A*. 1876. Zaterdag 14 October. BnifenlanflscIiB Beriohtea. Biflnenlaudsc&e Berichten JS. 4007 De r t x 2r st© J a a r g- a m ■n& *en- if e tij [1. nt COO AnONSBMENisi'RlJS, |'ci kwiit.tn! 1.85. franco per post, tlnor !iet gelieele Rijlt - 2.50. Afiomlarlijke nommors- 040. IICKEAV HABSï, K, 124. im. pe. i. ins. den de m. jsier. ïelni troot. •man. van OOSTENRIJ K. De meoning wint veld, dat Rusland niet zal toestemmen in een wapenstilstand van zes maanden. Deze meening steunt op de circulaire- nota, waarin Rusland het voorstel van een wapenschorsing goedkeurde. In die nota ver- Haarde Rusland, dat het met de goedkeuring, welke het schonk aan de vredesvoorwaarden door Engeland aan de Porte voorgesteldom Europa's vrede te bewaren tot de uiterste grens zijner toegevendheid was gegaan. De toestand die door het Turksche tegen voorstel vau een wapenstilstand voor zes maan den geheel verauderd is, zou aanleiding geven tot een nieuwen eigenhandigen brief van den O O Czaar aan den Oostenrijkschen Keizer, welke brief uit Petersburg gezonden zou worden. De Pol it. Oorr. meldt uit Cattaro dat de stiijd van den 9 dezer bij Spuz ongunstig voor do Montenegrijnen alliep. De Turken rukten voort tot op een halve mijl vita "Spuz af, bemachtigden daar de posities der Montene grijnen en wierpen er oogenblikkelijk schansen op. By Klobuk, Zaslop en Grandcerewo Zijn de Turken sterk veischanst, 'De gemeenschap met Trebiuje is verzekerd; aldaar nemen beide partijen de vroegere posities in. De officieele mededeeling dor Russische ïegeering, dat een wapenstilstand van zes maanden voor Servie onaannemelijk is, word gisteren te AVeenen tegemoet gezien. DUITS C II LAND. Uit eeue particuliere bron te Pera wordt ge meld, dat de Porte een wapenstilstand tot den 15 Maart 1877 voorgesteld, en de groote mogend heden verzocht heeft om, tot regeling der bij zonderheden, officieren te delegeeren. Aan de Turksche kommaudanten is opgedragen, om met de laatstgenoemden, alsook met de Ser vische en Montenegrijnsehe kommandanten, in overleg te treden. De demarcatie-linie zal op den grondslag wti possidetis vastgesteld worden, doch Turkije is bereid zijne position in Servie te ontruimen, mits Servie de verplichting op zich neme, die niet te bezetten. Thans is het vonnis van het kamergerecht tegen graaf von Arnim aangeplakt. Het luidt: vijfjarige tuchthuisstraf wegens beleediging des Keizers en van Prins von Bismarck. Men spreekt te Berlijn van de abdicatie van den Keizer van Rusland, opdat de troonop volger de vrije hand zul hebben in de Oostersche kwestie. De Germania verklaart zich tegen het geopperde plan om het gebeurde te Canossa, eerstdaags *1000 jaar geleden; feestelijk te her denken. Het blad zegt o. a.: Met de dagen van Canossa wordt geenerlei tijdperk gesloten; zij vertegenwoordigen niet anders dan een korte episode, waaraan een tijdperk van hevigeu strijd voorafging en waarop een dergelijk tijd perk volgde, een strijd die de schrikkelijkste gewetenskwelling aan millioenen bij inilliocnen zielen heeft veroorzaakt en de velden vnnDuitsch- land en van Italic1 met bloed heeft gedrenkt en met de brandfakkel heeft verwoest. T V 11 K IJ E. T)e voorwaardendoor de Porte voor den wapenstilstand gesteld, behelzen: "Verbod aan de Serviërs de posities, thans in 't bezit van het Turksche leger, te bezettenverbod van allen invoer van wapenen en munitie in beide vorsten dommen; verbod van passage voor buiten- laadsche vrijwilligers;" verbod aan beide vorsten dommen eenige hulp te verleenen aau de aangrenzende opgestane provincies. F It A X KRUK. De heer de Tocqueville, senator voor het loven, die een tijd lang zeer ernstig ziek was (sommige bladen hadden hem reeds dood ge meld) is thans geheel en al hersteld. Het Journ, des Déb. bevat een brief uit Geneve, waaruit het een -jn ander wordt mede gedeeld omtrent oen congres voor de Zondags viering, hetwelk daar gehouden is, waai toe uit alle oorden van Europa belangstellenden waren toegestroomd en welks zittingen door een talrijk gehoor werden bijgewoond. Uit de discussion bleek, dat de Zondagsrust in üuitschland niet vooruitgaat, In Oostenrijk schorsen alleen de univeisiteiten des Zondags hare lessen; allerlei andere scholen en collegos gaan hunnen gang, de ministers geven audiëntie, sommige fabrieken werken voort, een menigte winkels blijven open, markten en kermissen worden soms, ter wille van de Israëlieten, van Zaterdag juist op Zondag verzet, telegraaf- en postkantoren en spooi treinen doen als gewoonlijk dienst, het hof geeft bals, wedrennen worden gehouden, koffie huizen en restaurants worden na elf uur 's och tends drukker dan ooit bezocht. Ia Engeland, men weet hetis het omgekeerde het geval en vermin dert b. v. liet getal spoortreinen des Zondags van 17750 tot 8240. De uitkomst van het con gres zal een internationale boud zijn, sbestemd om deu eerbied voor en de viering van den Zondag te verhoogen en aan le moedigen over eenkomstig de Bijbeische grondslagen, in de bescheiden, van het congres uitgaande, op den voorgrond gesteld." De briefschrijver maakt de opmerking, dat men beter gedaan had, de Bij beische grondslagen, waaromtrent groot verschil van gevoelen bestaat, achterwege le latenen alleen voor de Zondagsrust te ijveren, waarom trent allen het eens zijn. AMERIKA. In Indiana hebben de democraten eene meer- derderheid van ongeveer 2000 stemmen. In Ohio zijn de republikeinen 8000 -temmen in de meerderheid. De republikeinen zullen in Ohio 8 zetels in het congres winnen. In Indiana zijn de voorstanders van de papier- circulatie geslagen. Advehtent/rprms: van t10 gewone iegels, f t.OO, tedere gewone legel meerQ.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 12 October. De discussie over het ontwerp tot regeling der vennootschappen met veranderlijk kapitaal is heden voortgezet. De lieer Kappcyne van de Coppello heeft een uitvoerig juridiok botoog gevoerd over den aard en het wezen der ven nootschappen en voreenigingen, otn tot de slotsom le komen, dat de wet van 1855 moest toepasselijk verklaard zijn op de coöperatieve vereenigingen, tenzij men eene algeheels rege ling naar 't associatierecht ondernam, in over stemming met de behoeften van onzen tijd. De heer van Houten heeft het ontwerp afge keurd als onvoldoende en schadelijk. Ilij noemde liet de vrucht der vereenigiug van onberaden philanthropic met wetgevend onvermogen. Ver schillende sprekers hebben gerepliceerd, waar- ouder de heer Godefroi, die den heer Kappeyne van de Coppello bestreed, terwijl de Minister nogmaals het ontwerp heeft verdedigd, als dienende om den ooguablikkelijken nood der coöperatieve vereenigingen tegemoet te komen, waarna later eene definitieve regeling der ge lieele zaak zou volgen. De algemeene discussie is daarop gesloten. Na discussie is op art. 1 aangenomen met 3D tegen 26 stemmen een amendement van den heer Bredius om, in plaats van vennoot schap met veranderlijk kapitaal, te lezen coöpe ratieve vereeniging. Hierna stelde de heer de Bruyn Kops schorsing der behandeling tot morgen voor in verband met een amendement van den lieer Verniers van der Loeft', om de wet van 1855 op de coöperatieve vereenigingen toepasselijk te verklaren. De Minister van Justitie achtte eenige wijziging in het ontwerp ook noodzakelijk. Met het amendement van den heer Verniers van der Loeft' kon hij niet medegaau. Daarop is de discussie tot morgen geschorst. De overeenkomst rnet de exploitatie-maat schappij is aan de orde gesteld, na aftoop van de overeenkomst met den Ilollandschen spoorweg. SCHIEDAM, 18 October 187G. Bij Kon. besluit is de heer mr. II. M. O. Poortman, advocaat en plaatsvervangend kan tonrechter alhier, benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Ilillegcrsberg. Bij de verkiezing tfan 13 gemachtigden voor het kiescollege der Hervormde gemeente alhier, ter voorziening in de periodieke aftre ding, vereenigdeu op zich, van de !530uitge- biachte stemmen, de heeren: C.Makkers814, H. Feteris 809, Jan Amoureus 80G, Arij Stolk 804, W. Geerling 803, R. Kegel 803, J. H, Broekman 802, P. F. van der Hammen Sr. 801, C. van Noortwijk 801, B. ICerssen 70S,

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1