Biiteilaiistiie Berlcltei. Tïïïëilajisolie BerislienT A0. 1876, Zaterdag 7 October. M 4002 tC 5t Dertigste J aararang !r s! p-cv*.- ■*- <-~±~*-——£y*zL. AHONNEMEM'SPtujb, |.oi knouaal 1.S5, Franco per post, door liet gêheele Rijk - 2.50. Aftonderjjjke nommers «0.10. BIRBAII MASKÏ, E, 134. Advertentieprijs: %an 110 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer.0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FSAHEK 1.1 K. Het Journal des Débats meldt, dat Prins Gortschakolï aap alle mogendheden oene cireu- laiie heeft geiicht, waarbij dezen worden uit- genoodigd, aan Turkije eene wapenschorsing en wapenstilstand van zes maanden op te leggen, s Particuliere berichten uit Londen melden, dat er door de diplomatie krachtige pogingen worden aangewend, om eene wapenschorsing of wapenstilstand van eene maand, vergezeld van verscheidene waarborgen, tot stand te brengen. Er is voor het oogenblik geen sprake van liet houden van een congres. Men verzekert, dat in den ministerraad is besloten de Kamers den '10 in plaats van den 13 October bijeen te roepen. Thieis is te Marseille aangekomen. De scheuring iu het Hervormd Kerkge nootschap schijnt thans onvermijdelijk. In eene vergadering van predikanten en afgevaardigden van de orthodoxe partij, die te Vigan is ge houden, zijn de grondslagen der schikking, gelijk die door de liberale partij in de verga dering te Nimes waren aangenomen, met een parige stemmen verworpen en het oorspronkelijk voorstel als vervallen verklaard. De vergadering heeft tevens aangedrongen op eene spoedige bijeenroeping der Synode en de permanente Commissie uit de Synode uitge- noodigd stappen te doen bij het Gouvernement, om de besluiten der jongste Synode ten uitvoer te leggen. DUIT SC 1IL AN1). In de gisteren gehouden zitting van het Stnatsgerecntshof is de zaak behandeld van graaf Ilarry von Arnim, beschuldigd van hoog verraad. De aangeklaagde was niet verschenen, maar had uit Ouchy een verzoek ingediend om de behandeling der zaak te verdagen, daar bij het tegenwoordige weder een lange moei- pe reis voor hem onmogelijk was. Plet gerechtshof besloot op grond dat het ziek zijn vaa den aangeklaagde niet overeenkomstig de vormen der wet was geconstateerd en aan de dagvaarding geen gevolg was gegeven, op den eisch van den procureur-generaal om de zaak bij verstek door te zetten; bij afwezigheid van den aangeklaagde werd overeenkomstig art. 23 van de wet van 22 October 1852 aan de verdedigers Quenstedt en Munckel het woord ontnomen. Het Staatsgereehlshof heeft na drie uren bctaadslaging vonnis geveld, doch daar te gelijkertijd openbaarheid werd buitengesloten, is de inhoud van het vonnis onbekend. In BeiTyn is het gerucht in omloop, dat Prins Bismarck voornemens is, tengevolge van den kritieken toestand in Europa, binnen eenige dagen uit "Varzin naar Berlijn terug te keeren, waar heden ook de Keizer weder werd verwacht. Een correspondent van liet Israëlitisch TVochcnsclirift deelt hartroerende verhalen mede van vervolgingen, waaraan de Joden in Hu menie bloot staan sedert het kabinet Biatiano optrad. Zij worden uit de dorpen verjaagd, het handel drijven wordt hen onmogelijk gemaakt en de regeering schijnt hen alle middelen van bestaan te willen afsnijden, De lirma Oskar Kolm in Bieslau is in staat van faillissement verklaard. Het passief der firma bedraagt mark 550,000. OOSTENltIJ K. Volgens geputte informatiën uit eene ver trouwbare bron wordt in de regeeringskringen alhier er niet aan gedacht, om met Rusland te breken. liet wordt bevestigd dat het plan eener conferentie op den achtergrond is geraakt, ten gevolge van Ruslands verzoek aan de mogend heden, om eerst te overwegen of zij Turkije eene wapenschorsing of een wapenstilstand zullen opleggen. Een zeer levendige wisseling van telegraphische depêches had fu^schen de mogendheden sedert den 4 dezer plaats, en mi is 't waarschijnlijk dat de mogendheden over dit vei zoek spoedig het eens zullen zijn en hare gezanten te Konstantinopel aanstonds de noodige stappen zulleu doen, iu dezen zin, dat ieder die stappen afzonderlijk zal doen eu met verscheidene overwegingen den te geven raad zal aanbevelen, omdat ltuslands sanctie, in geval de Porte weigereu mocht, niet identiek is aan Eugelands sanctie. Uit Ragusa wordt van 5 dezer gemeld dat de achterhoede en eenige divisies van Moukhtars leger den vorigen dag op hunnen terugtocht naar de Ilerzegowina door opstande lingen en Monlenegrijnen zyn aangevallen en verslagen, zoodat zij naar Gorico moesten wijken. E N GE1A K D. Reuters correspondent seint uit BelgradoDe laatste leening der Servische regeering is gedekt. Maandag zal in Ilyde Park te Londen een grootc demonstratie plaats hebben, waarbij een aches van sympathie voor de Serviërs zal worden goedgekeurd. Dat adres zal ondertes- kend wordeu door Joh. Baxter Langley, voor zitter der Ilyde Park demonstratieen door Josiah J. Merriman, voorzitter van liet comité van de Guildhall meeting, en onmiddellijk naar Belgrado worden gezonden. Tan 21 tot 30 September zyn 39 schepen bet kanaal van Suez doorgevarende opbi engst dor doorvaartrechten bedroeg fr. 765,000. Het getal schepen in de maand September gepas seerd bedroeg in liet geheel '109 met een op brengst van fr. 2,232,000. SCHIEDAM, 0 October 1SÏG. Bïj Kon. besluit vau 5 October 4876, no. 2, is aan den heer D. Visser, 'lsten luit. bij de dienstdoende schutterij alhier, op zijn daartoe gedaan verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend, onder gehoudenheid, dat de op hem uit kracht der wet nog luslende ver plichtingen als gewoon lid der schutterij zullen worden volbiaeht en is bij hetzelfde besluit benoemd tot lsten luitenant bij die schutterij de heer F. J, A. Wenncker, thans 2de luite nant en tot 2den luitenant effectief de heer J. ~W. J. van Horwegen den Breems, thans 2de luitenant a la suite. Bij Kon. besluit van 4 Oct. 1876, no. 8, is aan den heer L. C. Dijkshoorn, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 Oct. 1876, eervol ontslag verleend als notaris te Overschie. Het heeft Z. M. den Koning behaagd aan de Koninklijke Militaire Kapel van het regi ment grenadiers en jagers, wegens bewezen diensten ten Iloveeen gratificatie to verleenen van duizend gulden. Naar aanleiding van het bezoek, onlangs door II. M. de Koningin aan de 's Graven- haagsche Zeebadinrichtiug voor rnitnermogen- deu te Scheveningen gebracht, heeft het II. M. behaagd een belangrijke gift ten bate dier inrichting aan hot bestuur te doen toekomen. liet voor rekening van Z. K. II. Prins Hendrik te Porl-Said gebouwde hotel zal iu December a. s. geopend worden, liet daarby betrokken personeel heeft, voor zoover het uit Nederlanders bestaat, aanschrijving gekregen zich den 1 November te Marseille lebevinden. Blijkens de in dit nommer voorkomende advertentie, zal de Matinee Musicale, welke vanwege de Schiedamsche Officiereu-vereeni- ging door het korps stafmuzikanten van het regiment schutterij te Rotterdam, den 1 dezer zou worden gegeven, doch toen om het ongun stige weder werd uitgesteld, plaats hebben op Zoudag a. s.door hetzelfde korps, Naar wij vernemen is door den aartsbis schop van Utrecht, benoemd tot pastoor te Leeuwarden, pater W. C. van Meegen, kapelaan aan de II. Dominicus-kerk (Steiger) te Rotter dam, vroeger aan de kerk van de II. Joannes den Dooper alhier. De bisschop van Haarlem heeft beuoemd tot kapelaan aan de kerk van den II. Dominïcus te Amsterdam, pater L. J. van Gent. Omtrent den ziektetoestand van liet kamerlid, den heer Nierstrasz, vernemen wij, dat de nacht gisteren rustiger was en de toe stand, hoewel bij voortduring zorgelijk, niet erger is, Men verneemt, dat de generaal-majoor Ilardenberg, hoofdintendant, zal worden gepen sioneerd. Tot zyn opvolger zal worden be noemd de kolonel van den generalen staf van der Star, Langs den Ilollandschen IJzeren Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaan dam) zyn gedurende de maand September '1876 f20,304 reizigers vervoerd; opbrengst

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1