water werken, 9 kerk en kerkwezen, 10 armwezen en liefdadige instellingen'11 onderwijs en wetenschappen, 12 handel en nijverheid, '13 muntwezen, 14 schoone kunsten, 15 zeden en gewoonten-, 16 landbouw en veeteelt,'17 merk waardige gebeurtenissen. Utrecht.' Jl. Dinsdag heeft de Ned. Gustaaf- Adbifvereeniging, onder voorzitterschap van prof"

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2