A". 187*6. Maandag 16 October. M 400! list Biiilinlaiiiscte Bmcttei. BmifiilaMsele Berichiea. I> ertigste J a a r g- a n g. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.8.". franco per post, door het geiieele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BÜEBA1I HABKV, E, 124, Advertentieprijs van 1—10 gewone regels. 1.00 Iedere gewone regel meer(vjq Driemaal plaatsing wordt tegen tweebaai, berekend ENGELAND. Reuters correspondent seint uit Belgiado van 43 de/er: Servie lieeft geeu officieele mede- deeling ontvangen van de voorwaarden van den door de Porte vdoi gestelden wapenstilstand. De Minislcriaad besloot den wapenstilstand voor 5 maanden niet aan te nemen, daar die nadeelig zou zijn voor de Servische belangen. Servie zou zulk een groot leger niet gedurende den winter kunnen onderhoudeu, te meer daar het ook nog in het onderhoud der op zijn ge bied gevluchte liuisgezinnén moet voorzien. Ristic telegrapheerde aan Tschernajeff, dat hij niet aan de mogelijkheid van een wapen stilstand voor 5 maanden zou gelooven. De Serviërs richten nieuwe schansen op te Brzapa- lanka in het departement Negotin. Gisteren was een artillerie gevecht bij Loznica. De Turken openden het vuur op de Servische verschan singen te Loznica, sedert Woensdag echter nog steeds zonder succes. Te Kladovo zijn uit Rus land 4000 paarden aangekomen. De Daily Telegraph had gemeld dat de heer Gladstone niet meer zou verschijnen op openbare meetings betreffende de Oostersche kwestie. Dit wordt door hem zeiven tegenge sproken ia een brief aan genoemd blad; hij verklaart evenals tot dusverre steeds met ernst en volharding alle middelen te zullen aanwenden, welke te zijner beschikking staan, om te bevor deren dat voldaan worde aao liet verlangen van de natie naar een werkelijke,, emancipatie van Bulgarije, Bosnië en de Herzegowina, naar eene bevrijding van die gewesten van een wreede en trouwelooze tiranuy en naar een billijke behandeling van Servie en Montenegro bij de vaststelling van de vredesvoorwaarden. Er is eene andere nota, betreffende de vootwaarden vau den wapenstilstand, door de Porte aan de afgezanten der gioote mogend heden overhandigd. Deze andere nota zet de toegezegde hervormingen uiteen, "welke liet indirect autvvooid uitmaken op de vooistellen der mogendhedenten opzichte van de ver langde autonomie voor Bosnië en de Herze gowina. Van 1 tot 40 Oct. zijn 30 schepen het Kanaal van Suez gepasseerd. De opbrengst der doonaai trachten bedroeg fr. 603,000. X 11 IC IJ E. De Porte gaf in hare nadere mededeelingen aan de ambassadeuis blijken van verzoenings gezindheid. Zij verzocht de mogendheden spe ciale commissarissen te benoemen, welke belast zullen worden met de bepaling der gienzen van de polities der wederzjjdsche legers. De Porte zal den wapenstilstand aannemen, zoodra die commissarissen benoemd zullen zyn. In den vorm van vvenschen en zonder er eene conditio sine qiia non van te inakeD, stelt zij vier punten voor, om de doeltreffendheid van den wapenstilstand te verzekeren en den terug keer te voorkomen van de betreurenswaardige incidenten, welke tijdens de vroeger verleende wapenschorsing vooi kwamen. De vier bovenbedoelde punten zijnverbod aan de Serviërs de posities, thans in 't bezit van het Turksche leger, te bezetten; verbod van allen invoer vau wapenen en munitie in beide vorstendommen; verbod van passage voor buitenlandsche vrijwilligers; verbod aan beide vorstendommen eenige hulp te verleenen aan de aangrenzende opgestane provincies. FRANKE IJ X. Het Journal des Dêhats deelt mede, dat het Panslavistische comité de Servische regee ring den laad heeft gegeven om den wapen stilstand van zes maanden te weigeren. Tschernajeff lieeftverklaard/ dat hij de vijan delijkheden zal vooi Letten. Er komen voort durend veel Russen te Belgrado aan. De Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs is naar Rome vertrokken, naar men zegt, met een staatkundig doel. OOSTENRIJK. Eene overeenstemming tusschen Rusland en Oostenrijk wordt tengevolge vah Duitsche tusschenkomst ondanks alle geruchten van het tegendeel als zeker beschouwd. Evenals Servie verwerpt ook Montenegro liet Turksche voorstel betreffende een wapenstilstand voor 6 maanden. Er hebben nieuwe gevechten pinats gehad, Derwisch Pacha is met aanzienlijke stiijdkrachten opgerukt en van verschillende kanten aange vallen. liet gevecht tusschen Moukhtar Paclia en de Montenegrijnen duurt voort. In Mexico is in 19 staten kosteloos ver plicht lager onderwijs ingevoerd. Waren er in 1871 nog slechts 5000 lagere scholen met 269,000 leeilingen, thans zijn er «uim 3000 scholen met 10,000 leeilingen meer. Het ge- heele getal kinderen van 6 tot 13 jaien, wordt evenwel op 4,800,000 geschat. TWEEDE KAMER DEIiSTATEN-GENERAAL. Zitting van 13 Octoler, De behandeling van liet ontwei p op de Coöperatieve Vereenigingen is geschorst op voorstel van den lieer Kappeijne, ten einde nog lieden iu de afdeelingeu te kunnen onderzoe keu het door den Minister nieuw voorgesteld artikel 2. Dit bevat eene definitie van de Coöper. vereenigingen, waartegen lieden vete bezvvaien ïezeu en die de Minister zich bereid vei klaarde nader te overwegen. Vooi af had de heer Verniers van der Loeff zijn amendement om, met intrekking van de verdere artikelen van 't ontwerp, de wet van 1S55 op de Cooper, vereenigingen van toepas sing te verklaren, ingetrokken, nadat de minis ter uitdrukkelijk vorklaaid had-bij aanneming daarvan tot de tot slandkomiug der wet «niet verder te zullen kunnen medewerken. Ilct wets-ontvverp tot het nemen van maatregelen om uitputting van de robbenvangst te voorkomen werd bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer met ingenomen heid begroet, voor zoover het een blijk is, dat, waar beschaafde nation zich vvenschen te ver eenigen tot behartiging van een (gemeenschap pelijk belang, de Regeering het haren plicht acht zicli daarbij aan te sluiten, ook al is het belang voor Nederland niet dadelijk zoo drin gend. Onderscheidene leden verklaarden, dat zy met dit inzicht der Regeeiing geheel in stemden. Ten aanzien van de wijze, waarop in dezen de medewerking der wetgevende macht wordt ingeroepen, werd bedenking geopperd: hier toch wil men eerst eene wet om daarna krachtens die wet een verdrag te sluiten, terwijl de grondwet bedoelt: eeist een tractaat en dan de goedkeuring der wetgevende macht. Tegen het verkiezen van dien nieuwen weg, werd dit bezwaar gemaakt, dat nu de Staten-Generaal tot het uitvaardigen van liet verbod hunne toestemming zullen moeten geven, zonder te weten, of het doel kan worden bereikt, en of voor onze landgenooteu gelijke i echten als voor de onderdanen van vieemde stalen zullen worden behouden. Zeer-.enkele leden hadden in het algemeen bezwaar, dat de wet een tak van bedrijf zo rcglementeeren, maar hierop werd geantwoord, dat hier kvvalfk gesproken kan worden van een reglementeeren der nijverheid, daar de voorge stelde maarregel op niets meer neerkomt dan op het invoeren van een geslóten tijd voor de vangst, die ook voor de biuneulandsche jacht en visscheiij bestaat. Men vioeg of vermeerdering van robben, het doel, althans het gevolg van dit wets-ontvverp, niet van schadelijken invloed zijn kon op de haringv isscherij en vvenschte bekend gemaakt te worden en met het advies van hot College der Zeevissclier'yen zoo dat lichaam over deze voordiacht gehoord is. De vraag werd geopperd, of de wetgevende macht bevoegd is verbodsbepalingen uit te vaardigen, bestemd om te gelden buiten ous gebied. De Commissie van Rapporteurs over het voorstel van den heer Moens, tot wijziging van enkele bepalingen der wet op het hooger onder wijs, is, na kennisneming van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag met de ia het voorstel gebrachte wijzigingen, van oordeel, dat deze zaak voor de openbare beraadslaging genoegzaam is voorbereid. SCHIEDAM, 14 October 187G. P*:ns Frederik had jl. Zondag het voor recht óver-grootvader te worden. Zijn klein-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1